Προς το περιεχόμενο

Iphone 14 pro και 3 ετης εγγύηση απο κατάστημα


fanastas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 

Παράγγειλα πρόσφατα ένα iphone 14 pro 128GB απο το Γερμανό μέσα στην προσφορά για 3 ετή εγγύηση. Η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο και με διαβεβαιωσαν και στο κατάστημα και τηλεφωνικά ότι παρόλο που η αγορά γίνεται με τιμολογιο προσφέρουν κανονικά 2+1 χρόνια εγγύηση. Βρήκα σε καλύτερη τιμη από άλλο κατάστημα (μεγάλο της ελλαδας) iphone 14 pro 256GB αλλά δε μπορούν να δώσουν ούτε μέσω έξτρα αγοράς επέκταση εγγυησης. Θα ήθελα γνώμες γιατί έχω προβληματιστεί:

iphone 14 pro 128 με εγγύηση 3 χρόνια γερμανός;

ή

iphone 14 pro 256 σε καλύτερη τιμή με 1 χρόνο εγγύηση; 

Να προσθέσω ότι σαν capacity μου ειναι αρκετό και το 128, αλλά το 256 το σκέφτομαι πιο πολύ για την αξία μιας μελλοντικής μεταπώλησης ή κάποιου trade and upgrade κτλ μιας και καθε 3-4 χρόνια κάνω αλλαγή συσκευής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, fanastas είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Παράγγειλα πρόσφατα ένα iphone 14 pro 128GB απο το Γερμανό μέσα στην προσφορά για 3 ετή εγγύηση. Η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο και με διαβεβαιωσαν και στο κατάστημα και τηλεφωνικά ότι παρόλο που η αγορά γίνεται με τιμολογιο προσφέρουν κανονικά 2+1 χρόνια εγγύηση. Βρήκα σε καλύτερη τιμη από άλλο κατάστημα (μεγάλο της ελλαδας) iphone 14 pro 256GB αλλά δε μπορούν να δώσουν ούτε μέσω έξτρα αγοράς επέκταση εγγυησης. Θα ήθελα γνώμες γιατί έχω προβληματιστεί:

iphone 14 pro 128 με εγγύηση 3 χρόνια γερμανός;

ή

iphone 14 pro 256 σε καλύτερη τιμή με 1 χρόνο εγγύηση; 

Να προσθέσω ότι σαν capacity μου ειναι αρκετό και το 128, αλλά το 256 το σκέφτομαι πιο πολύ για την αξία μιας μελλοντικής μεταπώλησης ή κάποιου trade and upgrade κτλ μιας και καθε 3-4 χρόνια κάνω αλλαγή συσκευής. 

Η ποιό πρακτική λύση είναι στο iPhone 14 Pro 128GB

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Γερμανος βέβαια παρά την διαβεβαίωση της διαθεσιμότητας κατά την παραγγελία τώρα μου λεει ότι δεν έχουν και δεν ξέρουν πότε θα στείλει η apple και δεν γνωρίζουν κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, SaFiS είπε

*Αν σε ενδιαφέρει η λειτουργία ProRes Video (4Κ@30FPS), στο 128άρι δεν δουλεύει (τραβάει 1080p). Θέλεις αναγκαστικά 256 και πάνω...

Ευχαριστώ φίλε μου. Την ξέρω τη διαφορά, αλλά δε νομίζω να χρησιμοποιήσω ποτέ pro res. Ποιο πολύ η σκέψη μου ήταν στην τιμή ή την εγγυηση. Βέβαια εδώ που τα λέμε δεν είχα ποτέ εμπειρία απο τεχνικό τμήμα Γερμανός. Από το πλαίσο ας πουμε είμαι ευχαριστημένος και δε θα το σκεφτόμουν για 3 χρόνια εγγύηση, θα το έπαιρνα. Καθυστερούν λίγο αλλά πάντα πήγαινε καλά ό,τι έκαναν, και χωρίς πολλά "μα" και "μου" και "όχι αυτό δεν το καλύπτουμε" και άλλα τέτοια. Αν κάποιος έχει εμπειρία απο Γερμανό και αν αξίζει τον κόπο ας την πει. Λίγο το πώς χειρίζονται αυτή τη στιγμή το θέμα με τις αοριστίες μου δίνει μια εικόνα της εταιρίας, αλλά τι να πω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, SaFiS said:

*Αν σε ενδιαφέρει η λειτουργία ProRes Video (4Κ@30FPS), στο 128άρι δεν δουλεύει (τραβάει 1080p). Θέλεις αναγκαστικά 256 και πάνω...

Αυτή η εφαρμογή τραβάει Prores 4k 30fps και σε 128αρι 13 Mini.(παρεμπιπτόντως, είναι η εφαρμογή που χρησιμοποίησε η Apple για τις λήψεις του τελευταίου Event). 

https://apps.apple.com/gr/app/blackmagic-camera/id6449580241

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2023 στις 2:53 ΜΜ, fanastas είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Παράγγειλα πρόσφατα ένα iphone 14 pro 128GB απο το Γερμανό μέσα στην προσφορά για 3 ετή εγγύηση. Η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο και με διαβεβαιωσαν και στο κατάστημα και τηλεφωνικά ότι παρόλο που η αγορά γίνεται με τιμολογιο προσφέρουν κανονικά 2+1 χρόνια εγγύηση. Βρήκα σε καλύτερη τιμη από άλλο κατάστημα (μεγάλο της ελλαδας) iphone 14 pro 256GB αλλά δε μπορούν να δώσουν ούτε μέσω έξτρα αγοράς επέκταση εγγυησης. Θα ήθελα γνώμες γιατί έχω προβληματιστεί:

iphone 14 pro 128 με εγγύηση 3 χρόνια γερμανός;

ή

iphone 14 pro 256 σε καλύτερη τιμή με 1 χρόνο εγγύηση; 

Να προσθέσω ότι σαν capacity μου ειναι αρκετό και το 128, αλλά το 256 το σκέφτομαι πιο πολύ για την αξία μιας μελλοντικής μεταπώλησης ή κάποιου trade and upgrade κτλ μιας και καθε 3-4 χρόνια κάνω αλλαγή συσκευής. 

Αν μας αναφέρεις και τις τιμές στην μία και στην άλλη περίπτωση θα μπορούμε να σου πούμε σίγουρα αν συμφέρει ή όχι. Μετά έχεις και την αντίστοιχη επιλογή για αγορά από Amazon.de (με τιμολόγιο & Apple Care+) οπότε ουσιαστικά πάλι θα παίζεις σε 3ετή εγγύηση & θα βρεις σε σχετικά καλή τιμή την συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iphone 14 pro 128GB 3 έτη εγγύηση με 1129 ευρώ (910 δλδ με τιμολόγιο). Η τιμή που παίζει στην αγορά αλλά με 2 έξτρα έτη εγγύηση. 

Iphone 14 pro 256GB 1 έτος εγγύηση με 1099 ευρώ (885 δλδ με τιμολόγιο)

Στο amazon.de είχα ψάξει αλλά δεν βρήκα ανταγωνιστική τιμή. Είναι ίδια με εδώ αν βάλεις και μεταφορικά. Και με apple care ανεβαίνει ακόμα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2023 στις 2:53 ΜΜ, fanastas είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Παράγγειλα πρόσφατα ένα iphone 14 pro 128GB απο το Γερμανό μέσα στην προσφορά για 3 ετή εγγύηση. Η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο και με διαβεβαιωσαν και στο κατάστημα και τηλεφωνικά ότι παρόλο που η αγορά γίνεται με τιμολογιο προσφέρουν κανονικά 2+1 χρόνια εγγύηση. Βρήκα σε καλύτερη τιμη από άλλο κατάστημα (μεγάλο της ελλαδας) iphone 14 pro 256GB αλλά δε μπορούν να δώσουν ούτε μέσω έξτρα αγοράς επέκταση εγγυησης. Θα ήθελα γνώμες γιατί έχω προβληματιστεί:

iphone 14 pro 128 με εγγύηση 3 χρόνια γερμανός;

ή

iphone 14 pro 256 σε καλύτερη τιμή με 1 χρόνο εγγύηση; 

Να προσθέσω ότι σαν capacity μου ειναι αρκετό και το 128, αλλά το 256 το σκέφτομαι πιο πολύ για την αξία μιας μελλοντικής μεταπώλησης ή κάποιου trade and upgrade κτλ μιας και καθε 3-4 χρόνια κάνω αλλαγή συσκευής. 

Ξεκαθαρα Επιλογη Εκδοσης με 128 εφοσον σε καλυπτει. Η μεταπωλητική αξία παντοτε ερχεται σε 2η μοιρα μετραει και αυτη σε επιλογη αγοράς αλλα πιο πολυ μετρανε οι υπαρχουσες απαιτησεις/αναγκες αποθηκευτικού χώρου αφου το αλλο ειναι αρκετα μακρινό. Ενδεικτικά με 45 εως 60 εγκατ.εφαρμογες μενει ευκολα πανω απο 64gb free στο περιπου κατα προσεγγιση εκτος αν μιλαμε και για gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, aces είπε

Ξεκαθαρα Επιλογη Εκδοσης με 128 εφοσον σε καλυπτει. Η μεταπωλητική αξία παντοτε ερχεται σε 2η μοιρα μετραει και αυτη σε επιλογη αγοράς αλλα πιο πολυ μετρανε οι υπαρχουσες απαιτησεις/αναγκες αποθηκευτικού χώρου αφου το αλλο ειναι αρκετα μακρινό. Ενδεικτικά με 45 εως 60 εγκατ.εφαρμογες μενει ευκολα πανω απο 64gb free στο περιπου κατα προσεγγιση εκτος αν μιλαμε και για gaming.

Μπα gaming ούτε δευτερόλεπτο και επαγγελματική χρήση που ομως δεν εχει να κάνει με εικόνα και video. 
Παρόλα αυτά τα νέα δεδομένα είναι ότι ο Γερμανός δεν με κάνει να νιώθω σίγουρα ότι θα μου φέρει το 14 pro. Ενώ φαίνεται εδώ και άπειρες μέρες στο site τους οτι υπάρχι διαθέσιμο, στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Μου είπαν οτι δεν έχουν ιδέα αν θα έχουν σε μια βδομάδα ή σε 1 μήνα. Βλέπουν κάθε μέρα τι τους φέρνουν. Δε μου εμπνέουν εμπιστοσύνη ότι όντως θα ισχύει και η 3ετης εγγύηση όταν έρθει. Γιατί οτιδήποτε μου είπαν προφορικά μέχρι τώρα, στην πράξη δεν ισχύει. 

Έχει περάσει η κουβέντα μου φαίνεται στο πόσο εμπνέει εμπιστοσύνη ο προμηθευτής. 

Επεξ/σία από fanastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2023 στις 9:13 ΠΜ, fanastas είπε

Iphone 14 pro 128GB 3 έτη εγγύηση με 1129 ευρώ (910 δλδ με τιμολόγιο). Η τιμή που παίζει στην αγορά αλλά με 2 έξτρα έτη εγγύηση. 

Iphone 14 pro 256GB 1 έτος εγγύηση με 1099 ευρώ (885 δλδ με τιμολόγιο)

Στο amazon.de είχα ψάξει αλλά δεν βρήκα ανταγωνιστική τιμή. Είναι ίδια με εδώ αν βάλεις και μεταφορικά. Και με apple care ανεβαίνει ακόμα παραπάνω. 

Ναι μόνο που συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Άλλη η εγγύηση που σου δίνει με την αγορά (ο Γερμανός & η iStorm) και άλλο το Apple Care+, το οποίο είναι ένα επιπρόσθετο πακέτο ασφάλισης που καλύπτει ακόμα και ίδιες ζημίες (δλδ ζημίες που προκλήθηκαν από δική σου απροσεξία). Το AppleCare+ συγκεκριμένα σου εξασφαλίζει αντικατάσταση/επισκευή της συσκευής (χωρίς χρέωση στην πρώτη ζημία) και αντικατάσταση/επισκευή της συσκευής για επόμενες ζημίες στο μέλλον  με ένα καταβολή ενός μικρού (σχεδόν συμβολικού) κόστους. Στον αντίποδα οι εγγυήσεις που προσφέρονται εδώ, μπορεί να έχουν τριετή διάρκεια, αλλά το πιθανότερο είναι να μην σου επισκευάσουν ποτέ τη συσκευή αν έχει σημάδια χρήσης/εξωτερικής φθοράς…

Επεξ/σία από ramarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ramarg είπε

Ναι μόνο που συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Άλλη η εγγύηση που σου δίνει με την αγορά (ο Γερμανός & η iStorm) και άλλο το Apple Care+, το οποίο είναι ένα επιπρόσθετο πακέτο ασφάλισης που καλύπτει ακόμα και ίδιες ζημίες (δλδ ζημίες που προκλήθηκαν από δική σου απροσεξία). Το AppleCare+ συγκεκριμένα σου εξασφαλίζει αντικατάσταση/επισκευή της συσκευής (χωρίς χρέωση στην πρώτη ζημία) και αντικατάσταση/επισκευή της συσκευής για επόμενες ζημίες στο μέλλον  με ένα καταβολή ενός μικρού (σχεδόν συμβολικού) κόστους. Στον αντίποδα οι εγγυήσεις που προσφέρονται εδώ, μπορεί να έχουν τριετή διάρκεια, αλλά το πιθανότερο είναι να μην σου επισκευάσουν ποτέ τη συσκευή αν έχει σημάδια χρήσης/εξωτερικής φθοράς…

Καλά τα λές @ramarg.. βέβαια αυτό που πουλάνε στα Iphone δεν είναι apple care αλλά κάτι παρόμοιο. Νομίζω στην Ελλάδα apple care έχουν μόνο τα mac. Anyway... σκεφτόμενος κι εγώ έτσι όπως τα λες και με τη βοήθεια εδώ του forum αποφάσισα ότι δεν έχει πολύ νόημα αυτό που δίνει ο Γερμανός και πήγα στη vodafone να αγοράσω το φθηνότερο 256 που ήταν μια καλή ευκαιρία. Με διαβεβαίωσαν ότι υπάρχει ικανοποιητική διαθεσιμότητα και να μην ανησυχώ. Τους λέω "είστε σίγουροι, μη μου λέτε άλλα αύριο" και μου λένε "ναι κύριε μου..μάλιστα αν μας δώσετε προκαταβολή το παραγγέλνουμε τώρα". Δίνω κι εγω προκαταβολή και κάνουν την παραγγελία από όσο μου είπαν και όλα καλά. Την επόμενη μέρα με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο. Να μη σας κουράζω με τι τους είπα..καταλαβαίνετε... μετά προσπαθούσαν να μου πουλήσουν άλλα χρώματα άλλα Iphone κτλ κτλ για να μην επιστραφεί η προκαταβολή... φυσικά την ζήτησα πίσω και την πήρα...Γενικά πολλά νεύρα με αυτή την κατάσταση.  

Ο Γερμανός ακόμα δεν το έχει φέρει..στο site τους δεν έχει σταματήσει ούτε μια στιγμή να φαίνεται διαθέσιμο το 128 παρόλο που δεν το έχουν και αναρωτιέμαι πόσος κόσμος την πατάει με Online αγορά νομίζοντας ότι υπάρχει και ο Γερμανός πέρα βρέχει. 

Εν τέλει το τσίμπησα από ένα κατάστημα Κωτσόβολο..ούτε προσφορά ούτε 3 χρονια εγγύηση ούτε τίποτα. 128, στην κλασική τιμή που κυκλοφορεί σε όλους... μόνο ταλαιπωρία και ξενέρωμα αυτή η υπόθεση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...