Προς το περιεχόμενο

O Musk προτρέπει τις εταιρείες που αποσύρουν τις διαφημίσεις τους από το Χ να κάνουν έρωτα, όχι μποϋκοτάζ


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαίνεις σε τεχνολογικό φόρουμ και διαβάζεις σχόλια του στυλ «Μας καταπιέζει η κακιά Νέα Τάξη, δε μας αφήνουν να είμαστε ρατσιστές και μισάνθρωποι» 
 

 

  • Like 4
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογική μέρους συνσχολιαστων (γενικά όχι μόνο ινσομνια):

Ο Ελον προωθεί ψεκ, ναζιστες κλπ λόγω "ελευθερίας του λόγου":  "Δικό του είναι το μαγαζί και κάνει ότι γουστάρει ναουμ, σε όποιον δεν αρέσει ξυδακι"

Κάποιος άλλος στο δικό του μαγαζί σταματάει να χαρτζιλικωνει τον Ελον: "F.... you, προωθειτε τη woke ατζέντα, είστε υποκινουμενοι, ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ, ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΕΧΕΙ?"

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KPNY είπε

Μπαίνεις σε τεχνολογικό φόρουμ και διαβάζεις σχόλια του στυλ «Μας καταπιέζει η κακιά Νέα Τάξη, δε μας αφήνουν να είμαστε ρατσιστές και μισάνθρωποι» 

Το πιο εύστοχο σχόλιο. και -

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, AtiX said:

Το μπαλάκι προσπαθώ να καταλάβω, μάλλον θα είναι σαν τα “ “ σου, που όλος ο κόσμος τα βάζει για να ειρωνευτεί ή  αμφισβητήσει έναν όρο αλλά εσύ το έβαλες για να δώσεις έμφαση…

πχ “συμφωνώ” με τις “απόψεις” σου και τον “σεβασμό” που δείχνεις στον συνομιλητή σου…

 

Αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αγαπητέ τι είναι έμφαση και τι ειρωνία, είναι δικό σου πρόβλημα. Δεν θέλω να σπαταλήσω άλλο χρόνο συζητώντας για σημεία στίξης.

Και όσο αναφορά για τις απόψεις, ο καθένας έχει τις δικές του. Δεν προσπαθώ να σε πείσω για τίποτα. Ούτε απαιτώ να μου δείξεις σεβασμό. Εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αγαπητέ τι είναι έμφαση και τι ειρωνία, είναι δικό σου πρόβλημα. Δεν θέλω να σπαταλήσω άλλο χρόνο συζητώντας για σημεία στίξης.

Και όσο αναφορά για τις απόψεις, ο καθένας έχει τις δικές του. Δεν προσπαθώ να σε πείσω για τίποτα. Ούτε απαιτώ να μου δείξεις σεβασμό. Εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις.

Ναι, έχω πρόβλημα στους βασικούς κανόνες επικοινωνίας στον γραπτό λόγο…

το διάβασα και αυτό… 🙂

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, AtiX said:

Είπες ότι για την ηθική είναι υπεύθυνη η οικογένεια και για την πολιτική οι κυβερνήσεις… μπορείς λίγο να το δικαιολογήσεις γιατί εγώ ξέρω ότι για την ηθική και την πολιτική, υπεύθυνοι ήμαστε εμείς οι ίδιοι οι πολίτες άσχετα αν έχουμε εταιρία ή ήμαστε υπάλληλοι…

Ναι μόνο που δεν ξεφυτρώνουμε μόνοι μας από τη γη και γινόμαστε κατευθείαν πολίτες στο σύστημα. Την ηθική και τις αξίες τις μαθαίνουμε (ή δεν τις μαθαίνουμε) όταν είμαστε ακόμα παιδιά μέσα από το κοντινό περιβάλλον μας που είναι η οικογένεια. Εφόσον ενηλικιωθείς, είναι πια αργά να μάθεις τέτοια πράγματα.

Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ το θέμα. Δεν είναι νόμος. Η δική σου άποψη ποια είναι? 

Όσο αναφορά την πολιτική, απ' ότι ξέρω η Disney και η Apple δεν είναι κόμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καμια διαθεση να υπερασπιστω τον Musk ουτε μου ειναι συμπαθης (πιο πολυ το αντιθετο θα ελεγα).
Το προβλημα με τη συγκεκριμενη τοποθετηση του, ειναι οτι ειναι απ'τα πλεον αναγνωρισιμα προσωπα και τα λεγομενα του εχουν τεραστια επιρροη.
ΑΛΛΑ: Αντιστοιχη επιρροη εχει και η "αλλη" πλευρα, και δεν εννοω συγκεκριμενα το ADL αλλα την κουλτουρα της εποχης που θελει να κανεις tick ΟΛΑ τα κουτακια και ουαι και αλλοιμονο αν σε ΕΝΑ απ'αυτα λες οχι. Θα σε βαφτισουν καταλληλως και ας συμφωνεις σε ολα τα υπολοιπα μαζι τους. Αν τυχει λοιπον και βρεθεις απεναντι σ'αυτη την πλευρα (που οπως πολυ ευστοχα καποιος φιλος πιο πανω ειπε οτι ειναι η αστυνομια ηθικης), σε πηρε και σε σηκωσε εκτος και αν εχεις "μερικα" δις προχειρα για να μπορεις να τους πεις FU 🤷

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, KPNY είπε

Μπαίνεις σε τεχνολογικό φόρουμ και διαβάζεις σχόλια του στυλ «Μας καταπιέζει η κακιά Νέα Τάξη, δε μας αφήνουν να είμαστε ρατσιστές και μισάνθρωποι» 
 

 

Δεν ξερω σε ποιον απευθυνεσαι αλλά τα σχολια που βλεπεις εδω αφορουν ενα post του ίδιου του τεχνολογικου forum σε σχέση με πολιτικό θέμα. Αρα δεν μπρουν να είναι τιποτε άλλο από πολιτικές απόψεις.

 

Αλήθεια πόσοι από εσας εχετε οντως διαβασει το τι έγραψε ο Musk? Βασικά δεν έγραψε ο ίδιος σχόλιο. Απλά συμφώνησε με ένα σχόλιο που έκανε κάποιος άλλος. Απίστευτο αλλα δεν έχει το δικαίωμα σε έκφραση γνωμης εαν δεν συμφωνεί με τους πολλους!

image.png.2e5b611e05e67f93978eb982c939d637.png

 

Πόσοι από εσας διαβάσατε το αρχικό σχόλιο στο οποίο συμφώνησε ο Musk και πόσοι από εσας δεν βρίσκετε ότι όντως υπάρχει μια αλήθεια σε αυτο?

 

Για όσους πιθανά διαρρηγνύετε τα ιμάτιά σας για το μη political correct του παραπάνω να παραθέσω την άποψη του Hajo Meyer, επιζών του Άουσβιτς που συνέκρινε ανοιχτά και ξεκάθαρα το Ισραήλ με τους ναζί χρησιμοποιώντας όντως βαριές εκφράσεις όπως "Ισραηλινή Βέρμαχτ” και τα “Εβραϊκά SS” κατηγορώντας το Ισραήλ για εργαλειοποίηση του Ολοκαυτώματος, ώστε να “αιτιολογήσει” τα εγκλήματα κατά των Παλαιστινίων. Υποστήριξε πως το Ισραήλ είναι η κύρια αιτία της επανεμφάνισης του αντισημιτισμού, μεταπολεμικά. Και είναι ένας δικός τους άνθρωπος που έξησε και επέξησε από τις θηριωδίες.

Προτέινω να διαβασετε στο link μια περίληψη των θέσεών του και ας σχηματίσει ο καθενας την δική του γνώμη.

Hajo Meyer: Ο επιζών του Άουσβιτς που συνέκρινε Ισραήλ και ναζί (news247.gr)

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Και όσο αναφορά 

 

21 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Και όσο αναφορά 

 

6 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Όσο αναφορά 

Με την ελπίδα να μην είσαι από αυτούς που στραβώνουν όταν τους διορθώνουν. Το σωστό είναι όσον αφορά 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Nabuko said:

Με την ελπίδα να μην είσαι από αυτούς που στραβώνουν όταν τους διορθώνουν. Το σωστό είναι όσον αφορά 

Καθόλου δεν στραβώνω και σε ευχαριστώ για την παρατήρηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Την ηθική και τις αξίες τις μαθαίνουμε (ή δεν τις μαθαίνουμε) όταν είμαστε ακόμα παιδιά μέσα από το κοντινό περιβάλλον μας που είναι η οικογένεια. Εφόσον ενηλικιωθείς, είναι πια αργά να μάθεις τέτοια πράγματα.

Για τον άνθρωπο που εξελίσσεται και προσπαθεί να γίνει καλύτερος δεν είναι αργά και ευτυχώς υπάρχουν άπειρα τέτοια παραδείγματα γύρω μας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, D.Luffy είπε

Ναι μόνο που δεν ξεφυτρώνουμε μόνοι μας από τη γη και γινόμαστε κατευθείαν πολίτες στο σύστημα. Την ηθική και τις αξίες τις μαθαίνουμε (ή δεν τις μαθαίνουμε) όταν είμαστε ακόμα παιδιά μέσα από το κοντινό περιβάλλον μας που είναι η οικογένεια. Εφόσον ενηλικιωθείς, είναι πια αργά να μάθεις τέτοια πράγματα.

Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ το θέμα. Δεν είναι νόμος. Η δική σου άποψη ποια είναι? 

Με αυτό που λες είναι σαν να ρίχνεις την ευθύνη για όλους τους εγκληματίες στην οικογένεια τους, περίεργο και να πω την αλήθεια πρώτη φορά το ακούω…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, KPNY said:

Για τον άνθρωπο που εξελίσσεται και προσπαθεί να γίνει καλύτερος δεν είναι αργά και ευτυχώς υπάρχουν άπειρα τέτοια παραδείγματα γύρω μας. 

Πολύ καλό point. Δεν νομίζω όμως ο άνθρωπος που θέλει να εξελιχθεί και να γίνει καλύτερος, να πιστεύει ότι οι εκβιασμοί και η προσπάθεια στέρησης της ελευθερίας της έκφρασης είναι ο σωστός τρόπος για να ληθούν κοινωνικά προβλήματα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...