Προς το περιεχόμενο

Διαγωνισμός δικαστικών υπαλλήλων, ύλη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

όποιος θεωρεί την δουλειά στα δικαστήρια άσχημη, ας πάει να δουλέψει σε νοσοκομείο (δημόσιο). Σε οποιαδήποτε θέση, όχι κατ ανάγκη παραϊατρικό, νοσηλευτικό κλπ. Για κάνα χρόνο. Και μετά το συζητάμε....

 

Για τους αποφοίτους της ΕΣΔΔ υπάρχει καλύτερο μισθολογικό καθεστώς. Λαμβάνουν 4 ή 6 μισθολογικά κλιμάκια παραπάνω. 4 μισθολογικά κλιμάκια, είναι περίπου 180 ευρώ το μήνα. Επιπλέον δύο μισθολογικά κλιμάκια είναι το μεταπτυχιακό εάν αυτό κριθεί από το οικείο Υπηρεσιακό Συμβούλιο ως συναφές. όμως ακόμη και γι αυτούς τους αποφοίτους, το κλίμα δεν είναι καλό μέσα στις δημόσιες υπηρεσίες. Τους βλέπουν ως δυνάμει ανταγωνιστές για τις θέσεις ευθύνης, ενώ και ο φθόνος περισσεύει.... όμως είναι καλή περίπτωση.

 

Για τις θέσεις ευθύνης: δεν γίνεται ποτέ προϊστάμενος ή διευθυντής ο πιο άξιος. Ούτε αυτός με τα περισσότερα προσόντα. Ούτε αυτός που είναι άξιος και έχει και τα περισσότερα προσόντα. Τις θέσεις τις καταλαμβάνουν άτομα μέσα από τον κομματικό μηχανισμό, τα οποία θα πρέπει να πληρούν δύο προϋποθέσεις: να μην έχουν πολύ μυαλό (για να τους χειρίζονται εύκολα) και να είναι πρόθυμοι να βοηθούν τη ροή της μίζας. Προφανώς και με κάτιτίς για τους ίδιους...

@ ΟΡ : το χειρότερο που μπορεί να αντιμετωπίσεις στο δημόσιο είναι η αδιαφορία των υπαλλήλων και το βόλεμα. Από τους 100 θα δουλεύουν οι 20 και αυτοί επωμίζονται τα πάντα όλα. Εάν δεν είσαι παιδί του κομματικού σωλήνα, θα έχεις βαρύ πόστο εργασίας. Και θα σε χλευάζουν κιόλας από πάνω. Πιο δίπλα από σένα θα υπάρχουν άλλοι που θα βασανίζονται να ολοκληρώσουν το 8ωρο. Και συ θα βασανίζεσαι. Με κάπως διαφορετικό τρόπο δυστυχώς.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, κάθε άλλο. Προσπαθώ όμως να σου πώ πράγματα που δύσκολα θα "δεις" εκ των προτέρων. Κάποιος το έθεσε σωστά : περίμενενε ένα διάστημα να μειωθεί το βάρος της απώλειας (συλληπητήρια για τους δικούς σου), πιθανόν καλό θα ήταν να ζητήσεις και βοήθεια από κάποιον ειδικό, και μετά αποφάσισε

Σου εύχομαι ειλικρινά, όλα να πάνε κατ' ευχή !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Backpacker είπε

Οχι μπορει..το πιο πιθανο αυτο ειναι. Ειδικα Θεσσαλονικη και Αθηνα θα τα πιασουν οι τοπ των τοπ απο τη σχολη αρα ολοι οι υπολοιποι επαρχια. 

Αγαπητέ, σε όποια θέση και αν διοριστείς στο δημόσιο ως μόνιμος, είτε αυτό λέγεται εκπαίδευση , είτε δικαστήρια, είτε ΑΑΔΕ κλπ, οι πιθανότητες να πας μακρυά από το σπίτι σου είναι περισσότερες από ότι να είσαι σε αυτό.

 

Κάτι γνωστές μου που πήγαν στην ΑΑΔΕ, και έμεναν σε νησιά ή επαρχίες, πήγαν όλες στην Αθήνα. Τα ίδια και μια άλλη που μπήκε στα δικαστήρια με τη προηγούμενη σειρά.

44 λεπτά πριν, zape είπε

όποιος θεωρεί την δουλειά στα δικαστήρια άσχημη, ας πάει να δουλέψει σε νοσοκομείο (δημόσιο). Σε οποιαδήποτε θέση, όχι κατ ανάγκη παραϊατρικό, νοσηλευτικό κλπ. Για κάνα χρόνο. Και μετά το συζητάμε....

εγώ θα πω όποιος θεωρεί τα δικαστήρια άσχημη δουλειά, ας πάει να δουλέψει στον ιδιωτικό ή ας κάτσει άνεργος να δει τη γλύκα.

Επίσης ΝΑΙ, στα νοσοκομεία δεν είναι καλά, όπως και δεν είναι και στους Δήμους. Τα δικαστήρια τους έφταιξαν, που εντάξει έχει φόρτο εργασίας αλλά δεν ειναι και μπαμπούλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, zape είπε

Καλησπέρα

όποιος θεωρεί την δουλειά στα δικαστήρια άσχημη, ας πάει να δουλέψει σε νοσοκομείο (δημόσιο). Σε οποιαδήποτε θέση, όχι κατ ανάγκη παραϊατρικό, νοσηλευτικό κλπ. Για κάνα χρόνο. Και μετά το συζητάμε....

 

Για τους αποφοίτους της ΕΣΔΔ υπάρχει καλύτερο μισθολογικό καθεστώς. Λαμβάνουν 4 ή 6 μισθολογικά κλιμάκια παραπάνω. 4 μισθολογικά κλιμάκια, είναι περίπου 180 ευρώ το μήνα. Επιπλέον δύο μισθολογικά κλιμάκια είναι το μεταπτυχιακό εάν αυτό κριθεί από το οικείο Υπηρεσιακό Συμβούλιο ως συναφές. όμως ακόμη και γι αυτούς τους αποφοίτους, το κλίμα δεν είναι καλό μέσα στις δημόσιες υπηρεσίες. Τους βλέπουν ως δυνάμει ανταγωνιστές για τις θέσεις ευθύνης, ενώ και ο φθόνος περισσεύει.... όμως είναι καλή περίπτωση.

 

Για τις θέσεις ευθύνης: δεν γίνεται ποτέ προϊστάμενος ή διευθυντής ο πιο άξιος. Ούτε αυτός με τα περισσότερα προσόντα. Ούτε αυτός που είναι άξιος και έχει και τα περισσότερα προσόντα. Τις θέσεις τις καταλαμβάνουν άτομα μέσα από τον κομματικό μηχανισμό, τα οποία θα πρέπει να πληρούν δύο προϋποθέσεις: να μην έχουν πολύ μυαλό (για να τους χειρίζονται εύκολα) και να είναι πρόθυμοι να βοηθούν τη ροή της μίζας. Προφανώς και με κάτιτίς για τους ίδιους...

@ ΟΡ : το χειρότερο που μπορεί να αντιμετωπίσεις στο δημόσιο είναι η αδιαφορία των υπαλλήλων και το βόλεμα. Από τους 100 θα δουλεύουν οι 20 και αυτοί επωμίζονται τα πάντα όλα. Εάν δεν είσαι παιδί του κομματικού σωλήνα, θα έχεις βαρύ πόστο εργασίας. Και θα σε χλευάζουν κιόλας από πάνω. Πιο δίπλα από σένα θα υπάρχουν άλλοι που θα βασανίζονται να ολοκληρώσουν το 8ωρο. Και συ θα βασανίζεσαι. Με κάπως διαφορετικό τρόπο δυστυχώς.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, κάθε άλλο. Προσπαθώ όμως να σου πώ πράγματα που δύσκολα θα "δεις" εκ των προτέρων. Κάποιος το έθεσε σωστά : περίμενενε ένα διάστημα να μειωθεί το βάρος της απώλειας (συλληπητήρια για τους δικούς σου), πιθανόν καλό θα ήταν να ζητήσεις και βοήθεια από κάποιον ειδικό, και μετά αποφάσισε

Σου εύχομαι ειλικρινά, όλα να πάνε κατ' ευχή !

 

Δεν είμαι παιδί του κομματικού σωλήνα (δυστυχώς ή ευτυχώς). Ούτε γνωστής οικογένειας ούτε τίποτα. Έχω ακούσει ιστορίες φρίκης για το δημόσιο, να προσπαθούν να βγάλουν άτομο που είχε διοριστεί άξια για να βάλουν δικό τους, να βωμολοχούν, να παίζουν ρόλο άλλα προσόντα απτα τυπικά. Γενικά δεν υπάρχει αξιοκρατεία. Αλλά δεν έχω δουλέψει η ίδια για να έχω γνώμη. Μόνο μια πρακτική που έκανα απτη σχολή σε τοπική αυτοδιοίκηση που ήταν όλα αισχρά αλλά ήθελα ναμαι θετική και έλεγα πως απλά θα κακόπεσα. Θυμάμαι να μαλώνουν για κόμματα, προσπαθούσαν μια κυρία που ήταν μόνιμη 20 χρόνια να τη  διώξουν γιατι το πτυχίο της και καλά δεν ήταν σχετικό. Απλά γυρνούσα σπίτι, έβγαινα με φίλους τα ξεχνούσα. Στο εξωτερικό δεν έχω κανέναν.

Γενικά για μένα είναι μια περίοδος αναπροσαρμογής και όλα τα βλέπω διαφορετικά. Ίσως πρέπει να δώσω λίγο χρόνο ακόμα έξω που είμαι και να περιμένω να ορθοποδήσω ψυχολογικά. Ζήτησα βοήθεια από ειδικούς, και grief counseling και όλα, αλλά δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 88dylan88 είπε

Δεν είμαι παιδί του κομματικού σωλήνα (δυστυχώς ή ευτυχώς). Ούτε γνωστής οικογένειας ούτε τίποτα. Έχω ακούσει ιστορίες φρίκης για το δημόσιο, να προσπαθούν να βγάλουν άτομο που είχε διοριστεί άξια για να βάλουν δικό τους, να βωμολοχούν, να παίζουν ρόλο άλλα προσόντα απτα τυπικά. Γενικά δεν υπάρχει αξιοκρατεία. Αλλά δεν έχω δουλέψει η ίδια για να έχω γνώμη. Μόνο μια πρακτική που έκανα απτη σχολή σε τοπική αυτοδιοίκηση που ήταν όλα αισχρά αλλά ήθελα ναμαι θετική και έλεγα πως απλά θα κακόπεσα. Θυμάμαι να μαλώνουν για κόμματα, προσπαθούσαν μια κυρία που ήταν μόνιμη 20 χρόνια να τη  διώξουν γιατι το πτυχίο της και καλά δεν ήταν σχετικό. Απλά γυρνούσα σπίτι, έβγαινα με φίλους τα ξεχνούσα. Στο εξωτερικό δεν έχω κανέναν.

Γενικά για μένα είναι μια περίοδος αναπροσαρμογής και όλα τα βλέπω διαφορετικά. Ίσως πρέπει να δώσω λίγο χρόνο ακόμα έξω που είμαι και να περιμένω να ορθοποδήσω ψυχολογικά. Ζήτησα βοήθεια από ειδικούς, και grief counseling και όλα, αλλά δεν.

Ειδικος = ψυχίατρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 88dylan88 είπε

Δεν είμαι παιδί του κομματικού σωλήνα (δυστυχώς ή ευτυχώς). Ούτε γνωστής οικογένειας ούτε τίποτα. Έχω ακούσει ιστορίες φρίκης για το δημόσιο, να προσπαθούν να βγάλουν άτομο που είχε διοριστεί άξια για να βάλουν δικό τους, να βωμολοχούν, να παίζουν ρόλο άλλα προσόντα απτα τυπικά. Γενικά δεν υπάρχει αξιοκρατεία. Αλλά δεν έχω δουλέψει η ίδια για να έχω γνώμη. Μόνο μια πρακτική που έκανα απτη σχολή σε τοπική αυτοδιοίκηση που ήταν όλα αισχρά αλλά ήθελα ναμαι θετική και έλεγα πως απλά θα κακόπεσα. Θυμάμαι να μαλώνουν για κόμματα, προσπαθούσαν μια κυρία που ήταν μόνιμη 20 χρόνια να τη  διώξουν γιατι το πτυχίο της και καλά δεν ήταν σχετικό. Απλά γυρνούσα σπίτι, έβγαινα με φίλους τα ξεχνούσα. Στο εξωτερικό δεν έχω κανέναν.

Γενικά για μένα είναι μια περίοδος αναπροσαρμογής και όλα τα βλέπω διαφορετικά. Ίσως πρέπει να δώσω λίγο χρόνο ακόμα έξω που είμαι και να περιμένω να ορθοποδήσω ψυχολογικά. Ζήτησα βοήθεια από ειδικούς, και grief counseling και όλα, αλλά δεν.

 

Σίγουρα είσαι σε μια δύσκολη ψυχολογικά περίοδο πένθους ακόμα. Συνήθως αυτές οι περίοδοι δεν ειναι καλές για να πάρει κάποιος αποφάσεις ζωής. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συλλυπητήρια για τους δικούς σου. Κοίτα νομίζω για να συμμετέχεις στο διαγωνισμό και σε κάθε διαγωνισμό, θα πρέπει να περάσεις και από ψυχιατρο για να πάρεις το χαρτί. Γι αυτό λοιπόν να δεις να είσαι καλά, και για να μπορείς να συμμετέχεις σε οποιαδήποτε διαγωνισμό δημοσίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xgol είπε

Ειδικος = ψυχίατρος. 

έχω δει. δεν βοήθησε. στις περιπτώσεις πένθους πόσο να βοηθήσει ένας ψυχίατρος? εγώ δεν μπορω να πάρω καν φαρμακευτική αγωγή λόγω θέματος υγείας. να μου λέει να ξυπνάω συγκεκριμένη ώρα, να τρώω καλά, να βγαίνω κτλ, δεν αλλάζει κάτι. το πένθος θέλει πολύ χρόνο.

9 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Συλλυπητήρια για τους δικούς σου. Κοίτα νομίζω για να συμμετέχεις στο διαγωνισμό και σε κάθε διαγωνισμό, θα πρέπει να περάσεις και από ψυχιατρο για να πάρεις το χαρτί. Γι αυτό λοιπόν να δεις να είσαι καλά, και για να μπορείς να συμμετέχεις σε οποιαδήποτε διαγωνισμό δημοσίου 

χαλαρώστε όλοι. πένθος έχω, όχι σχιζοφρένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν απαντήθηκαν τα αρχικά ερωτήματα αλλά βλέπω πολύ αποθάρρυνση. Δεν ξέρω αν είναι σωστή η όχι η επιλογή σου γιατί δεν ξέρω τι εναλλακτικές έχεις, αλλά εφ' όσον θέλεις την σιγουριά του δημοσίου γιατί να μην προσπαθήσεις άραγε;

Απ' ότι κατάλαβα θέλεις να διοριστείς κάπου όπου έχεις σπίτι σωστά αλλά ούτως ή άλλως μένεις εξωτερικό. Άρα δεν έχεις το περιθώριο να διοριστείς κάπου αλλού να νοικίαζεις εν τω μεταξύ το σπίτι για να καλύπτεις τα έξοδα; Κάποια στιγμή θα πάρεις μετάθεση κοντά στον τόπο σου. 

Έχεις το περιθώριο να μείνεις χωρίς δουλειά κάποιο διάστημα; Δηλαδή αν περάσεις στην Σχολή Δικαστικών Λειτουργών που είναι Θεσσαλόνικη έχεις το περιθώριο να την παρακολουθήσεις και να δεις μετά αν πας εκεί που θα σε διορίσουν και αν δεν  σ' αρέσει να επιστρέψεις στην προηγούμενη δουλειά σου;

Η ίδια η ύλη δεν είναι όπως στην Σχολή Δημόσιας Διοίκησης που γράφεις έκθεση, σε καμία περίπτωση δεν είναι αχανής. Κανόνες, κώδικες και σύνταγμα είναι, δεν νομίζω καν να χρειάζεσαι ερμηνεία, καλή γνώση τους θα χρειαστείς να μπορείς να απαντάς ερωτήσεις.με επιλογές. Εγώ δεν θεωρώ απαραίτητα ούτε τα φροντιστήρια όύτε θεωρώ ότι το δεδομένο μειονέκτημα που έχεις έναντι κάποιων που ήδη ξέρουν νομικά είναι αξεπέραστο αν έχεις όρεξη να διαβάσεις. 

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Θα ηθελα να ρωτησω αν στους διαγωνισμους των δικαστικων υπαλληλων η εναρξη της εργασιας γινεται αμεσα μετα την εκπαιδευση ή αν περιμενεις μηνες/χρονια για το ποτε θα διοριστεις;

Πιο συγκεκριμενα, ο διαγωνισμος που αναφερεται στο θεμα εδω, εγινε περσι τετοια εποχη. Απο οτι ειδα εχουν βγει τα αποτελεσματα, και αν καταλαβα καλα εχει γινει εκπαιδευση λιγων μηνων (νομιζω 6 μηνων)... Απο εκει και περα δεν εχω βρει τι συνεβει; Υπαρχει καποια ανακοινωση για το μερος που διοριστηκε ο καθενας; Εχουν ξεκινησει να εργαζονται; Περιμενουν καποια στιγμη στο μελλον και αναλογα τη σειρα του ο καθενας τον διορισμο και που θα τους στειλουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...