Προς το περιεχόμενο

Διαγωνισμός δικαστικών υπαλλήλων, ύλη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έδωσε σε αυτόν τον διαγωνισμό? Δεν βλέπω πουθενά συγκεκριμένη ύλη, λέει γενικά και αόριστα 'γενικές γνώσεις' 'δίκαιο, κυρίως συνταγματικό' 'θέμα σχετικό με την οργάνωση και λειτουργία των δικαστηρίων και των εισαγγελιών που περιλαμβάνει στοιχεία του Κώδικα Δικαστικών Υπαλλήλων'. Υπάρχει πουθενά κάτι πιο συγκεκριμένο? Θα ήθελα να δώσω για τον επόμενο που λένε θα είναι μέσα στο 2024, αλλά δεν βρίσκω κάπου συγκεκριμένα βιβλία για να διαβάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά έχει αχανή ύλη και είναι υψηλού επιπέδου. Όχι τόσο όσο για Εθνικη Σχολη Δημοσιας Διοικησης αλλα ενα κλικ πιο κατω. Το θεμα ειναι οτι πολλοι δινουν και τους δυο αρα οι βασεις πανε πολυ ψηλά.

Αν αναλογιστείς οτι το μεγαλύτερο ποσοστό είναι αποφοιτοι νομικης (ειδικα στους εισαχθεντες ειναι πανω απο 80-90% το ποσοστό) καταλαβαίνεις οτι έχουν τεράστιο αβαντάζ λόγω εξοικείωσης με την ύλη. 
Η γραπτή εξέταση γινεται στη Σαλονικη και τα προφορικά περίπου 1-2 μηνες μετά στην Αθήνα. 

Προσωπικά τόσο διάβασμα για ένα μισθό στα 900 ευρώ δεν τον αξίζει αν με ρωτάς.
Ειδικα οταν βλεπω αποφοιτους νομικης να ιδρώνουν για να γινουν μισθωτοί δημοσιου και να παίρνουν τα ίδια με έναν δασκαλο ή με έναν υπαλληλάκο στις εφορίες και τους δήμους το θεωρώ ψιλοκατάντια. 

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Backpacker είπε

Γενικά έχει αχανή ύλη και είναι υψηλού επιπέδου. Όχι τόσο όσο για Εθνικη Σχολη Δημοσιας Διοικησης αλλα ενα κλικ πιο κατω. Το θεμα ειναι οτι πολλοι δινουν και τους δυο αρα οι βασεις πανε πολυ ψηλά.

Αν αναλογιστείς οτι το μεγαλύτερο ποσοστό είναι αποφοιτοι νομικης (ειδικα στους εισαχθεντες ειναι πανω απο 80-90% το ποσοστό) καταλαβαίνεις οτι έχουν τεράστιο αβαντάζ λόγω εξοικείωσης με την ύλη. 
Η γραπτή εξέταση γινεται στη Σαλονικη και τα προφορικά περίπου 1-2 μηνες μετά στην Αθήνα. 

Προσωπικά τόσο διάβασμα για ένα μισθό στα 900 ευρώ δεν τον αξίζει αν με ρωτάς.
Ειδικα οταν βλεπω αποφοιτους νομικης να ιδρώνουν για να γινουν μισθωτοί δημοσιου και να παίρνουν τα ίδια με έναν δασκαλο ή με έναν υπαλληλάκο στις εφορίες και τους δήμους το θεωρώ ψιλοκατάντια. 

Είχα αρκετές συμφοιτήτριες κ συμφοιτητές που μπήκαν, από κοινωνιολογία, και μάλιστα ήταν φοιτητές του 5, οπότε εκεί λίγο πήρα θάρρος και είπα ότι αφού το κατάφεραν αυτοί ίσως μπορέσω κ γω. Δεν έχει δουλειά η δικηγορία πια. Θυμάμαι όταν ήμουν στη σχολή που πήγαιναν και δίναν 400 άτομα κατατακτήριες και τώρα δίνουν 70, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση που ψάχνουν 900ε, δεν έχει και τίποτα άλλο, ιδίως θεσνίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Backpacker είπε

Γενικά έχει αχανή ύλη και είναι υψηλού επιπέδου. Όχι τόσο όσο για Εθνικη Σχολη Δημοσιας Διοικησης αλλα ενα κλικ πιο κατω. Το θεμα ειναι οτι πολλοι δινουν και τους δυο αρα οι βασεις πανε πολυ ψηλά.

Αν αναλογιστείς οτι το μεγαλύτερο ποσοστό είναι αποφοιτοι νομικης (ειδικα στους εισαχθεντες ειναι πανω απο 80-90% το ποσοστό) καταλαβαίνεις οτι έχουν τεράστιο αβαντάζ λόγω εξοικείωσης με την ύλη. 
Η γραπτή εξέταση γινεται στη Σαλονικη και τα προφορικά περίπου 1-2 μηνες μετά στην Αθήνα. 

Προσωπικά τόσο διάβασμα για ένα μισθό στα 900 ευρώ δεν τον αξίζει αν με ρωτάς.
Ειδικα οταν βλεπω αποφοιτους νομικης να ιδρώνουν για να γινουν μισθωτοί δημοσιου και να παίρνουν τα ίδια με έναν δασκαλο ή με έναν υπαλληλάκο στις εφορίες και τους δήμους το θεωρώ ψιλοκατάντια. 

Eντάξει όλοι γνωρίζουν ότι το να είσαι δικαστικός υπάλληλος, δεν είναι το ίδιο με το μέσο δημόσιο υπάλληλο. Ειδικά ως προς το φόρτο εργασίας. Δυστυχώς και εγώ είχα περιπτώσεις γνωστών μου, όπου επειδή η νομική μέσω της δικηγορίας δεν έχει πλέον την απαραίτητη επαγγελματική αποκατάσταση έδωσαν εξετάσεις για εκεί.

Λόγω ότι έχει ενιαίο μισθολόγιο, είναι κάπως σκεπτικό, αλλά αν το πάρουμε με βάση την εποχή και τη λογική, τι είναι καλύτερο? Να κάθεται κάποιος άνεργος? Να εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα όπου οι συνθήκες ολοένα και χειροτερεύουν? Το δημόσιο δεν βγάζει συνέχεια θέσεις μέσω προκηρύξεων ( αν και τώρα τελευταία είναι αρκετές). Βγαίνουν κάτι ΣΟΧ, αλλά δεν είναι και αυτό ζωή να δουλεύεις 8 μήνες και 4 μήνες να κάθεσαι άνεργος. Εγώ φέτος μπήκα αναπληρωτής πρώτη φορά  στην εκπαίδευση, είμαι στο σπίτι μου ( Αθήνα), αλλά έχω αποστάσεις. Δεν γκρινιάζω όμως γιατί υπάρχουν και χειρότερα εκεί έξω. Τουλάχιστον είμαι σε ένα περιβάλλον που μου αρέσει

Τις προάλλες αρκετοί γνωστοί μου πέρασαν ΕΠΟΠ, ενώ δεν ξέρουν να γράφουν ούτε το ονομά τους. Αλλά πήγαν. Τους πέρασαν σχεδόν όλους. Αυτά τα άτομα πήγαν, γιατί δεν είχαν κάτι καλύτερο να κάνουν.

Συνεπώς όταν τυγχάνουν διαγωνισμοί όπως δικαστικών υπαλλήλων και ΑΑΔΕ που δεν ανήκουν στον ΑΣΕΠ, πας και δίνεις και προσπαθείς για το καλύτερο. Πράγματι, στα δικαστήρια το να είσαι υπάλληλος δεν είναι και το καλύτερο δυνατό. Έχω τη θεία μου που εργάζεται εκεί και ξέρω. Όμως αν δεν έχεις επαρκείς λύσεις τη δεδομένη χρονική στιγμή, δεν έχεις και πολλές επιλογές.

 

Εξάλλου νομίζω ότι αν σε πάρουν σε υπηρεσίες του Δημοσίου, για παράδειγμα στο θέμα μας που είναι στα δικαστήρια, πρέπει να κάτσεις στην υπηρεσία υποχρεωτικά 5 έτη, και μετά μπορείς να φύγεις, πχ να δώσεις εξετάσεις για ΑΑΔΕ, ΑΣΕΠ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΟΠ θα πήγαινα και εγώ πλεον λόγω μονιμότητας, ιδίως για αεροπορία, αλλά πέρασα το ηλικιακό όριο. Αν και μουχουν πει γνωστοί μου ότι καμιά φορά μπαίνουν κ πιο κοντές από μένα, και πιο μεγάλες..ποτέ δεν ξέρεις. Έχω ακούσει τα πάντα και πλεον δεν πιστεύω τπτ αρκεί να το δώ. Όταν λες ότι δεν είναι το ίδιο δικαστικός υπάλληλος με δημόσιος, εννοείς είναι χειρότερο νασαι στα δικαστήρια σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 88dylan88 είπε

ΕΠΟΠ θα πήγαινα και εγώ πλεον λόγω μονιμότητας, ιδίως για αεροπορία, αλλά πέρασα το ηλικιακό όριο. Αν και μουχουν πει γνωστοί μου ότι καμιά φορά μπαίνουν κ πιο κοντές από μένα, και πιο μεγάλες..ποτέ δεν ξέρεις. Έχω ακούσει τα πάντα και πλεον δεν πιστεύω τπτ αρκεί να το δώ. Όταν λες ότι δεν είναι το ίδιο δικαστικός υπάλληλος με δημόσιος, εννοείς είναι χειρότερο νασαι στα δικαστήρια σωστά?

41 ετών θα πας εποπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ΕΠΟΠ πάνε άτομα με κανενα χαρτι και προσον στα χέρια τους. Προφανως για αυτους η σιγουρια ενος μισθου ειναι μεγαλο δελεαρ. 
Άτομα που αν δεν μπαινανε ΕΠΟΠ στον ιδιωτικο τομεα θα δουλευαν σε θέσεις ανιδείκευτων οπως σερβιτοροι-ντελιβεραδες-υπαλληλοι σε βενζιναδικα κτλπ.

Εδω μιλαμε για αποφοιτους νομικης. Δλδ δεν ειπαμε να ανοιξεις γραφειο προφανως. Αλλα σαν μισθωτοι ειτε σε ΜΚΟ είτε σε ποσες αλλες εταιρείες κτλπ οι δικηγοροι ευκολα μπορουν να βρουν εναν μισθο πανω απο το 1000αρικο. 
Αποφοιτος νομικής που παλευει να παρει 900 ευρω μισθο ειναι κατάντια για τις σπουδες του και το διαβασμα που εχει ριξει. 

Και ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι οι περισσοτερες θεσεις δικαστικων υπαλληλων ειναι Αθηνα ή σε μεγάλες πόλεις και συνηθως ακριβές (Ηρακλειο-Χανια-Πατρα-Σαλονικη-Γιαννενα-Κερκυρα-Ροδο κτλπ) το βιοτικό επίπεδο με αυτό τον μισθουλάκο ειναι πραγματικά χαμηλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, 88dylan88 είπε

Γιατί όχι? Στο εξωτερικό δεν έχουν όριο ηλικίας, γιατί να έχει η ελλάδα?

Μας δουλευεις ψιλό γαζί.

Και σε είχα πάρει στα σοβαρά στο άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μας δουλευεις ψιλό γαζί.

Και σε είχα πάρει στα σοβαρά στο άλλο θέμα.

Τι ψιλό γαζι? Βρετανία μένεις? Για δες εκεί τα όρια ηλικίας, γιατί να μην μπορώ και ελλάδα να μπώ πχ? Δεν είναι λίγο ηλικιακός ρατσισμός? Μέχρι 35 αξιωματικός στο λιμενικό ενώ εδώ Βρετανία μπορώ να μπω και στα 45 μου στη metpolice. Γιατί να μην μπορώ να υπηρετήσω την αρχική μου χώρα? Στην αρχή δεν έμπαινα λόγω ύψους, μετά λόγω ηλικίας.

25 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Εντάξει ΕΠΟΠ πάνε άτομα με κανενα χαρτι και προσον στα χέρια τους. Προφανως για αυτους η σιγουρια ενος μισθου ειναι μεγαλο δελεαρ. 
Άτομα που αν δεν μπαινανε ΕΠΟΠ στον ιδιωτικο τομεα θα δουλευαν σε θέσεις ανιδείκευτων οπως σερβιτοροι-ντελιβεραδες-υπαλληλοι σε βενζιναδικα κτλπ.

Εδω μιλαμε για αποφοιτους νομικης. Δλδ δεν ειπαμε να ανοιξεις γραφειο προφανως. Αλλα σαν μισθωτοι ειτε σε ΜΚΟ είτε σε ποσες αλλες εταιρείες κτλπ οι δικηγοροι ευκολα μπορουν να βρουν εναν μισθο πανω απο το 1000αρικο. 
Αποφοιτος νομικής που παλευει να παρει 900 ευρω μισθο ειναι κατάντια για τις σπουδες του και το διαβασμα που εχει ριξει. 

Και ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι οι περισσοτερες θεσεις δικαστικων υπαλληλων ειναι Αθηνα ή σε μεγάλες πόλεις και συνηθως ακριβές (Ηρακλειο-Χανια-Πατρα-Σαλονικη-Γιαννενα-Κερκυρα-Ροδο κτλπ) το βιοτικό επίπεδο με αυτό τον μισθουλάκο ειναι πραγματικά χαμηλό. 

Στους δικαστικούς, σε διορίζουν εκεί που έχεις εντοπιότητα, ή μπορεί να σου δώσουν και μετάθεση/διορισμό για άλλη πόλη? Πολλοί σπουδάσαμε πολύ, και κουραστήκαμε κτλ, αλλά καμιά φορά φτάνει κάτι να συμβεί και να σε κάνει να τα ξανασκεφτείς όλα. Εγώ μετάνιωσα για τις σπουδές μου, έπρεπε να είχα προτιμήσει μια σταθερή δουλειά δημοσίου, παρά να είχα μείνει στον ιδιωτικό, διότι όσο μεγαλώνω..τόσο πιο δύσκολα θα είναι τα πράματα και πλέον κυριολεκτικά φοβάμαι για το μέλλον μου, κάτι που δεν ένιωθα στα 20+ και στα 30+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 88dylan88 είπε

Τι ψιλό γαζι? Βρετανία μένεις? Για δες εκεί τα όρια ηλικίας, γιατί να μην μπορώ και ελλάδα να μπώ πχ? Δεν είναι λίγο ηλικιακός ρατσισμός? Μέχρι 35 αξιωματικός στο λιμενικό ενώ εδώ Βρετανία μπορώ να μπω και στα 45 μου στη metpolice. Γιατί να μην μπορώ να υπηρετήσω την αρχική μου χώρα? Στην αρχή δεν έμπαινα λόγω ύψους, μετά λόγω ηλικίας.

Αυτά που στα λέω την Δευτέρα μου τα λες το Σάββατο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 88dylan88 είπε

 

Στους δικαστικούς, σε διορίζουν εκεί που έχεις εντοπιότητα, ή μπορεί να σου δώσουν και μετάθεση/διορισμό για άλλη πόλη? Πολλοί σπουδάσαμε πολύ, και κουραστήκαμε κτλ, αλλά καμιά φορά φτάνει κάτι να συμβεί και να σε κάνει να τα ξανασκεφτείς όλα. Εγώ μετάνιωσα για τις σπουδές μου, έπρεπε να είχα προτιμήσει μια σταθερή δουλειά δημοσίου, παρά να είχα μείνει στον ιδιωτικό, διότι όσο μεγαλώνω..τόσο πιο δύσκολα θα είναι τα πράματα και πλέον κυριολεκτικά φοβάμαι για το μέλλον μου, κάτι που δεν ένιωθα στα 20+ και στα 30+

Δεν παίζει ρόλο η εντοπιότητα για δικαστικούς υπαλληλους.
Οι επιτυχόντες που μπαίνουν στη σχολή όταν την τελειώσουν ανάλογα την σειρά που είχαν σε αυτή (βαθμο δλδ) συμπληρώνουν ένα αντίστοιχο μηχανογραφικό με τις πόλεις που είναι διαθέσιμες εκείνη τη χρονια. Καθε χρονο αλλαζει και ο αριθμος των εισαχθεντων και φυσικα οι πολεις με τα δικαστηρια που ειναι διαθέσιμα. 
Και για κάποια χρόνια δεν μπορεί να κανει καποιος ούτε καν αίτηση μετάθεσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Δεν παίζει ρόλο η εντοπιότητα για δικαστικούς υπαλληλους.
Οι επιτυχόντες που μπαίνουν στη σχολή όταν την τελειώσουν ανάλογα την σειρά που είχαν σε αυτή (βαθμο δλδ) συμπληρώνουν ένα αντίστοιχο μηχανογραφικό με τις πόλεις που είναι διαθέσιμες εκείνη τη χρονια. Καθε χρονο αλλαζει και ο αριθμος των εισαχθεντων και φυσικα οι πολεις με τα δικαστηρια που ειναι διαθέσιμα. 
Και για κάποια χρόνια δεν μπορεί να κανει καποιος ούτε καν αίτηση μετάθεσης. 

Άρα μπορεί να διοριστείς και σε άλλη πόλη, όπου με 900ε δύσκολα θα τα βγάζεις πέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 88dylan88 είπε

Άρα μπορεί να διοριστείς και σε άλλη πόλη, όπου με 900ε δύσκολα θα τα βγάζεις πέρα. 

Οχι μπορει..το πιο πιθανο αυτο ειναι. Ειδικα Θεσσαλονικη και Αθηνα θα τα πιασουν οι τοπ των τοπ απο τη σχολη αρα ολοι οι υπολοιποι επαρχια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...