Προς το περιεχόμενο

ZYXEL WSM20 wifi-mesh - συζήτηση-απορίες-setup


Titos301

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, hotcarver1 said:

Μπα δεν είναι.Τα έκανα ρεσετ και είναι οκ..

Στα speed test client και satellite,τι ταχύτητες βλέπετε;

Ίδια ταχύτητα με speedtest.net μέσω powerline. (με απειροελάχιστη απόκλιση EDIT: Στο μακρύτερο σημείο με το κινητό έχει 10-15% διαφορά)

Επεξ/σία από vaggospro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις επιλογές mu-MIMO,OFDMA κλπ που είναι από προεπιλογή κλειστές,τις έκανα on αλλά δεν βλέπω διαφορά.

Ειμαι με iPhone και Mac και δεν ξέρω αν είμαι συνδεδεμένος με wifi6.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το δω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στήθηκε σύμφωνα με τις οδηγίες του NeCrOmAnCeR19 στην 1η σελίδα πολύ γρήγορα.

Εύκολο το setup χωρίς καθόλου προβλήματα.

Δείχνει σταθερό για την ώρα, συνδεδεμένο με Ethernet backhaul το ένα και ασύρματα το άλλο, μακάρι να παραμείνει έτσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα deco m4 v2 που ειχα πρίν και εγώ ειδα διαφορά. Και το setup αρκετά εύκολο(με ethernet).

Μπορούν να συνδεθούν σε σειρά από μόνα τους με βάση το σήμα που θα βρούν, όχι σαν το m4 που έπρεπε να το αποσυνδέω μπας και ξε - συνδεθεί απο το πρώτο και συνδεθεί στο διπλανό του. ( για εμένα πολύ συμαντικό καθώς το σπίτι ειναι μακρό στενο και η μπρίζα του οτε είναι στην μία άκρη...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ethernet backhaul μεταξύ των συσκευών του mess (!) σημαίνει ότι επικοινωνούν μεταξύ τους ενσύρματα, σωστά; Συνδέεις το καλώδιο και τέλος ή πρέπει κάπου/κάπως να κλείσεις και το wireless backhaul;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέεις το καλώδιο και τέλος.

Εγώ σύνδεσα το ένα με ethernet backhaul και το άλλο με wireless.

Το wireless πιάνει 300-350mbit στα τεστ που έκανα, οπότε είναι μια χαρά για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια,ελεγα να κανω ethernet backhaul .στην περιπτωση αυτη απο οτι καταλαβα πρεπει να τα βαλω ολα σε bridge mode  η μονο το πρωτο?

Μηπως πρεπει να τα κανω ολα αυτονομα access points βαζοντας τα σε bridge mode και τοτε να βρω τροπο να φτιαξω ενα δικτυο mesh μεταξυ τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, IKARIWTHS said:

καλημερα παιδια,ελεγα να κανω ethernet backhaul .στην περιπτωση αυτη απο οτι καταλαβα πρεπει να τα βαλω ολα σε bridge mode  η μονο το πρωτο?

Μηπως πρεπει να τα κανω ολα αυτονομα access points βαζοντας τα σε bridge mode και τοτε να βρω τροπο να φτιαξω ενα δικτυο mesh μεταξυ τους?

Το ethernet backhaul μπορεί να υπάρχει και με το router mode, εσύ διαλέγεις τι θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Feigen said:

τι κερδιζει επομενως καποιος απ το να εχει ενα access point και 2 δορυφορους σε bridge ethernet blackhaul σε σχεση με 3 access points με ethernet blackhaul?

Μπερδεμένα τα λες... 

Διαλέγεις πρώτα το πρώτο τι θέλεις router να είναι ή bridge; 

Και μετά συνδέεις τα άλλα δύο. Αν τα συνδέσεις ασύρματα τότε όλη η κίνηση βγαίνει προς τα έξω από το πρώτο. 

Αν έχεις και τα συνδέσεις και με ethernet τα άλλα δύο τότε μπορείς να τα βάλεις και σε σημείο που δεν φτάνει το σήμα του πρώτου και όπως ανέφερε και ένας φίλος στα προηγούμενα μηνύματα ακόμα και αν κλείσεις το πρώτο βγαίνει η κίνηση και από τα άλλα δύο αυτόνομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ξερει καποιος πως να το συνδεσω σε ενα ZTE 5G 801 modem ? Το συνδεω και δεν μπορει να παρει τις ρυθμισεις . Με ενα ασους ρουτερ που εχω κανει μια χαρα συνδεση στο ΖΤΕ. Τι πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος και εγώ και ακόμα παιδεύομαι αλλά τα πήραμε φτηνά άρα θα το υποστούμε.

Η συνδεσμολογία μου είναι 1 deco m5 που δίνει internet στο νέο mesh multy m1 και μετά σε ένα PC .

Σε ένα 2 deco έχω πάνω ένα nas(Synology) που δεν βγαίνει ίντερνετ γτ δεν θέλω το έχω μόνο στο τοπικό δίκτυο.

Όταν πάω πλέον να μπω στον nas από τον υπολογιστή μέσω web browser μπαίνω κανονικά γράφοντας την τοπική IP κι αν πάω να μπω από το φακελάκι τοπικού δικτύου των windows δεν βλέπει καθόλου το nas.

Εδώ να σημειώσω ότι όσο είχα τον υπολογιστή απευθείας στα deco όλα δούλευαν. Τις ρυθμίσεις πρέπει να βάλω στο zyxel για να βλέπουν και τα windows τον share folder ;;; Έχω κλείσει firewall στο zyxel τίποτα.

Επεξ/σία από vasiliou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasiliou είπε

Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος και εγώ και ακόμα παιδεύομαι αλλά τα πήραμε φτηνά άρα θα το υποστούμε.

Η συνδεσμολογία μου είναι 1 deco m5 που δίνει internet στο νέο mesh multy m1 και μετά σε ένα PC .

Σε ένα 2 deco έχω πάνω ένα nas(Synology) που δεν βγαίνει ίντερνετ γτ δεν θέλω το έχω μόνο στο τοπικό δίκτυο.

Όταν πάω πλέον να μπω στον nas από τον υπολογιστή μέσω web browser μπαίνω κανονικά γράφοντας την τοπική IP κι αν πάω να μπω από το φακελάκι τοπικού δικτύου των windows δεν βλέπει καθόλου το nas.

Εδώ να σημειώσω ότι όσο είχα τον υπολογιστή απευθείας στα deco όλα δούλευαν. Τις ρυθμίσεις πρέπει να βάλω στο zyxel για να βλέπουν και τα windows τον share folder ;;; Έχω κλείσει firewall στο zyxel τίποτα.

Έχει προηγούμενη lan ip το nas.

Καντο reset ,με pin για να πάρει τις νέες ρυθμίσεις δικτύου και μετά βρες το με find.synology.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα το πρωί openwrt με τον 2ο οδηγό. Απλή ήταν η διαδικασία, αλλά όπως κάθε ιντερνετικός οδηγός που σέβεται τον εαυτό του, παραβλέπει κάποια βήματα ή σημαντικές λεπτομέρειες και πρέπει να ψαχτείς μόνος σου για να βρεις τη λύση (πχ τα root username/password του openwrt). Μετά προσπάθησα να σετάρω το openwrt, αλλά δεν τα κατάφερα γιατί είχα δει 2-3 οδηγούς στην οθόνη του κινητού, με έπιασε το κεφάλι μου και τα έκανα μαντάρα με τα καλώδια και τις ip. Το παράτησα και τελικά, τώρα τα απόγευμα το πέτυχα με τη μία (έλεος). Θα ψαχτώ τις επόμενες μέρες με το openwrt -με το οποίο πρώτη φορά ασχολούμαι- για να δούμε τι μπορεί να κάνει και ίσως περάσω και στο 2ο κομμάτι, μπας και στήσω Mesh που να δουλεύει, υποθέτω ότι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, kirileman said:

Πέρασα το πρωί openwrt με τον 2ο οδηγό. Απλή ήταν η διαδικασία, αλλά όπως κάθε ιντερνετικός οδηγός που σέβεται τον εαυτό του, παραβλέπει κάποια βήματα ή σημαντικές λεπτομέρειες και πρέπει να ψαχτείς μόνος σου για να βρεις τη λύση (πχ τα root username/password του openwrt). Μετά προσπάθησα να σετάρω το openwrt, αλλά δεν τα κατάφερα γιατί είχα δει 2-3 οδηγούς στην οθόνη του κινητού, με έπιασε το κεφάλι μου και τα έκανα μαντάρα με τα καλώδια και τις ip. Το παράτησα και τελικά, τώρα τα απόγευμα το πέτυχα με τη μία (έλεος). Θα ψαχτώ τις επόμενες μέρες με το openwrt -με το οποίο πρώτη φορά ασχολούμαι- για να δούμε τι μπορεί να κάνει και ίσως περάσω και στο 2ο κομμάτι, μπας και στήσω Mesh που να δουλεύει, υποθέτω ότι γίνεται.

Κράτα σημειώσεις... Θα μας φανούν χρήσιμες... 😁

2 hours ago, iatreio said:

Παιδια ξερει καποιος πως να το συνδεσω σε ενα ZTE 5G 801 modem ? Το συνδεω και δεν μπορει να παρει τις ρυθμισεις . Με ενα ασους ρουτερ που εχω κανει μια χαρα συνδεση στο ΖΤΕ. Τι πρεπει να κανω?

Μάλλον το θέμα έχει να κάνει με αυτά που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...