Προς το περιεχόμενο

Ψιλή Κυριότητα- Επικαρπία Ποσοστά?


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, australis είπε

Η φράση αυτή σε διασφαλίζει αν κάποιος επιτηδειος εμφανίσει διαθήκη που παίρνει οποιαδήποτε άλλη κινητή ή ακίνητη περιουσία. Αν η φράση αυτή δεν υπάρχει, εσύ δεν θα μπορείς να διεκδικήσεις τη νόμιμη μοίρα αφού θα έχεις πάρει το συγκεκριμένο ακίνητο. Μόνο βλαμμένος δεν είναι ο συμβολαιογράφος - που έχουν δει πολλά τα μάτια του. Μόνο συγχαρητήρια του αξίζουν που κάνει ευσυνείδητα τη δουλειά του, και καλά θα κάνεις να μην βρίζεις αν δεν ξέρεις 

το ξέρετε αγαπητέ, ότι είμαστε η μοναδική χώρα στο κόσμο που έχουμε συμβολαιογράφους.? ακόμα και στη Κύπρο να θες να κάνεις μια μεταβίβαση πας στο υποθηκοφυλακείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, airtrelomike13 said:

το ξέρετε αγαπητέ, ότι είμαστε η μοναδική χώρα στο κόσμο που έχουμε συμβολαιογράφους.? ακόμα και στη Κύπρο να θες να κάνεις μια μεταβίβαση πας στο υποθηκοφυλακείο.

 

Δεν είμαι συμβολαιογράφος, αλλά σίγουρα αυτό που λες δεν ισχύει. Συμβολαιογράφοι σίγουρα υπάρχουν πάντως στην Αυστραλία και την Ιταλία που έχω προσωπική γνώση γιατί τους έχω χρησιμοποιήσει για μεταβιβάσεις ακινήτων. Τέλος πάντων , νομίζω το εξαντλήσαμε το θέμα, δεν σκοπεύω να επανέλθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

το ξέρετε αγαπητέ, ότι είμαστε η μοναδική χώρα στο κόσμο που έχουμε συμβολαιογράφους.? ακόμα και στη Κύπρο να θες να κάνεις μια μεταβίβαση πας στο υποθηκοφυλακείο.

 

Το ξέρετε αγαπητέ οτι υπάρχει "Ευρωπαϊκό Συμβολαιογραφικό Δίκτυο (European Notarial Network)". Φαντάζομαι οτι θα αποτελείται μόνο απο Έλληνες, αφού μόνο εμείς έχουμε αυτό το επάγγελμα. Και την αγγλική λέξη notary, εμείς την εφηύραμε, για να το παίζουμε ευρωπαίοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

Εφόσον είναι δωρεά εν ζωή με παρακράτηση κυριότητας τότε, εκτός αν αναφέρεται κάτι διαφορετικό στο συμβόλαιο, απλά αλλάζεις το είδος δικαιώματος σε "2" για αυτόν που έχει ψιλή κυριότητα και "3" σε όποιον έχει την επικαρπία. Αν είναι ένα άτομο που έχει το καθένα τους τα ποσοστά παραμένουν 100%. Περισσότερα στον λογιστή σου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...