Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ZTE 5G MC801A


LEhoes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, blackgoril5 είπε

To γαλάζιο λαμπάκι τι σημαίνει;;

Ότι δεν του επιτρέπει το δίκτυο το 5G. Στις extra sim της cosmote χρειάζεται sms ενεργοποίησης του 5G. 4 μπλε είναι ότι παίζει σε 4G

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 minutes ago, blackgoril5 said:

To γαλάζιο λαμπάκι τι σημαίνει;;

σε καρτες Nova 3 στο συνολο το 5G δεν ηταν ενεργοποιημενο.αν βαλεις την sim στο κινητο και δεν πιανει 5g τοτε εισαι 100 τοις 100 σιγουρος οτι δεν το εχουν ενεργοποιησει. ή το αναποδο.την καρτα που παιζαι 5g βαλτην στο router να δεις αν θα παιξει.ειμαι σιγουρος οτι θα παιξει κανονικα 5g.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα απο θεμα εξωτερικης κεραιας τι εχετε κανει εχει βαλει κανεις και καμμια ιδεα να κατεβασω το ping εχω απο 25-38 ταχυτητες απο 170-290 down και 5-19 up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mmar6 said:

Καλησπερα και απο μενα απο θεμα εξωτερικης κεραιας τι εχετε κανει εχει βαλει κανεις και καμμια ιδεα να κατεβασω το ping εχω απο 25-38 ταχυτητες απο 170-290 down και 5-19 up

βγαλε το router για δοκιμη σε εξωτερικο χωρο να δεις τι ταχυτητες πετυχαινειςκαι αν μειωνεται καθολου το ping. to 25 εως 38 δεν ειναι παραλογο. στο up εισαι λιγο χαμηλα Indeed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/02/2024 at 19:33, mmar6 said:

Αν βγει εξω παω στο 19ping και 400down 45up 

η δοκιμη με εξωτερικες κεραιες που οσο θυμαμαι το mc801a δεν παιρνει αλλιως μετα σε στεγανο κουτι και με ανεμιστηρα για το θεμα θερμοκρασιας το καλοκαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μόλις προμηθεύτηκα ένα router, το οποίο ήταν από παλιά πακέτα της Nova. Οταν μπαίνω στο ip address μου βγάζει λογότυπο wind και γενικά δεν με αφήνει να αλλάξω τίποτα. Υπάρχει τρόπος να το αποσυνδέω τελείως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MadMike7 είπε

Καλησπέρα. Μόλις προμηθεύτηκα ένα router, το οποίο ήταν από παλιά πακέτα της Nova. Οταν μπαίνω στο ip address μου βγάζει λογότυπο wind και γενικά δεν με αφήνει να αλλάξω τίποτα. Υπάρχει τρόπος να το αποσυνδέω τελείως; 

Για να κάνεις αλλαγές σε όλα τα 5G modem πρέπει να κλείσεις την εκπομπή από την κεντρική σελίδα. Έχει ένα ON/OFF. Μετά αλλάζεις ότι θέλεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kanasta88 είπε

Για να κάνεις αλλαγές σε όλα τα 5G modem πρέπει να κλείσεις την εκπομπή από την κεντρική σελίδα. Έχει ένα ON/OFF. Μετά αλλάζεις ότι θέλεις

Έχεις μήπως κάποια ιδέα ποιες είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις; Όπως είναι τώρα αργεί αρκετά να φορτώσει σελίδες αν και στα speed test βγάζει 160mbps. Μπορώ να αλλάξω τον dns, όπως έκανα κάποτε και σε router της cosmote? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, MadMike7 είπε

Έχεις μήπως κάποια ιδέα ποιες είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις; Όπως είναι τώρα αργεί αρκετά να φορτώσει σελίδες αν και στα speed test βγάζει 160mbps. Μπορώ να αλλάξω τον dns, όπως έκανα κάποτε και σε router της cosmote? 

Δεν είναι λογικό να αργει στο φόρτωμα και να μην έχει θέμα στο speedtest. Έτσι και αλλιώς οι σελίδες ανοίγουν και με 10Μ πόσο μάλλον με 160Μ. Βεβαιώσου ότι στην κεντρική σελίδα το mode λειτουργίας είναι στο αυτόματο. Μπορείς να βάλεις dns αλλά δεν δικαιολογεί το άνοιγμα σελίδων ο dns της cosmote ή οποίου παροχου. Εναλλακτικά βάρεσε του ένα reset από το μενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, MadMike7 said:

Έχεις μήπως κάποια ιδέα ποιες είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις; Όπως είναι τώρα αργεί αρκετά να φορτώσει σελίδες αν και στα speed test βγάζει 160mbps. Μπορώ να αλλάξω τον dns, όπως έκανα κάποτε και σε router της cosmote? 

dns μπορεις να αλλαξεις δοκιμαστικα στην συσκευη σου πχ, laptop,pc,smartphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kanasta88 είπε

Δεν είναι λογικό να αργει στο φόρτωμα και να μην έχει θέμα στο speedtest. Έτσι και αλλιώς οι σελίδες ανοίγουν και με 10Μ πόσο μάλλον με 160Μ. Βεβαιώσου ότι στην κεντρική σελίδα το mode λειτουργίας είναι στο αυτόματο. Μπορείς να βάλεις dns αλλά δεν δικαιολογεί το άνοιγμα σελίδων ο dns της cosmote ή οποίου παροχου. Εναλλακτικά βάρεσε του ένα reset από το μενου

Ναι ούτε εγω το καταλαβαίνω, αλλα και στον υπολογιστή και στο κινητό είναι σαν να αργεί να επικοινωνήσει, ενώ στα test όλα καλά. 

Άλλη μια απορία ποτέ χω είναι πόσο κοντά είναι στο πρωτότυπο, το αγόρασα από ένα παλικάρι εδώ μέσα και ήρθε σε πακέτο nova/wind. Μήπως τα πειράζουν αυτοί και βάζουν δικούς τους servers κλπ; Αλλα απο την άλλη, η Sim είναι cosmote, υπάρχει περίπτωση να την περιορίζει κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MadMike7 είπε

Ναι ούτε εγω το καταλαβαίνω, αλλα και στον υπολογιστή και στο κινητό είναι σαν να αργεί να επικοινωνήσει, ενώ στα test όλα καλά. 

Άλλη μια απορία ποτέ χω είναι πόσο κοντά είναι στο πρωτότυπο, το αγόρασα από ένα παλικάρι εδώ μέσα και ήρθε σε πακέτο nova/wind. Μήπως τα πειράζουν αυτοί και βάζουν δικούς τους servers κλπ; Αλλα απο την άλλη, η Sim είναι cosmote, υπάρχει περίπτωση να την περιορίζει κάτι; 

Οχι και στα 2. Στο απαντώ με σιγουριά γιατί έχω σπίτι μόνιμα ένα της nova με cosmote μέσα και παίζει κανονικά. Δοκίμασε στις ρυθμίσεις να μειώσεις το MTU δοκιμαστικά κανένα 50άρικο να δεις μήπως κάτι συμβαίνει στη μετάδοση των πακέτων. Δεν το έχω δει ξανά στην κινητή αλλά μπορεί η κεραία στην περιοχή να έχει θέμα και να έχουν αλλάξει παράμετρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στη περιοχή μ εχω θεμα με καλυψη δικτύου (γι αυτο κ η αγορα του zte), αλλαζοντας το dns αλλαξε κ η ταχύτητα, απο ~12M πήγε ~40 σαν πρωτη ένδειξη. Βέβαια εχω φτασει κ ~60 με 5g σήμα.

Και εξηγουμαι, εχω ενα deco tplink (as a wifi router) οπου είναι συνδεδεμένο απλα με το zte 5g (wifi disabled). Το deco by default εκανε assigned ως dns την gateway του (προς το zte) και αλλάζοντας σε 8.8.8.8 η ταχύτητα αυξήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2024 στις 9:21 ΠΜ, kanasta88 είπε

Οχι και στα 2. Στο απαντώ με σιγουριά γιατί έχω σπίτι μόνιμα ένα της nova με cosmote μέσα και παίζει κανονικά. Δοκίμασε στις ρυθμίσεις να μειώσεις το MTU δοκιμαστικά κανένα 50άρικο να δεις μήπως κάτι συμβαίνει στη μετάδοση των πακέτων. Δεν το έχω δει ξανά στην κινητή αλλά μπορεί η κεραία στην περιοχή να έχει θέμα και να έχουν αλλάξει παράμετρο

τι ping εχεις ? και κοιτα στην αρχικη σελιδα επανω δεξια το σημα ποσο ειναι εχει πεντες γραμμες .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...