Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2024


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα τον αγώνα σε επανάληψη από τον ΑΝΤ1+ και πάλι ήταν σε ανάλυση 240.Οποτε τι να κάνω,έκανα ότι και τα μικρά παιδιά.Εκλεισα τα μάτια μου και φαντάστηκα έναν καλύτερο κόσμο,μια καλύτερη ανάλυση.Οταν τα άνοιξα έβλεπα τα πάντα σε 80Κ.Στα αυτιά μου ηχούσε βρετανική εκφώνηση,δεν άκουγα πλέον "η λογική σταματά,η F1 ξεκινά.Ε Τζόρτζι;"

ΑΠΟΛΑΥΣΗ

 

  • Like 2
  • Haha 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδή τι ακριβώς θέλεις απο ενα αγώνα f1 να σκοτωθούν διο τρεις για να το ευχαριστηθείς, η f1 δεν είναι motogp και πάντα ήταν και λίγο βαρετή, αν δεν σε ενδιαφέρει κιόλας ακόμα χειρότερα.

 

Το μόνο που θέλω είναι να δω ανθρώπους να μάχονται για την νίκη. Εγώ έτσι έκατσα και έμαθα να βλέπω Formula. Μάχη για την νίκη. Εσύ Νικολάκη πρέπει να είσαι πολύ μικρός για να είσαι ευχαριστημένος να βλέπεις τον πρώτο να κάνει βόλτα  με το αμάξι για να πάρει την νίκη επειδή έχει το καλύτερο σασί. 

Επεξ/σία από sunseeker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συμβαν Ντανι-Αλμπον θεωρω οτι ηταν αγωνιστικο συμβαν. Στην εκκινηση και στις πρωτες στροφες παντα παιζει στριμωγμα. Και ο Αλμπον δε θα παιρνουσε απο κει, και ο Ντανι κοιτουσε και αριστερα για τον Στρολλ.

Για τον Ρασελ που βουτηξε εκει με τον Οσκαρ δεν τον κακολογω. Εκανε προσπαθεια σε ενα μερος που ειδε κενο...Γιατι ειχε drs και ο Πιαστρι. Και επρεπε να κανει/σκεφτει κατι αλλο. Μην ειμαστε τοσο μυγιαγγιχτοι , Δλδ απο την μια παραπονιομαστε δεν υπαρχει θεαμα δεν υπαρχουν προσπερασεις εκτος drs αλλα στην 1η στραβη που γινεται σε μη ζωνη drs κραζουμε...;)

Max παλι το εκανε να φαινεται πολυ ευκολο. Τσεκο πιο κοντα γενικα (με νεα μοναδα ισχυος) Λεκλερ πολυ καλη διαχειριση ελαστικων και μπραβο του. Σαινθ συνεχιζει να τα πηγαινει πολυ καλα!!!

Λουης η κατρακυλα συνεχιζεται...Ακομα και στην Σουζουκα που παντα πηγαινε καλα σημερα 9ος ελειψει ανταγωνιστικου 10ου!!!

Η κανει αγγαρια μεχρι το 2025 αφου εχει αποδεχθει οτι και φετος θα οδηγει χρεπι, ή η Φερραρι εκανε λαθος κινηση...Θα δειξει

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Crbull said:

Πάντως ο hamilton χτες στο quali έκανε ταχύτερο πέρασμα όλων στο πρώτο κομμάτι των στροφών αν δεν κάνω λάθος.

Προχτές πανηγύριζαν στο FP1 ότι κάτι έχουν βρει και μπορούν να χτίσουν πάνω σε αυτό. Γιαυτο σήμερα έχτισαν 7η και 9η θέση και είναι πίσω ΚΑΙ απο τις 2 πελατειακές ομάδες. Στις χειμερινές δοκιμές μας είχαν ζαλίσει οι αγγλοι ότι θα κάνουν το comeback και φέτος μάχονται για θέσεις στην ουρά της 10αδας. Οι τύποι δεν έχουν φτιάξει ακόμα τις αναπηδησεις. 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sunseeker είπε

Το μόνο που θέλω είναι να δω ανθρώπους να μάχονται για την νίκη. Εγώ έτσι έκατσα και έμαθα να βλέπω Formula. Μάχη για την νίκη. Εσύ Νικολάκη πρέπει να είσαι πολύ μικρός για να είσαι ευχαριστημένος να βλέπεις τον πρώτο να κάνει βόλτα  με το αμάξι για να πάρει την νίκη επειδή έχει το καλύτερο σασί. 

Έτσι έκανες επί εποχή Χάμιλτον; Επί εποχή Φέτελ; Επί εποχή Σουμάχερ; κοκ

Υπάρχουν περίοδοι που κάποιος συνδυασμός επικρατεί. Δεν φταίει αυτός. Φταίνε οι άλλοι που δεν τον φτάνουν. Αυτό είναι το συγκεκριμένο άθλημα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, liakjim said:

Έτσι έκανες επί εποχή Χάμιλτον; Επί εποχή Φέτελ; Επί εποχή Σουμάχερ; κοκ

Υπάρχουν περίοδοι που κάποιος συνδυασμός επικρατεί. Δεν φταίει αυτός. Φταίνε οι άλλοι που δεν τον φτάνουν. Αυτό είναι το συγκεκριμένο άθλημα.

τώρα θα τους μάθεις? οι περισσότεροι ούτε γνώριζαν ότι υπάρχει νήμα για την F1 στο Insomnia.  Ήρθανε όλοι οι βετεράνοι της F1 να πετάξουν την κακία τους για τον Max. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να έβλεπα τον Σάινθ δίπλα στον Max όσο η Redbull έχει κορυφαίο μονοθέσιο. Ιδιαίτερα συμπαθής και φαίνεται ότι δουλεύει πολύ. 

Συμφωνώ και εγώ ότι η εικόνα του μετά το τέλος του αγώνα ήταν πραγματικά κρίμα. Από την άλλη θεωρώ ότι δεν θα δυσκολευτεί να βρει θέση σε "καλή" ομάδα του χρόνου. 

P. S 1 Ο Ρικιάρντο βλέπω να μας χαιρετάει σύντομα. 

P. S 2 Επιστροφή Φέτελ αχρείαστη. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν συγκρίνονται τα έτη κυριαρχίας των υπολοίπων με αυτά του Μαξ. Ακόμα και επί Χάμιλτον, τις περισσότερες χρόνιες στην αρχή είχε κάποιο ανταγωνισμό, οι φεραρι από την μέση και μετά το έχαναν συνήθως. Ο φετελ τις 2 από τις 4 χρόνιες είχε τεράστιο ανταγωνισμό με τον αλονσο και δεν ξέραμε τι θα γίνει στο πρωτάθλημα, ακόμα με ο σουμαχερ είχε ανταγωνισμό. Ο Μαξ τα τελευταία 3 χρόνια τρέχει πραγματικά μόνος τους, οπότε η Φ1 έχει χάσει τελείως το ενδιαφέρον, διότι πλέον δεν υπάρχει και ο παράγοντας των μηχανικών βλαβών και άρα της έκπληξης. Κατά 90% θα κερδίσει ο Μαξ και οι υπόλοιποι  μισό λεπτό πίσω 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το team order της Ferrari τελικά τι φάση; Έχουν πρώτο οδηγό ή δεν έχουν; Αν δεν έχουν γιατί τον διώχνουν τον Σάνθη;

Ο Εκλεράκης άραγε τι λέει για όλα αυτά;

Εκτός αν παίζει καμιά οδηγία τύπου η καλύτερη θέση στο quali έχει πλεονέκτημα στον αγώνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θυμαμαι εποχες Mika Hakkinen να τρεχει 1ος και μονος σε πολλα gp,επειτα και ο Schumi ειχε τετοια gp αρκετες φορες.Απλα εχει γινει ψιλοβαρετο γιατι δεν υπαρχει ανταγωνισμος,δεν φταιει η RB ομως γι'αυτο,φταινε οι υπολοιπες μεγαλοομαδες που δεν τους καθεται ο συνδυασμος οδηγος-μονοθεσιο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, bilham είπε

Με το team order της Ferrari τελικά τι φάση; Έχουν πρώτο οδηγό ή δεν έχουν; Αν δεν έχουν γιατί τον διώχνουν τον Σάνθη;

Ο Εκλεράκης άραγε τι λέει για όλα αυτά;

Εκτός αν παίζει καμιά οδηγία τύπου η καλύτερη θέση στο quali έχει πλεονέκτημα στον αγώνα...

Ισχύει ακριβώς αυτό και το team result είναι πανω απο ολα. 

Δεν εχει νοημα να κοψουν βαθμούς απο την ομαδα για να τους παρει ο Λεκλερκ απο την στιγμη που δεν παει για πρωτάθλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η βαρεμάρα (που δεν είναι φετινό φαινόμενο, υπάρχει για πάρα πολλά χρόνια) μου δίνει χρόνο ώστε να κάνω και κάτι άλλο παράλληλα, βλ. gaming, διάβασμα βιβλίου, ανάγνωση comics κα. Το έχω δει ολιστικά το θέμα!

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, haHa said:

Ισχύει ακριβώς αυτό και το team result είναι πανω απο ολα. 

Δεν εχει νοημα να κοψουν βαθμούς απο την ομαδα για να τους παρει ο Λεκλερκ απο την στιγμη που δεν παει για πρωτάθλημα. 

Εξάλλου χθες νομίζω δεν έγινε κανένα team order κατά τον αγώνα.

Ο Leclerc έκανε διαφορετική στρατηγική με την οποία ανέβηκε 4ος αλλά δε μπορούσε να δώσει μάχη με τον Sainz σε εκείνο το σημείο, όσο κι αν ο Πουρναράκης υποστήριζε το αντίθετο. Ο Sainz ήταν αισθητά πιο γρήγορος λόγω διαφορετικής στρατηγικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...