Προς το περιεχόμενο

O Musk προτρέπει τις εταιρείες που αποσύρουν τις διαφημίσεις τους από το Χ να κάνουν έρωτα, όχι μποϋκοτάζ


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Αν κάτι είναι "hate speech" θα το κρίνει η κοινή γνώμη και θα το καταδικάσει αναλόγως.

Δεν έχουν καμία δουλειά οι πολυεθνικές να αποφασίζουν τι ακριβώς επιτρέπεται να λέμε και τι όχι. 

Ένα forum είναι μια μικρή παρέα. Και ναι υπάρχουν ένα σωρό forums στα οποία οι διαχειριστές αφήνουν 100% ελευθερία έκφρασης με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αν κάποιος δεν γουστάρει την παρέα είναι ελεύθερος να φύγει. Εγώ δεν θα επιβάλλω στο Insomnia τους δικούς μου όρους και κανονισμούς για το τι θεωρώ ότι πρέπει να λέγεται και τι όχι. 

Και όσο αναφορά την Disney και την Apple, η δουλειά τους είναι να μας ψυχαγωγεί η μία και να μας προσφέρει προιόντα τεχνολογίας η άλλη. Η πολιτική είναι δουλειά της κυβέρνησης και τα μαθήματα ηθικής, ευπρέπειας και σεβασμού είναι δουλειά της οικογένειας. 

Δηλαδή πετάμε το μπαλάκι στο όχλο, μάζα, πλειοψηφία, πες το όπως θες? Μήπως ακόμα και τα “ “ που βάζεις είναι το βασικό πρόβλημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή? Δηλαδή τι παραπάνω πρέπει να πει κάποιος για να δούμε ότι υπάρχει πρόβλημα και τα άκρα έχουν πάρει κεφάλι? Αν εσύ δεν νιώθεις ότι απειλείσαι δεν σημαίνει ότι δεν πρόκειται να απειληθείς ή το ακόμα σημαντικότερο δεν απειλείται κάποιος…

ΥΓ: τα περί οικογένειας και πολιτικής που αναφέρεις είναι ότι πιο άκυρο μπορεί να πει κάποιος…. 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι τοση μανια με τον αντισημιτισμο? Γιατι δεν γινεται τοσο μεγαλο θεμα και με τον αντιχριστιανισμο? ή τον ανθελληνισμο? Τον αντιπαλαιστινιασμο? τον αντικουρδισμο?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, pirmen56 said:

Στο ότι τους νοιάζει το χρήμα. Το χρήμα είναι το εργαλείο για να έχεις έλεγχο στα ΜΜΕ και να κατευθύνεις την κοινωνία. Δεν είναι αυτοσκοπός.

Στην προκειμένη περίπτωση δεν τους νοιάζει πόσο θα χάσουν από τον Musk. Όποιος δεν υποστηρίζει το λόμπι τους ή το woke κίνημα σβήνει από τον χάρτη. Ειδικά αν είναι ανεξάρτητος και αυτοδημιούργητος πλούσιος(Τραμπ, Μασκ ή όποιος άλλος τους βγει μπροστά).

Το λόμπι τους γιατί υποστηρίζει τώρα το woke κίνημα ?..... και λέω τώρα γιατί αυτό είναι εφήμερο στο μέλλον παίζει πολύ άνετα να αλλάξει ή να ξεθωριάσει.

Δλδ. πιστεύεις για παράδειγμα πως το Netflix πιστεύει στ αλήθεια πως η Κλεοπάτρα ήταν μαύρη και δε το κάνει καθαρά για κέρδος σε κάτι που πιστεύει το ίδιο πως θα πουλήσει ? Άσχετα αν πήγε άπατο. 

Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα  που τους βγήκαν back-fire . Αλλά στο τέλος της ημέρας όλα ξεκινάνε για το χρήμα και όλα καταλήγουν στο χρήμα. Ας είναι καλά τα πρόβατα και ευτυχώς γι αυτούς πρόβατα υπάρχουν πολλά ..μα πάρα πολλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, star_man_2k said:

Κάθε εταιρία αξίζει για τον ιδιοκτήτη τόσο όσα είναι πρόθυμοι να πληρώσουν οι πιθανοί αγοραστές της. Αυτά μπορεί να είναι $4δις σήμερα, $40δις ή τίποτα αύριο. 

Ενδιαφέρον έχει ότι ο κόσμος στα σχόλια αντιμετωπίζει το Twitter ως χρεοκοπία και καταστροφή του Elon, αλλά αυτός σήμερα 30/11/2023 έχει 247δις περιουσία.
https://www.forbes.com/real-time-billionaires/

Αν όντως η αξία του Twitter είναι 4δις, ακόμα και να χρεοκοπήσει σήμερα το Χ, του μένουν 243δις του φτωχού.

Spoiler

Εάν δεν σκοπεύει να πουλήσει την εταιρεία, αυτές οι τιμές δεν έχουν κανένα νόημα. Και 1€ να φτάσει η χρηματιστηριακή της αξία, εάν η εταιρεία έχει καθαρό κέρδος, τότε πάει καλά. (Δεν λέω ότι το Χ έχει καθαρά κέρδη, γενικά μιλάω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GerasimosMar1988 είπε

Γιατι τοση μανια με τον αντισημιτισμο? Γιατι δεν γινεται τοσο μεγαλο θεμα και με τον αντιχριστιανισμο? ή τον ανθελληνισμο? Τον αντιπαλαιστινιασμο? τον αντικουρδισμο?

Πολύ σωστά. Ουκ ολίγοι λαοί έχουν υποστεί εθνοκαθάρσεις και δεν έχουν γίνει παγκόσμιο επίκεντρο. Λες το προφανές. Αυτό και αν είναι hate speech.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, AtiX said:

Δηλαδή πετάμε το μπαλάκι στο όχλο, μάζα, πλειοψηφία, πες το θες? Μήπως ακόμα και τα “ “ που βάζεις είναι το βασικό πρόβλημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή? Δηλαδή τι παραπάνω πρέπει να πει κάποιος για να δούμε ότι υπάρχει πρόβλημα και τα άκρα έχουν πάρει κεφάλι? Αν εσύ δεν νιώθεις ότι απειλείσαι δεν σημαίνει ότι δεν πρόκειται να απειληθείς…

Φίλε μου εγώ το μπαλάκι σίγουρα δεν θα το πετάξω στον Iger, στον Musk, στον Cook ή στον εκάστοτε δισεκατομμυριούχο με παλάτι στην Καλιφόρνια. 

Και δεν κατάλαβα, δηλαδή τα άκρα που έχουν πάρει κεφάλι θα τα κόψει η Disney?? Ποια ακριβώς δηλαδή είναι η Disney και με τι δικαίωμα προσπαθεί να εκβιάσει και να χειραγωγήσει ένα παγκόσμιο μέσο επικοινωνίας?? Την έχει ορίσει κάποιος αστυνομία στο τμήμα ηθών?

Εσύ από την άλλη είσαι ελεύθερος το μπαλάκι να το πετάξεις όπου και σε όποιον θες. Τουλάχιστον προς το παρόν έχεις την επιλογή... Εγώ προτιμώ να αποφασίσω για τον εαυτό μου.

Και τα " " τα έβαλα για έμφαση και όχι για να αμφισβητήσω ή να ειρωνευτώ τον όρο hate speech όπως υπέθεσες. 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσας αλλα εμένα τελικά όλο αυτό το Political Correct κύμα με έχει κουράσει και με έχει εκνευρίσει αφάνταστα.

Στο όνομα μιας κακώς εννοούμενης ευαισθησίας έχει χαθεί εντελώς πια η ελευθερία του λόγου.

Που πήγε το "Διαφωνώ με ότι λες αλλα θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικάιωμά σου να το λες."?  (δεν εχει σημασια ποιος το είπε για να προλαβω διαμαχες).

Που ειναι η ελευθερια σκεψης και έκφρασης? Ή υπαρχει μόνο εαν συμφωνείτε με αυτή? Και ποιος θετει τις νορμες που εννοειται προσπαθουμε να σπασουμε?

Ασε πια η καραμέλα με τον αντισιμιτισμο. Εχει γινει πια δικτατορία αυτό. Δεν τολμάει κανείς να πει τίποτε. Απο που κι ως που οι τυποι είναι εσαεί στο απυρόβλητο ότι και να γίνει? Απο πότε είναι τέλειοι και δεν επιτρέπεται η οποιαδήποτε κριτικη? Υπαρχουν και οι καλοπροεραιτες και σωστες κριτικες ξερετε.

Γιναμε όλοι υπερευαίσθητοι και μυγιάγκιχτοι. Δεν αντεχουν τιποτε. Ειπε ο αλλος ιλιθιότητα? Κραξτον, διαφωνησε αλλά αναγνώρησε του το δικαίωμα να είναι ηλίθιος.

Με πρόσβάλει λεει ο αλλος αυτό που λες. - Grew up get over it.

Ναι ο Musk παιζει να ειναι και τρελος και χαζός και ότι αλλο θέλετε. Let him be. Έχετε την δική σας κριτική σκέψη και γνώμη. Εαν όχι δεν φταίει ο Musk, o Trump ή ο περιπτεράς της γειτονιάς σας. Εσείς φταίτε.

 

Sorry για το ξεσπασμα. Δεν αφορα εσας εδω.

 

Δειτε το παρακατω. Ειναι καλο

 

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, AtiX said:

ΥΓ: τα περί οικογένειας και πολιτικής που αναφέρεις είναι ότι πιο άκυρο μπορεί να πει κάποιος…. 

Με αυτή τη λογική και εγώ άκυρα τα θεωρώ αυτά που λες.

Και εφόσον νιώθεις απειλή είμαι σιγουρος ότι κάποιος σαν τον Iger θα σε προστατέψει. Σίγουρα αυτός είναι ο σκοπός του...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Πολύ σωστά. Ουκ ολίγοι λαοί έχουν υποστεί εθνοκαθάρσεις και δεν έχουν γίνει παγκόσμιο επίκεντρο. Λες το προφανές. Αυτό και αν είναι hate speech.

Μια απο τις μεγαλυτερες εθνοκαθαρσεις γενοκτονιες αυτη των Ινδιανων της Αμερικης. Δεν βλεπω να γινεται θεμα, ουτε να μιλαει κανενας για Αντι-ινδιανισμο. Υποκριτες ολοι και καλα κανει ο Ελον και τους ξεμπροστιαζει δημοσια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν ξέρω για εσας αλλα εμένα τελικά όλο αυτό το Political Correct κύμα με έχει κουράσει και με έχει εκνευρίσει αφάνταστα.

Στο όνομα μιας κακώς εννοούμενης ευαισθησίας έχει χαθεί εντελώς πια η ελευθερία του λόγου.

Που πήγε το "Διαφωνώ με ότι λες αλλα θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικάιωμά σου να το λες."?  (δεν εχει σημασια ποιος το είπε για να προλαβω διαμαχες).

Που ειναι η ελευθερια σκεψης και έκφρασης? Ή υπαρχει μόνο εαν συμφωνείτε με αυτή? Και ποιος θετει τις νορμες που εννοειται προσπαθουμε να σπασουμε?

Ασε πια η καραμέλα με τον αντισιμιτισμο. Εχει γινει πια δικτατορία αυτό. Δεν τολμάει κανείς να πει τίποτε. Απο που κι ως που οι τυποι είναι εσαεί στο απυρόβλητο ότι και να γίνει? Απο πότε είναι τέλειοι και δεν επιτρέπεται η οποιαδήποτε κριτικη? Υπαρχουν και οι καλοπροεραιτες και σωστες κριτικες ξερετε.

Γιναμε όλοι υπερευαίσθητοι και μυγιάγκιχτοι. Δεν αντεχουν τιποτε. Ειπε ο αλλος ιλιθιότητα? Κραξτον, διαφωνησε αλλά αναγνώρησε του το δικαίωμα να είναι ηλίθιος.

Με πρόσβάλει λεει ο αλλος αυτό που λες. - Grew up get over it.

Ναι ο Musk παιζει να ειναι και τρελος και χαζός και ότι αλλο θέλετε. Let him be. Έχετε την δική σας κριτική σκέψη και γνώμη. Εαν όχι δεν φταίει ο Musk, o Trump ή ο περιπτεράς της γειτονιάς σας. Εσείς φταίτε.

 

Sorry για το ξεσπασμα. Δεν αφορα εσας εδω.

 

το παραπάνω ισχύει και για λοατκι κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Φίλε μου εγώ το μπαλάκι σίγουρα δεν θα το πετάξω στον Iger, στον Musk, στον Cook ή στον εκάστοτε δισεκατομμυριούχο με παλάτι στην Καλιφόρνια. 

Και δεν κατάλαβα, δηλαδή τα άκρα που έχουν πάρει κεφάλι θα τα κόψει η Disney?? Ποια ακριβώς δηλαδή είναι η Disney και με τι δικαίωμα προσπαθεί να εκβιάσει και να χειραγωγήσει ένα παγκόσμιο μέσο επικοινωνίας?? Την έχει ορίσει κάποιος αστυνομία στο τμήμα ηθών?

Εσύ από την άλλη είσαι ελεύθερος το μπαλάκι να το πετάξεις όπου και σε όποιον θες. Τουλάχιστον προς το παρόν έχεις την επιλογή... Εγώ προτιμώ να αποφασίσω για τον εαυτό μου.

Και τα " " τα έβαλα για έμφαση και όχι για να αμφισβητήσω ή να ειρωνευτώ τον όρο hate speech όπως υπέθεσες. 

 

Το μπαλάκι προσπαθώ να καταλάβω, μάλλον θα είναι σαν τα “ “ σου, που όλος ο κόσμος τα βάζει για να ειρωνευτεί ή  αμφισβητήσει έναν όρο αλλά εσύ το έβαλες για να δώσεις έμφαση…

πχ “συμφωνώ” με τις “απόψεις” σου και τον “σεβασμό” που δείχνεις στον συνομιλητή σου…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, alexiosdimitriadis είπε

Μήπως το free speech δεν είναι συμβατό με το επιχειρηματικό μοντέλο των διαφημιζόμενων; Μήπως αυτό δεν πάει καλά; Εσείς τι νομίζετε ότι φταίει;

Μπα, όλα γίνονται και πέρνουν έκταση ανάλογα με ποιος το λέει. 

Κάνει η Whoopi Goldberg πραγματικά ρατσιστικά και αντισημιτικα σχόλια? Τρώει 2 βδομάδες suspend και φυσικά καμία Ντισνευ δεν γίνεται trigger και δεν αποσύρει τις διαφημίσεις τους απο το ABC. 

Γράφει τουι κριτικής ο Μασκ για το  ADL και βαφτίζεται ως αντισημιτης και αποσύρει η Ντισνευ τις διαφημίσεις της. 

Η υποκρισία είναι πολύ φτωχή λέξη για να περιγράψει τα double standards των θιγόμενων. 

Προφανώς οτι γίνεται, γίνεται για άλλους λόγους που στοχεύουν στο πρόσωπο και η υποτιθέμενη ηθικη διάσταση, δεν είναι παρά δικαιολογία 

 

Επεξ/σία από alet
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Με αυτή τη λογική και εγώ άκυρα τα θεωρώ αυτά που λες.

Και εφόσον νιώθεις απειλή είμαι σιγουρος ότι κάποιος σαν τον Iger θα σε προστατέψει. Σίγουρα αυτός είναι ο σκοπός του...

Είπες ότι για την ηθική είναι υπεύθυνη η οικογένεια και για την πολιτική οι κυβερνήσεις… μπορείς λίγο να το δικαιολογήσεις γιατί εγώ ξέρω ότι για την ηθική και την πολιτική, υπεύθυνοι ήμαστε εμείς οι ίδιοι οι πολίτες άσχετα αν έχουμε εταιρία ή ήμαστε υπάλληλοι…

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...