Προς το περιεχόμενο

Τεράστια επένδυση 12 δισ. ευρώ υπόσχεται το TikTok στην Ευρώπη, με δημιουργία 3 data center


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Το CCP επενδύει σε data centers όχι το tik tok. Το tik tok ανήκει στο κινεζικό καθεστώς. Οπότε όλα τα αρχεία, data, κωδικοί ανήκουν και στο κινεζικό κράτος με νόμο και ας είναι σε άλλη Ήπειρο.

Άσε που έχουν σχέδιο να αποτελειώσουν τους νέους με τα χαζά βίντεο. Ανήλικα να χορεύουν αισθησιακά, ηλιθιότητες live, degeneracy κτλπ.

Κρίμα γιατί το σπιτικό τους "τικ τοκ" τους δείχνει βίντεο με εθελοντισμό, να κερδίζουν μαθηματικούς διαγωνισμούς, να βοηθούν τους συνανθρώπους τους, να διαβάζουν κτλπ.

Όχι αυτή την χυδαιότητα που αφήνουν να προβάλλεται στην Δύση και φυσικά αντιγράφει και το Instagram.

Φίλε δεν θα γινόταν να το περιγράψεις καλύτερα. Μπράβο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, Arkin είπε

Όταν ήμουν 17 είχαμε hi5 μιλούσαμε με παιδιά από το σχολείο κάναμε πλάκες κτλ. Ήρθε το Facebook κάναμε και από αυτό μέχρι που ξεκίνησαν οι τρελές διαφημίσεις ξεκίνησε ο καθένας να μας δείχνει τι κάνει κάθε ώρα της ημέρας και φύγαμε εδώ και πολλά χρόνια. Ήρθε το insta το οποίο είναι πολύ πιο χαζό από το Facebook μάθαμε και τους influences που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους και με τον τρόπο τους χειραγωγουν μικρότερες ηλικίες κυρίως. Προφανώς δεν κάναμε λογαριασμο. Ήρθε το τικ τοκ. Αρχικά το άκουγα μήνες πάνω από χρόνο δεν ήξερα καν τι είναι. Όταν είδα τυχαία ότι είναι καθυστερημένα βιντεακια λέω εντάξει το τερματίσαμε σαν ανθρωπότητα. Δεν ξέρω αν εγώ είμαι ο ρομαντικός η μεγάλωσα και δεν μπορώ να ακολουθήσω τις εξελίξεις πάντως παντού διαβάζω για ανεξέλεγκτη βία των ανηλίκων σε κάθε τομέα και ότι έχει ξεφύγει η κατάσταση. Ούτε να παίξουν ανθρώπινα ούτε να συζητήσουν μεταξύ τους ούτε τίποτα. Από 10 χρόνων μαγκιές με ένα κινητό και γενικά το απόλυτο τίποτα στις ανθρώπινες σχέσεις. Αν δεν φταίει το κάθε τικ τοκ για όλη αυτή την παρακμή δεν ξέρω τι φταίει. Πάντως έχει χαθεί κάθε ευαισθησία της νέας γενιάς και δεν ξέρω που θα βγάλει όλο αυτό. 

 

Είναι πραγματικά απογοητευτικό για μένα το ότι τα σημερινά παιδιά δεν ξέρουν τι σημαίνει παιχνίδι στην γειτονιά. Εμείς μικροί είμασταν μονίμως έξω από το σπίτι. Η κάθε γειτονιά είχε την αλάνα της όπου μαζεύονταν όλα τα παιδιά και παίζαμε και στήναμε αγώνες με άλλες γειτονιές. Και εκεί σε αυτές τις συναναστροφές μάθαινες όλα τα βασικά μαθήματα και τους κανόνες της ζωής, να σέβεσαι τον καλύτερο, να παίζεις με τους κανόνες, να ανέχεσαι τον άλλον, να συμφιλιώνεσαι όταν μαλώνεις, να επιβεβαιώνεις τα δυνατά σου σημεία και να αναγνωρίζεις τος αδυναμίες σου, να ξέρεις ότι ο άλλος έχεις το δικαίωμα να μην σε γουστάρει. Βέβαια δεν υπήρχε η εγκληματικότητα που υπάρχει σήμερα, οι γονείς μας δεν ανησυχούσαν. Και τώρα βλέπω καμιά φορά παρέες παιδιών να κοιτάν σαν χαζά στα κινητά τους και να κάθονται στα παγκάκια λες και είναι γέροι. Εμείς δεν σταματούσαμε να τρέχουμε. Ακόμα και τα κορίτσια που παίζαν τα δικά τους, μήλα, κουτσό, λάστιχο, σκοινάκι, κρυφτό, κυνηγητό. Τι να πεις. Πραγματικά τα σημερινά παιδιά τα λυπάμαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anax111 είπε

 

Είναι πραγματικά απογοητευτικό για μένα το ότι τα σημερινά παιδιά δεν ξέρουν τι σημαίνει παιχνίδι στην γειτονιά. Εμείς μικροί είμασταν μονίμως έξω από το σπίτι. Η κάθε γειτονιά είχε την αλάνα της όπου μαζεύονταν όλα τα παιδιά και παίζαμε και στήναμε αγώνες με άλλες γειτονιές. Και εκεί σε αυτές τις συναναστροφές μάθαινες όλα τα βασικά μαθήματα και τους κανόνες της ζωής, να σέβεσαι τον καλύτερο, να παίζεις με τους κανόνες, να ανέχεσαι τον άλλον, να συμφιλιώνεσαι όταν μαλώνεις, να επιβεβαιώνεις τα δυνατά σου σημεία και να αναγνωρίζεις τος αδυναμίες σου, να ξέρεις ότι ο άλλος έχεις το δικαίωμα να μην σε γουστάρει. Βέβαια δεν υπήρχε η εγκληματικότητα που υπάρχει σήμερα, οι γονείς μας δεν ανησυχούσαν. Και τώρα βλέπω καμιά φορά παρέες παιδιών να κοιτάν σαν χαζά στα κινητά τους και να κάθονται στα παγκάκια λες και είναι γέροι. Εμείς δεν σταματούσαμε να τρέχουμε. Ακόμα και τα κορίτσια που παίζαν τα δικά τους, μήλα, κουτσό, λάστιχο, σκοινάκι, κρυφτό, κυνηγητό. Τι να πεις. Πραγματικά τα σημερινά παιδιά τα λυπάμαι. 

Ειναι κριμα πραγματικα γιατι μια φορα ειμαστε παιδια. Ενω μεγαλοι ειμαστε μια ζωη. Ενα πραγμα μονο. Ερχονται Χριστουγεννα δεν υπαρχει ουτε ενα παιδι που να γυρναει πια ολα ντρεπονται απο 8 μεχρι 13-14 χρονων. Εμεις βαζαμε ξυπνητηρι βαζαμε το τσαντακι στη μεση και ξεκινουσαμε προσωπικα παντα με 1-2 φιλους γυρνουσαμε μεχρι να νυχτωσει ποσο το γουσταρα δεν λεγετε. Τωρα αντε να ερθουν 2-3 παιδια ολη μερα και αυτα οχι Ελληνες ειναι λυπητερο πραγματικα. Και μηλα παιζαμε και λαστιχο κυνηγητο το βραδυ πηγαιναμε σε αλλη γειτονια με αλλα παιδια και παιζαμε 20 ατομα κρυφτο τι ωραια χρονια. Και ποσο αθωα ηταν τα φλερτ με τα κοριτσια ουτε κινητα υπηρχαν η μαλλον υπηρχαν αλλα ουτε ιντερνετ ειχαμε κανα sms κατι απο θρανιο εν ωρα μαθηματος καμια αναπαντητη ομορφα αθωα χρονια ως παιδια με τις πρωτες εμπειριες συναισθηματα. Σημερα απορω και αν ξερει η νεολαια τι θα πει αγαπη η ξερουν μονο το γυμνο και τη συνουσια απο πολυ μικρες ηλικιες.

Το tik tok το instagram κτλ σκουπιδια βοηθανε απειρα σε ολο αυτο και δεν ξερω αν υπαρχει σωτηρια για τα νεα παιδια πια. Και να θελουν οι γονεις να το προφυλαξουν απο ολα αυτα με τον ενα η αλλο τροπο το παιδι θα το μαθει απο φιλους κτλ. Καλη η τεχνολογια αλλα ολο αυτο παραπαει εχει χαθει καθε αληθινο συναισθημα καθε πραγματικη επικοινωνια μεταξυ παιδιων και νεολαιας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Arkin είπε

Εγώ ειμαι του 90 και λιώναμε στις αλάνες παίζαμε όλα τα παιδιά μαζί ποδόσφαιρο αθώα φλερτ κτλ. Είχα και κονσόλες nintendo snes και n64 αλλά με μέτρο πρώτα είμασταν παιδιά κυριολεκτικά και μετά όλα τα άλλα. Θυμάμαι κάναμε αναπάντητες με τις κοπελιές ματιές κτλ. Δεν υπήρχε βία όπως σήμερα. Ναι σε παιχνίδια μπορεί να υπηρχαν αθώοι τσακωμοι αλλά μέχρι εκεί μετά από 5 λεπτά πάλι είμασταν φίλοι. Σήμερα τα παιδιά που είναι μετά του 2000 ειδικά δεν έχουν μάθει σε τίποτα και στο να είναι πραγματικά παιδιά. Ούτε ποδήλατο κάνουν με ένα πατίνι όλη την ώρα με ένα κινητό από 5 χρόνων. Τι να λέμε τώρα η ανθρωπότητα στα χειρότερα της μέρα με τη μέρα. 

Εγώ είμαι του '81 και μεγάλωσα επαρχία. Παίζαμε ποδόσφαιρο μπάσκετ και έπεφτε ξύλο, όχι μόνο σε αλάνες αλλά ακόμη και μέσα στο σχολείο. Στο λύκειο είχαμε περιστατικά με ράμματα και σπασμένα χέρια. Ατέλειωτα μπινελίκια. Τσιγάρα και αλκοόλ από τα 13, οι περισσότεροι στα 15.

Στο σχολείο bullying τρελό και ακόμα χειρότερα έξω από το σχολείο για αποφυγή τιμωρίας. Bullying με οπαδικό πρόσημο, επειδή είσαι χοντρός, επειδή είχες ακμή ή απλά επειδή είμαι μεγαλύτερος ηλικιακά και σωματικά και μπορώ. Και στην εφηβεία alpha male όλα τα αγόρια και trophy wife τα κορίτσια, αλλιώς ήσουν αποτυχημένος /-η.

Δε βλέπω κάτι το παιδικό σε αυτά που αναφέρω. Ας μην κρίνουμε από τη δική μας οπτική μόνο. Το αφήνω εδώ γιατί είμαστε off topic. Επίσης πατίνι > ποδήλατο 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, butters είπε

Εγώ είμαι του '81 και μεγάλωσα επαρχία. Παίζαμε ποδόσφαιρο μπάσκετ και έπεφτε ξύλο, όχι μόνο σε αλάνες αλλά ακόμη και μέσα στο σχολείο. Στο λύκειο είχαμε περιστατικά με ράμματα και σπασμένα χέρια. Ατέλειωτα μπινελίκια. Τσιγάρα και αλκοόλ από τα 13, οι περισσότεροι στα 15.

Στο σχολείο bullying τρελό και ακόμα χειρότερα έξω από το σχολείο για αποφυγή τιμωρίας. Bullying με οπαδικό πρόσημο, επειδή είσαι χοντρός, επειδή είχες ακμή ή απλά επειδή είμαι μεγαλύτερος ηλικιακά και σωματικά και μπορώ. Και στην εφηβεία alpha male όλα τα αγόρια και trophy wife τα κορίτσια, αλλιώς ήσουν αποτυχημένος /-η.

Δε βλέπω κάτι το παιδικό σε αυτά που αναφέρω. Ας μην κρίνουμε από τη δική μας οπτική μόνο. Το αφήνω εδώ γιατί είμαστε off topic. Επίσης πατίνι > ποδήλατο 😄

Εγω ειμαι του 74, επισης επαρχια (και για μικρο διαστημα σε μεγαλη πολη) και οχι απλα δεν εχω δει οσα λες αλλα με ολους ανεξαιρετως εκεινης της εποχης που εχω μιλησει, συμφωνουν οτι ηταν πολυ πιο αθωα τα πραγματα. Μου κανει τρομερη εντυπωση οτι το βιωσες ετσι.
Οι περιπτωσεις ξυλου ελαχιστες (και οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω, κυριως τσακωμοι της πλακας) και το πρωτο πραγμα που καναν ολοι ειναι να τρεξουν να τους χωρισουν. Καμια σχεση με τωρα που βιαζονται ποιος θα πρωτο-τραβηξει video. Κοριτσια δεν ειδα ποτε μου να πλακωνονται αλλα ζησαμε να το δουμε και αυτο σημερα και μαλιστα συχνοτατα.
Τσιγαρα και αλκοολ συμφωνω, ηταν το χειροτερο καταλοιπο "μαγκιας" που περαστηκε απο τους τοτε γονεις. Σημερα αναμφισβητητα καπνιζουν λιγοτερα παιδια.
Για το bullying διαφωνω καθετα. Πρωτα απ'ολα οι δασκαλοι/καθηγητες επεμβαιναν γιατι "μπορουσαν". Σημερα ετσι και κοιταξουν "λοξα" κανα παιδι ξερουν οτι την εβαψαν  απο καποιους γονεις και ετσι ουτε τολμουν να μπουν στον κοπο. Και επειδη το bullying ειναι ενα ευρος συμπεριφορων, η διαφορα με εκεινη την εποχη ειναι οτι το ευρος αυτο ηταν πολυ μα πολυ πιο περιορισμενο, και οτιδηποτε εξω απ'αυτο ηταν μια διαδικασια να μαθει να αντιμετωπιζει την "πραγματικη" ζωη η οποια δυστυχως δεν ειναι καθολου αθωα. Η σημερινη υπερευαισθησια ειναι υπευθυνη ως ενα βαθμο και για την εκτοξευση των ποσοστων νεων που δηλωνουν οτι εχουν ψυχολογικα προβληματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, butters είπε

Εγώ είμαι του '81 και μεγάλωσα επαρχία. Παίζαμε ποδόσφαιρο μπάσκετ και έπεφτε ξύλο, όχι μόνο σε αλάνες αλλά ακόμη και μέσα στο σχολείο. Στο λύκειο είχαμε περιστατικά με ράμματα και σπασμένα χέρια. Ατέλειωτα μπινελίκια. Τσιγάρα και αλκοόλ από τα 13, οι περισσότεροι στα 15.

Στο σχολείο bullying τρελό και ακόμα χειρότερα έξω από το σχολείο για αποφυγή τιμωρίας. Bullying με οπαδικό πρόσημο, επειδή είσαι χοντρός, επειδή είχες ακμή ή απλά επειδή είμαι μεγαλύτερος ηλικιακά και σωματικά και μπορώ. Και στην εφηβεία alpha male όλα τα αγόρια και trophy wife τα κορίτσια, αλλιώς ήσουν αποτυχημένος /-η.

Δε βλέπω κάτι το παιδικό σε αυτά που αναφέρω. Ας μην κρίνουμε από τη δική μας οπτική μόνο. Το αφήνω εδώ γιατί είμαστε off topic. Επίσης πατίνι > ποδήλατο 😄

Από που είσαι ρε φίλε; Από τα Ζωνιανά; Γιατί εγώ Θεσσαλονίκη δεκαετία του 80 κέντρο και προάστια τέτοια πράγματα που λες ούτε κατά διάνοια. Ξύλο έπεφτε μεταξύ παιδιών από διαφορετική γειτονιά που και που, όταν θεωρούσαμε ότι "μας προκαλούν" (υπήρχαν αυστηρά όρια που ορίζονταν από δρόμους)  αλλά ποτέ σε σημείο να υπάρξει σοβαρός τραυματισμός. Και στην εφηβεία το φλερτ ήταν αγνό, ραβασάκια, βολτίτσες, κανένα φιλί μέχρι εκεί. Από τα 16 - 17 και μετά αρχίσαμε να σκεφτόμαστε το κάτι παραπάνω. Τώρα ακούς κάτι μόμολα να σου μιλάν για σεξ και πίστεψέ με μου έρχετε να τους ρίξω καμιά σφαλιάρα. Αλλά δεν φταίνε αυτά σε  τίποτα, τα ΜΜΕ έχουν φροντίσει να τα καταστρέψουν από μωρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, anax111 είπε

Από που είσαι ρε φίλε; Από τα Ζωνιανά; Γιατί εγώ Θεσσαλονίκη δεκαετία του 80 κέντρο και προάστια τέτοια πράγματα που λες ούτε κατά διάνοια. Ξύλο έπεφτε μεταξύ παιδιών από διαφορετική γειτονιά που και που, όταν θεωρούσαμε ότι "μας προκαλούν" (υπήρχαν αυστηρά όρια που ορίζονταν από δρόμους)  αλλά ποτέ σε σημείο να υπάρξει σοβαρός τραυματισμός. Και στην εφηβεία το φλερτ ήταν αγνό, ραβασάκια, βολτίτσες, κανένα φιλί μέχρι εκεί. Από τα 16 - 17 και μετά αρχίσαμε να σκεφτόμαστε το κάτι παραπάνω. Τώρα ακούς κάτι μόμολα να σου μιλάν για σεξ και πίστεψέ με μου έρχετε να τους ρίξω καμιά σφαλιάρα. Αλλά δεν φταίνε αυτά σε  τίποτα, τα ΜΜΕ έχουν φροντίσει να τα καταστρέψουν από μωρά. 

Και η δική σου και η δική μου εμπειρία είναι προσωπικές και διαφορετικές. Ας πούμε ότι είχαμε και διαφορετικές εφηβείες επίσης 😁 Για αυτό δεν γίνεται να τα βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι όλα και να λέμε μπουμεριές για τη νέα γενιά. Τα ίδια μας έλεγαν και οι πατεράδες μας που δούλευε ο ένας από τους δύο γονείς και είχαν σπίτι δικό τους αμάξι εξοχικό με μέτρια δουλειά.

Συμφωνώ πάντως ότι τα παιδιά δε φταίνε σε τίποτα, εμείς φταίμε που μεγαλώνουν έτσι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι λετε εσεις εγω μια φορα με τη γυναικα μου κανα μισαωρο την ημερα βλεπουμε μαζι, ωραιο ειναι εχει και πετυχημενα αστεια και νοσταλγικα της εποχης μας και ταλεντα και πολλα αλλα, εχει και σαχλαμαρες αλλα τα περνας με ενα swipe up οποτε μικρο το κακο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...