Προς το περιεχόμενο

Το Google Messages γιορτάζει το 1 δισεκατομμύριο χρήστες με νέα features που θυμίζουν iMessage


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, polaki said:

Νταξ το θέμα είναι ότι ακόμα δεν έχει βρεθεί ένας universal τρόπος να στέλνουμε μηνύματα μεταξύ διαφορετικών OS και να πηγαίνουν είτε με data είτε με SMS.

Σαν παρόμοιο του iMessage για Android μπορώ να το δω. Σαν υποκατάστατο (δηλαδή σταματάω να χρησιμοποιώ iMessage) ακόμα όχι. Και νομίζω θα αργήσω. 

Άλλη κουβέντα αυτή και θέμα προσωπικών επιλογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 minutes ago, Bourdoulas said:

Ρε συ αν ο άλλος δεν το λάβει για τον οποιοδήποτε λόγο η εφαρμογή στέλνει αυτόματα το μήνυμα σαν SMS. Έλα να τα ξαναπούμε λοιπόν...

Γελάνε και οι πέτρες με την άρνηση πραγματικότητας που έχεις 

Δεν έχω άρνηση πραγματικότητας, ρώτησα και μου απαντήσατε και είδα ότι ακόμα ούτε μπορώ να το χρησιμοποιήσω ούτε βλέπω να γίνεται στο κοντινό μέλλον.

Μεταξυ σας (Android) ας στέλνετε ότι θέλετε. Και μεταξύ μας (iOS) πάλι στέλνουμε ότι θελουμε. 

Ένα κοινό πρότυπο χλωμό να βρεθεί σύντομα πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polaki είπε

αυτό δεν μπορεί να καταλάβει ο απλός κόσμος για το iMessage.

Ότι σου δίνει ένα χρονικό διάστημα (δεν ξέρω ποιο είναι αλλά ας πουμε 10λεπτα έτσι για τη συζήτηση) που αν ΔΕΝ  το ΛΑΒΕΙ ο άλλος, το στέλνει με SMS για να το λάβει, ή τουλάχιστον για να φύγει η ευθύνη από την Apple και να πάει προς τα δίκτυα κινητής.

Όσο αυτό δεν το λύνουν, το Google messages ή όπως σκατα κ αν λέγεται ούτε ξέρω πρώτη φορά το ακούω, τόσο θα είναι στην αφάνεια.

Οσο δεν λύνεται ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ το θέμα, δεν υπάρχει περίπτωση ούτε τώρα που το έμαθα να το εγκαταστησω για να το δοκιμάσω ΚΑΝ γιατί μέχρι τώρα είναι απλά “just another messaging app”. 

Αρκετα έχουμε ήδη. Thank you, next.

Ασφαλώς και γίνεται αυτό στο google messages. Αν δεν το λάβει για κάποιο λόγο με RCS το ξαναστελνει αυτόματα με sms, έχει ρύθμιση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν έχω άρνηση πραγματικότητας, ρώτησα και μου απαντήσατε και είδα ότι ακόμα ούτε μπορώ να το χρησιμοποιήσω ούτε βλέπω να γίνεται στο κοντινό μέλλον.

Μεταξυ σας (Android) ας στέλνετε ότι θέλετε. Και μεταξύ μας (iOS) πάλι στέλνουμε ότι θελουμε. 

Ένα κοινό πρότυπο χλωμό να βρεθεί σύντομα πάντως. 

Το καταλαβαίνω να μην θες να το χρησιμοποιήσεις για τους Χ,ψ προσωπικούς λόγους.

Κοινό πρότυπο βρέθηκε. Είναι το RCS. Και θα το υιοθετήσει και η Apple μέσα στην επόμενη χρονιά. Το έχει ήδη ανακοινώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Ασφαλώς και γίνεται αυτό στο google messages. Αν δεν το λάβει για κάποιο λόγο με RCS το ξαναστελνει αυτόματα με sms, έχει ρύθμιση... 

είναι η ρύθμιση ενεργοποιημένη από την αρχή ή ο χρήστης πρέπει να την ενεργοποιήσει? 

1 λεπτό πριν, Bourdoulas είπε

Το καταλαβαίνω να μην θες να το χρησιμοποιήσεις για τους Χ,ψ προσωπικούς λόγους.

Κοινό πρότυπο βρέθηκε. Είναι το RCS. Και θα το υιοθετήσει και η Apple μέσα στην επόμενη χρονιά. Το έχει ήδη ανακοινώσει.

Βασικά το πρωτόκολλο επικοινωνίας δεν εξασφαλίζει και την 100% συμβατότητα μεταξύ των χρηστών διαφορετικών os… πχ η κρυπτογράφηση είναι στο χέρι της κάθε εταιρίας ξεχωριστά οπότε ακόμα και αν θελήσει κάποιος να στείλει κρυπτογραφημένο RCS μήνυμα μεταξύ G message και iMessage δεν θα λειτουργήσει…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, vastegial_74 said:

Ξέρεις σίγουρα αν στέλνεις RCS ή όχι γιατί εκεί που πας να γράψεις το μήνυμα σου το γράφει. Αν ο/η παραλήπτης δέχεται RCS γράφει RCS message, Αν όχι γράφει Text message. 

ναι το αναφέρω.. Πλέον ξέρεις πιο ξεκάθαρα αν καταλαβαίνεις από αυτά. Στις πρώτες εκδόσεις δεν ήταν έτσι. Επίσης πολλοί χρήστες με όχι καλή εξοικείωση με τεχνολογία δεν θα το καταλάβουν και δεν θα πάνε καν εκεί γιατί φοβούνται ότι θα χρεωθούν (δεν ξέρουν για RCS. SMS νομίζουν θα στείλουν και δεν ανοίγουν την εφαρμογή).
Οπότε από το να σκέφτεσαι "δέχεται ή δεν δέχεται" RCS δεν του στέλνω viber στα σίγουρα; 

Ετσι παέι για αυτό ελάχιστα χρησιμοποιείται το RCS σε σχέση με viber πχ ή messenger insta etc. Ακόμα και οι τράπεζες αν μυριστούν ότι έχεις viber με αυτό στέλνουν παρά με RCS που επίσης θα μπορούσαν να μυριστούν ότι έχεις ;) Αρα θέλει δρόμο ακόμα αλλά οκ πάνε προς τα εκει.

3 hours ago, Dimitris_1981 said:

Νομίζω ότι η Samsung έχει το onedrive για backup των εφαρμογών της. Σίγουρα το θυμάμαι για τις φωτό. 

Εγώ που σιχτίρισα με την Google, παρότι μου άρεσαν τα Galaxy, πήγα σε Apple και έχω ελαχιστοποιήσει τις Google υπηρεσίες όσο μπορώ. YouTube και Search κρατάω κυρίως και ένα mail μόνο για registrations σε site.  Φυσικά αντλεί κι αλλιώς πληροφορίες. Ο καθένας βέβαια ότι προτιμάει. Και εγώ για πολλά χρόνια δεν με ένοιαζε μέχρι που στράβωσα.

Δυστυχώς αυτός που χάνει δεν είναι η Apple αλλά ένα καρό μεσαίες εταιρίες. Και το Viber έχει τα έσοδα κυρίως από διαφημίσεις αλλά ας φάει ψωμί και κανένας άλλος εκτός από 5-6 κολοσσούς.

Το RCS είναι (open source) πρωτόκολλο (προσφορά της google το έχει κάνει και με άλλα δικά της format δεν τα κράτησε κλειστά με copyright). Θα υπάρξουν (και υπάρχουν και σήμερα πχ το Samsung Messages)  και άλλοι messengers που θα το υποστηρίζουν.. Δεν κερδίζει (άμεσα) κάτι από αυτό η Google απλά αυτή τη στιγμή οι περισσότεροι έχουν την google εφαρμογή για rcs που δεν έχει διαφημίσεις ΟΥΤΕ απαιτεί να κάνει login σε google account (όπως messenger που θέλει login σε δικό του account πχ) και νομίζω τότε δεν κρατάει και κανένα backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

είναι η ρύθμιση ενεργοποιημένη από την αρχή ή ο χρήστης πρέπει να την ενεργοποιήσει? 

Βασικά το πρωτόκολλο επικοινωνίας δεν εξασφαλίζει και την 100% συμβατότητα μεταξύ των χρηστών διαφορετικών os… πχ η κρυπτογράφηση είναι στο χέρι της κάθε εταιρίας ξεχωριστά οπότε ακόμα και αν θελήσει κάποιος να στείλει κρυπτογραφημένο RCS μήνυμα μεταξύ G message και iMessage δεν θα λειτουργήσει…

Αυτό με την κρυπτογράφηση δεν το γνώριζα. Τεράστιο φάουλ από την Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     10 ώρες πριν, Tlykog είπε  Αν και έχω λίγο καιρό να ασχοληθώ με android, θυμήθηκα μια σουίτα εφαρμογών (βρίσκονται και στο fdroid) που ονομάζονται simple(και κάτι άλλο). Πχ simple SMS, simple phone κτλ https://www.simplemobiletools.com

 

Τα simple mobile toolsπριν κάποιες μέρες αγοράστηκαν από μια εταιρία και θα μπει στα apps που κατέβηκαν από playstore(όχι του fdroid ακομα) διαφημίσεις, tracking κτλ      https://www.reddit.com/r/SimpleMobileTools/comments/187w64x/simple_mobile_tools_bought_by_zipoapps/

Επεξ/σία από epsilon_tessera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

 

 

Ρε συ αν ο άλλος δεν το λάβει για τον οποιοδήποτε λόγο η εφαρμογή στέλνει αυτόματα το μήνυμα σαν SMS. Έλα να τα ξαναπούμε λοιπόν...

Γελάνε και οι πέτρες με την άρνηση πραγματικότητας που έχεις 

 

Μετά από πόση ώρα φίλε μου; Δεν γράφει.... Έκανα δοκιμή(ενεργό εννοείται το automatically)... Πέρασαν 30 λεπτά και ακόμα τπτ.... Samsung έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν έχω άρνηση πραγματικότητας, ρώτησα και μου απαντήσατε και είδα ότι ακόμα ούτε μπορώ να το χρησιμοποιήσω ούτε βλέπω να γίνεται στο κοντινό μέλλον.

Μεταξυ σας (Android) ας στέλνετε ότι θέλετε. Και μεταξύ μας (iOS) πάλι στέλνουμε ότι θελουμε. 

Ένα κοινό πρότυπο χλωμό να βρεθεί σύντομα πάντως. 

Το RCS σαν πρωτόκολο θα έρθει και είναι το μόνο σίγουρο ακόμη και αν αλλάξει γνώμη η Apple. Θα μπορούσε η Apple να ανοίξει το δικό της πρωτόκολλο και να το δώσει και στο Android αλλά προτίμησε να μείνει στο οικοσύστημα της για να νιώθουν οι πελάτες της "ξεχωριστοί".

 

7 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Το καταλαβαίνω να μην θες να το χρησιμοποιήσεις για τους Χ,ψ προσωπικούς λόγους.

Κοινό πρότυπο βρέθηκε. Είναι το RCS. Και θα το υιοθετήσει και η Apple μέσα στην επόμενη χρονιά. Το έχει ήδη ανακοινώσει.

Σε μια κρυπτογραφημένη συνομιλία τα δύο άκρα πρέπει να αποφασίσουν τον τρόπο με τον οποίο θα κρυπτογραφούν και θα αποκρυπτογραφούν τα μηνύματα. Ειδάλλως αν εγώ σου στείλω ένα μήνυμα "Hello World" και δεν σου έχω δώσει κλειδί  και αλγόριθμο κρυπτογράφησης θα πάρεις κάτι σαν "a01s@jas kaik2".

To RCS λοιπόν χρησιμοποιεί by default τον αλγόριθμο TLS. Η Apple είναι αυτή που δεν έχει προγραμματίσει το imessege να δέχεται αιτήματα κρυπτογραφημένων μηνυμάτων απ' το RCS.

Φταίει το Android η Google ή κάποιος κατασκευαστής τηλεφώνων; Για μένα όχι. Έχουν ένα ανοικτό πρωτόκολλο επικοινωνίας το οποίο υποστηρίζει κρυπτογράφηση.
Φταίει η Apple; Λιγάκι ναι. Το RCS δεν είναι κάτι καινούργιο και όταν έβρεχε ανοιχτά πρωτόκολλα επικοινωνίας εκείνη επέλεξε να κρατάει ομπρέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, xristosp59 είπε

έχει βρει κανείς καμία καλή εναλλακτική εφαρμογή (κατά προτίμηση open-source) για SMS?
το google messages ήρθε προ-εγκατεστημένο και θα ήθελα να το βγάλω

Πάτα στο μυνημα και επέλεξε αποστολή ως SMS/MMS

16 ώρες πριν, Gk2016 είπε

Συγκλονιστικό ... :P

Ότι πάρεις καλό είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spysoumi είπε

Μετά από πόση ώρα φίλε μου; Δεν γράφει.... Έκανα δοκιμή(ενεργό εννοείται το automatically)... Πέρασαν 30 λεπτά και ακόμα τπτ.... Samsung έχω.

Μετά από 15 λεπτά πρέπει να αποσταλεί αυτόματα σαν sms. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Bourdoulas said:

Μετά από 15 λεπτά πρέπει να αποσταλεί αυτόματα σαν sms. 

το google messenger σε android δεν βλέπω να στέλνει bydefault αυτόματα SMS ούτε τέτοια επιλογή να το ορίσω να το κάνει βλέπω (και έχω ψιλο-τελευταία έκδοση του προγράμματος στο mi 10 note μου). Και δεν θα ήταν σωστό να στέλνει μόνο του σε SMS/MMS. 

Αυτό που βλέπω θα σου πει "δεν έχει πάει το RCS. Θέλει μήπως να το στείλουμε SMS?". Με άλλα λόγια ο χρήστης πατάει τελική αποστολή ΑΝ το επιλέξει. Οχι αυτόματα πάντως.

Υ.Γ. τα samsung αλλα έχουν google messenger άλλα samsung messenger client (και αυτό τάχα συμβατό με RCS)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, polaki said:

αυτό δεν μπορεί να καταλάβει ο απλός κόσμος για το iMessage.

Ότι σου δίνει ένα χρονικό διάστημα (δεν ξέρω ποιο είναι αλλά ας πουμε 10λεπτα έτσι για τη συζήτηση) που αν ΔΕΝ  το ΛΑΒΕΙ ο άλλος, το στέλνει με SMS για να το λάβει, ή τουλάχιστον για να φύγει η ευθύνη από την Apple και να πάει προς τα δίκτυα κινητής.

Όσο αυτό δεν το λύνουν, το Google messages ή όπως σκατα κ αν λέγεται ούτε ξέρω πρώτη φορά το ακούω, τόσο θα είναι στην αφάνεια.

Οσο δεν λύνεται ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ το θέμα, δεν υπάρχει περίπτωση ούτε τώρα που το έμαθα να το εγκαταστησω για να το δοκιμάσω ΚΑΝ γιατί μέχρι τώρα είναι απλά “just another messaging app”. 

Αρκετα έχουμε ήδη. Thank you, next.

Υπάρχει στις ρυθμίσεις αυτό που λες. RCS Chats - > automatically resend as text (SMS/MMS) και το στέλνει με sms αν δεν πάει με RCS μετά από κάποια ώρα

Υ.Γ. Είμαι ένας απλός κόσμος

Επεξ/σία από mariosCS
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...