Προς το περιεχόμενο

ZYXEL WSM20 wifi-mesh - συζήτηση-απορίες-setup


Titos301

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους.Αν καποιος μπορει ας μου πει πως τα βηματα για   δομημένη καλωδίωση ,θελω να τα συνδεσω ολα με καλωδιο δικτυου και να διατηρήσω το mesh .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, IKARIWTHS said:

καλημερα σε ολους.Αν καποιος μπορει ας μου πει πως τα βηματα για   δομημένη καλωδίωση ,θελω να τα συνδεσω ολα με καλωδιο δικτυου και να διατηρήσω το mesh .

Επικρατεί ένα μπέρδεμα μεταξύ mesh, Access point, wired backhaul και wireless backhaul... 

Διαβάστε λίγο αυτό το μήνυμα από reddit και μετά αν θέλετε και όλη την συζήτηση. Τα λέει καλά νομίζω... 

 

Επεξ/σία από akisgd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχίζουν να με κουράζουν οι αποσυνδέσεις, Connected without internet και το κινητό γυρίζει σε data. Θα πειραματιστώ όταν βρω χρόνο. Όταν δουλεύει, δουλεύει καλά, η εναλλαγή γίνεται αστραπιαία και οι ταχύτητες είναι άριστες. Επίσης, τώρα έχω όλες τις συνδεδεμένες με καλώδιο συσκευές πάνω στη βάση του Mesh (αντί για το ρούτερ της Nova) και βλέπω πολύ μεγάλη βελτίωση στο TV Box, σε ό,τι αφορά στο streaming για παράδειγμα.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kirileman said:

Αρχίζουν να με κουράζουν οι αποσυνδέσεις, Connected without internet. Θα πειραματιστώ όταν βρω χρόνο. Όταν δουλεύει, δουλεύει καλά, η εναλλαγή γίνεται αστραπιαία και οι ταχύτητες είναι άριστες. Επίσης, τώρα έχω όλες τις συνδεδεμένες με καλώδιο συσκευές πάνω στη βάση του Mesh (αντί για το ρούτερ της Nova) και βλέπω πολύ μεγάλη βελτίωση στο TV Box, σε ό,τι αφορά στο streaming για παράδειγμα.

Εγώ έκλεισα εντελώς το Wi-Fi του Router, δοκίμασε μήπως βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, polaki είπε

Όπως έγραψα πιο πάνω και εγώ με φωτογραφίες, ειλικρινά δεν πρέπει να δίνουμε ΚΑΜΙΑ ευκαιρία σε τέτοιες εταιρίες. 

Το μόνο που θα πω είναι κρίμα που δεν τα πήρα από Skroutz ή από Amazon για να γράψω ΚΑΚΙΣΤΗ κριτική. 

Η Zyxel πέθανε χθες για μένα.

H Zyxel συνεργαζεται με το Amazon. Μπορει να μπορεσεις να γραψεις εκει κριτικη.

2 ώρες πριν, kirileman είπε

Αρχίζουν να με κουράζουν οι αποσυνδέσεις, Connected without internet και το κινητό γυρίζει σε data. Θα πειραματιστώ όταν βρω χρόνο. Όταν δουλεύει, δουλεύει καλά, η εναλλαγή γίνεται αστραπιαία και οι ταχύτητες είναι άριστες. Επίσης, τώρα έχω όλες τις συνδεδεμένες με καλώδιο συσκευές πάνω στη βάση του Mesh (αντί για το ρούτερ της Nova) και βλέπω πολύ μεγάλη βελτίωση στο TV Box, σε ό,τι αφορά στο streaming για παράδειγμα.

Το ειχα δει αυτο σε πολλά reviewys. Μπορει και να μην ειναι γενικό και να αφορα ισως καποια κομματια και να ειναι quallity control issue.

Δες μηπως ζητησεις να σου το αντικαταστήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το έχω το Μ1 σετ αλλά σήμερα στη δουλεία που ρώτησα κάτοχο ειναι απολυτα ευχαριστημένος και με την ταχύτητα και κυρίως την καλυψη αλλα και οτι δεν κάνει αποσυνδέσεις. Πολύ ευκολη εγκατάσταση με ethernet με laptop και ότι άνοιξε από την εφαρμογή το ΙPv6 και είδε οτι δουλευει καλύτερα. Είδα και στο κινητό του την εφαρμογή και είναι πολύ απλή και εύχρηστη. 

Οταν η επομενη λύση στον ανταγωνισμό εχει 150 ευρώ για να μη πώ εγώ τι πλήρωσα στα δικά μου τότε νομίζω είναι αμαρτία να το βγάλουμε άχρηστο. Οκ δεν ειναι ASUS ή ουμπουκιίτι αλλά με 69 ευρώ δεν παίρνεις 3pack wifi6. 

Επεξ/σία από avacan23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, SeNNinhA said:

H Zyxel συνεργαζεται με το Amazon. Μπορει να μπορεσεις να γραψεις εκει κριτικη.

Το ειχα δει αυτο σε πολλά reviewys. Μπορει και να μην ειναι γενικό και να αφορα ισως καποια κομματια και να ειναι quallity control issue.

Δες μηπως ζητησεις να σου το αντικαταστήσουν.

Θα του δώσω λίγο χρόνο κυρίως για να αναγνωρίσω τη φύση του προβλήματος, αν μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, SeNNinhA said:

H Zyxel συνεργαζεται με το Amazon. Μπορει να μπορεσεις να γραψεις εκει κριτικη.

Αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται να το έχεις αγοράσει από amazon για να γράψεις κριτική. 

 

33 minutes ago, avacan23 said:

Οταν η επομενη λύση στον ανταγωνισμό εχει 150 ευρώ για να μη πώ εγώ τι πλήρωσα στα δικά μου τότε νομίζω είναι αμαρτία να το βγάλουμε άχρηστο. Οκ δεν ειναι ASUS ή ουμπουκιίτι αλλά με 69 ευρώ δεν παίρνεις 3pack wifi6. 

Αν κάτι δουλεύει, πρώτοι εμείς εδώ λέμε πόσο καλό είναι και πόσο ευκαιρία ήταν η αγορά του. Για το συγκεκριμένο, δεν είναι τυχαίο που τόσος κόσμος και εδώ και στο υπόλοιπο internet έχει δυσκολίες. 

Γενικά ο κόσμος της τεχνολογίας πάει μπροστά στα πάντα. Παίρνεις ένα laptop, όποιας εταιρείας και όποιου λειτουργικού θες, και σε 5 λεπτά μέσα είσαι έτοιμος. Ακόμα και οι printers (μακράν οι δεινόσαυροι του hardware με το ΕΛΑΧΙΣΤΟ if not AT ALL progress τα τελευταία 10 χρόνια) έχουν κάνει βήματα μπροστά προς τη φιλική σύνδεση κλπ. 

Και για να σταματήσω τη μουρμούρα, αν θες να κάνεις πωλήσεις χρειάζεται να κάνεις εύκολο το έργο του αγοραστή σου. Και ο αγοραστής σου δεν είναι μόνο insomniacs και sys admins, είναι και ο αδερφός μου (δε θα πω η μάνα μου), που έχει 3-4 devices και ξέρει να κάνει 5 πράγματα. 

Δεν επιτρέπεται να έχεις QR code για συνδεσιμότητα, και να σου πετάει κινέζικα μηνύματα και να μη δουλεύει. Απλά ΔΕΝ μπορώ να το δεχτώ, ακόμα και 1€ να έκανε..

Αυτά από μένα, με τα χίλια ζόρια το συνέδεσα και δεν ξανα-ασχολούμαι.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, polaki είπε

Αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται να το έχεις αγοράσει από amazon για να γράψεις κριτική. 

 

Αν κάτι δουλεύει, πρώτοι εμείς εδώ λέμε πόσο καλό είναι και πόσο ευκαιρία ήταν η αγορά του. Για το συγκεκριμένο, δεν είναι τυχαίο που τόσος κόσμος και εδώ και στο υπόλοιπο internet έχει δυσκολίες. 

Γενικά ο κόσμος της τεχνολογίας πάει μπροστά στα πάντα. Παίρνεις ένα laptop, όποιας εταιρείας και όποιου λειτουργικού θες, και σε 5 λεπτά μέσα είσαι έτοιμος. Ακόμα και οι printers (μακράν οι δεινόσαυροι του hardware με το ΕΛΑΧΙΣΤΟ if not AT ALL progress τα τελευταία 10 χρόνια) έχουν κάνει βήματα μπροστά προς τη φιλική σύνδεση κλπ. 

Και για να σταματήσω τη μουρμούρα, αν θες να κάνεις πωλήσεις χρειάζεται να κάνεις εύκολο το έργο του αγοραστή σου. Και ο αγοραστής σου δεν είναι μόνο insomniacs και sys admins, είναι και ο αδερφός μου (δε θα πω η μάνα μου), που έχει 3-4 devices και ξέρει να κάνει 5 πράγματα. 

Δεν επιτρέπεται να έχεις QR code για συνδεσιμότητα, και να σου πετάει κινέζικα μηνύματα και να μη δουλεύει. Απλά ΔΕΝ μπορώ να το δεχτώ, ακόμα και 1€ να έκανε..

Αυτά από μένα, με τα χίλια ζόρια το συνέδεσα και δεν ξανα-ασχολούμαι.

Επειδη όπως το αγόρασα έτσι το έδωσα (πριν καν το παραλαβω) διαβαζοντας σε reviews τα διαφορα θεματακια, θα ήθελα οι χρήστες να με ενημερώσουν για κάτι πολύ ουσιαστικό για εμένα.

Αφού ευκολα ή δύσκολα το σετάρεις στον χώρο σου είναι τελικά σταθερο κατά την χρήση του? Και όταν λέω σταθερο εννοω κυρίως να μην θέλει να ξανασχοληθείς μαζί του για σετάρισμα, reset κλπ.

Δέχομαι (ειδικα για την τιμη αγορας) την αρχική δυσκολία να το σεταρεις αλλα επειδη δεν βρίσκομαι στο σπίτι (εργασία στο εξωτερικο) δεν μπορώ να εχω περιστασιακές δυσλειτουργίες που θα χρειαστεί η προσωπική μου φυσική παρουσία (ή ΙΤ expert) για να τις λύσει. 

Εννοειται για την απαντηση χρειαζεται χρονος για να ελεγθει η λειτουργια τους.

Με τα Deco μπορει να εχω μικροτερες ταχυτητες αλλα στην χειροτερη περιπτωση να το βγαλεις απο την πριζα και να το ξαναβαλεις και επανερχεται μονο του. Ασε που η εφαρμογή τους πραγματικά δουλευει απο όπου κι αν βρισκεσαι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, polaki said:

Απλά ΔΕΝ μπορώ να το δεχτώ, ακόμα και 1€ να έκανε..

Αυτά από μένα, με τα χίλια ζόρια το συνέδεσα και δεν ξανα-ασχολούμαι.

Από τι καταλαβαίνω το δέχτηκες όμως 😁😁😁 γιατί αλλιώς θα το γύριζες πίσω. 

Παιδιά περίμενα να βγει καμία άλλη προσφορά σε άλλη μάρκα και άλλο σύστημα σε όλη την black friday και δεν βγήκε τίποτα. Πρόσφατα αναρτήθηκε μια και καλά προσφορά για τα X20 που είναι για γέλια... 

Προσωπικά έχω παιδευτεί τόσα χρόνια με χίλιες δύο μικρές ή μεγάλες αστοχίες σε hardware και Software και έφαγα άπειρες ώρες να τα φτιάξω και είναι και αυτό μια πηγή γνώσης αλλά και ικανοποίησης αν το τελικό αποτέλεσμα είναι θετικό. 

Οπότε προτιμώ να πάρω κάτι σε πολύ καλή τιμή ακόμα και να γνωρίζω ότι θα παιδεύω λίγο ή πολύ αλλά ποντάρω στο ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι επιτυχημένο, παρά να δώσω τα διπλάσια λεφτά για μια θεωρητικά πιο εύκολη εγκατάσταση. Βέβαια αυτό ισχύει για μένα και δεν θα το πρότεινα σε άτομα που ξέρω ότι θα μπλεχτούν άνευ λόγου με αμφίβολο τελικό αποτέλεσμα... 

18 minutes ago, SeNNinhA said:

Επειδη όπως το αγόρασα έτσι το έδωσα (πριν καν το παραλαβω) διαβαζοντας σε reviews τα διαφορα θεματακια, θα ήθελα οι χρήστες να με ενημερώσουν για κάτι πολύ ουσιαστικό για εμένα.

Αφού ευκολα ή δύσκολα το σετάρεις στον χώρο σου είναι τελικά σταθερο κατά την χρήση του? Και όταν λέω σταθερο εννοω κυρίως να μην θέλει να ξανασχοληθείς μαζί του για σετάρισμα, reset κλπ.

Δέχομαι (ειδικα για την τιμη αγορας) την αρχική δυσκολία να το σεταρεις αλλα επειδη δεν βρίσκομαι στο σπίτι (εργασία στο εξωτερικο) δεν μπορώ να εχω περιστασιακές δυσλειτουργίες που θα χρειαστεί η προσωπική μου φυσική παρουσία (ή ΙΤ expert) για να τις λύσει. 

Εννοειται για την απαντηση χρειαζεται χρονος για να ελεγθει η λειτουργια τους.

Με τα Deco μπορει να εχω μικροτερες ταχυτητες αλλα στην χειροτερη περιπτωση να το βγαλεις απο την πριζα και να το ξαναβαλεις και επανερχεται μονο του. Ασε που η εφαρμογή τους πραγματικά δουλευει απο όπου κι αν βρισκεσαι.

 

 

Μπράβο αυτό είναι το σημαντικό και ανάλογα με την συμπεριφορά στην δικιά μου εγκατάσταση θα κριθεί στο τέλος αν ήταν επιτυχημένη αγορά ή όχι. Θα δείξει το μέλλον... Και θα μοιραστούμε τις εντυπώσεις μας. 

Επεξ/σία από akisgd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως που εκανα εγκατασταση πρωτη φορα δεν με ζορισε καθολου.σε 20 λεπτα μαξ ειχα τελειωσει.καλυπτει με τα δυο μονο,ολο το σπιτι(87τμ) ανετα  και προς το παρον δεν εχω δει αποδυνδεσεις ή καποιο προβλημα με το mesh.η συνδεση κλασικη  το ενα στο μοντεμ και τα αλλα δυο πιανουν σημα ασυρματα και το μεταδιδουν.ειναι η μοναδικη αγορα που εκανα και θεωρω οτι ειναι απιστευτο vfm στα 69ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, BlancoVerde said:

εγω παντως που εκανα εγκατασταση πρωτη φορα δεν με ζορισε καθολου.σε 20 λεπτα μαξ ειχα τελειωσει.καλυπτει με τα δυο μονο,ολο το σπιτι(87τμ) ανετα  και προς το παρον δεν εχω δει αποδυνδεσεις ή καποιο προβλημα με το mesh.η συνδεση κλασικη  το ενα στο μοντεμ και τα αλλα δυο πιανουν σημα ασυρματα και το μεταδιδουν.ειναι η μοναδικη αγορα που εκανα και θεωρω οτι ειναι απιστευτο vfm στα 69ευρω!

Λέγοντας κλασική εννοείς router mode σωστά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...