Προς το περιεχόμενο

Eurobank υποχρεωτική συνδρομή σε κάθε λογαριαμό.


Havik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, papresa said:

Γνωρίζετε αν υπάρχει τράπεζα με μικρότερη χρέωση που να αξίζει την όλη διαδικασία;

Πανω-κατω τα ιδια χρεωνουν γα το συγκεκριμενο εμβασμα. 3,5€ σιγουρα η Eurobank. Δεν αξιζει να ασχοληθεις πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 725
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Δεν αξιζει να ασχοληθεις πιστευω.

Ακριβώς, για αυτό έγραψα ...που να αξίζει την όλη διαδικασία;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2023 στις 2:20 ΜΜ, l3ft3r1s είπε

Σε υφιστάμενους λογαριασμούς γίνεται σταδιακά η ένταξη.

Υπάρχει κάποιος πάντως που ενώ πληρεί τις προϋποθέσεις, έχει δηλαδή ήδη την μισθοδοσία στην Eurobank ή συνολική θέση >10k, να έχει όντως χρεωθεί?

Ναι εγώ. Έχω λογαριασμό μισθοδοσίας-σύνταξης. Έλαβα επιστολή. Η χρέωση ξεκινάει από 1/1/24 και η χρέωση 0,60€ στο τέλος κάθε μήνα. Πήγα σε κατάστημα με την επιστολή να ρωτήσω γιατί να χρεώνομαι αφού έχω το ένα κριτήριο. Έγινε εσωτερικό τηλέφωνο γιατί μάλλον η συγκεκριμένη δεν ήξερε ακριβώς, και όταν έκλεισε η απάντηση ήταν: Δεν θα ισχύει για τους μισθοδοσίας και σταδιακά θα γίνει σε όλους. Δεν ρώτησα για τα 10 χιλ γιατί δεν έχω όπως επίσης δεν είμαι personal-private. 

Εγώ θα μείνω με χρέωση για την επιστροφή 1% στους συνεργάτες Σκλαβενίτη εκο κτλ, εως 20% σε διάφορες περιόδους που κάνουν, iris που μεταφέρω το δάνειο στην εθνική δωρεάν, και μεταφορές. Επίσης ένα ας πούμε θετικό είναι η δωρεάν ανανέωση της χρεωστικής κάρτας που τώρα πλήρωσα 6€. Με το αποταμιευω δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papresa είπε

Καλημέρα, ευλογημένη Κυριακή.

Γνωρίζει κανείς για κόστη σε εισερχόμενα εμβάσματα εξωτερικού;

Η μητέρα μου λαμβάνει εισερχόμενο έμβασμα από Γερμανία κάθε μήνα, ως σύνταξη χηρείας (220-230€) και έχει χρέωση 4€, την ίδια χρέωση είχε και ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου στην κανονική  - ολόκληρη σύνταξη που έπαιρνε μέχρι πέρσι.

Γνωρίζετε αν υπάρχει τράπεζα με μικρότερη χρέωση που να αξίζει την όλη διαδικασία;

Ευχαριστώ Καλά Χριστούγεννα* με Υγεία για εσάς και τις οικογένειές σας...!!!

* Να λέτε "Καλά Χριστούγεννα" και ΟΧΙ "καλές γιορτές" τα αφεντικά της ΝΤΠ - παγκοσμιοποίησης δεν θέλουν να ακούγεται ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός...

Ανοιξε της μια  revolut.

Kαλές γιορτές.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ενημέρωση που μου στείλανε αναφέρουν:

 Η αυτόματη ένταξη κάθε λογαριασμού σας στο πακέτο My Blue Advantage θα πραγματοποιηθεί στις 19.02.2024 και η 1η πληρωμή την 01.03.2024. Η πληρωμή θα γίνεται την πρώτη εργάσιμη ημέρα κάθε μήνα.

Επειδή διαθέτω ήδη 3 λογαριασμούς το κόστος φτάνει 1,8€/μήνα ή 21,6€/έτος χωρίς κανένα λόγο ή όφελος για εμένα.

Την Δευτέρα κλείνω και τους 3 λογαριασμούς μεταφέροντας το υπόλοιπο σε λογαριασμό της Εθνικής, βγάζοντας κόκκινη κάρτα στην eurobank, όπου πήγα πριν 5 χρόνια όταν έβγαλα κόκκινη κάρτα στην Πειραιώς λόγω της μεγάλης αλητείας της.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τι ισχύει για πληρωμές τιμολογίων εντος και εκτός Ελλάδος(ΕΕ). Υπαρχει παλι χρεωση για τις πληρωμες/εμβάσματα; Ποιος είθισται να τα χρεώνεται;

Υπάρχει καποια τράπεζα που χρεωνει λιγότερο η εχει καποιο πρόγραμμα που να συμφέρει για κατι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/12/2023 at 06:02, papresa said:

Καλημέρα, ευλογημένη Κυριακή.

Γνωρίζει κανείς για κόστη σε εισερχόμενα εμβάσματα εξωτερικού;

Η μητέρα μου λαμβάνει εισερχόμενο έμβασμα από Γερμανία κάθε μήνα, ως σύνταξη χηρείας (220-230€) και έχει χρέωση 4€, την ίδια χρέωση είχε και ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου στην κανονική  - ολόκληρη σύνταξη που έπαιρνε μέχρι πέρσι.

Γνωρίζετε αν υπάρχει τράπεζα με μικρότερη χρέωση που να αξίζει την όλη διαδικασία;

Ευχαριστώ Καλά Χριστούγεννα* με Υγεία για εσάς και τις οικογένειές σας...!!!

* Να λέτε "Καλά Χριστούγεννα" και ΟΧΙ "καλές γιορτές" τα αφεντικά της ΝΤΠ - παγκοσμιοποίησης δεν θέλουν να ακούγεται ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός...

ανοιξε λογαριασμο στη Γερμανια να της τα βαζουν εκει ανεξοδα.....και μετα ασχολεισαι με τις καρτες και ποια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε ενημερωτικό viber απο γιουρο για το πρόγραμμα με συνδρομή 0.60 το μήνα που υποχρεωτικά θα μπουν όλοι οι λογ/σμοι πληρωμών. Και επίσημα λοιπόν ξεκίνησε η νέα εποχή με χρέωση τήρησης απλών λογ/σμων ταμιευτηρίου (μέχρι τώρα ίσχυε για τους εμπορικούς). 

Προτείνω να ξεκινήσουμε όλοι με καταγγελίες στην επιτροπή ανταγωνισμού. Όσο πιο πολλοί, τόσο καλύτερα.

Επίσης μπορούμε και στο συνήγορο καταναλωτή να κάνουμε καταγγελία. Η eurobank είναι στη λίστα με τις επιχειρήσεις.

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισυνάπτω το mail που έλαβα από την Eurobank σχετικά με του λογαριασμούς μου. Θέλουν να εισπράττουν 0,60€/μήνα για κάθε λογαριασμό και το ενεργοποιούν αυτόματα στις 18/03/24.

Το έχουν ξεκινήσει και άλλες τράπεζες?

 

To My Blue Advantage παρέχεται με μηνιαίο κόστος μόλις 0,60€ ανά συνδεδεμένο λογαριασμό ανεξάρτητα από τον αριθμό των συνδικαιούχων. Δείτε αναλυτικά το εκάστοτε τιμολόγιο εργασιών της Eurobank.
Εφόσον συμφωνείτε με τη μετάβασή σας στο πακέτο My Blue Advantage, δεν απαιτείται να κάνετε κάτι. Η αυτόματη ένταξη κάθε λογαριασμού σας στο πακέτο My Blue Advantage θα πραγματοποιηθεί στις 18.03.2024 και η 1η πληρωμή στις 02.04.2024. Η πληρωμή θα γίνεται την πρώτη εργάσιμη ημέρα κάθε μήνα.
Αν δεν επιθυμείτε να ενταχθείτε στο πακέτο My Blue Advantage, έχετε τη δυνατότητα έως 14.03.2024:

  • Να μετατρέψετε τον λογαριασμό σας στον νέο λογαριασμό «Αποταμιεύω Τώρα» μέσα από το e-Banking, το EuroPhone Banking ή σε κατάστημα Eurobank. Με τον λογαριασμό αυτόν, μπορείτε να κάνετε μόνο αναλήψεις, καταθέσεις και μεταφορές χρημάτων εντός Eurobank σε λογαριασμούς που είστε δικαιούχος ή συνδικαιούχος. Δείτε αναλυτικά εδώ.
  • Να μετατρέψετε τον λογαριασμό σας σε λογαριασμό «Εξυπηρέτηση Δανείου» μέσα από το e-Banking ή σε κατάστημα Eurobank. Δείτε αναλυτικά εδώ.
  • Σε περίπτωση που δεν διαθέτετε άλλο λογαριασμό πληρωμών, δεν μπορείτε να διατηρείτε χρεωστική κάρτα με συμμετοχή στο πρόγραμμα επιβράβευσης €πιστροφή, αλλά μπορείτε να αποκτήσετε τη νέα αναληπτική κάρτα Eurobank Cash Card Cirrus για αναλήψεις και καταθέσεις μετρητών σε ATM.
  • Να κλείσετε τον λογαριασμό σας μέσα από το e-Banking σας, το EuroPhone Banking ή με επίσκεψη σε ένα κατάστημα Eurobank.

Mail Eurobank.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μου ήρθε και μένα μεηλ και είμαι μόνιμα εξωτερικό. Αν και δε με χαλάνε τα 0,60... ξέρω πως πολύ γρήγορα θα γίνουν 12 ευρώ στο μήνα...

Όποτε το μαρτη που θα κατέβω για αντικατάσταση διαβατηρίου θα αλλάξω τράπεζα μάλλον. Ξέρει κανείς τι γίνεται με τις άλλες τράπεζες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papapontikas είπε

Ναι μου ήρθε και μένα μεηλ και είμαι μόνιμα εξωτερικό. Αν και δε με χαλάνε τα 0,60... ξέρω πως πολύ γρήγορα θα γίνουν 12 ευρώ στο μήνα...

Όποτε το μαρτη που θα κατέβω για αντικατάσταση διαβατηρίου θα αλλάξω τράπεζα μάλλον. Ξέρει κανείς τι γίνεται με τις άλλες τράπεζες?

Υπάρχει περίπτωση να μην έχουν (τώρα ή στο άμεσο μέλλον) και οι άλλες κάτι παρόμοιο;

Και σε εμένα ήρθε σε sms 

AΠO 18.03.2024 ΘA ENTAXΘEITE ΣTO ΠAKETO MY BLUE ADVANTAGE ME MHNIAIO KOΣTOΣ 0,60€ ΓIA KAΘE ΛOΓAPIAΣMO ΠΛHPΩMΩN ΣAΣ. ΓIA ΠΛHPOΦOPIEΣ KAI EΠIΛOΓEΣ MH XPEΩΣHΣ ΠATHΣTE EΔΩ bit.ly/myblue13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον Νοέμβριο ξεκίνησε το όλο πράμα. Τότε είχε έρθει για τον πατέρα μου που ακόμα ψάχνω αν και που είχε λογαριασμό και τώρα ήρθε και σ'εμένα το παραπάνω mail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεφτιλικια...

αν το γυρισεις εν τω μεταξυ στον απλο αποταμιευω σου ακυρωνει την υφισταμενη καρτα και εκδιδει νέα... θα τη χρεωνει κιολας αραγε; δε το ξεκαθαριζει...

(στη πραξη πιο πολυ τους κοστιζει αυτη η εξυπναδα με τις νεες καρτες για τους "απλους" λογαριασμούς-καλυτερα να ελεγαν οτι εφοσον το γυρισετε σε απλο δεν εχετε πλεον επιστροφη πχ ή ανεπαφες - γιατι αυτες ειναι οι διαφορες με τη cirrus απο οτι καταλαβα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...