Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικός σκληρός: Να προτιμήσω SSD ή HDD για καθημερινό backup/sync;


batatoudis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στόχος να κάνω καθημερινό backup/sync του υπολογιστή στο τέλος κάθε ημέρας (με λογισμικό τύπου filesync-viceversa), όπου συγκρίνονται 300,000 αρχεία και γίνεται επικαιροποίηση όσων χρειάζονται (ενδέχεται καθημερινά να επικαιροποιεί 100-500 αρχεία συνολικού μεγέθους 10-15gb που αντικαθιστούν τα παλιότερα, το μεγαλύτερο μέγεθος από τα οποία βέβαια αφορά βέβαια μόλις 10 αρχεία).

Είναι προτιμότερο να πάρω κάποιον HDD ή κάποιον SSD; 

Ρωτάω καθώς δεν γνωρίζω ακριβώς τον τρόπο που σβήνει και γράφει δεδομένα ο SSD, και έχω δει ότι ενδεχομένως δεν συστήνεται για την χρήση που περιγράφω..

Αν έχετε και συγκεκριμένες προτάσεις καλοδεχούμενες! (μέγεθος 2tb για SSD, αν τελικά πάρω HDD θα πάω στα 4-5tb)

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τέτοιο καθημερινό backup σου προτείνω ενδεικτικά ένα σετάκι που χρησιμοποιώ για προγραμμισμένο εβδομαδιαίο backup, Δευ-Τετ-Παρ,

πλήθους 510.290 αρχείων και μεγέθους 1.6ΤΒ, με αρχικό Full και κατόπιν Differential backup.

Ταχύτατο και ευέλικτο. Η θήκη είναι 2x2 Usb-C & Usb-A, 20Gbps. Nvme αν θες βάζεις και ακριβότερο/ταχύτερο.

LC-Power Θήκη για Σκληρό Δίσκο M.2 PCI Express NVME με σύνδεση Type-C

Kingston NV2 SSD 2 ή 4TB M.2 NVMe PCI Express 4.0

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ @Nikdev για την πρόταση. Ξεφεύγει όμως λίγο στο budget σε αυτή τη φάση, οπότε τελικά πήγα σε έτοιμη λύση έναν εξωτερικό Kingston SSD 2ΤΒ (~110€).

Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν τον custom συνδυασμό θήκης και NVMe, αλλά δεν κατευθύνθηκα προς τα εκεί γιατί φοβήθηκα μήπως έχω θέματα με ανεβασμένες θερμοκρασίες σε custom υλοποίηση, γι' αυτό διάλεξα κάτι έτοιμο. Επίσης οι υπολογιστές που θα το δουλέψω για το επόμενο διάστημα δεν έχουν καν usb-c και πιθανώς δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν σε καμία περίπτωση αυτές τις ταχύτητες. 

Εφόσον όμως εσύ το δουλεύεις απροβλημάτιστα, θα το έχω υπόψιν σοβαρά για το μέλλον που σίγουρα θα χρειαστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεις, γράφω ότι η θήκη έχει και Usb-A (περιλαμβάνει έξτρα καλώδιο).

Εδώ οι θερμοκρασίες του, ενώ κάνω Validation σε backup (read 450-1200Mb/s), (σε idle πέφτει πιο κάτω), συγκριτικά με 2 Nvme στη μητρική.

Η θήκη περιλαμβάνει εντός, θερμοαγώγιμο υλικό και χάλκινη ψύκτρα σε πλακάκι. Το σώμα είναι όλο αλουμινένιο. Εκτός αυτού, την έχω 

στο πάνω μέρος του tower που φυσάνε ανεμιστήρες, άρα δροσίζεται σχετικά. Οπότε μη σε απασχολεί το θέμα θερμοκρασίες.

KingstonNvme4TBTempsScreenshot2023-12-05211715.png.cf1228bd7b94fcb1be1c6311a985f3ba.png

Είχα παλαιότερα τη λύση, που μόλις προτίμησες. Είναι αισθητά ταχύτερο το backup με την λύση που σου πρότεινα, ιδιαίτερα στα αρχεία και μεγέθη που προανέφερα.

Έκανα τη μετάβαση κυρίως διότι θέλω να παίρνω το μέσο μαζί μου και να το αποθηκεύω σε άλλο χώρο, μόλις τελειώσει. Οπότε ανά δύο ημέρες, κερδίζω αρκετό χρόνο. Εξάλλου στο Sata SSD οι ταχύτητες είναι μικρότερες, αναγκαστικά.

Υπάρχει και η λύση Pci-e Usb κάρτας αν κάποιος υπολογιστής δεν έχει θύρες ικανές, για έστω 10Gbps.

 

Όπως και να χει, με γεια ο SSD και εδώ είμαστε ξανά!

Επεξ/σία από Nikdev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...