Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή ελλατωματικου προϊόντος χωρίς παραστατικα


spicook

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον Απρίλιο αγόρασα ένα ups 25w της legrand το οποιο δουλευε μια χαρα.εφυγα σεζόν και τώρα που γύρισα διαπιστώνω ότι η μπαταρία είναι τελείως νεκρή.θελω να το επιστρέψω από το κατάστημα που το αγόρασα με φυσική παρουσία και μετρητά.δεν βρίσκω πουθενά την απόδειξη αγοράς.τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση?

Επεξ/σία από spicook
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, spicook είπε

Τον Απρίλιο αγόρασα ένα ups 25w της legrand το οποιο δουλευε μια χαρα.εφυγα σεζόν και τώρα που γύρισα διαπιστώνω ότι η μπαταρία είναι τελείως νεκρή.θελω να το επιστρέψω από το κατάστημα που το αγόρασα με φυσική παρουσία και μετρητά.δεν βρίσκω πουθενά την απόδειξη αγοράς.τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση?

Οι μπαταρίες, συνήθως έχουν εγγύηση 6 μήνες. Λογικά δεν θα σε καλύψει άσχετα με το παραστατικό. Από κει και πέρα η μπαταρία δεν κοστίζει και ιδιαίτερα ακριβά να την αλλάξεις μόνος σου, αν το κατέχεις λίγο το άθλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, fmarkos said:

Οι μπαταρίες, συνήθως έχουν εγγύηση 6 μήνες. Λογικά δεν θα σε καλύψει άσχετα με το παραστατικό. Από κει και πέρα η μπαταρία δεν κοστίζει και ιδιαίτερα ακριβά να την αλλάξεις μόνος σου, αν το κατέχεις λίγο το άθλημα. 

Εάν είναι το μοντέλο που είχα και εγω, είναι fix. Δεν αλλάζει η μπαταρία. Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις αν δεν κάνω λάθος, είναι 1 χρόνος η εγγύηση για τη μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, spicook είπε

Τον Απρίλιο αγόρασα ένα ups 25w της legrand το οποιο δουλευε μια χαρα.εφυγα σεζόν και τώρα που γύρισα διαπιστώνω ότι η μπαταρία είναι τελείως νεκρή.θελω να το επιστρέψω από το κατάστημα που το αγόρασα με φυσική παρουσία και μετρητά.δεν βρίσκω πουθενά την απόδειξη αγοράς.τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση?

Οταν φευγεις για καιρο και κλεινεις το UPS να αποσυνδέεις την μπαταριά απο μεσα. Εγω αυτο κανω στο δικο μου και τωρα την εχω κοντα στα 4 χρονιά χωρίς να εχει ακομα πρόβλημα. Η μπαταριά εκφορτίζεται απο μονή της περίπου 2% (25 βαθμούς κελσιου) καθε μηνα, παιζει ρολο η εξ/κη θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Οταν ειναι πανω στο κλειστο UPS μπορει να την εκφορτώνει ποιο γρήγορα καθοτι ειναι πανω στο κύκλωμα φόρτισης το οποιο δεν λειτουργεί μεν, αλλα δε μπορει να συμβάλει στην ποιο γρήγορη εκφορτηση της.

Δεν νομίζω να σε καλύψει η εγγύηση για αυτον τον λογο αλλα προσπάθησε. Εγω εχω ενα UPS της APC σειρα PRO οπου εκει η μπαταριά αποσυνδέετε ευκολα και γρηγορα χωρις εργαλεία.

EDIT: και για αυτο οταν παίρνουμε καινούριο UPS η μπαταριά ειναι αποσυνδεδεμένη και πρεπει την 1η φορά να την συνδέσουμε εμεις. Αναφέρομαι στα κανονικά UPS (230V) και οχι σε αυτα που εχουν βγει για backup στα routers (12/24V).

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filip123go είπε

Εάν είναι το μοντέλο που είχα και εγω, είναι fix. Δεν αλλάζει η μπαταρία. Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις αν δεν κάνω λάθος, είναι 1 χρόνος η εγγύηση για τη μπαταρία.

Θες να πεις ότι αγοράζεις ups και είσαι μια ζωή με την ίδια μπαταρία; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, fmarkos said:

Θες να πεις ότι αγοράζεις ups και είσαι μια ζωή με την ίδια μπαταρία; 

Ναι, ήταν με την ίδια μπαταρία (όσο κράτησε, νομίζω γύρω στον 1 χρόνο και το δικό μου) . Ήταν ups για το μόντεμ. Όχι για το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ναι, ήταν με την ίδια μπαταρία (όσο κράτησε, νομίζω γύρω στον 1 χρόνο και το δικό μου) . Ήταν ups για το μόντεμ. Όχι για το pc.

Και εκεί θα έπρεπε να αλλάζει, θυμάσαι τον τύπο του ups; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...