Προς το περιεχόμενο

O Musk προτρέπει τις εταιρείες που αποσύρουν τις διαφημίσεις τους από το Χ να κάνουν έρωτα, όχι μποϋκοτάζ


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, AtiX said:

Με αυτό που λες είναι σαν να ρίχνεις την ευθύνη για όλους τους εγκληματίες στην οικογένεια τους, περίεργο και να πω την αλήθεια πρώτη φορά το ακούω…

Δεν ρίχνω καμία ευθύνη σε κανέναν. Δεν νομίζω ότι εξαρτάται 100% από την οικογένεια για το αν κάποιος θα γίνει εγκληματίας. Θεωρώ ότι αυτό είναι πολυσύνθετο θέμα, παίζουν ρόλο πάρα πολλοί παράγοντες και δεν υπάρχει de facto απάντηση ούτε καν από την επιστήμη. 

Από την άλλη, δεν είμαι κλινικός ψυχολόγος. Εσύ είσαι? Μπορείς δηλαδή να μας πεις εδώ με σιγουριά ότι η οικογένεια δεν έχει καμία απολύτως ευθύνη για το αν κάποιος θα καταλείξει εγκληματίας??? 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πολύ καλό point. Δεν νομίζω όμως ο άνθρωπος που θέλει να εξελιχθεί και να γίνει καλύτερος, να πιστεύει ότι οι εκβιασμοί και η προσπάθεια στέρησης της ελευθερίας της έκφρασης είναι ο σωστός τρόπος για να ληθούν κοινωνικά προβλήματα.  

Βεβαίως, αρκεί να μη μπερδεύει την ελευθερία της έκφρασης με τη ρητορική μίσους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, star_man_2k είπε

Υπάρχει μια ακροαριστερή woke πλατφόρμα...

🤣

Photoshop δεν έκαναν πάντως.

Και δεν χρειάζεται να κάνεις follow ναζί για να καταλάβεις πως το Χ είναι σκουπιδότοπος πλέον. Απλά γράφεσαι και γεμίζει το feed σου conservative σκουπίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, KPNY said:

Βεβαίως, αρκεί να μη μπερδεύει την ελευθερία της έκφρασης με τη ρητορική μίσους. 

Θα προτιμούσα να κρίνει ο κόσμος τι είναι ρητορική μίσους, όχι μια πολυεθνική. 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η ελευθερία του λόγου είναι πιο σημαντική από κάποιον παράφρων που θα βγει να πει το μίσος του. 

Και όσο αναφορά για τον ίδιο τον όρο, είναι πολύ γενικός και κάποιος μπορεί να τον ερμηνεύσει διαφορετικά. Πχ εγώ μπορεί να θεωρήσω εδώ μέσα ότι όποιος μιλάει αρνητικά για την Apple, κάνει ρητορική μίσους. Φωνάξτε τους διαχειριστές να τον banάρουν.

Αν κάποιος βγει να κατηγορήσει ευθέως μια ομάδα ανθρώπων, (πχ ο αντισημιτισμός) τότε οι περισσότεροι μπορούν να καταλάβουν εύκολα ότι πρόκειται για ρητορική μίσους.

Τι γίνεται όμως όταν δίνεις δύναμη σε απρόσωπες πολυεθνικές να παίρνουν θέση σε τέτοια λεπτά ζητήματα? Εμπιστεύεσαι περισσότερο αυτούς αντί για τη δική σου κρίση? Είσαι σίγουρος ότι δεν θα εκμεταλλευτούν την δύναμη της επιρροής που τους δίνεις και δεν θα μπερδέψουν τον όρο όπως λες? 

 

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Από την άλλη, δεν είμαι κλινικός ψυχολόγος. Εσύ είσαι? Μπορείς δηλαδή να μας πεις εδώ με σιγουριά ότι η οικογένεια δεν έχει καμία απολύτως ευθύνη για το αν κάποιος θα καταλείξει εγκληματίας??? 

Η μόνη περίπτωση οικογενειακής ευθύνης σε παραβατική συμπεριφορά είναι η στέρηση της ατομικής ελευθερίας και ο εγκλωβισμός του ατόμου σε απομόνωση…

Δες τι είπε σωστά ο @KPNY

Ο κάθε ένας μας, ασχέτου τρόπου μεγαλώματος, ξέρει τι είναι σωστό και τι λάθος και αυτό το γνωρίζει επειδή είναι μέρος μιας κοινωνίας…

Είναι ακραίο σε μια σύγχρονη κοινωνία να επικαλούμαστε καταστάσεις που υπήρχαν αιώνες πριν, για να δικαιολογήσουμε την μισαλλοδοξία και τις ακραίες συμπεριφορές που καταπατούν τα ατομικά δικαιώματα του καθενός μας…

Αυτό που εσύ αναφέρεις λογοκρισία εγώ το λέω σεβασμό απέναντι στους κανόνες επικοινωνίας που πρέπει να έχει μια σύγχρονη κοινωνία που σέβεται όλα τα μέλη της… δεν γίνεται να βγαίνει ο άλλος και να επιτρέπει να βρίζουν, απειλούν, υπονομεύουν ολόκληρους λαούς ή κατηγορίες ανθρώπων, αυτό φίλε μου δεν είναι ελευθερία έκφρασης…

13 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Θα προτιμούσα να κρίνει ο κόσμος τι είναι ρητορική μίσους, όχι μια πολυεθνική. 

Για πόσο καιρό θα παραβλέπετε ότι ο ορισμός έχει βάση νομική και κατ’ επέκταση αντιδράτε επειδή δεν σας βολεύει ή σας έπεισαν ότι πρέπει να τον φοβάστε…

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Αντί να λέει τι θα κάνουν οι άλλοι, δεν κόβει την αυτοεξυπηρέτηση μπας και δει σοβαρά το θέμα που μόνος του δημιούργησε…

Ξερεις ποσα παιδια εχει?Να αυτοεξυπηρετειται δυσκολα. Πολυ σοβαρα το ειδε το θεμα. Μαθε μπαλιτσα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Όσο αναφορά την πολιτική, απ' ότι ξέρω η Disney και η Apple δεν είναι κόμματα

Πολιτική ασκούν οι πάντες όχι μόνο τα κόμματα και οι κυβερνήσεις.

Το ότι συνήθως σαν πολίτες μας αρέσει να ψηφίζουμε ένα κόμμα ή να μην ψηφίζουμε καν και να πετάμε το μπαλάκι της διαμόρφωσης πολιτικών είναι άλλο θέμα. Έτσι βολευόμαστε με το να βρίζουμε τις κυβερνήσεις και να λέμε εμείς δεν φταίμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, AtiX said:

Η μόνη περίπτωση οικογενειακής ευθύνης σε παραβατική συμπεριφορά είναι η στέρηση της ατομικής ελευθερίας και ο εγκλωβισμός του ατόμου σε απομόνωση…

Δες τι είπε σωστά ο @KPNY

Ο κάθε ένας μας, ασχέτου τρόπου μεγαλώματος, ξέρει τι είναι σωστό και τι λάθος και αυτό το γνωρίζει επειδή είναι μέρος μιας κοινωνίας…

Είναι ακραίο σε μια σύγχρονη κοινωνία να επικαλούμαστε καταστάσεις που υπήρχαν αιώνες πριν, για να δικαιολογήσουμε την μισαλλοδοξία και τις ακραίες συμπεριφορές που καταπατούν τα ατομικά δικαιώματα του καθενός μας…

Αυτό που εσύ αναφέρεις λογοκρισία εγώ το λέω σεβασμό απέναντι στους κανόνες επικοινωνίας που πρέπει να έχει μια σύγχρονη κοινωνία που σέβεται όλα τα μέλη της… δεν γίνεται να βγαίνει ο άλλος και να επιτρέπει να βρίζουν, απειλούν, υπονομεύουν ολόκληρους λαούς ή κατηγορίες ανθρώπων, αυτό φίλε μου δεν είναι ελευθερία έκφρασης…

Όπως είπα, δεν ειμαι κλινικός ψυχολόγος για να σχολιάσω την οικογενειακή ευθύνη στις παραβατικές συμπεριφορές και τι οδηγεί σε αυτές.

Άρα λοιπόν συμφωνείς ότι δεν χρειαζόμαστε πχ την Disney να παίρνει μέρος σε κοινωνικά θέματα. Όπως λες ο κάθε ένας μας, ασχέτου τρόπου μεγαλώματος ξέρει τι είναι σωστό και τι λάθος επειδή είναι μέρος μιας κοινωνίας. Τα επικοινωνιακά τρικ μιας εταιρίας μόνο ως ύποπτα μπορώ να τα δω εγώ.

Και πάνω στο θέμα, ο Iger δεν βγήκε να πει τη γνώμη του και να αντιταχθει στον Musk ως απλός πολίτης και μέλος μιας κοινωνίας. Εκμεταλλεύτηκε τη θέση του ως εκπρόσωπος μιας πολυεθνικής και εκβίασε χρησιμοποιώντας το χρήμα ως όπλο του. Αν αυτό πιστεύεις ότι πρέπει να γίνεται σε μια σύγχρονη κοινωνία και το θεωρείς μάλιστα και σεβασμό στην καταπάτηση ατομικών δικαιωμάτων, πάω πάσο, εγώ δεν συμφωνώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Θα προτιμούσα να κρίνει ο κόσμος τι είναι ρητορική μίσους, όχι μια πολυεθνική. 

Μάλλον χάνεις το κομμάτι που μια πολυεθνική δεν υπάρχει στο κενό και έχει εργαζόμενους, από CEO μέχρι janitors, συνεργάτες, και βασικά πελάτες οι οποίοι έχουν και κάποιες αξιώσεις. Χάνεις το κομμάτι του brand loyalty και της εμπιστοσύνης που έχουν αυτές οι εταιρίες. Το Χ ακόμα παλεύει, αφού πέταξε στα σκουπίδια το Twitter brand του, και μόνο συντηρητικούς έχει συσπειρώσει γύρω του.

Αν το μέλλον του Χ κρίνεται από τις διαφημίσεις των "woke" (γελάω) εταιριών μάλλον έχει κάνει κάποιο βασικο λάθος στο business model του!

O Έλονας μοιράζει καθημερινά χλεύη προς τις κοινωνικές ομάδες που δεν γουστάρει η οποία στο μικρό μυαλό των ακολούθων του γίνεται μίσος. Είναι ο πιο σύγχρονος  ορισμός της χειραγώγησης του πλήθους, καθώς κατόρθωσε να το κάνει όλο αυτό πολύ προσωπικό, το πήρε όλο πάνω του, σε αντίθεση με άλλες εταιρίες που οι "αρχηγοί" λογοδοτούν συνήθως σε συμβούλια και μετόχους. Με το να το έχει κάνει προσωπικό του... μετερίζι,  κάποιοι θεωρούν πως έχει και δίκιο, τον έχουν κάνει μεσσία τους.

"Woke" πολυεθνική vs παραληρηματικού μεγαλομανή δισεκατομμυριούχου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Θα προτιμούσα να κρίνει ο κόσμος τι είναι ρητορική μίσους, όχι μια πολυεθνική. 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η ελευθερία του λόγου είναι πιο σημαντική από κάποιον παράφρων που θα βγει να πει το μίσος του. 

Και όσο αναφορά για τον ίδιο τον όρο, είναι πολύ γενικός και κάποιος μπορεί να τον ερμηνεύσει διαφορετικά. Πχ εγώ μπορεί να θεωρήσω εδώ μέσα ότι όποιος μιλάει αρνητικά για την Apple, κάνει ρητορική μίσους. Φωνάξτε τους διαχειριστές να τον banάρουν.

Αν κάποιος βγει να κατηγορήσει ευθέως μια ομάδα ανθρώπων, (πχ ο αντισημιτισμός) τότε οι περισσότεροι μπορούν να καταλάβουν εύκολα ότι πρόκειται για ρητορική μίσους.

Τι γίνεται όμως όταν δίνεις δύναμη σε απρόσωπες πολυεθνικές να παίρνουν θέση σε τέτοια λεπτά ζητήματα? Εμπιστεύεσαι περισσότερο αυτούς αντί για τη δική σου κρίση? Είσαι σίγουρος ότι δεν θα εκμεταλλευτούν την δύναμη της επιρροής που τους δίνεις και δεν θα μπερδέψουν τον όρο όπως λες? 

 

 

 

Θεωρώ ότι είναι πολύ ξεκάθαρη η ρητορική μίσους όταν συμβαίνει πραγματικά και πως πολλοί επιλέγουν συνειδητά να εθελοτυφλούν στο θέμα για τους δικούς τους λόγους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nakis93 είπε

Και όμως αυτό ακριβώς σημαίνει το να έχεις χρήμα :)

Φαντάσου εσένα ή εμένα να εκφράσουμε δημόσια αντισημιτισμό.

Γιατί να εκφράσουμε μια ρητορική μίσους φίλε μου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, SeaLion said:

"Woke" πολυεθνική vs παραληρηματικού μεγαλομανή δισεκατομμυριούχου.

Εγώ προσωπικά δεν παίρνω την θέση ούτε της woke πολυεθνικής ούτε του μεγαλομανή δισεκατομμυριούχου.

Παιδιά ανοίξαμε πολλά διαφορετικά θέματα στα οποία θα ηθελα να απαντήσω αλλά είναι αδύνατον γιατί είστε πολλοί που κάνετε quote.

Νομίζω ότι ανέπτυξα επαρκώς την δική μου άποψη και γι αυτό θα κλείσω εδώ. Καλό βράδυ σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Όπως είπα, δεν ειμαι κλινικός ψυχολόγος για να σχολιάσω την οικογενειακή ευθύνη στις παραβατικές συμπεριφορές και τι οδηγεί σε αυτές.

Άρα λοιπόν συμφωνείς ότι δεν χρειαζόμαστε πχ την Disney να παίρνει μέρος σε κοινωνικά θέματα. Όπως λες ο κάθε ένας μας, ασχέτου τρόπου μεγαλώματος ξέρει τι είναι σωστό και τι λάθος επειδή είναι μέρος μιας κοινωνίας. Τα επικοινωνιακά τρικ μιας εταιρίας μόνο ως ύποπτα μπορώ να τα δω εγώ.

Και πάνω στο θέμα, ο Iger δεν βγήκε να πει τη γνώμη του και να αντιταχθει στον Musk ως απλός πολίτης και μέλος μιας κοινωνίας. Εκμεταλλεύτηκε τη θέση του ως εκπρόσωπος μιας πολυεθνικής και εκβίασε χρησιμοποιώντας το χρήμα ως όπλο του. Αν αυτό πιστεύεις ότι πρέπει να γίνεται σε μια σύγχρονη κοινωνία και το θεωρείς μάλιστα και σεβασμό στην καταπάτηση ατομικών δικαιωμάτων, πάω πάσο, εγώ δεν συμφωνώ. 

Μπορείς να μου απαντήσεις γιατί δικαιολογείς τις επιλογές του Musk και όχι του Iger? Και οι δυο κάνουν το ίδιο πράγμα ουσιαστικά και προωθούν αυτό που πιστεύουν, γιατί στον έναν είναι σεβαστό και στον άλλον κατακριτέο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, AtiX said:

Μπορείς να μου απαντήσεις γιατί δικαιολογείς τις επιλογές του Musk και όχι του Iger? Και οι δυο κάνουν το ίδιο πράγμα ουσιαστικά και προωθούν αυτό που πιστεύουν, γιατί στον έναν είναι σεβαστό και στον άλλον κατακριτέο?

Είπα ότι θα κλείσω αλλά απαντάω ήδη σε αυτό που λες στο παραπάνω μύνημα.

Κατακριτέοι και οι δυο για πολλούς και διαφορετικούς λόγους.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...