Προς το περιεχόμενο

Για πόσο την παλεύει ένα macbook;


Gingerbread

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνω τρελη χρήση του μακ. Τον έχω για να γράφω κείμενα, για παρουσιάσεις, καμία επεξεργασία εικόνας, μαθήματα μέσω webex/συναντήσεις και διάβασμα. Παράλληλα το χρησιμοποιώ για ψυχαγωγία. Μπορεί να μην τρέχω βαριές εφαρμογές αλλά σαν ώρες χρήσης του αλλάζω τα φώτα. Επίσης μάλλον κάνω λάθος αλλά δεν τον απενεργοποιω, απλά κλείνω το καπακι του. Ένα ένα macbook pro 2018 4 thunderbolts με touchbar. Έχω τα εξής θέματα

1. Εδώ και κανά δίμηνο ζεσταίνεται και το ανεμιστηράκι δουλεύει έντονα (όχι συνέχεια αλλά χωρίς λόγο πολλές φορές)

2. Τα πλήκτρα στο μαύρο τους το χάλι. Έχουν ξεβάψει αρκετά, έχουν σπασει κάποια (ρωγμές που έγιναν 2-3 θραύσματα). Καποια πλήκτρα έχουν χαιρετήσει τελείως και δεν πατιούνται.

3. Η μπαταρία ναι μεν δεν είναι όπως ήταν αλλά την παλεύει

4. Υπάρχουν καμμένα πίξελ στην οθόνη

5. Σε ορισμένα σημεία έχει αλλάξει χρώμα το μέταλλο (ιδρώτας) αλλά σαφώς λιγότερο από άλλα μοντέλα που είχα. Επίσης τα περιθώρια της οθόνης έχουν "ξεφτίσει" σε ορισμένα σημεία

Το έχω περίπου από αρχές του 2019. Θεωρείτε ότι χρονικά άντεξε λίγο; Γιατί ακουω κάποιους που έχουν κάτι μοντέλα 10 χρόνια και λέω τι φάση δεν τα χρησιμοποιούν;

Και η δεύτερη ερώτηση, τι macbook να πάρω; Να επενδύσω σε pro ή σε air; Τρελές διαφορές δεν βλέπω. Το touchbar σε όσους έχουν δει το μακ τους άρεσε, εμένα μου είναι παγερά αδιάφορο. Επίσης δεν θέλω το macbook air M1 γιατί οπτικα είναι για μουσείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι macbook να πάρω; 

cpu thermal throttling

  • Για video editing, programming, γενικά το πρόβλημα των macbook είναι το cpu thermal throttling.  Πρώτα θα "χτυπήσει" η CPU
    • Pro vs Air:  Έχουν ανεμιστήρες
    • 16'' vs 14'': Πιο καλές θερμοκρασίες στο σύστημα

Εν κατακλείδι:  Αν θες να κάνεις δουλειά στο macbook και όχι απλά browsing θες ιδανικά macbook PRO 16'' με CPU χαμηλής κατανάλωσης όπως οι M1, M2, M3.

Να αναβαθμίσω; 

Γενικά αν έχεις M1 (ή M2) δεν αξίζει να αναβαθμίσεις τώρα. Αν έχεις intel ναι, αξίζει. 

Επεξ/σία από netrebelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Το έχω περίπου από αρχές του 2019. Θεωρείτε ότι χρονικά άντεξε λίγο; Γιατί ακουω κάποιους που έχουν κάτι μοντέλα 10 χρόνια και λέω τι φάση δεν τα χρησιμοποιούν;

Έχω ένα Air late 2015 που κάνει απροβλημάτιστα ότι αναφέρεις παραπάνω, χωρίς να έχει σπάσει ή ξεβάψει κάτι. Προφανώς δεν τα μεταχειρίζεσαι σωστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν το πας σε πρώτη φάση για καθαρισμό; Λογικά το ανεμιστηράκι μετά θα λειτουργεί σχεδόν όπως όταν το πήρες και μπορείς να επισκευάσεις και τα πλήκτρα. Ίσως σε καλύπτει και αυτή η εγγύηση https://www.document.gr/προγράμματα-επέκτασης-εγγύησης-επισκευών/72-πρόγραμμα-δωρεάν-αντικατάστασης-πληκτρολογίου_macbook-pro_macbook-air

Επεξ/σία από Roil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται σε ποιο μοντέλο θα πέσεις και τί χρήση θα κάνεις. Μοντέλο Retina 13’’ Late 2013 μου έβγαλε δεκαετία και έπαψε να λειτουργεί για άγνωστο λόγο (μάλλον έκαψε RAM). Εάν είσαι άτομο που χρησιμοποιεί τον υπολογιστή για μεγάλα projects και διακινείς τεράστιο όγκο δεδομένων, το πιθανότερο είναι να σε προδώσει ο SSD λόγω του περιορισμένου κύκλου εγγραφών/επανεγγραφών που υποστηρίζει ο δίσκος. Γενικά υπάρχουν τόσοι παράμετροι χρήσης/ποιότητας που δεν οφελεί να αναλύσουμε. Κοίταξε να απολαύσεις τη χρήση του μηχανήματος σου χωρίς να σε προβληματίζει πόσο θα αντέξει ο υπολογιστής σου. Αυτό που θα πρέπει να σε προβληματίζει είναι το ενδεχόμενο απώλειας αρχείων από ξαφνική δυσλειτουργία του υπολογιστή συνεπώς φρόντιζε να κρατάς backup. Οι υπολογιστές είναι αναλώσιμοι. Σήμερα έχεις αυτό, αύριο αγοράζεις άλλο. Το μόνο που μετράει είναι να μην χάσεις σημαντικά δεδομένα στη διαδρομή (και στο λέω εκ πείρας).

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το δικό μου, macbook 2012 retina, έπαψε να φορτιζει. Δεν ανάβει καν το φωτακι φορτισης και μόλις έχασε το ρεύμα της η μπαταρία, νέκρωσε το μηχανημα. Τι λέτε να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο @Roil πήγαινε δες αν οθόνη και πληκτρολόγιο σε καλύπτει η apple για αντικατάσταση. Σε macbook pro 2015 είχα αλλάξει οθόνη δωρεάν χωρίς κανένα καμμένο Pixel, μονο επειδη ειχε ξεθωριάσει λίγο το μπέζελ γύρω απο την κάμερα. Σε 2016+ έχω γνωστούς που έχουν αλλάξει πληκτρολόγιο. Συμφωνώ με τους περισσότερους, ότι καλό είναι να το πας για ένα καθάρισμά και να δεις τις αλλαγές μπορείς να κάνεις χωρίς χρέωση και μετά θα αποφασίσεις αν θα πάρεις καινούριο. Εγώ που κάνω πολύ παρόμοια χρήση με σένα πήρα πέρσι ένα macbook air m2 16GB memory και 512σκληρο και πάει σφαίρα. Αλλά ένα από τα βασικά μου κριτήρια ήταν να το έχω συνέχεια σε κίνηση στην τσάντα μου. 

Μην το παρεξηγήσεις @Gingerbread αλλα νομίζω πρέπει να το προσέχεις λίγο παραπάνω. Απο το 2008 έχω τώρα το 3ο macbook σε συνεχή χρήση όλη μέρα κάθε μέρα (δουλειά, μετακινήσεις, διασκέδαση κτλ κτλ). Το 1ο μου πέθανε στα 9 χρόνια (κυρίως λόγω έλλειψης αναβαθμίσεων της apple). To πήρε φίλος και το δούλεψε άλλα 3 χρόνια με linux. To 2o μου (Pro 2015) το έχει πλεόν ο αδερφός μου για basic χρήση και είναι σε άψογη εμφανισιακή και λειτουργική κατάσταση στο 8ο έτος του (ίσως λίγο η μπαταρία έπεσε..ισως αλλάξει μπαταρία). Τέτοια damages που λες εσύ ποτέ δε θυμάμαι να είχα. Μπορεί βέβαια και να έχει δίκιο ο @lasithi12 και να φταίει που έχεις 2016-2018.. δεν είχα ποτέ κάτι από αυτή την παρτίδα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/12/2023 at 20:58, Homecinemakias said:

Σήμερα το δικό μου, macbook 2012 retina, έπαψε να φορτιζει. Δεν ανάβει καν το φωτακι φορτισης και μόλις έχασε το ρεύμα της η μπαταρία, νέκρωσε το μηχανημα. Τι λέτε να φταίει;

Πολύ πιθανό να κάηκε ο φορτιστής. Μου έχει συμβεί δύο φορές. Αλλά καλό είναι να δοκιμάσεις. Πήγαινέ το σε κάποιο κατάστημα με προϊόντα apple (isystem, istorm, irepair) και θα έχουν να δοκιμάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/12/2023 at 10:23, fanastas said:

αλλα νομίζω πρέπει να το προσέχεις λίγο παραπάνω. Απο το 2008 έχω τώρα το 3ο macbook σε συνεχή χρήση όλη μέρα κάθε μέρα (δουλειά, μετακινήσεις, διασκέδαση κτλ κτλ). Το 1ο μου πέθανε στα 9 χρόνια (κυρίως λόγω έλλειψης αναβαθμίσεων της apple). To πήρε φίλος και το δούλεψε άλλα 3 χρόνια με linux. To 2o μου (Pro 2015) το έχει πλεόν ο αδερφός μου για basic χρήση και είναι σε άψογη εμφανισιακή και λειτουργική κατάσταση στο 8ο έτος του (ίσως λίγο η μπαταρία έπεσε..ισως αλλάξει μπαταρία). Τέτοια damages που λες εσύ ποτέ δε θυμάμαι να είχα. Μπορεί βέβαια και να έχει δίκιο ο

Δεν είμαι ο πιο εύκολος χρήστης. Πάντως επειδή πάντα είχα macbook θεωρώ πως αυτό ήταν χειρότερο από όλα, με αποκορύφωμα το πληκτρολόγιο (αυτό το ερμο το butterfly). Το θέμα της μπαταρίας και της ζέστης πάντα προκύπτει και το δέχομαι.

Αυτά που θεωρώ πως δεν είναι θέμα κακής χρήσης είναι τα εξής 2: Ξεβάφουν πλήκτρα και ξεβάφει το αλουμίνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Δεν είμαι ο πιο εύκολος χρήστης. Πάντως επειδή πάντα είχα macbook θεωρώ πως αυτό ήταν χειρότερο από όλα, με αποκορύφωμα το πληκτρολόγιο (αυτό το ερμο το butterfly). Το θέμα της μπαταρίας και της ζέστης πάντα προκύπτει και το δέχομαι.

Αυτά που θεωρώ πως δεν είναι θέμα κακής χρήσης είναι τα εξής 2: Ξεβάφουν πλήκτρα και ξεβάφει το αλουμίνιο.

Εχεις δίκιο φίλε μου. Όλη εκείνη η σειρά που έβγανε με butterfly δεν βγηκε πολύ καλή. Γενικα οι ιστορίες είναι πολλές και από γνωστούς και από όσα έχω δει online. Προσπαθησε να δεις τι σώζεται πάντως, αλλιώς καινούριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2023 στις 11:33 ΠΜ, mistr4l είπε

Πολύ πιθανό να κάηκε ο φορτιστής. Μου έχει συμβεί δύο φορές. Αλλά καλό είναι να δοκιμάσεις. Πήγαινέ το σε κάποιο κατάστημα με προϊόντα apple (isystem, istorm, irepair) και θα έχουν να δοκιμάσεις. 

Έχω και 2ο φορτιστή σχεδόν καινούργιο. Ούτε με αυτόν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/12/2023 στις 5:41 ΜΜ, Homecinemakias είπε

Έχω και 2ο φορτιστή σχεδόν καινούργιο. Ούτε με αυτόν δουλεύει.

Εάν με τον φορτιστή επάνω δουλεύει τότε είναι 100% η μπαταρία το είχα πάθει αυτό σε ένα pro του 2012. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2023 στις 10:00 ΠΜ, Gingerbread είπε

Κάνω τρελη χρήση του μακ. Τον έχω για να γράφω κείμενα, για παρουσιάσεις, καμία επεξεργασία εικόνας, μαθήματα μέσω webex/συναντήσεις και διάβασμα. Παράλληλα το χρησιμοποιώ για ψυχαγωγία. Μπορεί να μην τρέχω βαριές εφαρμογές αλλά σαν ώρες χρήσης του αλλάζω τα φώτα. Επίσης μάλλον κάνω λάθος αλλά δεν τον απενεργοποιω, απλά κλείνω το καπακι του. Ένα ένα macbook pro 2018 4 thunderbolts με touchbar. Έχω τα εξής θέματα

1. Εδώ και κανά δίμηνο ζεσταίνεται και το ανεμιστηράκι δουλεύει έντονα (όχι συνέχεια αλλά χωρίς λόγο πολλές φορές)

2. Τα πλήκτρα στο μαύρο τους το χάλι. Έχουν ξεβάψει αρκετά, έχουν σπασει κάποια (ρωγμές που έγιναν 2-3 θραύσματα). Καποια πλήκτρα έχουν χαιρετήσει τελείως και δεν πατιούνται.

3. Η μπαταρία ναι μεν δεν είναι όπως ήταν αλλά την παλεύει

4. Υπάρχουν καμμένα πίξελ στην οθόνη

5. Σε ορισμένα σημεία έχει αλλάξει χρώμα το μέταλλο (ιδρώτας) αλλά σαφώς λιγότερο από άλλα μοντέλα που είχα. Επίσης τα περιθώρια της οθόνης έχουν "ξεφτίσει" σε ορισμένα σημεία

Το έχω περίπου από αρχές του 2019. Θεωρείτε ότι χρονικά άντεξε λίγο; Γιατί ακουω κάποιους που έχουν κάτι μοντέλα 10 χρόνια και λέω τι φάση δεν τα χρησιμοποιούν;

Και η δεύτερη ερώτηση, τι macbook να πάρω; Να επενδύσω σε pro ή σε air; Τρελές διαφορές δεν βλέπω. Το touchbar σε όσους έχουν δει το μακ τους άρεσε, εμένα μου είναι παγερά αδιάφορο. Επίσης δεν θέλω το macbook air M1 γιατί οπτικα είναι για μουσείο.

Σίγουρα να δεις για αλλαγή πληκτρολογίου και οθόνης (νομίζω πάει πακέτο και η μπαταρία), γιατί είναι μέσα στη λίστα της αλλαγής των προβληματικών macbook pro, απλά δε ξέρω αν ισχύει ακόμα.

Κατά τα άλλα, εγώ έχω το μουσειακό Macbook Air M1 που λες, και πέραν του design που είναι σαν το παλιό, πετάει εδώ και 2 χρόνια χωρίς κανένα παράπονο. Γενικά αν πας σε M1 θα είσαι πολύ ευχαριστημένος. Μη πας μόνο σε M2 Air, γιατί κάνει αρκετό thermal throttling. Προτίμησε Macbook Pro Μ2.

Στις 8/12/2023 στις 5:41 ΜΜ, Homecinemakias είπε

Έχω και 2ο φορτιστή σχεδόν καινούργιο. Ούτε με αυτόν δουλεύει.

Πολύ πιθανόν τότε να έχει χαλάσει η θύρα φόρτισης, πιθανόν αλλάζει αν βρεις κάποιον να στο κάνει σε λογική τιμή. Αλλιώς για τόσο παλιό λάπτοπ μπορεί και να μην αξίζει η επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...