Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από Full Frame into Mirrorless


Themoo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Κάτοχος DSLR Canon 6d Mark ii, έφτασε και μένα η ώρα μου να αλλάξω το σώμα και να πάω προς την νέα τεχνολογία των Mirrorless. Να σημειωθεί πως όποια κάμερα επιλεγεί θα βάλω και αντάπτορα διότι έχω τον 24-70 2.8 της Tamron  και ο αντίστοιχος σε τεχνολογία RF στοιχίζει όσο μια νέα κάμερα. Έχω βρει 2 οι οποίες έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον μου, η μια είναι η Canon EOS R6 και η άλλη η Canon EOS R8. Κάνοντας την έρευνα μου μπορώ να πω πως με έχει κερδίσει περισσότερο η R8 λόγω Specs (άπειρα κοινά με την EOS  R6 Mark ii) και λόγω βάρους. Βέβαια γλιτώνοντας τόσο βάρος υστερεί πάρα πολύ σε χωρητικότητα μπαταρίας, περίπου -1000 MAH σε σύγκριση με την μπαταρία της R6. Επίσης δεν έχει δεύτερη υποδοχή για κάρτα μνήμης όπως η R6. Εδώ θα ήθελα να σημειωθεί πως δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος, απλά ταξιδεύω πάρα μα πάρα πολύ και η φωτογραφική είναι προέκταση του χεριού μου όταν ταξιδεύω. Έχω πάντα πάνω 2-3 μπαταρίες και έξτρα κάρτα μνήμης άσχετα αν ξέρω ότι θα τραβήξω πολύ ή λιγο.                                                 Ασχολούμαι και με editing και όρισμενες φορές προμοτάρονται οι φωτογραφίες μου από ομάδες που μπορεί να είμαι μέλος. Ήθελα λοιπόν τα "φώτα" όσων μπορούν να εκφέρουν άποψη μιας και η τιμή και των 2 αυτή τη στιγμή βρίσκεται στα ίδια επίπεδα. 

Επίσης τι αντάπτορα θα προτείνατε για τον Ταμρον τον οποίον ανέφερα παραπάνω για τη συγκεκριμένη.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά, όντας κάτοχος της R6 και έχοντας δοκιμάσει την R8 αρκετά, θα επέλεγα την R6, αλλά εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις.

Την R6 θα επέλεγα λόγω του In Body Image Stabilisation που θα το χρειαστείς αν δεν έχεις σταθεροποίηση σε κάθε φακό, της δυνατότητας για 1/8000 αντί για 1/4000 στο μηχανικό κλείστρο, της μεγαλύτερης μπαταρίας και του πολύ καλύτερου viewfinder. Δεν ξέρω επίσης πως συγκρίνονται στα συστήματα εστίασης, αλλά της R6 είναι το ίδιο με της R5 και μπορώ να σου πω ότι είναι κορυφή, ακόμη και για γρήγορα θέματα.

Εδώ έχεις από τη μία μία επαγγελματική Mirrorless, που δουλεύει τέλεια σε κάθε περιβάλλον, έχει άριστη εργονομία με κάθε κουμπί εκεί που πρέπει, εξαιρετικό κράτημα και δεν πρόκειται να σου λείψει κάτι. Από την άλλη (R8) ένα πιο χομπίστικο σώμα με χειρότερο κράτημα σίγουρα (αν πιάσεις και τις δύο νομίζω το καταλαβαίνεις αμέσως, φαίνεται και η λαβή στην πρώτη φωτό που παραθέτω) και με πολύ "λιγότερο" χειρισμό, καθώς δεν έχει joystick, που είναι βολικό για να διαλέγεις ποιο μάτι ή ποιο πρόσωπο θες σε εστίαση αλλά και τα ίδια τα σημεία εστίασης, χωρίς ροδέλα γύρω από το πλήκτρο SET και χωρίς μερικά κουμπιά ακόμη, που ίσως φαίνονται περιττά αλλά επειδή επαναπρογραμματίζονται μπορούν να κάνουν την R6 να πετάει σε ταχύτητα ρυθμίσεων στο πεδίο χωρίς να χρειάζεται να βγάλεις το μάτι σου από το σκόπευτρο. Μπορώ να σου προτείνω τι μπορείς να κάνεις με αυτά τα κουμπιά, όπως το να αλλάζεις με ένα πάτημα σε Servo Af και με ένα πάτημα τι σημεία εστίασης θες να χρησιμοποιήσεις.

Απλώς αυτή τη στιγμή πέφτεις σε μία πολύ καλή συγκυρία, λόγω του ότι υπάρχει η r6 ii ίσως και θέλουν να ξεστοκάρουν και έχουν μια εξαιρετική έκπτωση για μία επαγγελματική μηχανή. H r8 μου φαίνεται πολύ ακριβή για μια μηχανή που λίγο πολύ αντικαθιστά την RP που σήμερα κάνει 800 ευρώ και όχι την R.

Αν δεν έχεις κάποιο πολύ σοβαρό λόγο να πας στην R8, δε θα το σκεφτόμουν καν.

Όσον αφορά τον αντάπτορα, δεν τον έχω γιατί δεν έχω ef φακούς, αλλά θα πήγαινα με τον κλασικό της Canon. Λένε όλοι ότι δουλεύει άψογα. Δεν ξέρω απλά αν είναι διαθέσιμος στην αγορά ή είναι σε έλλειψη, γιατί διάβασα κάπου κάτι τέτοιο.

image.png.95da421e1722955bd8aa911e129984e2.pngimage.png.71e1450cf48ac2ce8c3ca2cbf56e139d.png

Επεξ/σία από zipo
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπα και παραπάνω, η τιμή της r6 ανέβηκε ήδη στα 1600 και καταλαβαίνω ότι και πάλι έχει έκπτωση. Πρόλαβες μήπως να παραγγείλεις/αγοράσεις;

Καταλαβαίνω ότι θα ανέβει εντός κάποιου διαστήματος στα 1900. Και πάλι με την r8 στα 1400 και την r6 στα 1600 θα διάλεγα τη δεύτερη.

Αν ανέβει στα 1900, μετά είναι θέμα του πόσα θες να διαθέσεις.

Υπάρχει το σενάριο κάποιο μαγαζί να σου δώσει την r6 στα 1400 για λίγο ακόμη, χωρίς να είναι σίγουρο αυτό. Ανάλογα με το πως δουλεύουν τις εκπτώσεις υποθέτω. Λογικά θα αγοράζουν στα 1400 κάποιες μηχανές για το μαγαζί. Τώρα αν έχουν δυνατότητα να σου κάνουν ακόμη έκπτωση αυτό δεν το γνωρίζω.

Επεξ/σία από zipo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα @zipoεν τέλει στάθηκα πάρα πολύ τυχερός και αγόρασα R6 Mark ii στα 1700 ευρώ. Θεωρώ πως σε σχέση με την R6 και την 8 ήταν το καλύτερο δυνατό ντιλ. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Επεξ/σία από Themoo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2023 στις 12:45 ΠΜ, Themoo είπε

καλησπέρα @zipoεν τέλει στάθηκα πάρα πολύ τυχερός και αγόρασα R6 Mark ii στα 1700 ευρώ. Θεωρώ πως σε σχέση με την R6 και την 8 ήταν το καλύτερο δυνατό ντιλ. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

1700 είναι εξαιρετική τιμή για μία εξαιρετική μηχανή. Φαντάζομαι μεταχειρισμένη σε αυτήν την τιμή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι χρσιμοποιήθηκε για ένα βίντεο πρότζεκτ μόνο από τον πωλητή. Την πήγα στον Τσακναρίδη για έλεγχο, όπου μου είπαν πως είναι σαν εργοστασιακή και πως ο μετρητής είχε μόνο 40 καρέ. Επισήμανε ότι ήμουν πολύ τυχερός μιας και η μηχανή είχε αγοραστεί μόλις ένα μήνα πριν. Φυσικά έλαβα και το τιμολόγιο - εγγύηση μαζί με την αγορά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Themoo said:

Ναι χρσιμοποιήθηκε για ένα βίντεο πρότζεκτ μόνο από τον πωλητή. Την πήγα στον Τσακναρίδη για έλεγχο, όπου μου είπαν πως είναι σαν εργοστασιακή και πως ο μετρητής είχε μόνο 40 καρέ. Επισήμανε ότι ήμουν πολύ τυχερός μιας και η μηχανή είχε αγοραστεί μόλις ένα μήνα πριν. Φυσικά έλαβα και το τιμολόγιο - εγγύηση μαζί με την αγορά. 

Εξαιρετική ευκαιρία πάντως στα 1700€ τελική στα 40 κλικ. 
Δύσκολα τη βρίσκεις κάτω από 2Κ μεταχειρισμένη και συνήθως εκεί με 5-10Κ κλικς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...