Προς το περιεχόμενο

Φήμες για κυκλοφορία των Windows 12 τον Ιούνιο του 2024 με μια σειρά από AI υπολογιστές 


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, MikeKata said:

"Copilot, άνοιξε μου αυτό το αρχείο". 

"Copilot, πόσους πυρήνες έχει ο επεξεργαστής μου ;"

"Copilot, άλλαξε μου την ανάλυση της οθόνης".

Κοντεύει να ξεχάσει ο κόσμος τι είναι τα αρχεία και οι φάκελοι με τόσο "simplicity" στο UI, τώρα πάμε ένα βήμα παραπέρα, θα φθάσει ο τεχνολογικός αναλφαβητισμός σε νέα επίπεδα...

https://www.pcgamer.com/students-dont-know-what-files-and-folders-are-professors-say/

Spoiler

Φαντάζομαι γράφεις από τον 386 σου , στον οποίο άλλαξες 18 δισκέτες μέχρι να κάνει boot. Τι; όχι;;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, filip123go said:
  Hide contents

Φαντάζομαι γράφεις από τον 386 σου , στον οποίο άλλαξες 18 δισκέτες μέχρι να κάνει boot. Τι; όχι;;;;

 

Φαντάζομαι δεν είχες τι να γράψεις, οπότε είπες να πετάξεις κάτι άσχετο απλά για να πεις κάτι; 

Κατανοώ, βέβαια, ότι οι ήδη τεχνολογικά αναλφάβητοι δε θα κατανοήσουν τη διεύρυνση του προβλήματος.

Και για να απαντήσω στην ερώτηση σου, επειδή προσπάθησες να το παίξεις έξυπνος, όχι, γράφω από το laptopακι το οποίο είναι dual boot και τρέχει το λειτουργικό σύστημα που κάνει την εκάστοτε δουλειά μου πιο efficient. Ευχαριστημένος ή θα βρεις άλλη εξυπνάδα; Να φανταστώ το δεύτερο.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καίγεται για το ΑΙ η Microsoft. Μόνο να σε βάλει μέσα στον στάβλο του Office/Teams/Bing για να τρώει τζάμπα από developers διαφημιζόμενους και φυσικά από όσους end users θα πληρώνουν συνδρομές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, teodoreh είπε

Δεν καίγεται για το ΑΙ η Microsoft. Μόνο να σε βάλει μέσα στον στάβλο του Office/Teams/Bing για να τρώει τζάμπα από developers διαφημιζόμενους και φυσικά από όσους end users θα πληρώνουν συνδρομές.

Τι κινητό έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, kinitos said:

οταν εμεις σε αυτη την χωρα ειχαμε το ΑΙ ( στο καλο - στο διαολο - στα γαμ,,,,) και αλλα πολλα οι αλλοι δεν ηξεραν καν τι λεγαμε 

τωρα εμαθαν το αι και θα τα κανουν ολα .....

τα προηγουμενα τρεντ ηταν το hd kai 5g ( θυμαμαι το hd να παιζει παντου μεχρι και σε φακους ορασεως και το 5g μεχρι και σε θερμοσυφωνα ) 

Ξεχασες τα 3D & Virtual Reality (ακλαφτα πήγαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, MikeKata said:

Φαντάζομαι δεν είχες τι να γράψεις, οπότε είπες να πετάξεις κάτι άσχετο απλά για να πεις κάτι; 

Κατανοώ, βέβαια, ότι οι ήδη τεχνολογικά αναλφάβητοι δε θα κατανοήσουν τη διεύρυνση του προβλήματος.

Και για να απαντήσω στην ερώτηση σου, επειδή προσπάθησες να το παίξεις έξυπνος, όχι, γράφω από το laptopακι το οποίο είναι dual boot και τρέχει το λειτουργικό σύστημα που κάνει την εκάστοτε δουλειά μου πιο efficient. Ευχαριστημένος ή θα βρεις άλλη εξυπνάδα; Να φανταστώ το δεύτερο.

Spoiler

 

Η τεχνολογία πρέπει να υπηρετήσει τον απλό χρήστη και όχι το αντίθετο.

Εσύ μπορεί να θες να στήσεις arch από το μηδέν η να σεταρεις ip tables μόνος σου. Πρόβλημα σου. Το 99.99% των users δεν θέλουν. Και δεν χρειάζεται κ όλας. Δεν θα τους χρειαστεί ποτέ.!

Τεχνολογικός αναλφαβητισμος θα ήταν να μην μπορούν να χρησιμοποιήσουν το co pilot για να κάνει τη δουλειά που θέλουν. 

Εσύ πχ που έχεις και "dual boot" ξέρεις πως δουλεύει από πίσω, όλο το registry και όλο το kernel? Ξέρεις πως δουλεύει ο CPU σε hardware level?? Εάν οχι, με τη δική σου λογική, και εσύ τεχνολογικά αναλφάβητος είσαι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, filip123go said:

Η τεχνολογία πρέπει να υπηρετήσει τον απλό χρήστη και όχι το αντίθετο.

Όταν η τεχνολογία φθάνει στο σημείο να είναι φαινομενικά εύκολη, στην πραγματικότητα όμως να βάζει περισσότερα βήματα για την επίτευξη ενός στόχου (π.χ αντί για κλικ στο εικονίδιο, να γράφεις να σου ανοίξει το πρόγραμμα ή π.χ τα περισσότερα βήματα που χρειάζεται πλέον για να βρεις μια επιλογή στο νέο μενού του δεξιού κλικ), τότε δεν είναι "πρόοδος", αλλά marketing gimmick που προωθεί τον τεχνολογικό αναλφαβητισμό. Τόσο απλά.

21 minutes ago, filip123go said:

Εσύ πχ που έχεις και "dual boot" ξέρεις πως δουλεύει από πίσω, όλο το registry και όλο το kernel? Ξέρεις πως δουλεύει ο CPU σε hardware level?? Εάν οχι, με τη δική σου λογική, και εσύ τεχνολογικά αναλφάβητος είσαι.

Ναι, ξέρω. Τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό για να καταλαβαίνω τι χρησιμοποιώ, γιατί το χρησιμοποιω και τι επίδραση έχει κάθε feature στη δουλειά που κάνω, όπως και στο workflow μου. Μην κρίνεις (πιθανώς) εξ ιδίων τα αλλότρια.

Δεν πήρες χαμπάρι, φαντάζομαι, ότι η ισοπέδωση που έκανες είναι εντελώς άτοπη. Σα να μου λες ότι ένας μηχανικός αυτοκινήτων δε γνωρίζει πώς λειτουργεί το αυτοκίνητο επειδή δεν ξέρει να το σχεδιάζει.

Άλλο να μην ξέρεις τι είναι ο φάκελος, άλλο να μην ξέρεις π.χ επακριβώς το branch prediction algorithm της τάδε CPU. Για σένα είναι το ίδιο βέβαια, κάτι έπρεπε να πεις γιατί πέταξες άσχετο.

Υ.Γ. Καινούριο φρούτο είναι αυτό, αντί να γράφετε κανονικό σχόλιο, να το γράφετε σε "quoted" πλαίσιο και να είναι hidden από default; Το έχω δει κι αλλού.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, MikeKata said:

Όταν η τεχνολογία φθάνει στο σημείο να είναι φαινομενικά εύκολη, στην πραγματικότητα όμως να βάζει περισσότερα βήματα για την επίτευξη ενός στόχου (π.χ αντί για κλικ στο εικονίδιο, να γράφεις να σου ανοίξει το πρόγραμμα ή π.χ τα περισσότερα βήματα που χρειάζεται πλέον για να βρεις μια επιλογή στο νέο μενού του δεξιού κλικ), τότε δεν είναι "πρόοδος", αλλά marketing gimmick που προωθεί τον τεχνολογικό αναλφαβητισμό. Τόσο απλά.

Ναι, ξέρω. Τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό για να καταλαβαίνω τι χρησιμοποιώ, γιατί το χρησιμοποιω και τι επίδραση έχει κάθε feature στη δουλειά που κάνω, όπως και στο workflow μου. Μην κρίνεις (πιθανώς) εξ ιδίων τα αλλότρια.

Δεν πήρες χαμπάρι, φαντάζομαι, ότι η ισοπέδωση που έκανες είναι εντελώς άτοπη. Σα να μου λες ότι ένας μηχανικός αυτοκινήτων δε γνωρίζει πώς λειτουργεί το αυτοκίνητο επειδή δεν ξέρει να το σχεδιάζει.

Άλλο να μην ξέρεις τι είναι ο φάκελος, άλλο να μην ξέρεις π.χ επακριβώς το branch prediction algorithm της τάδε CPU. Για σένα είναι το ίδιο βέβαια, κάτι έπρεπε να πεις γιατί πέταξες άσχετο.

Υ.Γ. Καινούριο φρούτο είναι αυτό, αντί να γράφετε κανονικό σχόλιο, να το γράφετε σε "quoted" πλαίσιο και να είναι hidden από default; Το έχω δει κι αλλού.


ατοπο ηταν το δικο σου αρχικο σχολιο και επιμενεις να τα κανεις αχταρμα συγκρινοντας τον μηχανικο αυτοκινητων με τον χομπιστα που εχει εναν υπολογιστη ή εναν γιατρο κλπ που δεν χρειαζεται να ειναι ουτε να γινει πληροφορικαριος για να χειριζεται υπολογιστη,

ενας υπολογιστης πριν 25-30 χρονια ηταν ειδος πολυτελειας και απευθυνονταν αποκλειστικα σε ελαχιστους επαγγελματιες, σημερα υπολογιστες υπαρχουν σε καθε σπιτι και εξελισσονται συμφωνα με τις αναγκες των πολλων κι οχι του καθε τυχαρπαστου τεχνικου, που αυτοι ετσι κι αλλιως εχουν τα εργαλεια τους

το ΑΙ θα φερει την 2η επανασταση στους υπολογιστες, ολοι αυτοι οι πυρηνες που την περισσοτερη ωρα καθονται θα ειναι πλεον χρησιμοι και θα κανουν την αλληλεπιδραση με το computing ακομα πιο αμεση και πιο ζωντανη

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Odyss3us said:

ατοπο ηταν το δικο σου αρχικο σχολιο και επιμενεις να τα κανεις αχταρμα συγκρινοντας τον μηχανικο αυτοκινητων με τον χομπιστα που εχει εναν υπολογιστη ή εναν γιατρο κλπ που δεν χρειαζεται να ειναι ουτε να γινει πληροφορικαριος για να χειριζεται υπολογιστη,

Το δικό μου σχόλιο έλεγε συγκεκριμένα πράγματα, πάνω στο θέμα (copilot) και έκανε σύγκριση με παρατηρησιμα φαινόμενα, τα οποία τα πόσταρα με link.

Η "σύγκριση" που έκανα απαντούσε ακριβώς στο άτοπο επιχείρημα του συνομιλητή μου.

Αντιθέτως, το δικό σου σχόλιο ήταν ένας αχταρμας γενικολογιας, χωρίς να απαντά σε κάτι συγκεκριμένο (αμφισβητείς όσα είπα στο πρώτο σχόλιο; αμφισβητείς ότι το δεξί κλικ των 11 προσθέτει αχρειαστα βήματα; κλπ). Το μόνο που μπηκες στον κόπο να προσπαθήσεις να κάνεις είναι να απαντήσεις σε κάποιον που (θεωρείς πως) "επιτίθεται" στα αγαπημένα σου Windows, με κάθε κόστος. Μικρό είναι το forum, γνωριζόμαστε.

Η "γενικολογια" που ανέφερα έγκειται στο γεγονός ότι μίλησα συγκεκριμένα για το copilot και τον τρόπο που βλέπουμε να γίνεται implement στα Windows, αλλά ξαφνικά θυμήθηκες ότι γενικά "το ΑΙ θα φέρει τη 2η επανάσταση", έτσι, αοριστα.

Φυσικά, για να αποδείξεις ότι δεν έχεις καταπιαστεί με κάποιο μοντέλο είπες να το διανθισεις λέγοντας ότι θα χρησιμοποιεί τους "άχρηστους" πυρήνες που τώρα κάθονται. Βέβαια, είτε δε γνωρίζεις, είτε δε διαβάζεις (γιατί το λέει το άρθρο) τέτοιοι είδους εφαρμογές ΔΕΝ τρέχουν στους απλούς complex πυρήνες της CPU του PC σου στην πραγματικότητα (πέρα από proof of concept), καθώς είναι πολύ απαιτητικό υπολογιστικά, αλλά, είτε σε accelerators, είτε στην GPU, είτε στο cloud.

Αλλά κάτι πρέπει να πούμε για να στηρίξουμε πως ο,τι κάνει η μαμά MS, είναι για το καλό μας. Και πολύ ασχολήθηκα να εξηγήσω, the floor is yours να κάνεις σταυροφορία υπέρ της πολυεθνικής.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, filip123go είπε

Η τεχνολογία πρέπει να υπηρετήσει τον απλό χρήστη και όχι το αντίθετο.

Εσύ μπορεί να θες να στήσεις arch από το μηδέν η να σεταρεις ip tables μόνος σου. Πρόβλημα σου. Το 99.99% των users δεν θέλουν. Και δεν χρειάζεται κ όλας. Δεν θα τους χρειαστεί ποτέ.!

Τεχνολογικός αναλφαβητισμος θα ήταν να μην μπορούν να χρησιμοποιήσουν το co pilot για να κάνει τη δουλειά που θέλουν. 

Εσύ πχ που έχεις και "dual boot" ξέρεις πως δουλεύει από πίσω, όλο το registry και όλο το kernel? Ξέρεις πως δουλεύει ο CPU σε hardware level?? Εάν οχι, με τη δική σου λογική, και εσύ τεχνολογικά αναλφάβητος είσαι.

Είναι μεγάλο πρόβλημα να μην ξέρεις θεμελιώδη πράγματα της πληροφορικής όπως το σύστημα αρχείων-φακέλων, εξαιτίας αποκλειστικής σχεδόν χρήσης του Βλακόιντ και iOS, γιατί τότε δεν μπορείς να κινηθείς έστω και ελάχιστα έξω από τα πλαίσια των αυτοματοποιημένων και διαισθητικών λύσεων.

Το copilot θα ήταν η οριστική λύση για όλα, αν ήταν άνθρωπος με όλη τη σημασία της λέξεως και όχι ένα τεράστιο στατιστικό μοντέλο. Που και πάλι πόσες φορές δυσκολεύεσαι να εξηγήσεις τι θες από έναν επαγγελματία για να στο φτιάξει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...