Προς το περιεχόμενο

Ψιλή Κυριότητα- Επικαρπία Ποσοστά?


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας

Σε μεταβίβαση με γονική παροχή ( ψιλή κυριότητα στο παιδί και επικαρπία τη κράτησε η μητέρα που πριν είχε τη πλήρη κυριότητα), γνωρίζετε αν αλλάζουν και τα ποσοστά στο ε9?

Επεξ/σία από airtrelomike13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, airtrelomike13 said:

απλά βρήκα στο ίντερνετ αυτό εδώ.

Αυτό πρώτον έχει να κάνει με την κατανομή του ΕΝΦΙΑ όπως είπαν και παραπάνω, και δεύτερον αφορά την περίπτωση που έχει μεταβιβαστεί μόνο η ψιλή κυριότητα και όχι μεταβίβαση ψιλής κυριότητας και επικαρπίας που έγραψες στο αρχικό post.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αυτό πρώτον έχει να κάνει με την κατανομή του ΕΝΦΙΑ όπως είπαν και παραπάνω, και δεύτερον αφορά την περίπτωση που έχει μεταβιβαστεί μόνο η ψιλή κυριότητα και όχι μεταβίβαση ψιλής κυριότητας και επικαρπίας που έγραψες στο αρχικό post.

Mητέρα ετών 64 μεταβίβασε με γονική παροχή το σπίτι στο γιο της ετων 30. Η γονική παροχή ήταν η εξής: Κράτησε εκείνη την επικαρπία και έδωσε στο γιο της τη ψιλή κυριότητα. Εγώ δεν το ερμήνευσα σωστα εχεις δικιο. Συνεπώς, πάει 100% στη ψιλή κυριότητα στο γιο και 0 στον επικαρπωτή( μητέρα) στο ε9?

Επεξ/σία από airtrelomike13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, και οι δύο στη στήλη ποσοστού έχουν 100 ο/ο.  Θα πρέπει να προσέξουν τη στήλη με το είδος εμπράγματο δικαιώματος Η μητέρα θα βάλει ψιλή κυριότητα (αντί για πλήρη που είχε ως τώρα) και ο γιος επικαρπία. Αν θυμάμαι καλά η πλήρης έχει κωδικό 1, η ψιλή 2 και η επικαρπία 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, australis είπε

Όχι, και οι δύο στη στήλη ποσοστού έχουν 100 ο/ο.  Θα πρέπει να προσέξουν τη στήλη με το είδος εμπράγματο δικαιώματος Η μητέρα θα βάλει ψιλή κυριότητα (αντί για πλήρη που είχε ως τώρα) και ο γιος επικαρπία. Αν θυμάμαι καλά η πλήρης έχει κωδικό 1, η ψιλή 2 και η επικαρπία 3

aαφου η μητερα κρατησε την επικαρπια και ο γιος πηρε την ψιλη κυριοτητα.

 

Εντομεταξυ αυτοί οι συμβολαιογραφοι δεν παίζονται. Πήγε και έγραψε μέσα στο συμβόλαιο αφού ρώτησε το ενήλικο παιδι αν εχει αδέρφια ( ειναι μοναχοπαίδι ) τη φράση: " Οτι επιθυμει η περιουσιακή αυτή παροχή να μην συνυπολογιστεί στη κληρονομική μερίδα του αφετέρου συμβαλλομένου.¨"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, airtrelomike13 said:

Mητέρα ετών 64 μεταβίβασε με γονική παροχή το σπίτι στο γιο της ετων 30. Η γονική παροχή ήταν η εξής: Κράτησε εκείνη την επικαρπία και έδωσε στο γιο της τη ψιλή κυριότητα. Εγώ δεν το ερμήνευσα σωστα εχεις δικιο. Συνεπώς, πάει 100% στη ψιλή κυριότητα και 0 στον επικαρπωτή στο ε9?

Αν σου πω πως κατάφερα να βγάλω νόημα από αυτό στα bold θα είναι ψέμα.

Πάντως ότι και να εννοείς ο καθένας θα δηλώσει στο Ε9 του ότι ακριβώς έχει, ο γιος στο είδος δικαιώματος θα βάλει το 2 (ψιλή κυριότητα) με ποσοστό 100%, και η μητέρα θα βάλει το 3 (επικαρπία) με ποσοστό 100%.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επικαρπία ως προσωπική δουλεία που είναι από νομικής άποψης τουλάχιστον δεν έχει έννοια το "ποσοστό" όπως το έχουμε υπόψη μας στην ψιλή ή την πλήρη κυριότητα γιατί είναι "αδιαίρετη". Τώρα από λογιστικής άποψης ίσως είναι -δε θυμάμαι ακριβώς- λίγο διαφορετικά τα πράγματα για λόγους φορολόγησης. Απευθύνσου σε ένα λογιστή, δεν αξίζει να το παιδεύεις μόνος σου. Αυτός ο πίνακας που παρατέθηκε σωστά εξηγήθηκε ότι αφορά άλλο ζήτημα, αυτό του προσδιορισμού και επιμερισμού της αντικειμενικής αξίας ανάλογα την ηλικία του επικαρπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Αν σου πω πως κατάφερα να βγάλω νόημα από αυτό στα bold θα είναι ψέμα.

Πάντως ότι και να εννοείς ο καθένας θα δηλώσει στο Ε9 του ότι ακριβώς έχει, ο γιος στο είδος δικαιώματος θα βάλει το 2 (ψιλή κυριότητα) με ποσοστό 100%, και η μητέρα θα βάλει το (3) επικαρπία με ποσοστό 100%.

καταλαβα σ ευχαριστω πολυ

5 λεπτά πριν, theopan είπε

Στην επικαρπία ως προσωπική δουλεία που είναι από νομικής άποψης τουλάχιστον δεν έχει έννοια το "ποσοστό" όπως το έχουμε υπόψη μας στην ψιλή ή την πλήρη κυριότητα γιατί είναι "αδιαίρετη". Τώρα από λογιστικής άποψης ίσως είναι -δε θυμάμαι ακριβώς- λίγο διαφορετικά τα πράγματα για λόγους φορολόγησης. Απευθύνσου σε ένα λογιστή, δεν αξίζει να το παιδεύεις μόνος σου. Αυτός ο πίνακας που παρατέθηκε σωστά εξηγήθηκε ότι αφορά άλλο ζήτημα, αυτό του προσδιορισμού και επιμερισμού της αντικειμενικής αξίας ανάλογα την ηλικία του επικαρπωτή.

nai δεν αφορά εμένα, απλά η θεία μου έκανε γονική παροχή το σπίτι στο ξαδερφο μου και διαβάζοντας το συμβόλαιο ( είχα αρκετά χρονια να διαβάσω) το είχα ως απορία. Ούτως ή αλλως οι συμβολαιογράφοι γράφουν , γράφουν αρκετά στα συμβόλαια και τα οποία θα έπρεπε να είναι πιο απλοποιημένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

nai δεν αφορά εμένα, απλά η θεία μου έκανε γονική παροχή το σπίτι στο ξαδερφο μου και διαβάζοντας το συμβόλαιο ( είχα αρκετά χρονια να διαβάσω) το είχα ως απορία. Ούτως ή αλλως οι συμβολαιογράφοι γράφουν , γράφουν αρκετά στα συμβόλαια και τα οποία θα έπρεπε να είναι πιο απλοποιημένα

Άσε τη θειά και τον ξάδερφο να το διαλευκάνουν το φορολογικό συνεπώς... Κάθε λέξη που αναγράφεται σε ένα συμβόλαιο έχει τη σημασία της. Μερικές φορές μπορεί σε εμάς που δεν τα καταλαβαίνουμε όλα με μια πρώτη ανάγνωση τουλάχιστον να φαίνονται "φλύαρα" αλλά έρχεται η ώρα που αυτή η "φλυαρία" φαίνεται χρήσιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, theopan είπε

Άσε τη θειά και τον ξάδερφο να το διαλευκάνουν το φορολογικό συνεπώς... Κάθε λέξη που αναγράφεται σε ένα συμβόλαιο έχει τη σημασία της. Μερικές φορές μπορεί σε εμάς που δεν τα καταλαβαίνουμε όλα με μια πρώτη ανάγνωση τουλάχιστον να φαίνονται "φλύαρα" αλλά έρχεται η ώρα που αυτή η "φλυαρία" φαίνεται χρήσιμη.

μιας και από ότι κατάλαβα είστε δικηγόρος η φράση που γράφηκε στο συμβόλαιο της γονικής παροχής τι σημαίνει ? " " Οτι επιθυμει η περιουσιακή αυτή παροχή να μην συνυπολογιστεί στη κληρονομική μερίδα του αφετέρου συμβαλλομένου.¨""

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

μιας και από ότι κατάλαβα είστε δικηγόρος η φράση που γράφηκε στο συμβόλαιο της γονικής παροχής τι σημαίνει ? " " Οτι επιθυμει η περιουσιακή αυτή παροχή να μην συνυπολογιστεί στη κληρονομική μερίδα του αφετέρου συμβαλλομένου.¨""

Δεν είμαι δικηγόρος, μηχανικός είμαι που απλά λόγω αντικειμένου ενασχόλησης έχω διαβάσει -κυριολεκτικά- μερικές δεκάδες χιλιάδες συμβόλαια μέχρι τώρα. Και πάλι "χάνω" πράγματα μερικές φορές που ένας νομικός μπορεί μερικές φορές να πιάνει αμέσως. Το υπογραμμισμένο σου -με επιφύλαξη- σημαίνει ότι το συγκεκριμένο ακίνητο να θεωρηθεί ότι "σαν να μην υπήρξε ποτέ" και όταν έρθει εκείνη η ώρα να μοιραστούν τα υπόλοιπα οι κληρονόμοι βάση της διαθήκης ή της νόμιμης μοίρας αν υπάρξει εξ αδιαθέτου διαδοχή. Να μη μπορούν να του πουν οι άλλοι κληρονόμοι δηλαδή "α εσένα σου είχε κάνει γονική παροχή το λιοστάσι στο Μελιγαλά άρα δεν δικαιούσαι τα 3/8 του διαμερίσματος στα Πατήσια".

Επεξ/σία από theopan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φράση αυτή σε διασφαλίζει αν κάποιος επιτηδειος εμφανίσει διαθήκη που παίρνει οποιαδήποτε άλλη κινητή ή ακίνητη περιουσία. Αν η φράση αυτή δεν υπάρχει, εσύ δεν θα μπορείς να διεκδικήσεις τη νόμιμη μοίρα αφού θα έχεις πάρει το συγκεκριμένο ακίνητο. Μόνο βλαμμένος δεν είναι ο συμβολαιογράφος - που έχουν δει πολλά τα μάτια του. Μόνο συγχαρητήρια του αξίζουν που κάνει ευσυνείδητα τη δουλειά του, και καλά θα κάνεις να μην βρίζεις αν δεν ξέρεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...