Προς το περιεχόμενο

ZYXEL WSM20 wifi-mesh - συζήτηση-απορίες-setup


Titos301

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά την παρότρυνση του @akisgd ανοιγουμε ενα αλλο thread αποκλειστικα για συζητηση του wifi-mesh της zyxel που ηταν σε προσφορα την εβδομαδα της BF και εξακολουθει να βρισκεται σε προσφορα το 2πλο πακετο

 

Επεξ/σία από Titos301
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια συντομη ερώτηση, για την πρωτη συνδεση χρειαζεται να συνδεθεί στο ρουτερ με ethernet οπως βλέπω και στο manual.

Εχω το fritzbox 5790 και ιδανικα θελω αυτο να συνεχισει να δινει εκει που  δινει ηδη μιας και κανει καλη διαχείρηση, απλα θα ηθελα στο υπολοιπο σπίτι (μονοκατοικια με ενα σε καθε οροφο ισογειο/πρωτο/δευτερο) να μπουν τα 3 zyxel για να μπούν νεες συσκευες (πχ καμερες στο μελλον που θα ειναι και σε εξωτερικο χωρο κτλπ).

Ποια ειναι η ιδανικη συνδεσμολογια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Poison6 said:

Μια συντομη ερώτηση, για την πρωτη συνδεση χρειαζεται να συνδεθεί στο ρουτερ με ethernet οπως βλέπω και στο manual.

Εχω το fritzbox 5790 και ιδανικα θελω αυτο να συνεχισει να δινει εκει που  δινει ηδη μιας και κανει καλη διαχείρηση, απλα θα ηθελα στο υπολοιπο σπίτι (μονοκατοικια με ενα σε καθε οροφο ισογειο/πρωτο/δευτερο) να μπουν τα 3 zyxel για να μπούν νεες συσκευες (πχ καμερες στο μελλον που θα ειναι και σε εξωτερικο χωρο κτλπ).

Ποια ειναι η ιδανικη συνδεσμολογια?

Άρα λες ότι θέλεις να αφήσεις ανοιχτό το wifi του router σου και να δημιουργήσεις ένα άλλο wifi με διαφορετικό ssid για άλλες μελλοντικές συσκευές.

Αν κατάλαβα καλά τότε κάνεις setup το πρώτο (το συνδέεις με ethernet στο router σου και ακολουθείς την διαδικασία μέσω της εφαρμογής) μετά πριν συνδέσεις τα άλλα το γυρνάς σε bridge mode και μετά συνδέεις το 2ο και το 3ο ασύρματα (δεν είμαι σίγουρος αν αυτά πέρνουν αυτόματα το bridge mode ή πρέπει να τα αλλάξεις και αυτά) περιμένω να έρθουν τα δικά μου για να το επιβεβαιώσω.

Αφού κάνεις setup και τα τρία τότε τα απομακρύνεις και προσπαθείς να βρεις τις βέλτιστες θέσεις - αποστάσεις. Αυτό γίνεται από την εφαρμογή στην επιλογή backhaul, γιατί αλλιώς μπορεί να σε βγάζει ότι οι συσκευές είναι πολύ κοντά ή πολύ μακριά μεταξύ τους. 

Υπάρχει και η επιλογή για ethernet backhaul αλλά και σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να έχεις ανοιχτά τα κρυφά wifi backhaul για να δουλεύει σωστά το mesh σύστημα αλλιώς πάμε σε ξεχωριστά access points.

Στο δικό μου σπίτι π.χ. σκέφτομαι ότι ίσως καλυφθώ με δύο μονάδες αντί για τρεις.

Επεξ/σία από akisgd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουλουθηστε αυτον τον οδηγο αν δεν θελετε να ξεκινησετε τα χάπια με την εφαρμογή που εχουν !!! 

https://community.zyxel.com/en/discussion/13713/multy-m1-installation#latest

ετσι τα εφτιαξα εγω , αμεσως χωρις να μου σπαει τα νευρα η εφαρμογη !  ( εχασα τσαμπα τις ωρες μου ) 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσίμπησα και εγω 2 των 2 και σκέφτομαι να μην ασχοληθώ καθόλου με το firmware της zyxel και να περάσω κατευθείαν Οpenwrt, λίγο που το έψαξα δεν βλέπω τπτ προβλήματα μήπως είδατε εσείς τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, Geocheats2 said:

Τσίμπησα και εγω 2 των 2 και σκέφτομαι να μην ασχοληθώ καθόλου με το firmware της zyxel και να περάσω κατευθείαν Οpenwrt, λίγο που το έψαξα δεν βλέπω τπτ προβλήματα μήπως είδατε εσείς τίποτα?

Λίγο που το έψαξα τις προηγούμενες μέρες δεν διάβασα κάτι για προβλήματα αλλά για να πω την αλήθεια δεν σκέφτομαι να το κάνω από την πρώτη μέρα. 

Οπότε δεν έχω καταλήξει τι χάνεις και τι κερδίζεις από αυτή την μετάβαση. 

Θα δω πρώτα πως δουλεύουν εργοστασιακά και μετά αυτό θα είναι το plan B. 

Πριν το επιχειρήσεις σιγουρεψε πως γίνεται το undo για να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση επιστροφής... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akisgd είπε

Λίγο που το έψαξα τις προηγούμενες μέρες δεν διάβασα κάτι για προβλήματα αλλά για να πω την αλήθεια δεν σκέφτομαι να το κάνω από την πρώτη μέρα. 

Οπότε δεν έχω καταλήξει τι χάνεις και τι κερδίζεις από αυτή την μετάβαση. 

Θα δω πρώτα πως δουλεύουν εργοστασιακά και μετά αυτό θα είναι το plan B. 

Πριν το επιχειρήσεις σιγουρεψε πως γίνεται το undo για να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση επιστροφής... 

To περασα στο πρώτο θα το δουλεψω κανα εβδομαδα σε εμενα μονο και αν δω οτι παει καλα θα τα μοιρασω και στο υπολοιπο σπίτι

https://forum.openwrt.org/t/installing-and-configuring-zyxel-wsm20/168100/70

Μέχρι το βήμα 2

https://openwrt.org/toh/zyxel/wsm20
 

Τα αρχεια που εχει εδω εχουν εγκατεστημενο το webinterface και το να φορτωσεις το δευτερο αρχειο γίνετε και μεσα απο εκεί

Επεξ/σία από Geocheats2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Geocheats2 said:

To περασα στο πρώτο θα το δουλεψω κανα εβδομαδα σε εμενα μονο και αν δω οτι παει καλα θα τα μοιρασω και στο υπολοιπο σπίτι

https://forum.openwrt.org/t/installing-and-configuring-zyxel-wsm20/168100/70

Μέχρι το βήμα 2

https://openwrt.org/toh/zyxel/wsm20
 

Τα αρχεια που εχει εδω εχουν εγκατεστημενο το webinterface και το να φορτωσεις το δευτερο αρχειο γίνετε και μεσα απο εκεί

Σίγουρα να μας ενημερώσεις, για να έχουμε ξεκάθαρη άποψη για αυτήν την δυνατότητα, αν αξίζει ή όχι... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, NeCrOmAnCeR19 said:

ακουλουθηστε αυτον τον οδηγο αν δεν θελετε να ξεκινησετε τα χάπια με την εφαρμογή που εχουν !!! 

https://community.zyxel.com/en/discussion/13713/multy-m1-installation#latest

ετσι τα εφτιαξα εγω , αμεσως χωρις να μου σπαει τα νευρα η εφαρμογη !  ( εχασα τσαμπα τις ωρες μου ) 

Σκουπίδι η εφαρμογή, πριν το σπάσω έβαλα ένα κρασάκι να δω champions league και να το ξαναπιάσω αύριο γιατί ούτε ο οδηγός που έδωσες ανοίγει.

Τετοιο ΣΙΧΑΜΑ είχα καιρό να ζήσω. Για τα μπάζα τελείως οι Κινέζοι της Zyxel. Η χειρότερη εμπειρία που έχω με σετάρισμα εδώ και παρα πολύ καιρό.

IMG_5004.png

IMG_5003.png

IMG_5006.jpeg

IMG_5005.jpeg

Ρε φύγε από εδώ ρε μπρο που είναι και easy to install…

IMG_5008.jpeg

 

edit:  τα κατάφερα μετά από χτικιό μέσω του webgui. 192.168.212.1 στο browser.

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακάτω παραθέτω και έναν  οδηγό που βρήκα ώστε να στηθεί Ethernet backhaul

https://community.zyxel.com/en/discussion/13714/how-to-install-the-satellite-on-multy-m1-and-check-the-mesh-status

Και εδώ μαζεμένα όλα μαζί: https://support.zyxel.eu/hc/en-us/articles/9065562909586-Multy-M1-Configure-via-Web-GUI-#h_01GM62XWXQ395BB12K37S52YSC

 

Επεξ/σία από dimitris1090t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες βράδυ μετά από ταλαιπωρία τα σεταρα, και σήμερα πρωί στα 2 satellite το φωτάκια ήταν κόκκινα. Σκουπίδια! Φοβάμαι ότι πετάξαμε 70 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, vixos said:

Χθες βράδυ μετά από ταλαιπωρία τα σεταρα, και σήμερα πρωί στα 2 satellite το φωτάκια ήταν κόκκινα. Σκουπίδια! Φοβάμαι ότι πετάξαμε 70 ευρώ.

Ωχ, μην λες τέτοια... Κόκκινο led στα satellite σημαίνει ότι δεν επικοινωνούν με το κεντρικό. 

Μήπως έκαναν κανένα firmware update και θέλουν επανεκκίνηση; Σε τι απόσταση τα έχεις; Τσέκαρες το backhaul τι σου λέει, μήπως θέλει να φέρεις πιο κοντά ή να τα αλλάξεις θέση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν το main όταν συνδέθηκε έβγαλε ότι θα κάνει update, το κατέβασε και έκανε restart.

Τα δύο satelites θα το έκαναν σιωπηρά κάποια στιγμή.

δες στο Mesh αν έχουν καλή απόσταση μεταξύ τους.

Εγώ έστησα στο πατρικό τα 3 με το web interface και κατάφερα να τα βάλω και στο app.

Άλλα 2 χρησιμοποίησα για το δικό μου σπίτι  (setup ok with web config) και αρνούνται να μπουν στο app. Σκανάρω το QR code από κάτω και δεν το βρίσκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...