Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ZTE 5G MC801A


LEhoes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες τη νύχτα, γύρω στις 4, κόμπλαρε ξανά το σύστημα. Όχι μόνο στο router που απαιτούσε 4G για να δουλέψει, αλλά και στο iPhone μου, όπου ήθελε καρφωτό 4G επίσης. Το πρωί που ξύπνησα, όλα ήταν εντάξει.

Επεξ/σία από motoboots
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, motoboots είπε

Χθες τη νύχτα, γύρω στις 4, κόμπλαρε ξανά το σύστημα. Όχι μόνο στο router που απαιτούσε 4G για να δουλέψει, αλλά και στο iPhone μου, όπου ήθελε καρφωτό 4G επίσης. Το πρωί που ξύπνησα, όλα ήταν εντάξει.

Μπορεί να πέρασαν update στην κεραία γιατί τα παράπονα πληθαίνουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/12/2023 at 10:11, motoboots said:

Σε Mac δεν βλέπει εξωτερικό δίσκο, δεν ξέρω όμως πώς ελέγχω αν το βλέπει ως COM.

Κι εδώ, στο ZTE MC801A με FROG/COSMOTE SIM το ίδιο θέμα είχα. Ανακάλυψα μετά από μερικές ώρες πανικού ότι ήθελε καρφωτό 4G για να δουλέψει. Ευτυχώς, δουλεύει και σε 5G NSA με πλήρεις ταχύτητες (Καλλιθέα).

δεν ξερω πως παιζει στο Mac.δεν θα βγει παντως ως συσκευη στο My computer.αλλα στο device manager καπου μου την εβγαλε σαν storage ενω θα πρεπε θεωρητικα να βγει ως com.δεν πειραζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς εδω Θεσσαλονίκη,μόνο σε 5G NSA δουλεύει,το ρούτερ είχε,απο επιλογή 5G SA ,υποθέτω στήνουντο SA και επειδή συνδεόταν εκεί χωρίσ να έχει δίκτυο για αυτό δεν έμπαινε!!image.png.7d825228ef64d595d23809c32f418edd.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, teokarafou1992 said:

Εμείς εδω Θεσσαλονίκη,μόνο σε 5G NSA δουλεύει,το ρούτερ είχε,απο επιλογή 5G SA ,υποθέτω στήνουντο SA και επειδή συνδεόταν εκεί χωρίσ να έχει δίκτυο για αυτό δεν έμπαινε!!image.png.7d825228ef64d595d23809c32f418edd.png

σε fritz!box μου το ειχε αυτοματα οτι βρει.μπορουσα πχ να του δωσω καρφωτα οτι θελω εγω αλλα με wind ναι δεν επαιζε σε sa. Οποτε ειχα 4G+5G

 

5g plus 4g.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, teokarafou1992 said:

Ανυπομονω να νιωσω ευρωπαιος με 5G SA ,χαχαα

τωρα αν πω θα γινω κακος.το προβλημα δεν ειναι το 5g αν εισαι sa ή οχι.το θεμα ειναι α.καλυψης και ταχυτητων λογω Uplinks. η cosmote ειναι καμποσο εξαιρεση ευτυχως σε αυτο και τα παει καλυτερα σε καλυψη και ταχυτητες. θα μπουν οι παροχοι σε 5g sa και θα εχεις παλι 100Mbit λογω οτι εχει πιταρει η κυψελη.

σε 4g+ εχω δει σε καλη κυψελη 200+ mbit και αντιθετα στο τολο που το εχουν ξεχασει οταν ερχεται κοσμος ειναι θαυμα να εχεις 10mbit.

27 minutes ago, kanasta88 said:

Αρκεί να είναι πραγματικό

πραγματικο θα ειναι ασχετα με το τι ταχυτητες θα εχεις:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να αναβαθμίσουν υποδομές για μα έχουμε 5G SA και να είναι χειρότερο από 4G, καταλαβαίνω την λογική σου ,αλλά το κονσεπτ της αναβαθμίσεις είναι να δέχεται μεγαξυτερο όγκο συνδέσεων ,έτσι έχω καταλάβει ,εκτός αν κατάλαβα λάθος.

 

Υ.Γ: λευκό Πύργο παρέλαση φέτος ,το Ίντερνετ με τόσο κόσμο πήγαινε καλά 😏,πέρσι και τα προηγούμενα έτη σερνόταν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/12/2023 στις 9:06 ΠΜ, R-evil-S είπε

Και τι ταχύτητες βλέπετε με το 4g+?

Θυμίζει παλιές  εποχές 2G 😁

Μετά από 2 ώρες δοκιμές

5G NSA  έχω αυτές τις ταχύτητες

Να αναφέρω ότι πριν το πρόβλημα είχα σχεδόν την ίδια ταχύτητα 

router MC801A 

περιοχή Γλυφάδα 

Να αναφέρω ότι Λειτουργεί μετά από αλλαγή  4G σε 5G NSA και θέλει και restart μέσα από ρυθμίσεις 

 

IMG_0978.jpeg

Επεξ/σία από 0017
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 11/12/2023 at 10:44, teokarafou1992 said:

Δεν πιστεύω να αναβαθμίσουν υποδομές για μα έχουμε 5G SA και να είναι χειρότερο από 4G, καταλαβαίνω την λογική σου ,αλλά το κονσεπτ της αναβαθμίσεις είναι να δέχεται μεγαξυτερο όγκο συνδέσεων ,έτσι έχω καταλάβει ,εκτός αν κατάλαβα λάθος.

 

Υ.Γ: λευκό Πύργο παρέλαση φέτος ,το Ίντερνετ με τόσο κόσμο πήγαινε καλά 😏,πέρσι και τα προηγούμενα έτη σερνόταν 

να το θεσω απλα.οτι βαζουν 5g και οτι θα δωσουν και 5g sa δεν λεει κατι αν το bandwidth (uplink) με το base station ειναι για κλαματα. ας πουμε σπιτι με 5g εχω 120. εχει τυχει ομως να ειμαι σε αλλο σημειο με 4g+ και να εχω πανω απο 200 :P.

δυστυχως πολλα base station ενω εχουν δυνατοτητες σαν bs δεν εχουν το απαραιτητο bandwidth.

Μου θυμιζει οταν οι adsl συνδεσεις απο 1 Mbit πηγαν στα 2 Mbit και τοτε εγινε ο κακος χαμος.οι 2mbit ειχαν φτασει να εχουν ουτε μισο mbit και οι 1 mbit επαιζαν καλυτερα.καποιος κακος διαχωρισμος ειχε γινει και δεν εβγαιναν ολοι μαζι μαλλον απο το ιδιο Link.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, έχω το συγκεκριμένο router και έβαλα σήμερα μία sim Cosmote unlimited(η τρίτη που εκδόθηκε) και δεν έχω καλές ταχύτητες.. Στο σπίτι, με το κινητό σε όποιο σημείο κι αν κάνω test είναι με ταχύτητες άνω των 400Mbps με 5G. Στο router βλέπω πως έχει 4G+ και ταχύτητες 10-18Mbps. Δοκίμασα και την λύση πιο πίσω με την εναλλαγή σήματος αλλά μονίμως δείχνει μέσα πως έχω σήμα 4G+ κι ελάχιστε στιγμές 4G. Έχουμε κάποια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, TheNikoz said:

Καλησπέρα, έχω το συγκεκριμένο router και έβαλα σήμερα μία sim Cosmote unlimited(η τρίτη που εκδόθηκε) και δεν έχω καλές ταχύτητες.. Στο σπίτι, με το κινητό σε όποιο σημείο κι αν κάνω test είναι με ταχύτητες άνω των 400Mbps με 5G. Στο router βλέπω πως έχει 4G+ και ταχύτητες 10-18Mbps. Δοκίμασα και την λύση πιο πίσω με την εναλλαγή σήματος αλλά μονίμως δείχνει μέσα πως έχω σήμα 4G+ κι ελάχιστε στιγμές 4G. Έχουμε κάποια ιδέα;

α.καντο Hard reset. β.δεν ξερω αν διαλεξεις Manual band αν θα παιξει. επισης κατι το βασικο. την sim την εχεις δοκιμασει στο κινητο για να δεις αν πιανει 5g ? ή δοκιμασες αλλη καρτα στο κινητο? υπαρχει περιπτωση (το εχω πετυχει σε αλλο παροχο) να μην εχουν ανοιξει το 5g στην καρτα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...