Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας


fonzi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, fonzi είπε

IMG-340245e44e6597f010f6d73904fef634-V.jpg.e4828e08fe75221d8c3ec062e74b5477.jpgΚαλησπέρα σε όλους.

Νοίκιασα ένα σπίτι και έχει θέση για ελεύθερη κουζίνα. Όταν κατασκευάστηκε το σπίτι υπήρχε πάγκος για να μπει εντοιχιζόμενη κουζίνα. Δυστυχώς ο προηγούμενος τον έκοψε τον πάγκο και έτσι αναγκάστηκα και εγώ να πάρω μία μεταχειρισμένη ελεύθερη κουζίνα.
Το θέμα μου είναι για το πώς πρέπει να γίνει με ασφάλεια η σύνδεση διότι είναι λίγο περίεργη η φάση με το κουτί. Μόνο το μισό κουτί είναι εμφανές κι ανοιχτό διότι το υπόλοιπο καλύπτεται από το ντουλάπι. Και δεν υπάρχει τρύπα στον τοίχο παρακάτω από το κουτί ως συνήθως. Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει κλέμα μόνο, μήπως πρέπει να μπουν cups καλύτερα, αν πρέπει να σκαφτεί λίγο ο τοίχος και να μπει καπάκι και να βγαίνει από κάτω το καλώδιο ή πως στο καλό πρέπει να γίνει. Μονωτική προφανώς δεν θα πρέπει να μπει;
Αν μπει καπάκι πλαστικό κινδυνεύει από τη θερμοκρασία; πρέπει να βρω κάποιο τσίγκινο;
Πείτε μία γνώμη για να ξέρω πώς να ζητήσω από όποιον ηλεκτρολόγο έρθει να το φτιάξει.

Καπάκι πάντα μεταλλικό μπαίνει σε αυτά τα κουτιά  της κουζίνας και αφού γινει η σύνδεση εσωτερικά βγαίνει το καλώδιο από τρύπα και πάει στην κουζίνα. Και αυτό μεταλλικό πρέπει να είχε και να βίδωνε στην κάτω μεριά όπως φαίνεται στη φωτο κακώς αλλά το έβγαλαν να βάλουν το ντουλάπι. Για τη σύνδεση βάλε χοντρή κλέμα να μην έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Καπάκι πάντα μεταλλικό μπαίνει σε αυτά τα κουτιά  της κουζίνας και αφού γινει η σύνδεση εσωτερικά βγαίνει το καλώδιο από τρύπα και πάει στην κουζίνα. Και αυτό μεταλλικό πρέπει να είχε και να βίδωνε στην κάτω μεριά όπως φαίνεται στη φωτο κακώς αλλά το έβγαλαν να βάλουν το ντουλάπι. Για τη σύνδεση βάλε χοντρή κλέμα να μην έχεις πρόβλημα.

Τι μεταλλικό; μην γράφετε ότι θέλετε. 

Ts αν βάλεις κλέμα εννοείται ότι θέλει μονωτική ταινία. Γνώμη μου να μην πειράξεις τίποτα και να έρθει ηλεκτρολόγος. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για κουζίνα είναι σίγουρα διατομής 6mm με ασφάλεια στον πίνακα 25Amper

2. σιγουρεψου ότι ο πίνακας έχει και διακόπτη 2 γραμμών στην κουζίνα σου 

3. Αν το κάνεις μόνος σου πάρε κλεμμα για 6ρη και από πάνω βάλε και μονοτικη ταινία με κομμένο το ρεύμα

Αν φοβάσε φώναξε ηλεκτρολόγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξυπακούεται ότι στον πίνακα υπάρχει διπλός 25 αμπέρ διακόπτης.

Δεν είναι θέμα φόβου. Φυσικά μπορώ να το φτιάξω και μόνος μου. Έχω δοκιμαστικό κατσαβίδι να δω αν η φάση είναι στο μαύρο ή στο καφέ καλώδιο. 

Ο λόγος που ρώτησα τους συμφορουμίτες είναι διότι πολλές φορές έχω πάρει αλληλοσυγκρουόμενες απαντήσεις από τεχνίτες. Επίσης, διότι εδώ δεν βρήκα μία συνηθισμένη περίπτωση όπου υπάρχει το κουτί στον τοίχο και παρακάτω η τρύπα για να περαστεί το καλώδιο της κουζίνας και να ενωθεί στο κουτί με μία κλέμα.

Κλέμα έψαξα μόνος μου πριν ρωτήσω εδώ για να βρω κάποια πυρίμαχη κατά προτίμηση πορσελάνινη. Με κοίταγαν σαν εξωγήινο όπου τη ζήταγα...

Γνωστός μου ηλεκτρολόγος που δυστυχώς είναι σε άλλη πόλη και τον ρώτησα σχετικά μου είπε το ίδιο που διάβασα κάπου και στο διαδίκτυο ότι δηλαδή δεν πρέπει να μπει μονωτική ταινία διότι αναπτύσσεται μεγάλη θερμοκρασία και λιώνει.

Επίσης, στο ερώτημα για το πώς να κλείσει αυτό το κουτί απάντηση δεν πήρα πουθενά. Ο ηλεκτρολόγος που είναι γνωστός μου μου είπε να αφήσω το κουτί ανοιχτό. Αλλά αυτό με αγχώνει φυσικά διότι είναι εύκολο να τρέξουν νερά πίσω από μία ελεύθερη κουζίνα.  Οπότε ή θα πρέπει να βάλω ένα καπάκι και να σκάψω λίγο τον τοίχο κάτω αμέσως από το καπάκι για να βγει έστω έτσι το καλώδιο.

Και βέβαια επειδή πράγματι μου έχει τύχει σε κουζίνα να βγάζουν τη γείωση διότι έπεφτε το ρελέ, θα ήθελα να γίνει έλεγχος και εκεί.

Το δε καλώδιο δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι διατομής 2,5 mm

Για όλους αυτούς τους λόγους σίγουρα θα χρειαστώ και τον ηλεκτρολόγο αλλά θέλω πρώτα να ξέρω ποιος είναι ο σωστός τρόπος και όχι αυτός που θα διευκολύνει το μάστορα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Τι μεταλλικό; μην γράφετε ότι θέλετε. 

Ts αν βάλεις κλέμα εννοείται ότι θέλει μονωτική ταινία. Γνώμη μου να μην πειράξεις τίποτα και να έρθει ηλεκτρολόγος. 

 

Αυτό το καπάκι φίλε μου και δεν γράφω ότι θέλω. Πάντα στις κουζίνες πρέπει να μπαίνει κουτί με μεταλλικό καπάκι.https://youtu.be/Wfzpu3hYHAA?si=J5SN1PZ-CNKHMz2a&t=422

Και  βλέπεις πως πρέπει να βγαίνει το καλώδιο σύνδεσης με το ρεύμα στην κουζίνα.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...