Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες φωτογραφίες του Samsung Galaxy S24 Ultra


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, gadgetseek είπε

O Snapdragon gen 3 θα βγει σε 2 εκδόσεις (4nm & 3nm). Το S24U θα έχει τον 3nm και μάλιστα σε 'special galaxy overclocked version' (και ναι, όλα αυτά είναι - έντονες - φήμες).

https://techmaniacs.gr/snapdragon-8-gen-3-tha-erthei-se-dyo-ekdoseis-sta-4nm-kai-sta-3nm/

Υ.Γ: συμφωνώ κι επαυξάνω για το μεταβλητό focal length..

Να σου πω την αλήθεια αυτό δεν το είχα δει αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να ισχύει πλέον που είμαστε τόσο κοντά στο launch date και δεν υπάρχει καμία άλλη αναφορά για 3nm. Θα δείξει βέβαια άλλα όπως φάνηκε και με τον Α17 pro δεν είχε τόσο μεγάλη διαφορά σε efficiency αυτή η μετάβαση.

6 ώρες πριν, Arkin είπε

Αγοράζονται όντως ακόμα κινητά σε τέτοιες τιμές? Κάποτε που τα κινητά των 300 400 ευρώ δεν ήταν τόσο καλά να πω οκ σήμερα που κοντράρουν στα ίσια τα κινητά 3 4 φορές πάνω αξίας ποιος ο λόγος να πετάξεις τόσα χρήματα για ένα κινητό 10% καλύτερης κάμερας? Σουρεαλιστικες καταστάσεις ματαιόδοξων ανθρώπων. Οι εταιρίες βέβαια καλά κάνουν και βγάζουν κινητά των 1500 ευρω και σε ένα 6μηνο έχουν τα μισά. 

Για μένα ο βασικότερος λόγος είναι η αυτονομία που σου προσφέρουν αυτά τα κινητά, κυρίως οι Plus/max εκδόσεις ειδικά αν κάνεις multitasking έχουν σημαντική διαφορά.

Βέβαια είναι πανάκριβα σίγουρα, πλην foldable για μένα κανένα δεν δικαιολογεί πάνω από 1000€.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, sils said:

Επιτελους επιπεδη οθόνη........

Εχω γράψει παραπάνω οτι η οθονη θα είναι παλι κυρτή,  απλά λιγότερο. Με προσεκτική ματιά φαίνεται και στις φώτο.  Αλλά ολοι εξακολουθούν να γράφουν για τη flat οθονη..

Το γράφει και εδω:

https://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s24-ultra-anatropi-kyrti-tha-othoni/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2023 στις 11:21 ΠΜ, gadgetseek είπε

Έχει προηγηθεί το εξίσου "μινιμαλιστικό" γδύσιμο των flagship συσκευών της από υποσήριξη sd card και φορτιστή (να μην ξεχάσω και το αγαπημένο μου notification led, για κάποιους και το headphone jack).

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Θυμάμαι το Galaxy S4 που είχα και ήταν φορτωμένο με: Αποσπώμενη μπαταρία, notification led, sd card, headphone jack, ir blaster, θερμόμετρο, βαρόμετρο, υγρασιόμετρο... και τώρα παίρνεις κινητό και ακούς την ατάκα ότι όλα αυτά είναι gimmicks και είσαι υπερβολικός και γραφικός αν λες ότι τα θες. Οκ λοιπόν, είμαι όλα αυτά, δώστε μού τα τώρα όλα όσα αφαιρέσατε σιγά σιγά και στα μουλωχτά!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, TasMan είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Θυμάμαι το Galaxy S4 που είχα και ήταν φορτωμένο με: Αποσπώμενη μπαταρία, notification led, sd card, headphone jack, ir blaster, θερμόμετρο, βαρόμετρο, υγρασιόμετρο... και τώρα παίρνεις κινητό και ακούς την ατάκα ότι όλα αυτά είναι gimmicks και είσαι υπερβολικός και γραφικός αν λες ότι τα θες. Οκ λοιπόν, είμαι όλα αυτά, δώστε μού τα τώρα όλα όσα αφαιρέσατε σιγά σιγά και στα μουλωχτά!

Galaxy Note 9 : το τελευταίο πραγματικά σπουδαίο τηλέφωνο που τα είχε σχεδόν όλα (εκτός απ΄την αποσπώμενη μπαταρία). Είναι πάντα στο συρτάρι μου (ως back up phone).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, TasMan said:

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Θυμάμαι το Galaxy S4 που είχα και ήταν φορτωμένο με: Αποσπώμενη μπαταρία, notification led, sd card, headphone jack, ir blaster, θερμόμετρο, βαρόμετρο, υγρασιόμετρο... και τώρα παίρνεις κινητό και ακούς την ατάκα ότι όλα αυτά είναι gimmicks και είσαι υπερβολικός και γραφικός αν λες ότι τα θες. Οκ λοιπόν, είμαι όλα αυτά, δώστε μού τα τώρα όλα όσα αφαιρέσατε σιγά σιγά και στα μουλωχτά!

Ξέχασες να πεις, και χωρίς ουτε φορτιστή και τιμη διπλάσια..

Το μονο κινητό ναυαρχίδα που αξίζει τα λεφτά του ,και αυτό από BestPrice που το βρίσκεις 1000€. Ολα τα υπόλοιπα κοντα στα 750 έπρεπε να κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2023 στις 10:19 ΠΜ, Nakis93 είπε

Για να προλάβω τις γκρίνιες.

Samsung και Apple δεν έχουν κανέναν απολύτως λόγο ή κίνητρο για να καινοτομήσουν. Θα "καινοτομούν" μόνο όταν και αν θα πέφτει το μερίδιο της πίτας. Για να βγάζουν το ίδιο σχέδιο και στην ουσία το ίδιο ακριβώς κινητό με το προηγούμενο με 2-3 specs αλλαγμένα στα πιο πρόσφατα standards σημαίνει ότι συνεχίζουν και πουλάνε. Όσο θα αγοράζουμε, τόσο θα ενισχύουμε αυτήν την συμπεριφορά. Αν θέλετε να δείτε καινοτομίες, θα τις βρείτε σε πιο μικρούς παίκτες στον χώρο οι οποίοι έχουν τα κίνητρα για να το κάνουν. Γι' αυτό οι Κινέζοι έχουν πραγματικό fast charge εδώ και χρόνια, δοκιμασμένο και αξιόπιστο (έχω συσκευή που φορτίζει στα 65watt εδώ και 3 χρόνια με υγεία μπαταρίας στο 93% αυτή τη στιγμή), γι αυτό οι Κινέζοι πειραματίζονται με τα design και τα χρώματα, διότι θέλουν να τραβήξουν κόσμο. O λόγος που Samsung και iPhone δεν έχουν βάλει ακόμα 60+ watt φόρτιση δεν έχει να κάνει ούτε με αξιοπιστίες ούτε με δράκους, απλά δεν υπάρχει λόγος να παίξουν αυτό το χαρτί από τώρα. Όταν έρθει η στιγμή, θα το πλασάρουν σαν κάτι δικό τους και πρωτοπόρο.

Σε τρία χρόνια εσύ μόνο 100-150 κύκλους φόρτισης έχεις κάνει;

Και να σε προλάβω, όχι δεν βγαίνουν τα νούμερα αν το φορτίζεις έστω και παρά μέρα

73% είναι το πιθανό νούμερο

 

Στις 26/11/2023 στις 10:19 ΠΜ, Nakis93 είπε

 

 

Επεξ/σία από Superuser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jts είπε

Να σου πω την αλήθεια αυτό δεν το είχα δει αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να ισχύει πλέον που είμαστε τόσο κοντά στο launch date και δεν υπάρχει καμία άλλη αναφορά για 3nm. Θα δείξει βέβαια άλλα όπως φάνηκε και με τον Α17 pro δεν είχε τόσο μεγάλη διαφορά σε efficiency αυτή η μετάβαση.

Για μένα ο βασικότερος λόγος είναι η αυτονομία που σου προσφέρουν αυτά τα κινητά, κυρίως οι Plus/max εκδόσεις ειδικά αν κάνεις multitasking έχουν σημαντική διαφορά.

Βέβαια είναι πανάκριβα σίγουρα, πλην foldable για μένα κανένα δεν δικαιολογεί πάνω από 1000€.

Και τα mid range με 5000 μπαταρια εχουν πολυ καλες αυτονομιες πιστευω ισως και λιγο καλυτερες λογο των πιο χαμηλων σε ρευμα soc που εχουν. Το iphone ειναι μια κατηγορια μονο του το max κυριως αλλα 1500 ευρω την ιδια ωρα μπορεις να παρεις 4 pocο F5 στα 380 ευρω και παλι θα κανεις το 95% απο οτι το iphone η το καθε galaxy S ultra σειρα. 

4 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Κοίτα, δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου αλλά αντικειμενικά ένα κινητό 300-400€ δεν είναι απλά 10% χειρότερη κάμερα. Είναι οριακά χαοτική διαφορά με τις ναυαρχίδες, ειδικά στο κομμάτι της νυχτερινής λήψης, ζουμ κτλ.

Τώρα θα μου πεις, οι περισσότεροι απλά τραβάνε το παιδί τους/το σκυλί τους άντε και τον καφέ τους όταν βγαίνουν έξω και θα έχεις δίκαιο. Για αυτούς (τους λίγους) όμως που ψάχνονται με την φωτογραφία είναι λογικό να δίνουν κάτι παραπάνω για να πάνε σε ναυαρχίδα.

Οπως σωστα λες τι φωτογραφιες θα βγαλει ενας απλος χρηστης? Στο 99% οι φωτογραφιες θα ειναι αψογες ειτε με ενα κινητο τον 300 ευρω ειτε με ενα τον 1500 απο εκει και περα παμε στις λεπτομερειες που λιγους ενδιαφερουν. Ειχε γινει blind test απο μεγαλα youtube καναλια και εβγαιναν μεσα στην 5αδα φωτογραφιες απο κινητα των 250-300 ευρω ενω οι φωτογραφιες που ηταν απο τριπλασια σε τιμης κινητα εβγαιναν πολυ πιο κατω. Ενας που ασχολειται με φωτογραφια πιστευω καλυτερα να παει σε μια mirrorless nikon canon sony φωτογραφικη και να βγαλει 100 φορες καλυτερες φωτογραφιες απο καθε S ultra η iphone max. Οταν βλεπω την καθε γκομενα με κινητο 1500 ευρω να βγαζει τον κωλο της απλα δεν αντεχετε η ολη κατασταση.

7 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Υπάρχουν και θα υπαρχουν παντα οπως υπαρχουν αυτοι που θα αγοραζουν ferarri Αν το σηκωνει η τσεπη γιατι να μην το κανεις; Δεν το βλεπω σαν μεταιοδοξια να θες το καλυτερο και αν καποιος χρησιμοποιει το κινητο σαν μεσο επιδειξης ειναι τουλαχιστον γελοιος. Εγω το βλεπω θλιβερο να μην το σηκωνει η τσεπη και να βαζεις δοσεις 4 χρονια και να κανεις το σκατο παξυμαδι. Ασε που 6αμηνο δεν εχουν τα μισα σε καμια περιπτωση. Ακομα και τωρα δεν θα βρεις s23 utra σε αριστη κατασταση στη μιση τιμη απο τη μερα που κυκλοφορησε και σε λιγο κλεινει χρονος, και αν βρεις θα εχει σιγουρα καποια σημαδια, ας μην πουμε για iphone που οι τιμες δεν πεφτουν ουτε για αστειο. 

Ματαιοδοξια ειναι. Εγω μπορω να παρω αυριο 10 S23 ultra και iphone το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω το λογο για να παω σε τοσο ακριβο κινητο προσπαθω δηλαδη να βρω καποιο λογο που δεν θα εκανα με το 8/256 F3 που εχω καπως να δικαιολογησω μια τετοια αγορα και δεν μου ερχεται. 

S23 ultra βρισκω αυτη τη στιγμη 865 ευρω και με τιμολογιο παει 700 ευρω. Ολοκαινουργιο ετσι και αμεσα διαθεσιμο απο καταστημα. Οχι μιση τιμη αλλα πολυ κοντα. Και παλι εχουν υπερκερδη φαντασου δηλαδη στα 1500 που ειχε αρχικη τι εβγαζαν για να βγαζουν και στα 865 ευρω παλι παρα πολλα. 

Εχει δημιουργηθει μια τρελη ψευτοαναγκη για ακριβα κινητα περα απο το φαινεσθαι που απλα σε φερνει αναγουλα που βλεπεις το καθε μικρο η τον καθενα που δεν εχει τιποτα να κυκλοφορει με 1500 ευρω κινητο ενω την ιδια ωρα δεν εχει να φαει που αν δεν ειναι αυτο η ματαιοδοξια του 21ο αιωνα μας δεν ξερω τι ειναι. Των ελληνων παντως ειναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα από s22 ultra σε s23 ultra ,ναι μεν ίδιος σχεδιασμός ,πραγματικά ήθελες τεράστιο μάτι να καταλάβεις διαφορά ,αλλά μιλάμε για εσωτερικά οι διαφορές ήταν τέτοιες που άξιζε 

Μπαταρίαρα το s23 ultra ,δεν ζεσταίνεται ,πάει τάπα όπως λέμε τα πάντα ,κανένα κόλλημα ,οθοναρα ,αλλά λόγο κυρίως μπαταρίας και Snapdragon άξιζε ,μιας και το παλιό είχε τον exynos 

Τώρα δεν καταλαβαίνω κάποιος με s23 ultra να πάει σε s24 ultra ,ενώ πάλι είναι ίδια αλλά η θα δώσει exynos ( που έχει είναι απλά αυτογκόλ και πυροβολαει τα πόδια της ) η ακόμα και να δώσει snap θα είναι το ίδιο ( πρακτικά πλέον έτσι όπως πάνε αυτά τα κινητά σε ταχύτητα μόνο όσοι ασχολούνται με αποσυμπίεση η φωτιά ζουν βίντεο θα καταλάβουν διαφορά )

 Τώρα για ένα απλό boost στην κάμερα να δώσει κάποιος 1500 δεν το καταλαβαίνω 

Μέχρι και η apple έβαλε ένα τιτάνιο στο ένα ,περισυ έβαλε ένα island ,τουλάχιστον είπε θα αλλάξω κάτι .να κοροϊδέψω τον κόσμο αλλά όχι τόσο πολύ 

εδώ μιλάμε για ίδια κινητά με ελάχιστα μικρότερο μπεζελ και ένα boost στις κάμερες

Ξεφτίλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2023 στις 7:00 ΜΜ, BertaJourdan είπε

Μονο εμενα μου φαινεται καπως το γεγονος οτι αγοραζεις ενα κινητο με κριτηριο την πωληση μετα απο τρεις μηνες?

Μπορει και να ειμαι εγω ο περιεργος.

Ξέχασα να βάλω ερωτηματικό,το ίδιο λέμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superuser είπε

Σε τρία χρόνια εσύ μόνο 100-150 κύκλους φόρτισης έχεις κάνει;

Και να σε προλάβω, όχι δεν βγαίνουν τα νούμερα αν το φορτίζεις έστω και παρά μέρα

73% είναι το πιθανό νούμερο

 

 

 

Screenshot_2023-11-27-20-27-49-55_c16463119b2846b842c96b1f1e02ea9a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Arkin είπε

Και τα mid range με 5000 μπαταρια εχουν πολυ καλες αυτονομιες πιστευω ισως και λιγο καλυτερες λογο των πιο χαμηλων σε ρευμα soc που εχουν. Το iphone ειναι μια κατηγορια μονο του το max κυριως αλλα 1500 ευρω την ιδια ωρα μπορεις να παρεις 4 pocο F5 στα 380 ευρω και παλι θα κανεις το 95% απο οτι το iphone η το καθε galaxy S ultra σειρα. 

Οπως σωστα λες τι φωτογραφιες θα βγαλει ενας απλος χρηστης? Στο 99% οι φωτογραφιες θα ειναι αψογες ειτε με ενα κινητο τον 300 ευρω ειτε με ενα τον 1500 απο εκει και περα παμε στις λεπτομερειες που λιγους ενδιαφερουν. Ειχε γινει blind test απο μεγαλα youtube καναλια και εβγαιναν μεσα στην 5αδα φωτογραφιες απο κινητα των 250-300 ευρω ενω οι φωτογραφιες που ηταν απο τριπλασια σε τιμης κινητα εβγαιναν πολυ πιο κατω. Ενας που ασχολειται με φωτογραφια πιστευω καλυτερα να παει σε μια mirrorless nikon canon sony φωτογραφικη και να βγαλει 100 φορες καλυτερες φωτογραφιες απο καθε S ultra η iphone max. Οταν βλεπω την καθε γκομενα με κινητο 1500 ευρω να βγαζει τον κωλο της απλα δεν αντεχετε η ολη κατασταση.

Ματαιοδοξια ειναι. Εγω μπορω να παρω αυριο 10 S23 ultra και iphone το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω το λογο για να παω σε τοσο ακριβο κινητο προσπαθω δηλαδη να βρω καποιο λογο που δεν θα εκανα με το 8/256 F3 που εχω καπως να δικαιολογησω μια τετοια αγορα και δεν μου ερχεται. 

S23 ultra βρισκω αυτη τη στιγμη 865 ευρω και με τιμολογιο παει 700 ευρω. Ολοκαινουργιο ετσι και αμεσα διαθεσιμο απο καταστημα. Οχι μιση τιμη αλλα πολυ κοντα. Και παλι εχουν υπερκερδη φαντασου δηλαδη στα 1500 που ειχε αρχικη τι εβγαζαν για να βγαζουν και στα 865 ευρω παλι παρα πολλα. 

Εχει δημιουργηθει μια τρελη ψευτοαναγκη για ακριβα κινητα περα απο το φαινεσθαι που απλα σε φερνει αναγουλα που βλεπεις το καθε μικρο η τον καθενα που δεν εχει τιποτα να κυκλοφορει με 1500 ευρω κινητο ενω την ιδια ωρα δεν εχει να φαει που αν δεν ειναι αυτο η ματαιοδοξια του 21ο αιωνα μας δεν ξερω τι ειναι. Των ελληνων παντως ειναι. 

Που το βρήκες τόσο; 🤔

Edit. Το 256 εννοείς; 

Επεξ/σία από lorddeimos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lorddeimos είπε

Που το βρήκες τόσο; 🤔

Edit. Το 256 εννοείς; 

Το 256gb ναι 865 και παει αμεσα τιμολογιο απλα βαζοντας το αφμ βγαινει 707 ευρω ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Nakis93 είπε

 

Screenshot_2023-11-27-20-27-49-55_c16463119b2846b842c96b1f1e02ea9a.jpg

Δεν κάνει άνθρωπε μου αυτή η εφαρμογή είναι ανακριβής στην υγεία της μπαταρίας

Απεγκατεστησε τη

Τρία χρόνια φόρτιση μπαταρίας με όλες τις προβλεπόμενες προφυλάξεις,20%-80%, αργή φόρτιση θα έχεις στην καλύτερη 80% υγεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...