Προς το περιεχόμενο

Bricked μητρική, υπάρχει ελπίδα;;;


GeoYoung

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινότητα! Μόλις την περασμένη εβδομάδα αγοράσα την ASRock Z590 Phantom Gaming-ITX/TB4 Wi-Fi Motherboard Mini ITX με Intel 1200 Socket και στην προσπάθεια μου να εγκαταστήσω τα windows 11, είδα ότι έπρεπε να κάνω instant flash για να γίνει upgrade και να είναι συμβατη με τα 11. Οπερ και έκανα αλλά πέρασε πολύ ώρα και δυστυχώς δεν συνέβαινε τιποτα. Αναγκαστικά λοιπόν να κάνω restart (ναι ξέρω ότι δεν έπρεπε να το κάνω, αλλα δεν γινόταν τίποτα για πολύ ώρα) και μετά η μητρική δεν λειτουργουσε. Δείχνει να παίρνει ρευμα αλλα κάνει restart συνέχεια χωρίς να δίνει κανένα σήμα στο monitor. Διάβασα ότι έγινε bricked (αλήθεια ποια είναι η ελληνική ορολογία;;;;). Οπότε και το ερώτημα μου, υπάρχει κάποια ελπίδα;;;; (εκανα CMOS clear, αλλά δεν άλλαξε κάτι, και όχι δεν έχει flashback ή κάτι άλλο αντιστοιχο). Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Clear cmos από το jumper η έβγαλες και την μπαταρία ?όχι ότι θα αλλάξει και τίποτα αλλά καμιά φορά δεν ξέρεις, 

Άμα έχει εγγύηση την στέλνεις rma κάνοντας τον ανήξερο, διαφορετικά μπορείς να βρεις στο ebay ένα  bios chip για την συγκεκριμένη mobo και να πας σε έναν ηλεκτρονικό να βγάλει το bricked και  κολλήσει το νέο, μπορεί με ψάξιμο  να βρεις και κάποιον τεχνικό  που να έχει την δυνατότητα να προγραμματίσει το ίδιο chip με εξωτερικό flasher 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, FORIS78 είπε

Clear cmos από το jumper η έβγαλες και την μπαταρία ?όχι ότι θα αλλάξει και τίποτα αλλά καμιά φορά δεν ξέρεις, 

Άμα έχει εγγύηση την στέλνεις rma κάνοντας τον ανήξερο, διαφορετικά μπορείς να βρεις στο ebay ένα  bios chip για την συγκεκριμένη mobo και να πας σε έναν ηλεκτρονικό να βγάλει το bricked και  κολλήσει το νέο, μπορεί με ψάξιμο  να βρεις και κάποιον τεχνικό  που να έχει την δυνατότητα να προγραμματίσει το ίδιο chip με εξωτερικό flasher 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση. Μηπως γνωρίζει κανεις κάποιον τεχνικό που μπορεί να προγραμματισει το chip; Πήρα στα διάφορα repair μαγαζια και μου είπαν πως δεν έχουν την δυνατότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GeoYoung είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση. Μηπως γνωρίζει κανεις κάποιον τεχνικό που μπορεί να προγραμματισει το chip; Πήρα στα διάφορα repair μαγαζια και μου είπαν πως δεν έχουν την δυνατότητα. 

Από που πήρες την μητρική ; στείλε την πίσω με περιγραφή βλάβης  "no post" , λες και θα καταλάβουν  ότι είναι corrupted το bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

Από που πήρες την μητρική ; στείλε την πίσω με περιγραφή βλάβης  "no post" , λες και θα καταλάβουν  ότι είναι corrupted το bios.

Αυτό σκέφτομαι να κάνω, αφού την πήρα μόλις την προηγούμενη εβδομαδα. Μέσω skroutz την πήρα, οπού μπορώ να την επιστρέψω με αιτιολογία ότι ήταν ελλωτηματική. Δεν θα φαίνεται όμως ότι πήγε να γίνει upgrade? Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GeoYoung είπε

Αυτό σκέφτομαι να κάνω, αφού την πήρα μόλις την προηγούμενη εβδομαδα. Μέσω skroutz την πήρα, οπού μπορώ να την επιστρέψω με αιτιολογία ότι ήταν ελλωτηματική. Δεν θα φαίνεται όμως ότι πήγε να γίνει upgrade? Thanks!

Δεν έχεις κάτι να χάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...