Προς το περιεχόμενο

tablet προς αντικατασταση ipad 4ης γενιας


PSYHAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

) Το ποσό που διαθέτουμε: no budget. επειδή αφιερώνω αρκετή ώρα στο tablet, θέλω ότι πιο vfm, με καλή ποιότητα, πολύ καλή οθόνη, όσο future proof γίνεται. δεν το κουβαλάω σχεδόν πότε εκτός σπιτιού (πέρα από κανένα ταξίδι), σχεδόν μόνιμα το έχω σε βάση και διαβάζω απο κει. Εχω το ipad 2018 τα τελευταία χρόνια, (το οποίο θα "πασάρω" στη σύζυγο), αλλά ειναι 32gb και με σχετικά λίγες εφαρμογές, έχει τιγκαρει (δεν μπόρεσε να πάρει την τελευταία ενημέρωση, λόγω έλλειψης χώρου). Αν πρεπει να βαλω ενα οριο, ναι οχι πανω απο 800-900ευρω

 

2) Την χρήση του tablet (γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά): browsing, youtube, σχεδόν καθόλου παιχνίδια, mail, πληρωμές μέσω εφαρμογών τραπεζών/cosmote-ΔΕΗ, κλπ,

 

3) Το μέγεθος και ανάλυσή της οθόνης που θα θέλαμε: πάνω από 10"

 

4) Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα θέλαμε να έχει (hdmi, type-c, gps, φλας στην κάμερα, μαγνητικό πληκτρολόγιο κ.λ.π.): όχι κάτι ιδιαιτερο

 

5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες; όχι, δε βγάζω καθόλου φωτο

 

6) Μας ενδιαφέρει το Mobile internet 3G-4G; όχι, μόνο wifi

 

7) Επιθυμούμε να χει υποστήριξή από ROMs, root κτλ; οχι

 

8) Μας ενδιαφέρει η επίσημη εγγύηση στην Ελλάδα; ναι

 

9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό ή θέλουμε dual boot; οχι

 

10) Μας ενδιαφέρει η μεγάλη μπαταρία; ναι, θέλω όσο γίνεται καλύτερη μπαταρία -αυτονομία

 

11) Μας ενδιαφέρουν οι προτάσεις από το εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα; και από amazon, οχι Κινα

 

12) Σε περίπτωση αγοράς από Ελλάδα, ενδιαφερόμαστε για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα (λόγω κάποιας έκπτωσης / επιδότησης); οχι απαραίτητα, εχω πιστωτικό απο eshop.gr, αλλα δεν ειναι απαραιτητο

 

13) Ενδιαφερόμαστε μόνο για καινούριο ή και για μεταχειρισμένο; καινουριο μονο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, d_gkal είπε

ipad air 2022;

αυτή είναι η πρώτη επιλογή. με δεύτερη το ipad 2022 το απλό. και απο δω ξεκινάνε τα διλήμματα. Αξίζουν τα 200€ παραπάνω, για τις ανάγκες μου? Δε σχεδιάζω ούτε κρατάω σημειώσεις στο tablet, άρα δεν θεωρώ ανάγκη τη γραφιδα, εκτός αν είναι τόσο βολικό που θα με κάνει να αναθεωρήσω. Στη bf ήμουν έτοιμος να χτυπήσω το samsung s8+ στα 650€, αλλά το σκέφτηκα πολύ (δηλαδή όχι και πολύ,, μεταξύ μας), αφού πιστευω ότι η apple είναι ακομα μπροστά, λόγω λειτουργικού και smoothness.

Αυτό που λίγο με χάλασε στα νεα ipad, είναι οτι οι οθόνες μου φαίνονται πολύ γυαλιστερές (σε σχέση τουλάχιστον με το παλιό ipad μου). Επισης οτι ακομα κρατιέται ψιλά η τιμή τους. λέω να δω μηπως παίξει καμια προσφορά τώρα στις γιορτες, αν και δεν βλέπω καμιά τραγική μείωση να γινεται. Απο amazon που είδα, νομίζω το ιταλικό έχει την καλύτερη τιμη στο απλο ipad 2022, αλλα με παράδοση μετα απο μεγάλο διάστημα

Επεξ/σία από PSYHAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη χρήση που κάνεις νομίζω και το απλό iPad του 22 σε καλύπτει μια χαρά, παίρνεις και το 256 και δεν έχεις θέμα χώρου. Από υποστήριξη θα χεις 5+ χρόνια οπότε όλα καλά. Και αν χρειαστείς ποτέ pencil, δουλεύει με το gen 1, δεν είναι ότι δεν έχεις καν επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, angmar είπε

Για τη χρήση που κάνεις νομίζω και το απλό iPad του 22 σε καλύπτει μια χαρά, παίρνεις και το 256 και δεν έχεις θέμα χώρου. Από υποστήριξη θα χεις 5+ χρόνια οπότε όλα καλά. Και αν χρειαστείς ποτέ pencil, δουλεύει με το gen 1, δεν είναι ότι δεν έχεις καν επιλογή.

Αυτο νομιζω κι εγώ, οτι αρκεί το απλό του 2022. Το 256αρι το σκέφτηκα , αλλά με τι να το γεμίσω? Φωτογραφίες ελάχιστες, αρχεία μουσικής και βίντεο δε βάζω στο tablet, ουσιαστικά μόνο για τις εφαρμογές και τις αναβαθμίσεις χρειάζομαι χώρο, τα υπόλοιπα δεν πιάνουν πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 64 των 2020s είναι τα 32 των 2010s. Ο χώρος είναι πια "φτηνός" και όλα πιάνουν περισσότερο, πολλές φορές χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Έτσι τουλάχιστον θα είσαι σίγουρος ότι δε θα φτάσεις πάλι στο σημείο να μη μπορείς να κάνεις update λόγω χώρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό και αυτό, αν κάποιος το θέλει πχ για Netflix YouTube browsing και τα 32 εν έτη 2023 είναι αρκετά,

Για βασική χρήση τα 64 είναι υπεραρκετά 

Οι συσκευές πλέον καταναλώνουν περισσότερο  τον αποθηκευτικό χώρο απλά επειδή έχουν πιο καλές κάμερες με πιο πολλά megapixel 

Έχω 2 ipad 64 σπίτι και επειδή δεν τραβάω βίντεο φωτογραφίες κλπ ο άδειος χώρος είναι πάνω από 60% με όλες μου τις εφαρμογές και τα παιχνίδια των παιδιών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η πολιτική της apple με τις χωρητικότητες είναι το μόνο μελανό σημείο στην αγορά ενος iPad, κατα εμένα, αφού η τιμολόγηση τους έτσι κι αλλιώς πάντα ήταν υψηλότερη απο τον ανταγωνισμό . Όμως βάλε ένα 128αρι με μια τιμή ενδιάμεση των 64gb και 256 gb, να μας διευκολύνεις και οχι να χανόμαστε στα gb. Πάντως, το αποφάσισα , θα πάω στα 64 gb, που είναι ήδη υψηλή η τιμή κι όσο κρατήσει. Τσέκαρα και τα Samsung ξανά, τη σειρά s, αν και τα θεωρώ εξαιρετικά ταμπλετ, δε συγκρίνονται με την αισθηση του iOS 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...