Προς το περιεχόμενο

Νέα τιμολόγια ρεύματος για όσους έχουν φωτοβολταικά και Net Metering


anikologr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους, 

 

παντού διαβάζω για τον πανικό που επικρατεί για τα νέα τιμολόγια ρεύματος. Η ερώτησή μου έχει να κάνει σε όσους έχουν φωτοβολταικά με ενεργειακό συμψηφισμό (net metering). Πόσο μας επηρεάζουν οι αλλαγές και αν έχετε ψαχτεί για το τι πρέπει να επιλέξουμε από το νέο έτος. Μέχρι τώρα ήμουν στο Γ1/Γ1Ν Οικιακό της ΔΕΗ και θα παραμείνω στο ίδιο σύμφωνα με μια επιστολή αλλά αυτό πλέον διαμορφώνεται ανά μήνα. Επιπλέον αν έχει κάποια σημασία έχω νέο έξυπνο μετρητή. Μέχρι τώρα εκδίδεται ένας λογαριασμός τον χρόνο.

 

Περιμένω τις απόψεις σας!

Επεξ/σία από anikologr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι, οτι εφοσον η παραγωγη υπερκαλυπτει την καταναλωση δεν μας επηρεαζουν τα νεα τιμολογια ρευματος. Το μονο που ισως ειναι σημαντικο ειναι το υψος του παγιου. Λογικα μας συμφερει να παμε καπου με το χαμηλοτερο παγιο. Την επομενη εβδομαδα βαζω τα δικα μου φωτοβολταικά.

Επισης καπου διαβασα οτι για εμας με τα φωτοβολταικά, το καλυτερο τιμολογιο ειναι το πορτοκαλι. Ειλικρινα ομως δεν καταλαβαινω τον λογο, εαν η παραγωγη υπερκαλυπτει την καταναλωση

Επεξ/σία από PK1926
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσείς που έχετε φ/β είστε βέβαιοι 100% οτι έχετε smart μετρητές ? (με sim ενεργοποιημένη , συνδέεστε στο δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ και οι μετρήσεις είναι συνεχόμενες σε πραγματικό χρόνο?)

7 ώρες πριν, anikologr είπε

. Μέχρι τώρα ήμουν στο Γ1/Γ1Ν Οικιακό της ΔΕΗ και θα παραμείνω στο ίδιο σύμφωνα με μια επιστολή αλλά αυτό πλέον διαμορφώνεται ανά μήνα.

εδώ και 18 μήνες διαμορφώνεται ανά μήνα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2023 στις 5:33 ΜΜ, korakios είπε

εσείς που έχετε φ/β είστε βέβαιοι 100% οτι έχετε smart μετρητές ? (με sim ενεργοποιημένη , συνδέεστε στο δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ και οι μετρήσεις είναι συνεχόμενες σε πραγματικό χρόνο?)

εδώ και 18 μήνες διαμορφώνεται ανά μήνα 😛

Εμένα μου τον άλλαξαν τον μετρητή το καλοκαίρι σε smart. Τώρα αν τον έχουν ενεργοποιήσει και λειρουργεί και σαν smart δεν το γνωρίζω. Προφανώς και δεν με ενδιαφέρει η ανά μήνα διαμόρφωση του τιμολογίου (γιαυτό εξάλου έβαλα τα φβ, για να γλιτώσω από αυτό τον βραχνά). Απλά σκέφτομαι αν το Γ1 παραμένει το σωστό τιμολόγιο ή συμφέρει (για λόγους παγίου κτλ) η μετάβαση σε άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, και εγώ έχω net meetering 4 kw.Επίσης και εμένα μόυ είχαν αλλάξει το ρολόι και μόυ είχαν πεί ότι είναι σμαρτ τον είχα πληρώσει 250 ευρώ.

Τώρα ψάχνομαι και εγώ σέ ποιο τιμολόγιο νά πάω. 

Αν μάθω κάτι θα γράψω!

Στις 9/12/2023 στις 9:31 ΠΜ, anikologr είπε

Εμένα μου τον άλλαξαν τον μετρητή το καλοκαίρι σε smart. Τώρα αν τον έχουν ενεργοποιήσει και λειρουργεί και σαν smart δεν το γνωρίζω. Προφανώς και δεν με ενδιαφέρει η ανά μήνα διαμόρφωση του τιμολογίου (γιαυτό εξάλου έβαλα τα φβ, για να γλιτώσω από αυτό τον βραχνά). Απλά σκέφτομαι αν το Γ1 παραμένει το σωστό τιμολόγιο ή συμφέρει (για λόγους παγίου κτλ) η μετάβαση σε άλλο...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mik100 είπε

Καλησπέρα, και εγώ έχω net meetering 4 kw.Επίσης και εμένα μόυ είχαν αλλάξει το ρολόι και μόυ είχαν πεί ότι είναι σμαρτ τον είχα πληρώσει 250 ευρώ.

Τώρα ψάχνομαι και εγώ σέ ποιο τιμολόγιο νά πάω. 

Αν μάθω κάτι θα γράψω!

 

πόσταρε λίγο τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις απο πρόσφατο λογαριασμό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Εμένα μετά την τοποθέτηση των φβ μου έρχεται λογαριασμός κάθε χρόνο. Υποτίθεται με τον έξυπνο μετρητή θα ερχόταν πιο συχνά..Ακόμα τπτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, anikologr είπε


Εμένα μετά την τοποθέτηση των φβ μου έρχεται λογαριασμός κάθε χρόνο. Υποτίθεται με τον έξυπνο μετρητή θα ερχόταν πιο συχνά..Ακόμα τπτ...

Δηλαδή σάς έρχεται λογαριασμός μία φορά το χρόνο;

Εμένα κάθε μήνα και εκκαθαριστικό μάλιστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mik100 είπε

Δηλαδή σάς έρχεται λογαριασμός μία φορά το χρόνο;

Εμένα κάθε μήνα και εκκαθαριστικό μάλιστα. 

Ναι μία φορά τον χρόνο και φυσικά τσούζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προτείνω νά κάνετε μία κουβέντα μέ τον παροχό σάς μήν πώς κάτι δέν πάει καλά. 

Σάς δίνουν εξηγείση αναλυτικά τής κατανάλωσης του κάθε μήνα ξεχωριστά; Η απλός ένα συγκεντρωτικό ετήσιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...