Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας


fonzi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMG-340245e44e6597f010f6d73904fef634-V.jpg.e4828e08fe75221d8c3ec062e74b5477.jpgΚαλησπέρα σε όλους.

Νοίκιασα ένα σπίτι και έχει θέση για ελεύθερη κουζίνα. Όταν κατασκευάστηκε το σπίτι υπήρχε πάγκος για να μπει εντοιχιζόμενη κουζίνα. Δυστυχώς ο προηγούμενος τον έκοψε τον πάγκο και έτσι αναγκάστηκα και εγώ να πάρω μία μεταχειρισμένη ελεύθερη κουζίνα.
Το θέμα μου είναι για το πώς πρέπει να γίνει με ασφάλεια η σύνδεση διότι είναι λίγο περίεργη η φάση με το κουτί. Μόνο το μισό κουτί είναι εμφανές κι ανοιχτό διότι το υπόλοιπο καλύπτεται από το ντουλάπι. Και δεν υπάρχει τρύπα στον τοίχο παρακάτω από το κουτί ως συνήθως. Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει κλέμα μόνο, μήπως πρέπει να μπουν cups καλύτερα, αν πρέπει να σκαφτεί λίγο ο τοίχος και να μπει καπάκι και να βγαίνει από κάτω το καλώδιο ή πως στο καλό πρέπει να γίνει. Μονωτική προφανώς δεν θα πρέπει να μπει;
Αν μπει καπάκι πλαστικό κινδυνεύει από τη θερμοκρασία; πρέπει να βρω κάποιο τσίγκινο;
Πείτε μία γνώμη για να ξέρω πώς να ζητήσω από όποιον ηλεκτρολόγο έρθει να το φτιάξει.

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fonzi είπε

IMG-340245e44e6597f010f6d73904fef634-V.jpg.e4828e08fe75221d8c3ec062e74b5477.jpgΚαλησπέρα σε όλους.

Νοίκιασα ένα σπίτι και έχει θέση για ελεύθερη κουζίνα. Όταν κατασκευάστηκε το σπίτι υπήρχε πάγκος για να μπει εντοιχιζόμενη κουζίνα. Δυστυχώς ο προηγούμενος τον έκοψε τον πάγκο και έτσι αναγκάστηκα και εγώ να πάρω μία μεταχειρισμένη ελεύθερη κουζίνα.
Το θέμα μου είναι για το πώς πρέπει να γίνει με ασφάλεια η σύνδεση διότι είναι λίγο περίεργη η φάση με το κουτί. Μόνο το μισό κουτί είναι εμφανές κι ανοιχτό διότι το υπόλοιπο καλύπτεται από το ντουλάπι. Και δεν υπάρχει τρύπα στον τοίχο παρακάτω από το κουτί ως συνήθως. Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει κλέμα μόνο, μήπως πρέπει να μπουν cups καλύτερα, αν πρέπει να σκαφτεί λίγο ο τοίχος και να μπει καπάκι και να βγαίνει από κάτω το καλώδιο ή πως στο καλό πρέπει να γίνει. Μονωτική προφανώς δεν θα πρέπει να μπει;
Αν μπει καπάκι πλαστικό κινδυνεύει από τη θερμοκρασία; πρέπει να βρω κάποιο τσίγκινο;
Πείτε μία γνώμη για να ξέρω πώς να ζητήσω από όποιον ηλεκτρολόγο έρθει να το φτιάξει.

Με μία κλέμα κατάλληλου μεγέθους για κουζίνα και θα είσαι μια χαρά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Με μία κλέμα κατάλληλου μεγέθους για κουζίνα και θα είσαι μια χαρά…

Μονωτική όχι προφανώς πάνω από την κλέμα. Σωστά;

Καπάκι χρειάζεται να μπει και να είναι μεταλλικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fonzi είπε

Μονωτική όχι προφανώς πάνω από την κλέμα. Σωστά;

Καπάκι χρειάζεται να μπει και να είναι μεταλλικό;

Μεταλλικό καπάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fonzi είπε

Νοίκιασα ένα σπίτι και έχει θέση για ελεύθερη κουζίνα. Όταν κατασκευάστηκε το σπίτι υπήρχε πάγκος για να μπει εντοιχιζόμενη κουζίνα. Δυστυχώς ο προηγούμενος τον έκοψε τον πάγκο και έτσι αναγκάστηκα και εγώ να πάρω μία μεταχειρισμένη ελεύθερη κουζίνα.

Ο ιδιοκτήτης το γνωρίζει αυτό? Θα ψηνόταν να ξαναφτιάξει τον πάγκο όπως ήταν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fonzi είπε

Μονωτική όχι προφανώς πάνω από την κλέμα. Σωστά;

Οι ελεύθερες κουζίνες έχουν συνήθως και καπάκι (δεν γνωρίζω αν τα πιο καινούργια μοντέλα το έχουν ακόμα).

Οπότε με σηκωμένο το καπάκι είναι λίγο δύσκολο να χυθούν υγρά στο πίσω μέρος…

Οπότε η μονωτική για να τυλίξεις την κλέμα είναι λίγο υπερβολή, αλλά μπορείς να βάλεις αν σε κάνει να αισθάνεσαι μεγαλύτερη ασφάλεια.

Το θέμα είναι το διαμέρισμα να έχει ρελε διαφυγής…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρελέ έχει. Είναι κατασκευή εικοσαετίας οπότε είναι σχετικά σε καλή κατάσταση τα ηλεκτρολογικά.

Η ελεύθερη κουζίνα που πήρα είναι με επαγωγικές εστίες και αυτές δυστυχώς δεν έχουν καπάκι που σηκώνεται.

23 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μεταλλικό καπάκι;

Νομίζω μεταλλικά δεν μπαίνουν πάντα στα κουτιά που συνδέονται οι κουζίνες; υποθέτω λόγω θερμοκρασίας

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ο ιδιοκτήτης το γνωρίζει αυτό? Θα ψηνόταν να ξαναφτιάξει τον πάγκο όπως ήταν? 

Μπα δεν νομίζω. Λείπει και το κουτί του ντουλαπιού. Επιπλέον αγόρασα ήδη την κουζίνα

1 λεπτό πριν, vasilllis είπε

Αυτά κάνετε και σκοτώνεται κόσμος.

Explain please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω ξαναλεω οτι η ελευθερη κουζινα θελει 6ρια καλωδια, αυτα στη φωτο φαινονται 1.5ρια

 

απο κει και περα ... ο καθενας κανει οτι θελει

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fonzi είπε

Μπα δεν νομίζω. Λείπει και το κουτί του ντουλαπιού. Επιπλέον αγόρασα ήδη την κουζίνα

Explain please

Τι να εξηγήσω ακριβώς.Συνδεμενες κουζίνες χωρίς γείωση? βγαλμένες γειώσεις γιατί ρίχνει το ρελε? Να έρθει κάποιος ειδικός να το δει .Εσύ θα πεις του ηλεκτρολόγου τι να φέρει να βάλει?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Τι να εξηγήσω ακριβώς.Συνδεμενες κουζίνες χωρίς γείωση? βγαλμένες γειώσεις γιατί ρίχνει το ρελε? Να έρθει κάποιος ειδικός να το δει .Εσύ θα πεις του ηλεκτρολόγου τι να φέρει να βάλει?

 

Okay κατανοητό. Άρα θα πρέπει να γίνει έλεγχος ουσιαστικά μέχρι τον πίνακα αφού δεν ξέρω καν μην έχουνε κάνει καμιά βλακεία με τη γείωση και πού ακριβώς 

Δυστυχώς αν δεν ξέρω το σωστό τρόπο για να γίνει η σύνδεση στο κουτί στην περίπτωσή μου, και επειδή δεν έχω γνωστό μάστορα αναγκάζομαι να ρωτάω διότι μπορεί κάποιος να έρθει να συνδέσει τα καλώδια στα γρήγορα με μία κλέμα να πάρει τα λεφτά και να ξεμπερδεύει...

 

Επεξ/σία από fonzi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fonzi είπε

Okay κατανοητό. Άρα θα πρέπει να γίνει έλεγχος ουσιαστικά μέχρι τον πίνακα αφού δεν ξέρω καν μην έχουνε κάνει καμιά βλακεία με τη γείωση και πού ακριβώς 

Δυστυχώς αν δεν ξέρω το σωστό τρόπο για να γίνει η σύνδεση στο κουτί στην περίπτωσή μου, και επειδή δεν έχω γνωστό μάστορα αναγκάζομαι να ρωτάω διότι μπορεί κάποιος να έρθει να συνδέσει τα καλώδια στα γρήγορα με μία κλέμα να πάρει τα λεφτά και να ξεμπερδεύει...

 

Mα κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει με βεβαιότητα.Ο ένας τα βλέπει λεπτά,ο άλλος μαυρισμένα,ο τρίτος αλουμινίου και πάει λέγοντας.Ο ηλεκτρολόγος δεν πρέπει να έρθει να το δει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...