Προς το περιεχόμενο

Νέα τιμολόγια ρεύματος για όσους έχουν φωτοβολταικά και Net Metering


anikologr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, mik100 είπε

Τελικά μέ αυτά τά στοιχεία πού έδοσα βγάζει κάνεις συμπέρασμα σέ ποιο τιμολόγιο θά ήταν το ιδανικό;

πόσες κιλοβατωρες ανα έτος χρεώνεσαι ? αν δεν είναι πολλές κυνηγάς 50άρια και 100άρια δώρων που παίζουν απο το καλοκαίρι , αν όχι ανάλογα την απάντηση που θα δώσεις για το ποια θα είναι η μέση τιμή κιλοβατώρας για το επόμενο έτος μπορώ να σου προτείνω σταθερό

Συνέχεια στο νήμα της ΔΕΗ ή στο νήμα με τους άλλους πάροχους , δεν αλλάζει κάτι με τον τύπο τιμολογίου που είσαι

____________________________________________

υπόλοιποι δείτε αν έχετε ωριαία μέτρηση ή όχι , θυμάμαι με σιγουριά κάποιοι απαντήσαν οτι δίνουν σε πραγματικό χρόνο τιμές στο ΔΕΔΔΗΕ , αν ναι πρέπει να έχετε χρεώσεις "Ωριαίου" όχι "Μη Ωριαίου"

https://www.dei.gr/media/2k4fbno2/myhomeopen_2024.pdf

κοινές οι ρυθμιζόμενες για όλους τους πάροχους 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2023 στις 7:32 ΜΜ, korakios είπε

πόσες κιλοβατωρες ανα έτος χρεώνεσαι ? αν δεν είναι πολλές κυνηγάς 50άρια και 100άρια δώρων που παίζουν απο το καλοκαίρι , αν όχι ανάλογα την απάντηση που θα δώσεις για το ποια θα είναι η μέση τιμή κιλοβατώρας για το επόμενο έτος μπορώ να σου προτείνω σταθερό

Συνέχεια στο νήμα της ΔΕΗ ή στο νήμα με τους άλλους πάροχους , δεν αλλάζει κάτι με τον τύπο τιμολογίου που είσαι

____________________________________________

υπόλοιποι δείτε αν έχετε ωριαία μέτρηση ή όχι , θυμάμαι με σιγουριά κάποιοι απαντήσαν οτι δίνουν σε πραγματικό χρόνο τιμές στο ΔΕΔΔΗΕ , αν ναι πρέπει να έχετε χρεώσεις "Ωριαίου" όχι "Μη Ωριαίου"

https://www.dei.gr/media/2k4fbno2/myhomeopen_2024.pdf

κοινές οι ρυθμιζόμενες για όλους τους πάροχους 

Οι "ωριαίοι" έχουν και μέτρηση αέργου. Έχω τηλεμέτρηση και δεν θεωρείτε "ωριαίος". Μου το απάντησε και η ΡΑΕ, σε σχετικό ερώτημα το Μάη. Πληρώνω το 4,434 / kVA. Κλείδωσα το σταθερό MyHomeOnline πριν το Δεκέβρη, λόγω πάγιου 1€/μήνα και λόγω ότι έχω περίσσεια kWh, από το καλοκαίρι. Από 4Δεκ το νέο Online έχει πάγιο 3,5 € / μήνα, αλλά πολύ χαμηλότερη χρέωση kWh από το δικό μου, οπότε είναι επίσης μία καλή επιλογή. Για το πορτοκαλί δεν έχω βρει πληροφόρηση και πιστεύω θα έχει ακριβότερο πάγιο, δεν καταλαβαίνω και τι νόημα έχει, εάν έχεις περίσσεια. Σε επικοινωνία με τη ΔΕΗ, εάν πρέπει να δηλώσω την 1/1/2024, ποιό τιμολόγιο θέλω, αφού δεν υπάρχει καμμία επιστολή στο myΔΕΗ (είχαν στείλει SMS, μεσάνυχτα Σαββάτου! να μπω να δω την επιστολή), μου είπαν ότι δεν θα στείλουν επιστολή σε εμένα, αφού έκλεισα σταθερό για 12 μήνες το Νοε. Αντιφατικό αυτό με τα δημοσιεύματα. Επίσης, το Σεπ με πήρε τηλ. η ΔΕΗ, ότι ο λογαριασμός θα έρχεται κάθε μήνα και όχι κάθε χρόνο που ερχόταν. Ήρθε για δύο μήνες μηνιαίος, με τα λάθη του, όπως πάντα, και μετά τίποτα. Δεν έχει δώσει ο ΔΕΔΔΗΕ νέες μετρήσεις ανά μήνα, αν και βλέπω online τις καθημερινές καταναλώσεις μου στο ΔΕΔΔΗΕ app. Αθάνατο Ελληνικό Δημόσιο :-)

Επεξ/σία από DimitrPa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2023 στις 9:31 ΠΜ, anikologr είπε

Εμένα μου τον άλλαξαν τον μετρητή το καλοκαίρι σε smart. Τώρα αν τον έχουν ενεργοποιήσει και λειρουργεί και σαν smart δεν το γνωρίζω. Προφανώς και δεν με ενδιαφέρει η ανά μήνα διαμόρφωση του τιμολογίου (γιαυτό εξάλου έβαλα τα φβ, για να γλιτώσω από αυτό τον βραχνά). Απλά σκέφτομαι αν το Γ1 παραμένει το σωστό τιμολόγιο ή συμφέρει (για λόγους παγίου κτλ) η μετάβαση σε άλλο...

Spoiler

@anikologr αν μπορείς απάντησέ μου σε αυτό το thread αν ο έξυπνος μετρητής σου έχει τα εξής:

1) Αναμμένο μόνιμα το κόκκινο λαμπάκι πάνω δεξιά PWR

2) Αναβοσβήνει το πράσινο λαμπάκι πάνω δεξιά NET

3) Αναβοσβήνουν τα λαμπάκια πάνω δεξιά RXD και TXD

4) Στην ψηφιακή οθόνη του μετρητή σου έχει ένδειξη ισχύος σήματος κινητής

Και φυσικά αν μπορείς ανέβασε και φωτό του μετρητή αν μπορείς στο παρακάτω thread γιατί προσωπικά δεν έχω καταλάβει πώς καταλαβαίνουμε αν ο ψηφιακός μετρητής μας είναι και έξυπνος.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα.Βρισκομαι στην αναζητηση για τοποθετηση ΦΒ συστηματων με net metering καθως εχω πολυ υψηλες καταναλωσεις.

Θα ηθελα να μαθω ποσο περιπου πιο κατω βγαινουν οι ρυθμιζομενες χρεωσεις στους εκκαθαριστικους με την χρηση του net metering.

Χονδρικα μου ειπαν να υπολογιζω 50% πιο κατω αλλα δεν ξερω αν ειναι ετσι.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Depon13 είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα.Βρισκομαι στην αναζητηση για τοποθετηση ΦΒ συστηματων με net metering καθως εχω πολυ υψηλες καταναλωσεις.

Θα ηθελα να μαθω ποσο περιπου πιο κατω βγαινουν οι ρυθμιζομενες χρεωσεις στους εκκαθαριστικους με την χρηση του net metering.

Χονδρικα μου ειπαν να υπολογιζω 50% πιο κατω αλλα δεν ξερω αν ειναι ετσι.

Ευχαριστω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/816633-the-photoelectric-thread-tα-λέμε-όλα-για-τα-φωτοβολταικά/?do=getNewComment

δεν έχει σχέση με τα νέα πορτοκαλί τιμολόγια (που ακόμα δεν ισχύουν)

Γενικά θα πρότεινα να κλειδωθεί το παρών μέχρι να ποστάρουν στο άλλο νήμα οτι ενεργοποιήθηκε απο ΔΕΔΔΗΕ η δυναμική καταμέτρηση (καμία σχέση με τον τύπο του μετρητή , ακόμα και αν γίνεται τηλεμέτρηση μια στο τόσο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Έχω 5αρι net metering.

Αυτοί που έρχονται να μετρήσουν από δεδδηε δεν ξέρουν ποιες ενδείξεις να πάρουν.

Να πω ότι δεν έχω ημερήσιο νυχτερινό.

Θεωρώ ότι μας ενδιαφέρουν τρεις ενδείξεις

Πόση ενέργεια απορροφάται από το δίκτυο 1.8.0. μετρητή δεδδηε.

Πόση ενέργεια εκχεεται στο δίκτυο 2.8.0 μετρητή δεδδηε

Πόση ενέργεια παράγεται συνολικά 2.8.0 μετρητή του φβ.

Ξέρεις κάνεις να μου απαντήσει αν είναι έτσι;

Ο λογαριασμός που μου στέλνει η ΔΕΗ έχει την παρακάτω εικόνα: γιατί να έχει την ένδειξη 11 που είναι το ημερήσιο; τι δεν καταλαβαίνω καλά; το θέμα είναι ότι και ο τοπικός δεδδηε δεν ξέρει. Και μάλιστα αυτοί μου είπαν ότι μάλλον δεν παίρνουν τις ενδείξεις σωστά. Αλλά δεν ξέρουν και τι να πάρουν.

 

Screenshot_20240104-063625.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βασικά προτείνω να κλειδώσει και το παρών , έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν τιμολόγια πορτοκαλί για όσους έχουν metering (και δεν υποστηρίζεται ακόμα απο ΔΕΔΔΗΕ)

@Thresh όποτε το δεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...