Προς το περιεχόμενο

Απλή ερώτηση για έσοδα-έξοδα ατομικής επιχείρησης


Superior

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση (σε όποιον ξέρει): Εκανα έναρξη ατομικης επιχειρησης πριν 5-6 μηνες περιπου (παροχής υπηρεσιών), και μεχρι τωρα τα έξοδα ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα απο τα έσοδα (σχεδον τετραπλάσια), το οποιο οφείλεται κυρίως στην προμήθεια επιπλων γραφειου, υπολογιστών (σταθερού και laptop), είδη βιβλιοπωλείου καθε είδους (ντοσιέ, τετράδια, πλαστικά κουτιά για τις ανάγκες της επιχείρησης, γραφικής ύλης, κλπ, κλπ) και απο έσοδα έχω κοψει μολις 3-4 τιμολόγια σε πελάτες (όχι και σπουδαία πράγματα όμως). Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο "πρόβλημα" εξαιτίας αυτής της δυσαναλογίας εσόδων/εξόδων? Σας ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολύ, αλλα επειδη κοβω ελαχιστα τιμολογια καθε μηνα (1-2 το πολύ, μιας και παρεχω "κατασκευή ιστοσελίδων"), δεν εχω λογιστή, τα κανω όλα μονος μου (επειδη ακριβως υπαρχουν ελαχιστα παραστατικα κάθε μηνα, το παραπανω που περιεγραφα ήταν για ολο το εξαμηνο, οχι για ενα μηνα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Στο τέλος της χρονιάς βγαίνει το "ισοζύγιο"  , αλλα και μεγάλες διαφορές μεταφέρονται στον επόμενο χρόνο. Πράγματα που αγοράζονται για την επιχείρηση δηλώνονται σαν "πάγια" και δεν "μετράνε" στις αγορές...

Ο λογιστής σου θα σε συμβουλέψει καλύτερα

2 λεπτά πριν, Superior είπε

δεν εχω λογιστή

Δεν γίνεται αυτό. Εναρξη στη δου ποιος έκανε ? ταμειακή ποιος δήλωσε στην εφορία ???

Εαν δεν έχεις , πρέπει να βρείς άμεσα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι όμως γίνεται, δεν ειναι υποχρεωτικη η ύπαρξη λογιστή, το έχω ρωτησει στην εφορία (αφου σπάνια κόβω μόνο 1-2 τιμολόγια τον μήνα, δεν ειναι απαραίτητος). Την έναρξη την εκανα μονος μου online μεσα απο το Gov σε 10 λεπτάκια (έχουν γίνει χιλιάδες ενάρξεις με αυτo τον τρόπο απο 1/1/2023 που το συμπεριέλαβε το Gov στις online υπηρεσιες του), βασικά τα έκανα ολα μόνος μου online ηλεκτρονικά.

 

Επεξ/σία από Superior
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα έρθει η ώρα να υποβάλεις περιοδική ΦΠΑ, θα μάθεις γιατί θες λογιστή.

απο όλα τα έξοδα που κανεις, αυτό βρήκες να λυπηθείς; Το πιο βασικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Superior είπε

Κι όμως γίνεται, δεν ειναι υποχρεωτικη η ύπαρξη λογιστή, το έχω ρωτησει στην εφορία (αφου σπάνια κόβω μόνο 1-2 τιμολόγια τον μήνα, δεν ειναι απαραίτητος). Την έναρξη την εκανα μονος μου online μεσα απο το Gov σε 10 λεπτάκια (έχουν γίνει χιλιάδες ενάρξεις με αυτo τον τρόπο απο 1/1/2023 που το συμπεριέλαβε το Gov στις online υπηρεσιες του), βασικά τα έκανα ολα μόνος μου online ηλεκτρονικά.

 

Wtf bro; Τα έξοδα στο mydata ποιος θα τα χαρακτηρίσει; Από 1/1/24 και ειδικά στο 2ο εξάμηνο θα αλλάξουν τα κόζια όταν και θα ενεργοποιηθούν τα πρόστιμα. Μόνος μπορείς να τσεκάρεις αν ανεβαίνουν σωστά τα έσοδα; Είσαι σίγουρος ότι τιμολογείς σωστά; Αν αγοράσεις tablet/laptop ξέρεις την αντιμετώπιση στην περιοδική ΦΠΑ; Αν έχεις λιανικές ξέρεις αν είσαι υπόχρεος ταμειακής και αν αυτή πρέπει να συνδεθεί με pos; Αν πρέπει, ξέρεις να βγάλεις το AES key να το δώσεις στον τεχνικό; Μπορείς να διακρίνεις τις έννοιες ταμειακή, πάροχος και φορολογικός μηχανισμός; Μπορείς να διακρίνεις τα οφέλη κάθε κατηγορίας για να διαλέξεις ανάμεσα στα 3 το πιο ορθό για την περίπτωση σου; Βιβλίο παγίων τηρείς ή όλα τα έξοδα χύμα;  Με τον εφκα τι παίζει; Αυτά είναι μόνο μερικά παραδείγματα. Κατά τη γνώμη μου ξεκίνησες εντελώς λάθος. Fix it now γιατί σε βλέπω κάποια στιγμή να πληρώνεις το κόστος 3 λογιστών αναδρομικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Superior είπε

Κι όμως γίνεται, δεν ειναι υποχρεωτικη η ύπαρξη λογιστή, το έχω ρωτησει στην εφορία (αφου σπάνια κόβω μόνο 1-2 τιμολόγια τον μήνα, δεν ειναι απαραίτητος). Την έναρξη την εκανα μονος μου online μεσα απο το Gov σε 10 λεπτάκια (έχουν γίνει χιλιάδες ενάρξεις με αυτo τον τρόπο απο 1/1/2023 που το συμπεριέλαβε το Gov στις online υπηρεσιες του), βασικά τα έκανα ολα μόνος μου online ηλεκτρονικά.

 

δεν είναι υποχρεωτική η ύπαρξη λογιστή όμως εάν είχες έναν θα σε είχε ενημερώσει ποια είναι η διαδικασία για τα πάγια, για τα έξοδά του και τον ΦΠΑ. υπάρχουν χίλια πράγματα στην έναρξη όπως

1/ταμειακή
2/επαγγελματικός λογαριασμός
3/φπα
4/mydata
5/πάγια
6/εφκα
7/pos

δεν είναι όλα απλά έσοδα έξοδα. αυτά ισχύουν για τον μισθωτό/συνταξιούχο και πάλι υπάρχουν δυσκολίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Superior είπε

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση (σε όποιον ξέρει): Εκανα έναρξη ατομικης επιχειρησης πριν 5-6 μηνες περιπου (παροχής υπηρεσιών), και μεχρι τωρα τα έξοδα ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα απο τα έσοδα (σχεδον τετραπλάσια), το οποιο οφείλεται κυρίως στην προμήθεια επιπλων γραφειου, υπολογιστών (σταθερού και laptop), είδη βιβλιοπωλείου καθε είδους (ντοσιέ, τετράδια, πλαστικά κουτιά για τις ανάγκες της επιχείρησης, γραφικής ύλης, κλπ, κλπ) και απο έσοδα έχω κοψει μολις 3-4 τιμολόγια σε πελάτες (όχι και σπουδαία πράγματα όμως). Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο "πρόβλημα" εξαιτίας αυτής της δυσαναλογίας εσόδων/εξόδων? Σας ευχαριστώ.

 

Δεν είναι όλα έξοδα.

Υπάρχουν και πάγια.

Ποιός θα υπογράψει το Ε3 ? ΕΣΥ?

Τα mydata τα στέλνεις ΕΣΥ?

22 ώρες πριν, Superior είπε

Κι όμως γίνεται, δεν ειναι υποχρεωτικη η ύπαρξη λογιστή, το έχω ρωτησει στην εφορία (αφου σπάνια κόβω μόνο 1-2 τιμολόγια τον μήνα, δεν ειναι απαραίτητος). Την έναρξη την εκανα μονος μου online μεσα απο το Gov σε 10 λεπτάκια (έχουν γίνει χιλιάδες ενάρξεις με αυτo τον τρόπο απο 1/1/2023 που το συμπεριέλαβε το Gov στις online υπηρεσιες του), βασικά τα έκανα ολα μόνος μου online ηλεκτρονικά.

 

Τι τιμολόγια κόβεις? 

Ηλεκτρονικα ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...