Προς το περιεχόμενο

RTX4090 shuttering


topdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, στο σύστημα της υπογραφής, τον Ιούνιο μπήκε μια καινούργια Gainward RTX4090 GS και ενώ όλα πήγαιναν ρολόι, έχει εδώ και κανένα μηνά, που ενώ έπαιζα Fornite, σε 2560x1440, DirectX 12, TSR EPIC, με Lumen Epic, Ray tracing, όλα Ultra και με frames από 90 έως 120, ξαφνικά μου κάνει τρελή πτώση στα frames, στα 5-10,  για λίγα δευτερόλεπτα, 10-20 το πολύ και μετά επανέρχεται στα φυσιολογικά του. Έπειτα αν δεν κλείσω τον υπολογιστή δεν το ξανακάνει πάλι.
Παρόμοια πτώση μου έκανε και στο
Jedi Survivor, αλλά της τάξεως των 10-20 frames κάτω, από τα 120-140 που παίζει συνήθως και όχι να πιάσει πάτο και να τρέχει στα 5-10 frames, όπως στο Fortnite.
Έχω δοκιμάσει τα κλασσικά, απεγκατάσταση
drivers με DDU σε safe mode, πιο παλιούς drivers, ξανά εγκατάσταση των παιχνιδιών, ακόμα και σε άλλους NVMe σκληρούς, αλλά τίποτα δυστυχώς.
Η
Gainward μου πρότεινε format των Windows (πέρα από τα παραπάνω), που θέλω να πιστεύω ότι θα λύσει το θέμα και δεν τα έχει παίξει η κάρτα ή κάτι άλλο, απλά βαριέμαι να περνάω ξανά τα πάντα.
Επίσης, να αναφέρω ότι  μαζί με την κάρτα, είχα αγοράσει και το
official καλώδιο Corsair Premium 600W 12VHPWR, το οποίο χρησιμοποιούσα στην αρχή που όλα πήγαιναν ρολόι, απλά όταν άρχισε να φαίνεται το πρόβλημα, έβαλα τον αντάπτορα της κάρτα με τα 4χ8Pin σε 12VHPWR και μάλιστα τα σύνδεσα με 4 διαφορετικά 8pin καλώδια στο τροφοδοτικό μου, χωρίς όμως δυστυχώς αποτέλεσμα.
Από την μια λέω μπας και είναι το
Corsair AX1200i που δεν είναι ATX 3.0, αλλά από την άλλη είναι κτήνος τροφοδοτικό και επίσης πως έπαιζε για μήνες χωρίς θέμα και τέλος, από ότι έχω διαβάσει σε αρκετές σελίδες, λένε ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι, απλά καλό θα ήταν, για να είναι 100% συμβατό.

Ακούω προτάσεις αδέλφια.

20231124_135825.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, topdim είπε

Καλησπέρα, στο σύστημα της υπογραφής, τον Ιούνιο μπήκε μια καινούργια Gainward RTX4090 GS και ενώ όλα πήγαιναν ρολόι, έχει εδώ και κανένα μηνά, που ενώ έπαιζα Fornite, σε 2560x1440, DirectX 12, TSR EPIC, με Lumen Epic, Ray tracing, όλα Ultra και με frames από 90 έως 120, ξαφνικά μου κάνει τρελή πτώση στα frames, στα 5-10,  για λίγα δευτερόλεπτα, 10-20 το πολύ και μετά επανέρχεται στα φυσιολογικά του. Έπειτα αν δεν κλείσω τον υπολογιστή δεν το ξανακάνει πάλι.
Παρόμοια πτώση μου έκανε και στο
Jedi Survivor, αλλά της τάξεως των 10-20 frames κάτω, από τα 120-140 που παίζει συνήθως και όχι να πιάσει πάτο και να τρέχει στα 5-10 frames, όπως στο Fortnite.
Έχω δοκιμάσει τα κλασσικά, απεγκατάσταση
drivers με DDU σε safe mode, πιο παλιούς drivers, ξανά εγκατάσταση των παιχνιδιών, ακόμα και σε άλλους NVMe σκληρούς, αλλά τίποτα δυστυχώς.
Η
Gainward μου πρότεινε format των Windows (πέρα από τα παραπάνω), που θέλω να πιστεύω ότι θα λύσει το θέμα και δεν τα έχει παίξει η κάρτα ή κάτι άλλο, απλά βαριέμαι να περνάω ξανά τα πάντα.
Επίσης, να αναφέρω ότι  μαζί με την κάρτα, είχα αγοράσει και το
official καλώδιο Corsair Premium 600W 12VHPWR, το οποίο χρησιμοποιούσα στην αρχή που όλα πήγαιναν ρολόι, απλά όταν άρχισε να φαίνεται το πρόβλημα, έβαλα τον αντάπτορα της κάρτα με τα 4χ8Pin σε 12VHPWR και μάλιστα τα σύνδεσα με 4 διαφορετικά 8pin καλώδια στο τροφοδοτικό μου, χωρίς όμως δυστυχώς αποτέλεσμα.
Από την μια λέω μπας και είναι το
Corsair AX1200i που δεν είναι ATX 3.0, αλλά από την άλλη είναι κτήνος τροφοδοτικό και επίσης πως έπαιζε για μήνες χωρίς θέμα και τέλος, από ότι έχω διαβάσει σε αρκετές σελίδες, λένε ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι, απλά καλό θα ήταν, για να είναι 100% συμβατό.

Ακούω προτάσεις αδέλφια.

20231124_135825.jpg

Ξεκινάμε από τα βασικά , η μητρική φοράει το τελευταίο bios ; έχεις κάνει oc η είναι όλα default ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι παίζεις με κλειστό το MSI Afterburner γιατί μπορεί να δημιουργεί θέμα το monitoring..Κατά τα άλλα το τροφοδοτικό είναι ok ; Όταν παίζεις, τι τρέχει από πίσω ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από ότι εύλογα σε ρώτησε ο Dark_Nightfall για δοκίμασε τα παρακάτω ένα – ένα με τη σειρά που τα βλέπεις και δες εάν κάποιο από αυτά σου λύνει το πρόβλημα (μπας και - στα προτείνω δε γιατί είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα και παίζοντας κάτι από αυτά - δε θυμάμαι 100% για να είμαι ειλικρινής - μου έλυσε το πρόβλημα):

  • NVidia Control Panel: Control Panel - Manage 3D settings - Select a program to customize > Power management mode > Prefer maximum performance (θα σου πρότεινα να το κάνεις στις global ρυθμίσεις).
  • Απενεργοποίησε τις επιλογές gaming στα Windows 10. Πήγαινε Settings - Gaming - Gaming mode, Xbox, και απενεργοποίησε τα πάντα.
  • Πήγαινε Windows Settings – System – Display – Graphics Settings – Hardware-accelerated GPU Scheduling (εάν είναι ON απενεργοποίησέ το και ξαναενεργοποίησέ και κάνε επανεκκίνηση, εάν είναι OFF ενεργοποίησέ το και κάνε επανεκκίνηση).
  • Απενεργοποίησε το “Full Screen Optimization” στο παιχνίδι που έχεις το μεγαλύτερο πρόβλημα. Επέλεξε το εκτελέσιμο αρχείο (exe του παιχνιδιού), δεξί κλικ πάνω σε αυτό, επέλεξε Properties - Compatibility - Disable Full screen optimization (για αυτό δεν είμαι σίγουρος αλλά για δοκίμασέ το στο Fornite περισσότερο για δοκιμή).

Αναφορικά με τροφοδοτικό δε νομίζω ότι είναι το πρόβλημα. Κάτι κάνει conflict με κάτι άλλο σε επίπεδο λογισμικού (το είπες και μόνος σου - πρώτα δεν είχες πρόβλημα). Θυμίσου επίσης εάν έχεις κάνει πρόσφατα κάποια αλλαγή (εγκατάσταση κάποιου προγράμματος, κάποιου εργαλείου / utility, κ.λπ.).

Τελευταία επιλογή δοκίμασε τους Drivers 537.58 της NVidia. Επειδή έχω κάποιο άλλο πρόβλημα με τους τελευταίους drivers της NVidia (ακόμα δεν έχω βρει λύση), με τους συγκεκριμένους δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Και επίσης με τι έχεις συνδέσει την οθόνη με HDMI ή DP καλώδιο (εάν είναι HDMI βάλε DP).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αποκλείσεις όλα τα παραπάνω και συνεχίζεις να έχεις θεμα->

Αυτό που λες να πέφτουν στα ξαφνικά τα frames στα τάρταρα το έχω συναντήσει ενω παίζω με Xbox controller(με bluetooth)

Έχανε την σύνδεση στιγμιαια και έπιανε μονοψήφια frames για ~10 sec.

Σε spiderman+assassin Creed τα παραπάνω(δεν έχω παίξει και άλλο παιχνιδι με το συγκεκριμένο gamepad).

Μήπως αντίστοιχα κάποιο δικό σου περιφερειακό με USB/bluetooth σου χάνει την συνδεση και στο δημιουργεί?

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Φαντάζομαι παίζεις με κλειστό το MSI Afterburner γιατί μπορεί να δημιουργεί θέμα το monitoring..Κατά τα άλλα το τροφοδοτικό είναι ok ; Όταν παίζεις, τι τρέχει από πίσω ;

Όχι το έχω ανοιχτό, για να βλέπω τι παίζει, ώστε να το φωτογραφίσω και βιντεοσκοπήσω, για να το στείλω στην Gainward.
Επίσης έχω και μια εξωτερική μικρή οθόνη (TuringSmartScreen) που δίνει πληροφορίες για θερμοκρασίες και ποσοστά CPU, GPU, SSD κτλ
Καταλαβαίνω τι λες και το είχα δοκιμάσει κιόλας να απεγκαταστήσω και το AfterBurner και το software της οθόνης, αλλά το πρόβλημα εκεί δυστυχώς.
Τώρα για το τροφοδοτικό, τι να σου πω, το έχω από το 2016 και δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι, απλά αυτό που ανάφερα, δεν είναι ATX 3.0, αλλά ξέρω εγώ Platinum Corsair, 400 ευρώ το είχαν πάρει, όταν τα άλλα έκαναν μάξιμουμ 150-200.
Από πίσω, στο background των Windows, φαντάζομαι εννοείς, τρέχει ένα ESET, Malwarebytes, CCleaner, της Corsair η εφαρμογή, της Creative και η εφαρμογή του UPS, τα εμφανή, πέρα από αυτά τα διάφορα process των Windows. Αλλά αυτά έτρεχαν χρόνια τώρα γενικά και δεν είχα θέμα.

22 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Πέρα από ότι εύλογα σε ρώτησε ο Dark_Nightfall για δοκίμασε τα παρακάτω ένα – ένα με τη σειρά που τα βλέπεις και δες εάν κάποιο από αυτά σου λύνει το πρόβλημα (μπας και - στα προτείνω δε γιατί είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα και παίζοντας κάτι από αυτά - δε θυμάμαι 100% για να είμαι ειλικρινής - μου έλυσε το πρόβλημα):

  • NVidia Control Panel: Control Panel - Manage 3D settings - Select a program to customize > Power management mode > Prefer maximum performance (θα σου πρότεινα να το κάνεις στις global ρυθμίσεις).
  • Απενεργοποίησε τις επιλογές gaming στα Windows 10. Πήγαινε Settings - Gaming - Gaming mode, Xbox, και απενεργοποίησε τα πάντα.
  • Πήγαινε Windows Settings – System – Display – Graphics Settings – Hardware-accelerated GPU Scheduling (εάν είναι ON απενεργοποίησέ το και ξαναενεργοποίησέ και κάνε επανεκκίνηση, εάν είναι OFF ενεργοποίησέ το και κάνε επανεκκίνηση).
  • Απενεργοποίησε το “Full Screen Optimization” στο παιχνίδι που έχεις το μεγαλύτερο πρόβλημα. Επέλεξε το εκτελέσιμο αρχείο (exe του παιχνιδιού), δεξί κλικ πάνω σε αυτό, επέλεξε Properties - Compatibility - Disable Full screen optimization (για αυτό δεν είμαι σίγουρος αλλά για δοκίμασέ το στο Fornite περισσότερο για δοκιμή).

Αναφορικά με τροφοδοτικό δε νομίζω ότι είναι το πρόβλημα. Κάτι κάνει conflict με κάτι άλλο σε επίπεδο λογισμικού (το είπες και μόνος σου - πρώτα δεν είχες πρόβλημα). Θυμίσου επίσης εάν έχεις κάνει πρόσφατα κάποια αλλαγή (εγκατάσταση κάποιου προγράμματος, κάποιου εργαλείου / utility, κ.λπ.).

Τελευταία επιλογή δοκίμασε τους Drivers 537.58 της NVidia. Επειδή έχω κάποιο άλλο πρόβλημα με τους τελευταίους drivers της NVidia (ακόμα δεν έχω βρει λύση), με τους συγκεκριμένους δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Και επίσης με τι έχεις συνδέσει την οθόνη με HDMI ή DP καλώδιο (εάν είναι HDMI βάλε DP).

Φίλε απίστευτο, αλλά όλα όσα ανάφερες τα έχω κάνει, μετά από ψάξιμο σε φόρουμ, μα όλα, ακόμα και τους 537.58 (537.58-desktop-win10-win11-64bit-international-dch-whql)
Το μόνο που θυμάμαι που είχα εγκαταστήσει σε κάποια φάση, έπειτα από ένα βίντεο που είχα δει στο YouTube, που ίσως αυτό να δημιουργούσε κάποιο θέμα είναι το MSI utility v3, αλλά νομίζω ότι αντέστρεψα ότι έκανα σε αυτό.
Η οθόνη είναι συνδεδεμένη με DP,  γιατί το μόνιτορ δεν είναι HDMI 2.1 και τα 144Hz μόνο με DP πιάνονται 

16 λεπτά πριν, @topos είπε

Εάν αποκλείσεις όλα τα παραπάνω και συνεχίζεις να έχεις θεμα->

Αυτό που λες να πέφτουν στα ξαφνικά τα frames στα τάρταρα το έχω συναντήσει ενω παίζω με Xbox controller(με bluetooth)

Έχανε την σύνδεση στιγμιαια και έπιανε μονοψήφια frames για ~10 sec.

Σε spiderman+assassin Creed τα παραπάνω(δεν έχω παίξει και άλλο παιχνιδι με το συγκεκριμένο gamepad).

Μήπως αντίστοιχα κάποιο δικό σου περιφερειακό με USB/bluetooth σου χάνει την συνδεση και στο δημιουργεί?

 

 

 

Xbox controllers έχω με το Wifi Adapter τους, αλλά είναι κλειστεί ενώ παίζω. Χρησιμοποιώ ένα Logitech G710+  και ένα wireless mouse ASUS Chakram

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: Γιατί τρέχεις δυο πρόγραμματα antivirus / antimalware; Εάν ναι, δεν έχει νόημα (εκτός έαν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά). Το ESET από μόνο του αρκεί. Το CCleaner δε χρειάζεται να τρέχει στο background. Θα σου έλεγα κατέβασε καμια εφαρμογή (π.χ. Advanced Unistaller Pro που είναι Free, έχει εάν πολύ απλό interface, και μέσω της επιλογής του "Startup Manager" μπορείς να ενεργοποιείς - απενεργοποιείς προγράμματα) και απενεργοποίησε ότι δε χρειάζεσαι για να εξασφαλίσεις ότι κανένα από τα προγράμματα δε σου δημιουργεί πρόβλημα (μπορείς να το κάνεις και από το Msconfig βέβαια - το ίδιο πράγμα είναι). Μη φοβάσαι επίσης να απενεργοποιήσεις το ESET. Όταν βγάζεις προγράμματα για ιούς ή για firewall, αναλαμβάνει αυτόματα το Windows Defender και μόλις τα ξαναενεργοποιήσεις, απενεργοποιείται και πάλι. 

Τέλος (και καθαρά πληροφοριακά) υπάρχει περίπτωση τα προβλήματα να τα δημιουργεί η τελευταία ενημέρωση των Windows. Στο λέω αυτό διότι το τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα (κατά τη διαδικασία login μέχρι να περάσω στην επιφάνεια εργασίας κάνει σχεδόν 1 λεπτό) και τα έχω δοκιμάσει όλα χωρίς λύση (και το πρόβλημα λύνεται μόνο γυρνώντας πίσω σε παλαιότερους drivers της NVidia όπως ανέφερα). Με την ευκαιρία αυτή διάβασα αρκετά και κατάλαβα ότι όλα είναι πιθανά, τόσο για το δικό σου (Stuttering στα παιχνίδια), όσο και το δικό μου πρόβλημα. Οπλίσου με υπομονή 😀.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε τα Windows σε clean boot για να δεις αν φταίει κάτι από αυτά που τρέχουν πίσω την ώρα που παίζεις.

https://www.manageengine.com/patch-management/how-to/perform-clean-boot-in-windows.html

Απενεργοποίησέ τα όλα εκτός απ' το NVIDIA Control Panel και δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Οπωσδήποτε να δοκιμάσεις να έχεις τα ελάχιστα συνδεδεμένα, όσο δοκιμάζεις, γιατί καμιά φορά παίζουν διάφορα κουλά... συναστρίες(TM).

Μόνο μία οθόνη, όχι άλλα περιφερειακά πλην mouse+keyboard(ακόμα κι αν είναι "κλειστά"), όχι RGB software τσαχπινιές κλπ κλπ

Εγώ για παράδειγμα πάθαινα κάτι σαν κι εσένα και από τύχη πρόσεξα ότι έφταιγε η τηλεόραση που είχα συνδεδεμένη ως output που έκανε κάτι σαν initializing εκεί στο άσχετο.

Επίσης, στο overlay, βάλε να παρακολουθείς και θερμοκρασίες GPU+GPU Hotspot+Memory junction.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Έπειτα από τις παρακάτω κινήσεις 

1) Καθαρισμό του κουτιού, με πεπιεσμένο αέρα, πράγμα που είχα να το κάνω πάνω από χρόνο και βγήκε αρκετή σκόνη 

2) Καινούργιοι τελευταίοι drivers της nVidia

3)  Ένα update των Windows 

4) Μία νέα σεζόν στο Fortnite (update)

5) Έβγαλα τον έναν NVMe WD SN850 1TB, που δεν είχε καθόλου θέμα, για να πάει σε άλλον υπολογιστή και να μπει ένας 990 Pro 4TB

Και χτυπά ξύλο, όλα προς το παρόν σούπερ. 

Άβυσσος η ψυχή των υπολογιστών 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...