Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο


KosStam86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. 

Θα ήθελα την γνώμη σας. Γνώμες από προσωπική εμπειρία ή από ανθρώπους που έχουν εμπειρία πάνω στο θέμα θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα. 

Εδώ και 3 χρόνια έχω αρχίσει αποταμίευση καθαρά για να αγοράσω την δική μου κατοικία. Έχω εισόδημα κατά μέσο όρο 13-14χιλιαδες. Είχα κάνει αίτηση για το πρόγραμμα σπίτι μου και είχα πάρει προεγκριση 110 χιλιάδες χωρίς να προχωρήσω όμως διότι δεν βρήκα σπίτι που να με καλύπτει. Γενικά θεωρώ ότι παρόλο το τρέξιμο είδα κάποια πράγματα καλύτερα όπως πχ το πως είναι η αγορά. Το πως είναι η επικοινωνία με τους μεσίτες (χάλια). Γενικά όμως απόκτησα κάποια εμπειρία από όλο αυτό αλλά θεωρώ ότι είμαι τυχερός που δε προχώρησα. Το λοιπόν, έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα να τις εκφράσω για όποιον γνωρίζει. 

Καταρχάς έβγαλα όλες μου τις οικονομίες από την Alpha και τις πήγα eurobank, όμως διαβάζοντας ένα άρθρο εδώ μέσα για τιτλοποίηση δανείου. Ακόμη και για εξυοηρετουμενα δανεικά με έκανε να αναλογιστω ξανά αν κάνω σωστά. Δηλαδή το δάνειο που θα πάρω ακόμη και εξυπηρετουμενο η eurobank μπορεί να το πουλήσει χωρίς να με ρωτήσει.. Αυτό είναι μόνο στην eurobank ή όλες οι τράπεζες ενεργούν έτσι; 

Η επόμενη απορία μου είναι ξεκάθαρα αν θεωρείτε ότι αυτό που λένε ότι είναι φούσκα και θα πέσουν οι τιμές το 2025. Τι πιστεύετε; 

Θέλω ένα σπίτι περίπου μέχρι 95 χιλιάδες αυτό είναι το ταβάνι για εμένα αυτή τη στιγμή και θα ήθελα την συμβουλή σας. Τέτοια σπίτια με αυτή τη τιμή υπάρχουν μόνο του 70 του 80 και δύσκολα πολύ του 90. Αξίζει σαν επένδυση για να μείνω μέσα ένα σπίτι του 70; η σε βάθος 5ετιας θα χρειαστώ πολλά λεφτά για συντήρηση..  

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα αγοράς κατοικίας είναι μια διαδικασία που θέλει πολύ υπομονή,ψάξιμο και ματιά ανοιχτά το οτιδήποτε κάνεις είναι καλό γιατί αποκτάς εμπειρία αλλά είναι καθαρά δικιά σου ευθύνη να έχεις τα μάτια ανοιχτά για να κάνεις το καλύτερο deal η να μην την πατήσεις 

Όπως δείχνουν τα γεγονότα όχι μόνο φούσκα δεν είναι αλλά οι τιμές θα ανέβουν και άλλο,αποδεικνύεται καθημερινά τα τελευταία τέσσερα χρόνια 

Εάν στις 95 χιλιάδες είναι χωρίς καμία ανακαίνιση δεν αξίζει,βέβαια όλα έχουν να κάνουν και με την συντήρηση αν μπαίνεις σε μια πολυκατοικία και είναι όλα παρατημένα μην ασχολείσαι καν,αλλά σίγουρα όσο ποιο καινούργιο τόσο το καλύτερο αλλά αν βρεις ένα του 80 σε καλή τιμή και κάνεις μια ανακαίνιση δεν είναι κακία περίπτωση 

Δυστυχώς πλέον η αγορά κατοικίας έχει γίνει μια περίπλοκη διαδικασία λόγου κόστους,εάν μπορείς να κάνεις υπομονή και να μαζέψεις περισσότερα χρήματα για έχεις την δυνατότητα καλύτερης επιλογής γιατί πάντα θα υπάρχουν ευκαιρίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, KosStam86 said:

Δηλαδή το δάνειο που θα πάρω ακόμη και εξυπηρετουμενο η eurobank μπορεί να το πουλήσει χωρίς να με ρωτήσει.. Αυτό είναι μόνο στην eurobank ή όλες οι τράπεζες ενεργούν έτσι; 

Όλες οι τράπεζες.

Όταν "πουλάς" ένα πακέτο δανείων σε τρίτο, δε θα ήταν πολύ θελκτικό πακέτο αν είχε μέσα μόνο κοκκινισμένους. Θα πρέπει να έχει μέσα και καλοπληρωτές για να δέσει το γλυκό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμένεις να πέσουν οι τιμες γιατι οσο περιμένεις τοσο θα ανεβαίνουν, αλλα πες οτι πεφτουν το 25' που λες, στο συνολο θα ειναι υψηλότερες από σήμερα 

95κ σημερα ειναι πολυ λιγα, και δεν αναφέρεις, τετραγωνικά και περιοχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, KosStam86 said:

Καταρχάς έβγαλα όλες μου τις οικονομίες από την Alpha και τις πήγα eurobank, όμως διαβάζοντας ένα άρθρο εδώ μέσα για τιτλοποίηση δανείου. Ακόμη και για εξυοηρετουμενα δανεικά με έκανε να αναλογιστω ξανά αν κάνω σωστά. Δηλαδή το δάνειο που θα πάρω ακόμη και εξυπηρετουμενο η eurobank μπορεί να το πουλήσει χωρίς να με ρωτήσει.. Αυτό είναι μόνο στην eurobank ή όλες οι τράπεζες ενεργούν έτσι; 

Δεν το γνωρίζω, αλλά εφόσον αποπληρώνεις απρόσκοπτα το δάνειο σου θα κάνει κάποια διαφορά για σένα αν η τράπεζα πουλήσει αλλού το δάνειο σου?

10 hours ago, KosStam86 said:

Η επόμενη απορία μου είναι ξεκάθαρα αν θεωρείτε ότι αυτό που λένε ότι είναι φούσκα και θα πέσουν οι τιμές το 2025. Τι πιστεύετε; 

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμία φούσκα, και πως οι τιμές θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν.

10 hours ago, KosStam86 said:

Θέλω ένα σπίτι περίπου μέχρι 95 χιλιάδες αυτό είναι το ταβάνι για εμένα αυτή τη στιγμή και θα ήθελα την συμβουλή σας. Τέτοια σπίτια με αυτή τη τιμή υπάρχουν μόνο του 70 του 80 και δύσκολα πολύ του 90. Αξίζει σαν επένδυση για να μείνω μέσα ένα σπίτι του 70; η σε βάθος 5ετιας θα χρειαστώ πολλά λεφτά για συντήρηση..  

Αυτό εσύ θα το κρίνεις αφού κάνεις τους υπολογισμούς σου, πόσα χρήματα θα σου φτάσει η αγορά ενός σπιτιού με αξία έως 95k, και αν δεν αγοράσεις πόσα χρήματα θα πρέπει να ξοδεύεις για ενοίκιο για κάποιο ανάλογο σπίτι στο ίδιο διάστημα? Βάλε και το ΤΑΠ που θα πληρώνεις, υπολόγισε και την αξία που θα έχει το σπίτι μετά την αποπληρωμή του δανείου, και θα δεις.

Όσο για τα χρήματα για συντήρηση λίγο πολύ τα ξέρεις, οι ελλείψεις (που θα σου φάνε τα περισσότερα χρήματα) φαίνονται πριν καν αγοράσεις, μόνο τις έκτακτες δαπάνες δεν μπορείς να ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

image.png.01e2f652380cfd853d030c45748bfc25.png

 

Επειδη ειμα ασχετος, γιατι μετα τα 10 πρωτα χρονια η δοση αυξανει τοσο πολυ; Οι τιμες ειναι ενδεικτικες και παει αναλογα με την οικονομια καθε χρονο; Δλδ μπορει να ειναι περισσοτερο ή και λιγοτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχει άλλο επιτόκιο. Τα επιτόκια που σου δίνουν αν είναι ενδεικτικά ή όχι ξέρουν αυτοί (η τράπεζα) που στα δίνει. Αλλά όπως τα λες, πιθανόν είναι σταθερό επιτόκιο 4% (+0,12% ο φόρος) για τα πρώτα 10 χρόνια και μετά κυμαινόμενο. Το κυμαινόμενο θα βασίζεται σε Euribor είτε μήνα είτε τριμήνου και κάποιο περιθώριο (+0,12% φόρος). Οπότε σου δίνουν μια ενδεικτική τιμή με το σημερινό Euribor. Το που θα είναι το Euribor σε 10 χρόνια είναι αστείο και να το συζητάμε όταν δεν ξέρουμε καν που θα είναι του χρόνου.

Πάντως σου δίνουν λογικά Euribor + 2% περιθώριο + 0,12% φόρος για το μετά, που με τα σημερινά δεδομένα είναι εξαιρετικό περιθώριο. Και το σταθερό που σου δίνουν (αν κατάλαβα καλά) είναι επίσης αρκετά καλό για 10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, panostza είπε

Επειδή έχει άλλο επιτόκιο. Τα επιτόκια που σου δίνουν αν είναι ενδεικτικά ή όχι ξέρουν αυτοί (η τράπεζα) που στα δίνει. Αλλά όπως τα λες, πιθανόν είναι σταθερό επιτόκιο 4% (+0,12% ο φόρος) για τα πρώτα 10 χρόνια και μετά κυμαινόμενο. Το κυμαινόμενο θα βασίζεται σε Euribor είτε μήνα είτε τριμήνου και κάποιο περιθώριο (+0,12% φόρος). Οπότε σου δίνουν μια ενδεικτική τιμή με το σημερινό Euribor. Το που θα είναι το Euribor σε 10 χρόνια είναι αστείο και να το συζητάμε όταν δεν ξέρουμε καν που θα είναι του χρόνου.

Πάντως σου δίνουν λογικά Euribor + 2% περιθώριο + 0,12% φόρος για το μετά, που με τα σημερινά δεδομένα είναι εξαιρετικό περιθώριο. Και το σταθερό που σου δίνουν (αν κατάλαβα καλά) είναι επίσης αρκετά καλό για 10 χρόνια.

Και μπορεί πραγματικά να έχετε δίκιο για αυτό που λέτε.

basketball legends

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/12/2023 στις 4:43 ΜΜ, panostza είπε

Πάντως σου δίνουν λογικά Euribor + 2% περιθώριο + 0,12% φόρος για το μετά, που με τα σημερινά δεδομένα είναι εξαιρετικό περιθώριο. Και το σταθερό που σου δίνουν (αν κατάλαβα καλά) είναι επίσης αρκετά καλό για 10 χρόνια.

Σε αυτά τα δάνεια σε αφήνουν όμως να το εξοφλήσεις όσο είσαι εντός του σταθερού επιτοκίου (10ετια στο συγκεκριμένο παράδειγμα); 

Προσωπικά ενδιαφέρομαι για δάνειο της τάξης των 30.000-40.000 ευρώ, το οποίο όμως θέλω να εξοφληθεί σίγουρα εντός 10ετίας (ει δυνατόν και εντός 6-7 ετών). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Με αυτά τα λεφτά πας για μικρό διαμέρισμα σε φτηνή περιοχή αναγκαστικά και όσο πιο σε καλή κατάσταση γίνεται. Επίσης πρέπει να υπολογίσεις έξτρα έξοδα φόροι κλπ έπιπλα. Ένα δυάρι σαλόνι και υπνοδωματιο σε σχετικά καλή κατάσταση το πολύ 60 τμ. Λένε ότι τα επιτόκια θα πέσουν αλλά μπορείς να περιμένεις? Εγώ θα το έπαιρνα αλλά πρόσεχε η δόση να μην βγαίνει παραπάνω από 25-30% του συνολικού σου εισοδήματος. Ιδανικά θες να βρεις κάτι που δεν θα θέλει άλλα τόσα για επισκευές αλλά να αγοράσεις μόνο έπιπλα και ηλ συσκευές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ναι, από alpha έχω πάρει και από eurobank που είχα ξεκινήσει την διαδικασία δεν με ενημέρωσαν για κάποιο κοστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι να το κάνεις.

Εχω μετανοιώσει που δεν πήρα δάνειο απο την πρώτη μέρα της εργένικής μου ζωής.

Ξεκινάς με ένα σπίτι παλαιό, με υπομονή το δίνεις, παίρνεις ένα νεότερο και πάει ως εξής...

Κάθε ευρώ που δίνεις για ενοίκιο, είναι χαμένο ευρώ, ενώ κάθε ευρώ που δίνεις για δάνειο, ειναι δικό σου ευρώ. 

Σκέψου ότι η αποταμίευσή σου, αντί να κάθεται στην τράπεζα, παίρνει μορφή και γίνεται ένα ένα τούβλο για το επόμενο σου σπίτι.

Επίσης, κάτι τελευταίο. Το δάνειο που πήρα πριν λίγα χρόνια, ήταν η πιο ώριμη απόφαση που πήρα . Καθώς το δάνειο, κάθε μήνα μειώνεται.. Δεν θα το δεις να αυξάνεται ποτέ, παρά μόνο να μειώνεται το οποίο ειναι πολύ μεγάλος ψυχολογικός παράγοντας...

ΜΕ το καλό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...