Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία FTTH σε PoE mesh


nick_gr2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Σε λίγο καιρό θα έχω Cosmote ftth. Δηλαδή (αν καταλαβαίνω σωστά) BCP - ΟΝΤ - Router.

Εγώ σκέφτομαι να εγκαταστήσω mesh στο σπίτι και για να αποφύγω καλώδια, σκέφτηκα να πάω σε μια λύση PoE, δλδ Deco X50-PoE.

Ποιά θα είναι η συνδεσμολογία μου σε αυτή την περίπτωση; ONT - Router - deco;

Υπάρχει περίπτωση να τo router μπορεί να παραλειφθει και να συνδεθεί το ONT απευθείας στο PoE switch και εκεί να κουμπώσουν τα decos;

Spoiler

Συγχωρήστε την ασχετοσύνη αλλά δεν έχω χρόνο να το ψάξω και ζητάω μασημένη τροφή στο forum 🤪

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡοΕ (Power over Ethernet) σημαίνει αναγκαστικά ενσύρματη σύνδεση των ΑΡ με το switch που θα τα τροφοδοτεί αντί τα αντίστοιχα δικά τους τροφοδοτικά.

Όσον αφορά την συνδεσμολογία, εξαρτάται πως θέλεις να τα δουλέψεις και ποιον πάροχο έχεις (αυτό κυρίως αφορά την τηλεφωνία).

Μπορεί το ένα Deco να παίξει ως κύριο και μοναδικό Router, οπότε θα συνδέεται στο ΟΝΤ και από την άλλη LAN στο Switch. Τα άλλα είτε θα συνδέονται στο switch είτε ασύρματα στο πρώτο Deco, δημιουργώντας το Mesh ασύρματο δίκτυο.

Μπορεί όμως να παίξουν όλα ως ΑΡ, οπότε ο Router του παρόχου συνδέεται στο ΟΝΤ και με άλλο καλώδιο σε switch, στο οποίο θα συνδεθούν όλα τα Deco.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα από τα παραπάνω δεν έχω, παραμόνο το ΟΝΤ που μου έστειλε η Cosmote 😜

Με πρόλαβες και μου έδωσες όμως την πολύτιμη πληροφορία πως χρειάζομαι 802.3at switch! 👍

Δεδομένου ότι τοπολογικά δεν βολεύει να έχω Deco ανάμεσα από ONT και switch, υπάρχει κάποια άλλη πιθανή συνδεσμολογία;

Γενικότερα θεωρείς πως ένα τέτοιο setup θα είναι αξιόπιστο σε βάθος χρόνου; Με φοβίζει λίγο ότι το μόνο διαθέσιμο PoE mesh αυτή τη στιγμή είναι το X50-PoE της TP-Link. Το οποίο όμως βλέπω πως στο εξωτερικό έχει καλούτσικα reviews...

Υπάρχει περίπτωση να με παιδεψει στην παραμετροποίηση; Έχω εμπειρία από ένα Deco M4 το οποίο έστησα εύκολα και σε router και σε ap mode...

 

Ευχαριστώ πολύ, η βοήθειά σου είναι πολύτιμη!!!

Επεξ/σία από nick_gr2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω εμπειρία από τα συγκεκριμένα, δεν βλέπω τον λόγο να υπάρχει κάτι διαφορετικό στην παραμετροποίηση έναντι των άλλων Deco που δεν υποστηρίζουν ΡοΕ.

Από την στιγμή που δεν σε βολεύει να μπει κάποιο μεταξύ ΟΝΤ και Router, θα δουλέψουν όλα ως ΑΡ.

Γιατί ντε και καλά θέλεις να τα τροφοδοτήσεις μέσω ΡοΕ και όχι από το δικό τους τροφοδοτικό που έχει το καθένα; Τα συμβατά ΡοΕ switches είναι αρκετά ακριβότερα έναντι των απλών χωρίς PoE.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο λόγος είναι πως γίνονται εργασίες στο σπίτι και θα τρυπήσουν τοίχοι για να περαστούν utp για να μπουν τα decos σε συγκεκριμένα σημεία στο ταβάνι. Βολεύει λοιπόν να περάσω 1 μόνο καλώδιο παρά 1 utp + 1 ρεύμα το οποίο δεν θα είναι κάτι universal, και αν κάποτε αλλάξω μοντέλο mesh, ενδεχομένως να πρέπει να ξανατραβάω άλλο καλώδιο. 

Επίσης θεωρώ πως το πράγμα γενικά θα πάει στο PoE... και είναι πιο "future proof" από οποιαδήποτε άλλη λύση αυτή τη στιγμή.

Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα σε ένα τυπικό mesh με ρεύμα θα ήταν το να παρουσιάζει προβλήματα σταθερότητας το Deco x50-PοE.

Στο συγκεκριμένο setup του διαγράματος παραπάνω, θα χρειαστεί managed ή unmanaged switch;

Επεξ/σία από nick_gr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα πήγαινα σε λύση PoE μόνον αν το έβαζα στο ταβάνι ή σε περίπτωση τοίχου για αισθητικούς λόγους.

Στο ίδιο καλώδιο δικτύου συνδέεται οποιαδήποτε συσκευή που υποστηρίζει ή όχι PoE. Δεν υπάρχει διαφορετικό καλώδιο ανάλογα την συσκευή.

Ποτέ δεν πρόκειται να απαξιωθούν οι συσκευές που δεν υποστηρίζουν PoE. Τουναντίον, πάντα θα είναι πρώτη επιλογή στην πλειοψηφία των περιπτώσεων παγκοσμίως. 

Οποιοδήποτε switch σου κάνει. Η επιλογή είναι δική σου ανάλογα τις δυνατότητες που πιθανόν θέλεις, από αυτές που έχουν τα managed switches.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σε ταβάνι θα μπουν και σε κεντρικά σημεία!

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τη βοήθειά σου. Μου γλίτωσες πολύ χρόνο!👍👍👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/11/2023 at 13:26, nick_gr2 said:

Αν καταλαβαίνω σωστά λοιπόν, η δεύτερη περίπτωση που προτείνεις ("να παίξουν όλα ως ΑΡ"), είναι η παρακάτω;

 

 

CASE1_DECOS_4.png

αυτο ακριβως εκανα σε ενα σπιτι απλα ηταν τα  m4 οποτε δεν μπηκε switch. ολα σε ap mode

βεβαια θα προτιμουσα κανα  ubiquiti απο τα tp link

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2023 στις 7:27 ΜΜ, poulinos είπε

βεβαια θα προτιμουσα κανα  ubiquiti απο τα tp link

 

Το έχω κι εγώ αυτό το δίλημμα... λες να δω για unifi; Τα φοβάμαι λίγο στο σετάρισμα.  Aυτή τη στιγμή γράφω από ένα deco m4 το οποίο εδώ και 2 χρόνια λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Από ποια άποψη θα το προτιμούσες σε σχέση με τα deco της tp-link;

Επεξ/σία από nick_gr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/12/2023 at 09:51, nick_gr2 said:

 

Το έχω κι εγώ αυτό το δίλημμα... λες να δω για unifi; Τα φοβάμαι λίγο στο σετάρισμα.  Aυτή τη στιγμή γράφω από ένα deco m4 το οποίο εδώ και 2 χρόνια λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Από ποια άποψη θα το προτιμούσες σε σχέση με τα deco της tp-link;

από ολες τις απόψεις. Μα απο ολες. στο σετεριμα σιγουρα θα βρεις και Info alone. και σε ενα φιλο access point ubiquiti πηγε και εβαλε γιατι ηθελε ειναι και Ceiling mount.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2023 στις 12:21 ΜΜ, poulinos είπε

από ολες τις απόψεις. Μα απο ολες. στο σετεριμα σιγουρα θα βρεις και Info alone. και σε ενα φιλο access point ubiquiti πηγε και εβαλε γιατι ηθελε ειναι και Ceiling mount.

Τα decos φτιάχνουν ένα ασύρματο δίκτυο και το roaming από όροφο σε όροφο γίνεται απροβλημάτιστα. Στα unifi φτιάχνεις διαφορετικά wlan με ίδιο ssid και κωδικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 10/12/2023 at 23:11, nick_gr2 said:

Τα decos φτιάχνουν ένα ασύρματο δίκτυο και το roaming από όροφο σε όροφο γίνεται απροβλημάτιστα. Στα unifi φτιάχνεις διαφορετικά wlan με ίδιο ssid και κωδικό;

Does ubiquiti support mesh?
 
 
Access Point WiFi 6 Mesh - Ubiquiti Store United States. Sleek, indoor/outdoor* WiFi 6 access point designed for mesh applications.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να ρίξεις καλώδια για το backbone, μην το σκεφτείς καν το mesh. Τρώνε από το διαθέσιμο φάσμα του ασυρμάτου.

Πάρε ένα unifi dream router που έχει 4 θύρες δικτύου (2 PoE), δικό του AP και ενσωματωμένο controller. Βάλε άλλο 1 wifi 6 lite (ή LR) ή όσα χρειάζεσαι για κάθε όροφο και είσαι άρχοντας. Υπόψιν ότι με poe switch θα γλιτώσει το μπάχαλο των poe injectors για κάθε AP, αλλά δεν είναι απαραίτητο αν τα πετάξεις σε καμιά ντουλάπα και δεν σε ενδιαφέρει το αισθητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...