Προς το περιεχόμενο

Κινητό δεν το βλέπει κανένας υπολογιστής μέσω usb


The_Judas
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Sablj,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέω το κινητό μέσω usb και το κινητό δεν βγάζει το παράθυρο επιλογής, ξεκινάει απευθείας να φορτίζει.

Μέσα από τα developer option άλλαξα την προκαθορισμένη ενέργεια σε "μεταφορά αρχείων" αλλά και πάλι το κινητό δεν το βλέπει το pc αλλά βγάζει ένδειξη φόρτισης.

Είναι κινητό xiaomi redmi με android 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο, υπάρχουν μερικά καλώδια που δεν είναι "συνδεδεμένα" τα πινάκια των data και μεταφέρουν μόνο ρεύμα για φόρτιση.

Δοκίμασε γι' αρχή κάποιο άλλο καλώδιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μεταφέρω τα αρχεία αλλά συνεχώς κρασάρει κατά την μεταφορά.

Μπορώ να τα μεταφέρω μόνο λίγα λίγα, αλλιώς κρασάρει ο υπολογιστής και χρειάζεται επανεκκίνηση..

Υπάρχει κάποια δωρεάν εφαρμογη για pc για την μεταφορά των αρχείων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, The_Judas said:

Τώρα μεταφέρω τα αρχεία αλλά συνεχώς κρασάρει κατά την μεταφορά.

Μπορώ να τα μεταφέρω μόνο λίγα λίγα, αλλιώς κρασάρει ο υπολογιστής και χρειάζεται επανεκκίνηση..

Υπάρχει κάποια δωρεάν εφαρμογη για pc για την μεταφορά των αρχείων;

Υπάρχει το nearby share από την google, αλλά εγώ χρησιμοποιώ και το Οnedrive που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε αυτό με βοηθάει γιατί δεν μπορεί να γίνει αποστολή πολλαπλών αρχείων ή φακέλων με το nearby share.

Πραγματικά έχω δοκιμάσει ένα σωρό προγράμματα και κανένα δεν λειτουργεί με απλό τρόπο. Το airdroid δεν επιτρέπει επιλογή φακέλου ούτε καν επιλογή όλων. Πρέπει να τσεκάρω με το χέρι 1000+ αρχεία...

Τελικά μόνο με το easyshare έβγαλα άκρη και κατάφερα να κάνω τη δουλειά μου μέσω usb.

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2023 στις 10:30 ΠΜ, The_Judas είπε

Ούτε αυτό με βοηθάει γιατί δεν μπορεί να γίνει αποστολή πολλαπλών αρχείων ή φακέλων με το nearby share.

Πραγματικά έχω δοκιμάσει ένα σωρό προγράμματα και κανένα δεν λειτουργεί με απλό τρόπο. Το airdroid δεν επιτρέπει επιλογή φακέλου ούτε καν επιλογή όλων. Πρέπει να τσεκάρω με το χέρι 1000+ αρχεία...

Τελικά μόνο με το easyshare έβγαλα άκρη και κατάφερα να κάνω τη δουλειά μου μέσω usb.

Αν βάλεις μια sd στο κινητό και αντιγράψεις εκεί μέσα όλα τα αρχεία? μετά βγάζεις την κάρτα, την συνδέεις στον υπολογιστή με κάποιο card reader και τα περνάς από κει. Επιπροσθέτως δοκίμασε μήπως μπορεί να κάνει αντιγραφή κατευθείαν από κινητό σε υπολογιστή, ενώ έχεις τα αρχεία στην sd στο κινητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2023 στις 11:32 ΠΜ, The_Judas είπε

Τελικά ούτε με αυτό έγινε δουλειά. Κάνει backup των αρχείων σε κλειδωμένη μορφή.

Εχεις ενεργοποιήσει κρυπτογράφηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...