Προς το περιεχόμενο

ZYXEL WSM20 wifi-mesh - συζήτηση-απορίες-setup


Titos301

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Στα deco που έχω δεν γίνεται έτσι. 

Σε deco m5 και P9 που εχω βαλει όντως δεν γίνεται. 

Στο σπίτι μου στο fritzbox 7590 το κανει καμιά φορά σε τυχαίες συσκευές . 

40 λεπτά πριν, kirileman είπε

Θα το δοκιμάσουμε και αυτό. Πάντως, με τη βάση μόνο δουλεύει ρολόι... μέχρι εκεί που φτάνει το σήμα. Mesh δεν το λες, mess το λες.

Το θέμα είναι ποιος εχει ορεξη και χρονο να παιξει με το openwrt .  Γιατι το openwrt δεν ειναι out of the box ρευμα και παίζω ... Θελει δουλίτσα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τη διαφοροποίηση των ονομάτων των 2,4 και 5G δεν έχω πια αποσυνδέσεις (για την ώρα τουλάχιστον). Καθώς μετακινούμαι στο σπίτι με cosmote tv να παίζει στο κινητό, όταν αλλάζει κεραία διακόπτεται το streaming για 5-6 δεύτερα χωρίς να χάνεται η σύνδεση. Είναι φυσιολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kirileman είπε

Με τη διαφοροποίηση των ονομάτων των 2,4 και 5G δεν έχω πια αποσυνδέσεις (για την ώρα τουλάχιστον). Καθώς μετακινούμαι στο σπίτι με cosmote tv να παίζει στο κινητό, όταν αλλάζει κεραία διακόπτεται το streaming για 5-6 δεύτερα χωρίς να χάνεται η σύνδεση. Είναι φυσιολογικό;

Τα Reviews λενε ότι είναι χαρακτηριστικό σε ολες τις συσκευες της σειρας ZYXEL WSM20 wifi-mesh

Δεν πρέπει να συμβαινει (στην πραγματικότητα συμβαινει αλλα με delays εξαιρετικά μικρά που δεν πρεπει να γίνονται αντιληπτα).

 

10 ώρες πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

Οσον αφορα καποιες αποσυνδέσεις που παρουσιαζουν οι συσκευές, εχω την εντύπωση πως φταιει το ότι και στις 2 μπάντες έχουμε το ιδιο ονομα . 

Οταν η συσκευή ειναι κοντά τους συνδέεται στα 5g αλλα όταν απομακρύνεται δεν κάνει σωστο band steering στα 2.4g . 

Πιστεύω πως παντού ετσι γινεται και δεν ειναι αδυναμια του zyxel αυτο . 

Ας δοκιμάσουμε να ξεχωρίσουμε τα ονόματα των 2,4 και 5g . 

Ειναι αδυναμια του λογισμικού του Zyxel.

Εαν ξεχωρίσεις τις Μπαντες χάνεται όλο το κερδος από το WiFi6 mesh. Τι νόημα εχει? Εννοειται οτι αυτό ειναι το κερδος. Αυτοματα επιλεγεται η μπαντα που ειναι πιο αποδοτικη για το συγκεκριμενο σημειο και φορτο του δικτυου.

15 ώρες πριν, henaro είπε

Άλλος ένας με συνολικά θετική εικόνα ως τώρα. Αγοράστηκαν για να καλύψουν 4 διαμερίσματα με 200άρα γραμμή, τα 2 στον ίδιο όροφο και τα άλλα δυο στον από πάνω και από κάτω όροφο. Το σετάρισμα ολοκληρώθηκε μέσα από την εφαρμογή σε 15 λεπτά χωρίς προβλήματα. Mε uptime 2 ημερών ως τώρα δεν έχω παρατηρήσει αποσυνδέσεις σε συσκευές εγώ που μένω στο ένα διαμέρισμα ούτε έχω δεχτεί παράπονα από τους ένοικους των άλλων 3 και σίγουρα δεν έχει αποσυνδεθεί δορυφόρος ως τώρα. Είναι στο δρόμο και ένα ακόμα πακέτο 2 multy για καλύτερη κάλυψη του 4ου διαμερίσματος καθώς και για να προσπαθήσω να καλύψω την ταράτσα η οποία είναι 2 ορόφους παραπάνω. Πολύ θετικό και απαραίτητο για εμένα ότι μπορώ να τρέξω από την εφαρμογή speedtests από κάθε δορυφόρο και όταν είμαι εκτός σπιτιού. Με φόρτο 15-20 συσκευών μέχρι στιγμής δείχνει να ανταποκρίνεται ικανοποιητικά.

Αρνητικά: Η εφαρμογή είναι γενικώς αργή και περίπου χρειάζεται τερματισμό και ξανά τρέξιμο για κάθε δουλειά που κάνεις. Δεύτερο, τόσο από την εφαρμογή, όσο και από το web-gui οι συνδεδεμένες  συσκευές δεν αποτυπώνονται σωστά. Σε κάποιες δε βγάζει κανένα αναγνωριστικό, κάποιες που είναι σίγουρα online φαίνονται offline κ.ο.κ

Οκ δεν είναι Deco (το αντίστοιχο x20) που είναι 2,5 φορές ακριβότερο αλλά δεν είναι και 2,5 φορές χειρότερο, περιμένω να δώ πώς θα πάει όταν θα είναι πια 5 τα nodes.

 

Και μια ερώτηση. Στα advanced settings του wifi είναι απενεργοποιημένα και το MU-MIMMO και το OFDMA, γιατί άραγε; Τα ενεργοποίησε κάποιος;

Τα MU-MIMMO  και OFDMA είναι σημαντικά για την διατηρηση της ταχύτητας των συνδέσεων όταν υπάρχει φόρτος στο δίκτυο με πολλές συσκευες (μην αναλύω τι είναι και κουραζω, ευκολα το googlαρεις).

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, SeNNinhA said:

Τα Reviews λενε ότι είναι χαρακτηριστικό σε ολες τις συσκευες της σειρας ZYXEL WSM20 wifi-mesh

Δεν πρέπει να συμβαινει (στην πραγματικότητα συμβαινει αλλα με delays εξαιρετικά μικρά που δεν πρεπει να γίνονται αντιληπτα).

 

Σε youtube ή οπουδήποτε έχει έστω και λίγο buffering, δεν αντιλαμβάνεσαι την αλλαγή. Κατά τα άλλα, τέλος οι αποσυνδέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κεντρικο που το έχω ως ρουτερ έσβησε το πράσινο φως ,αλλά παρ όλα αυτά δουλεύει κανονικά.
Του έκανα ρεσταρτ αλλά μετά από λίγο σβήνει.

Πως βλέπεται ότι είστε σε wifi6 και επίσης τι ταχύτητα σας βγάζει στη μεταξύ τους σύνδεση;

Εμενα τα 4 είναι με έθερνετ backhaul και το ένα με WiFi.

Ταχύτητες μεταξύ τους 800/800 και στο ασύρματο 400/400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, SeNNinhA said:

 

Εαν ξεχωρίσεις τις Μπαντες χάνεται όλο το κερδος από το WiFi6 mesh. Τι νόημα εχει? Εννοειται οτι αυτό ειναι το κερδος. Αυτοματα επιλεγεται η μπαντα που ειναι πιο αποδοτικη για το συγκεκριμενο σημειο και φορτο του δικτυου.

 

Αυτό είναι θέμα επιλογής, ανέκαθεν τα είχα ξεχωριστά και πάλι θα τα έχω. Υπάρχουν δύο στρατόπεδα που αναλύουν τα υπέρ και τα κατά της κάθε επιλογής. Δεν είναι απόλυτο... 

Και ο βασικός λόγος είναι αυτός... 

https://rockspaceworld.com/blogs/wifi-general/should-i-name-my-2-4ghz-and-5ghz-wifi-the-same-ssid

Επεξ/σία από akisgd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ανθρωπος που ξέρω και το συνέδεσε ειναι 50αρης άσχετος με τεχνολογία και τα κατάφερε με 3 βήματα που του ειπα με ενα καλώδιο ethernet και το λαπτοπ του. Μάλιστα σε ολα πατούσε ναι και ολα έγινα αυτοματα(σύνδεση δορυφόρων-με κεντρικο ρούτερ Μ1) με το μπροστινό κουμπί wps. Δεν έχει καμιά αποσύνδεση και δουλευούν άψογα. 

σεβομαι οτι οσοι προσπαθουσαν μεσω εφαρμογής δεν τα κατάφεραν λόγω software αλλά αν έκαναν τον ενδεδειγμενο τρόπο με καλώδιο εθερνετ δεν θα είχαν πρόβλημα αφού τα κατάφερε ένασ τεχνολογικά άσχετος.

Το θέωρω άδικο να θάβουμε ενα προιον οταν ειναι καλό (οκ δεν ειναι άριστο το δέχομαι). 

Από τα deco M4 που είχε είδε τεράστια βελτιωση και αύξηση στην ταχύτητα.

 Τέλος του ξεχωρισα με διαφορετικό ονομα τα καναλια 2.4 και 5ghz γιατί

πιστευω οτι σε σπίτι που ειναι σταθερα τα σημεία των συσκευών που συνδέονται -τηλεόραση- υπολόγιστης-ηχόμπαρες-ηχεία κτλ , ειναι η καλύτερη λύση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hotcarver1 είπε

Στο κεντρικο που το έχω ως ρουτερ έσβησε το πράσινο φως ,αλλά παρ όλα αυτά δουλεύει κανονικά.
Του έκανα ρεσταρτ αλλά μετά από λίγο σβήνει.

Πως βλέπεται ότι είστε σε wifi6 και επίσης τι ταχύτητα σας βγάζει στη μεταξύ τους σύνδεση;

Εμενα τα 4 είναι με έθερνετ backhaul και το ένα με WiFi.

Ταχύτητες μεταξύ τους 800/800 και στο ασύρματο 400/400.

Δες μηπως εχεις πατησει το κουμπι απο πισω που ειναι για να σβηνει το led . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

Σε deco m5 και P9 που εχω βαλει όντως δεν γίνεται. 

Στο σπίτι μου στο fritzbox 7590 το κανει καμιά φορά σε τυχαίες συσκευές . 

Το θέμα είναι ποιος εχει ορεξη και χρονο να παιξει με το openwrt .  Γιατι το openwrt δεν ειναι out of the box ρευμα και παίζω ... Θελει δουλίτσα ...

Λοιπόν μετά από 3-4 μερες με openwrt και χρήση ως μαιν ρουτερ στο pc μου μόνο, η μόνη παρατήρηση που έχω είναι οτι με PPPOE wan εχω 0.02% packet loss (οver ethernet παντα) το wifi παίζει οκ ( χρειάστηκε να διαχωρίσω τα 2,4 απο τα 5) γτ δεν γυρνάει στα 2.4 οταν ειναι low το signal με αποτέλεσμα να εχω "κολλήματα", πρέπει να κάτσω να ψάξω πως θα το στρωσω αυτο ή αν τελικά θα το αφήσω χώρια.

Εχθες έκατσα και πέρασα και στα άλλα 3 (πηρα 4) το openwrt και εβαλα το 1 ως απλο access point στο παλιό δίκτυο που δουλεύουν και οι υπόλοιποι, απο την γρίνια της επόμενης εβδομάδας θα δούμε πως θα παει αυτό.

Δοκίμασα και το mesh στα 2.4 δείχνει να παίζει οκ χωρις να αλλάξει κάτι στο speedtest (Απο οτε ποιάνω 60 οπότε δεν είναι και καλό μέτρο σύγκρισης)


Αυτά μέχρι τώρα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Geocheats2 said:

Λοιπόν μετά από 3-4 μερες με openwrt και χρήση ως μαιν ρουτερ στο pc μου μόνο, η μόνη παρατήρηση που έχω είναι οτι με PPPOE wan εχω 0.02% packet loss (οver ethernet παντα) το wifi παίζει οκ ( χρειάστηκε να διαχωρίσω τα 2,4 απο τα 5) γτ δεν γυρνάει στα 2.4 οταν ειναι low το signal με αποτέλεσμα να εχω "κολλήματα", πρέπει να κάτσω να ψάξω πως θα το στρωσω αυτο ή αν τελικά θα το αφήσω χώρια.

Εχθες έκατσα και πέρασα και στα άλλα 3 (πηρα 4) το openwrt και εβαλα το 1 ως απλο access point στο παλιό δίκτυο που δουλεύουν και οι υπόλοιποι, απο την γρίνια της επόμενης εβδομάδας θα δούμε πως θα παει αυτό.

Δοκίμασα και το mesh στα 2.4 δείχνει να παίζει οκ χωρις να αλλάξει κάτι στο speedtest (Απο οτε ποιάνω 60 οπότε δεν είναι και καλό μέτρο σύγκρισης)


Αυτά μέχρι τώρα

 

Ωραία, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες... 

Για την εγκατάσταση χρησιμοποίησες τον οδηγό "via Web Interface" από το παρακάτω link 

https://openwrt.org/toh/zyxel/wsm20

Ή έναν εναλλακτικό τρόπο που είδα κάποιος συστήνει γιατί με τον παραπάνω είχε πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akisgd είπε

Ωραία, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες... 

Για την εγκατάσταση χρησιμοποίησες τον οδηγό "via Web Interface" από το παρακάτω link 

https://openwrt.org/toh/zyxel/wsm20

Ή έναν εναλλακτικό τρόπο που είδα κάποιος συστήνει γιατί με τον παραπάνω είχε πρόβλημα; 

Bootara το ρουτερ
Πήγα στην σελίδα
http://192.168.212.1/gui/#/main/debug/firmwareupgrade
ανέβασα το Firmware OpenWrt Install

από εδώ https://openwrt.org/toh/zyxel/wsm20

bootare στο LuCI και ανέβασα το Firmware OpenWrt Upgrade

μέσα απο το LuCI
έκανε ενα reboot και ετοιμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, akisgd είπε

Ωραία, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες... 

Για την εγκατάσταση χρησιμοποίησες τον οδηγό "via Web Interface" από το παρακάτω link 

https://openwrt.org/toh/zyxel/wsm20

Ή έναν εναλλακτικό τρόπο που είδα κάποιος συστήνει γιατί με τον παραπάνω είχε πρόβλημα; 

Επειδη με ενδιαφερει το θεμα OpenWRT θα παρακαλούσα να μας ενημερώσετε (ολους ή και μονο εμενα με PM) για το πως το περναμε και το σεταρουμε. Sorry αλλά άσχετος. Όποια links επροσδεκτα. Μπορω και διαβαζω και καταλαβαινω.

Thanks 

48 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Bootara το ρουτερ
Πήγα στην σελίδα
http://192.168.212.1/gui/#/main/debug/firmwareupgrade
ανέβασα το Firmware OpenWrt Install

από εδώ https://openwrt.org/toh/zyxel/wsm20

bootare στο LuCI και ανέβασα το Firmware OpenWrt Upgrade

μέσα απο το LuCI
έκανε ενα reboot και ετοιμο

Λιγες παραπανω λεπτομερειες για το που το κατεβαζεις/σωζεις και πως το σεταρεις θα ηταν επροσδεκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, SeNNinhA said:

Επειδη με ενδιαφερει το θεμα OpenWRT θα παρακαλούσα να μας ενημερώσετε (ολους ή και μονο εμενα με PM) για το πως το περναμε και το σεταρουμε. Sorry αλλά άσχετος. Όποια links επροσδεκτα. Μπορω και διαβαζω και καταλαβαινω.

Thanks 

Λιγες παραπανω λεπτομερειες για το που το κατεβαζεις/σωζεις και πως το σεταρεις θα ηταν επροσδεκτες.

Το βασικό που από ότι καταλαβαίνω χρησιμοποίησε ο Geocheats2

https://openwrt.org/toh/zyxel/wsm20

Εναλλακτικά... 

https://forum.openwrt.org/t/installing-and-configuring-zyxel-wsm20/168100/70

Επεξ/σία από akisgd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ ξαφνικά γμθκε στις αποσυνδέσεις το S22u. Τώρα αναβαθμίζω σε  One UI 6. Νομίζω ότι θα κεντράρω σε ύψος στο μέσο της εσωτερικής σκάλας τη βάση να δίνει αρκετό σήμα και στον πάνω όροφο και θα βγάλω εκτός τον δορυφόρο, αρκετά ασχολήθηκα με το σαπάκι. Σαν wifi access point καλό είναι.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

Δες μηπως εχεις πατησει το κουμπι απο πισω που ειναι για να σβηνει το led . 

Μπα δεν είναι.Τα έκανα ρεσετ και είναι οκ..

Στα speed test client και satellite,τι ταχύτητες βλέπετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...