Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση σε καινούριο σπίτι


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SaFiS,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα σπίτι μονοκατοικία που έχει ήδη καλώδιο και μπότα του ΟΤΕ, μου είπαν ότι θέλει να βάλω ενα μεταλλικό Κολωνάκι στην εξωτερική πόρτα του σπιτιού μου με ενα γατζακι για να έρθει το καλώδιο εκει. Εντάξει αυτό δεν το ηξερα θα το κάνω. Μετά μου είπαν επειδή είμαι 40 μετρα μακρια από την κολώνα μου είπαν πρέπει να περαστεί και καινούρια κολώνα του ΟΤΕ και πρέπει να την πληρώσω εγώ + 10€/μετρό το καλώδιο. Αν ειναι δυνατόν να πληρώσω ολόκληρη κολώνα ξύλινη του ΟΤΕ; και πόσο κάνουν αυτές; ενας με ειπε κάπου στα 2χιλιαρικα. Και να πληρώσω και το καλώδιο του οτε που θα φέρει από την κολώνα μέχρι το σπίτι μου.  Σε περιοχή κανονικα με σπιτια ειμαι παντού έχει σπίτια, το καλώδιο πάει από σπίτι σε σπίτι! Είναι κάτι καινούριο αυτό; πλέον ο καθε ενας πληρώνει μονος του ολα τα έξοδα του ΟΤΕ; εγω ήξερα έξω απο το σπίτι μου τα κάνει ο ΟΤΕ αυτος θα φέρει καλωδιο. Αντε να του πληρώσω το καλώδιο αλλά όχι και ολόκληρη κολώνα. Επίσης είμαι στη Νόβα. Αν αλλάξω σε ΟΤΕ βοηθάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, therion13 είπε

Αγόρασα σπίτι μονοκατοικία που έχει ήδη καλώδιο και μπότα του ΟΤΕ, μου είπαν ότι θέλει να βάλω ενα μεταλλικό Κολωνάκι στην εξωτερική πόρτα του σπιτιού μου με ενα γατζακι για να έρθει το καλώδιο εκει. Εντάξει αυτό δεν το ηξερα θα το κάνω. Μετά μου είπαν επειδή είμαι 40 μετρα μακρια από την κολώνα μου είπαν πρέπει να περαστεί και καινούρια κολώνα του ΟΤΕ και πρέπει να την πληρώσω εγώ + 10€/μετρό το καλώδιο. Αν ειναι δυνατόν να πληρώσω ολόκληρη κολώνα ξύλινη του ΟΤΕ; και πόσο κάνουν αυτές; ενας με ειπε κάπου στα 2χιλιαρικα. Και να πληρώσω και το καλώδιο του οτε που θα φέρει από την κολώνα μέχρι το σπίτι μου.  Σε περιοχή κανονικα με σπιτια ειμαι παντού έχει σπίτια, το καλώδιο πάει από σπίτι σε σπίτι! Είναι κάτι καινούριο αυτό; πλέον ο καθε ενας πληρώνει μονος του ολα τα έξοδα του ΟΤΕ; εγω ήξερα έξω απο το σπίτι μου τα κάνει ο ΟΤΕ αυτος θα φέρει καλωδιο. Αντε να του πληρώσω το καλώδιο αλλά όχι και ολόκληρη κολώνα. Επίσης είμαι στη Νόβα. Αν αλλάξω σε ΟΤΕ βοηθάει?

image.png.45a5ab24454fff6b1a9d90d993a55e96.png

εδω και ξεγνοιασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σε κανονική πυκνοκατοικημένη περιοχή. Ο αλλως 2 στενα πιο δίπλα έχει 100αρα κανονικά με χαλκό. Δεν μένω στα χωράφια. Σε Πόλη κανονικα το καφαο είναι 250 μέτρα μακρια γιατί να βάλω starlink;

3 λεπτά πριν, Titos301 είπε

image.png.45a5ab24454fff6b1a9d90d993a55e96.png

εδω και ξεγνοιασες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, therion13 είπε

Είναι σε κανονική πυκνοκατοικημένη περιοχή. Ο αλλως 2 στενα πιο δίπλα έχει 100αρα κανονικά με χαλκό. Δεν μένω στα χωράφια. Σε Πόλη κανονικα το καφαο είναι 250 μέτρα μακρια γιατί να βάλω starlink;

 

δεν σε βλεπω διατεθιμενο να πληρωσεις 1000€ στον οτε για να φερει στυλο, βλεπεις καποια αλλη λυση; ισως 4g/5g router θα μου πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Titos301 είπε

δεν σε βλεπω διατεθιμενο να πληρωσεις 1000€ στον οτε για να φερει στυλο, βλεπεις καποια αλλη λυση; ισως 4g/5g router θα μου πεις

Δεν ξερω θα δω. Αλλα πρώτη φορα το άκουσα αυτό. Σε λίγο καιρό θα μας ζητήσουν και πληρώσουμε και τα καφαο αυτοί. Και δηλαδή αυτος Ο στύλος θα είναι δικος μου μετά; Μην τυχών και δω να δώσουν και από αυτόν το στυλό σε άλλο σπίτι θα παω και θα τους κοψω τι καλώδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 2018 ο ΟΤΕ έπαψε να είναι καθολικός πάροχος και την θέση του (μετά από διαβούλευση και απόφαση της ΕΕΤΤ) πήρε η Nova.

Ο καθολικός πέροχος έχει ευθύνη για επέκταση του δικτύου όπου χρειάζεται. Ωστόσο η Nova δεν εγκαθιστά δίκτυα χαλκού (δεν έχει τέτοια υποχρέωση) και κάνει συνδέσεις όπου απαιτείται μέσω δορυφορικής σύνδεσης.

Ο ΟΤΕ εδώ και πολλά-πολλά χρόνια είναι ιδιωτική εταιρεία και όχι δημόσια. Έχει υποχρέωση να ελέγχει και συντηρεί το υπάρχον χάλκινο δίκτυο στην χώρα, αλλά πλέον για επέκταση όπου χρειάζεται (όπως στην δική σου περίπτωση), ακολουθεί κοινή εμπορική πολιτική, όπου ανάλογα τα δεδομένα, οι πελάτες πληρώνουν το κόστος βάσει τιμοκαταλόγου. Κάθε χρόνο βγάζει σχετική ανακοίνωση και η τελευταία είναι εδώ.

Βρήκα και μία του 2019 που είχα στο αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, therion13 said:

Και δηλαδή αυτος Ο στύλος θα είναι δικος μου μετά;

Nαι , αμα την δεις κοαλα στο μελλον πας και σκαρφαλωνεις και αραζεις εκει πανω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Παντα πληρωνες για την κατασκευη. Το 1992 που χτισαμε το σπιτι πληρωσαμε καπου στα 300 χιλιαρικα αν θυμαμαι καλα, για 600 μετρα (κολονες + καλωδιο). Μας ανηκε ολο το δικτυο, οταν πηραν και γειτονες απο τις συγκεκριμενες κολονες μας επεστρεψε χρηματα ο ΟΤΕ…

Ισχυει το 10€ ανα μετρο και το μεγιστο που μπορει να κατασκευαστει πλεον ειναι μεχρι 200m απο το τελευταιο σημειο υπαρξης δικτυου, αν ειναι παραπανω τρωει απορριψη. Εννοειται πως το κοστος το πληρωνει ο πελατης…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά τελικά να κλείσει και το θέμα είπα να μην το πω αυτό στην αρχή μην κάνω κακό την Nova Που έχω η δεν ξέρω αν έμμεσα φταίει ο ΟΤΕ το σπίτι ναι μεν καινούριο αλλά ήταν 15 χρόνια παρατημένο και είχε καλώδιο ΟΤΕ το σπίτι αλλα δεν ήθελαν να μας δώσουν απο εκεί. Έρχεται τεχνικός σε ένα δίπλα σπίτι του λέμε τι έχει γίνει ο οποίος ήταν από απόσπαση από Λάρισα για λίγες μέρες και μας λέει ότι νάνε μας είπαν αφού έχει καλώδιο το σπίτι και να ξανακάνουμε αίτηση να έρθει τεχνικό. Αυτός έχει την περιοχή θα έρθει να μας το κάνει αυτός. Μη λέω και πολλά όλα καλά ούτε μεταλλική κολώνα έβαλα ούτε ξύλινη ήρθε έτοιμα όλα μας είπα ότι πιάνω και 115Mbps, η 100αρα μου είναι γεμάτη πάντως. Καλά Χριστούγεννα σε όλους και καλή χρονιά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...