Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορούμε να συνδέσουμε συσκευή Bluetooth σε τηλεόραση που δεν έχει Bluetooth... :P


stratigos24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

Στην τηλεόραση Sharp 40FI5122E 40" στο πατρικό μου που δεν έχει Bluetooth θα ήθελα να μπορώ να της συνδέσω ακουστικά Bluetooth για να ακούνε γιατί τα ηχεία της είναι μάπα..

Γίνεται κάτι με κάποιο αντάπτορα ?

Αλλιώς τί άλλο θα κάνατε οικονομικά για να βελτιώσετε τον ήχο της?

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, stratigos24 said:

Καλησπέρα σας, 

Στην τηλεόραση Sharp 40FI5122E 40" στο πατρικό μου που δεν έχει Bluetooth θα ήθελα να μπορώ να της συνδέσω ακουστικά Bluetooth για να ακούνε γιατί τα ηχεία της είναι μάπα..

Γίνεται κάτι με κάποιο αντάπτορα ?

Αλλιώς τί άλλο θα κάνατε οικονομικά για να βελτιώσετε τον ήχο της?

Ευχαριστώ.

 

Χρειάζεσαι ένα Bluetooth audio transmitter, τον οποίο θα συνδέσεις στο audio jack out της τηλεόρασης και αυτό θα στείλει τον ήχο μετά στα ακουστικά . πχ https://www.skroutz.gr/s/33858386/LogiLink-Bluetooth-5-0-Receiver-me-thyres-exodou-Optical-3-5mm-Jack-BT0062.html#reviews

https://click4phone.gr/product/bluetooth-5-0-audio-transmitter-bt-007-3-5mm-rca-toslink/

Πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι υπάρχει η πιθανότητα να υπάρχει καθυστέρηση μεταξύ ήχου και είκονας γιατί το bluetooth (ειδικα οι πιο παλίες εκδώσεις) έχει σημαντικό latency.

Εναλακτικά η πιο απλή λύση είναι ενεργά ηχεία 2.0 ή 2.1 στην audio jack της tv . Αν έχεις κάπιοα που περισεόυν καλώς αλλίω μέχρι τα 100€ κατι αξιόλογο θα βρέις που θα είναι σημανικά καλύτερο απ τα ηχεία της tv 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Ασύρματα ακουστικά δεν θα ήταν μια καλή και φτηνή λύση; Γιατί να είναι οπωσδήποτε BT. 

Ή όπως είπε και ο παραπάνω , ηχεία εξωτερικά. 

Ηχεία εξωτερικά 2.1 έχω κάποια που κάθονται της Logitech θα της τα βάλω να δω.

Ασύρματα ακουστικά? Ποιά?

Ρώτησα απλά με Bluetooth γιατί έχουμε ήδη ακουστικά τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/c/1863/headphones/f/956897_956898/tileorasis-asyrmata-rf.html?availability_enum=10

Αν όπως είπες εκ των υστέρων έχεις ήδη ακουστικά BT ,ε τότε δεν θέλει ερώτημα, πας στην λύση που σου είπε το παιδί πιο πάνω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάτι καλό σε ασύρματα ακουστικά νομίζω θα πρέπει να δώσεις 50 ευρώ + οπότε βάζω αρχικά τα z323 logitech που έχω και κάθονται να δουν αν τους καλύπτουν στο θέμα ήχου και βλέπουμε μετά αν δεν τους αρέσει ο ήχος τί κάνουμε.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...