Προς το περιεχόμενο

HandshoeMouse Shift Review - Το ξεχωριστό εργονομικό mouse


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εργονομία αποτελεί ένα από τα βασικά ζητούμενα σε ένα ποντίκι.

Ειδικά σε ό,τι αφορά τα άτομα που το χρησιμοποιούν για πολλές ώρες σε καθημερινή βάση (ναι, σε όλους μας είναι λίγο-πολύ απαραίτητο όμως υπάρχουν κάποιες εργασίες κατά τις οποίες το χέρι πρέπει να βρίσκεται μονίμως επάνω του), ένα ποντίκι με προσεγμένο όχι τόσο αισθητικά όσο λειτουργικά σχεδιασμό, είναι απαραίτητο. Η παρατεταμένη χρήση υπολογιστή -και κατ’ επέκταση ποντικιού- άλλωστε θεωρείται πως αυξάνει τις πιθανότητες για παθήσεις όπως σύνδρομα καρπιαίου σωλήνα και επαναληπτικής καταπόνησης (RSI).

image.jpeg.ba3500d0aa03b9367cb09154cd18ceae.jpeg

Με αυτά ως βάση έκανε την εμφάνισή του το 2017 το HandshoeMouse της Hippus. Επρόκειτο για το πρώτο ποντίκι στον κόσμο που δημιουργήθηκε κατόπιν επιστημονικής έρευνας επάνω στην ανατομία την οποία ξεκίνησε το Erasmus University Medical Center στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας και συνέχισε το Hasselt University στην ομώνυμη πόλη του Βελγίου. Η λέξη handshoe σημαίνει γάντι στα Ολλανδικά και αντικατόπτριζε πλήρως τη φύση του ποντικιού καθώς αυτό προσαρμοζόταν πλήρως στο χέρι του εκάστοτε χρήστη, με τον τελευταίο να είναι σε θέση να επιλέξει το μέγεθος αλλά και τον σχεδιασμό του (για δεξιόχειρες ή για αριστερόχειρες). Έχοντας μια αγάπη για εργονομικά περιφερειακά, είχαμε προχωρήσει σε δοκιμή του συγκεκριμένου mouse, το οποίο μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Η Hippus ωστόσο δεν έμεινε εκεί. Έχοντας συλλέξει πολύτιμα δεδομένα από τους χρήστες του HandshoeMouse, προχώρησε σε αλλαγές και βελτιώσεις στον σχεδιασμό του, το «μπόλιασε» με νέες τεχνολογίες και το λάνσαρε εκ νέου, αυτή τη φορά ως HandshoeMouse Shift. Τι το διαφορετικό έχει αυτό όμως σε σχέση με τον προκάτοχό του; Πόσο διαφορετική είναι η εμπειρία που προσφέρει συγκριτικά με τα άλλα εργονομικά ποντίκια της αγοράς και εν τέλει πόσο μας βόλεψε; Πάμε να τα δούμε ένα προς ένα.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Όσοι χρησιμοποιείτε CAD λογισμικά δείτε και τα 3DConnexion.

Αυτο μαλιστα, εχει κανει ονομα στο χωρο εδω και πολλα χρονια και οσοι το εχουν χρησιμοποιησει ορκιζονται σ'αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ με αυτό θα πάθω σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα σε 2 ώρες...

Πιστεύω ότι δεν αξίζει σε καμία περίπτωση. Τα vertical ποντίκια είναι πολύ καλύτερα. Τα έχω δοκιμασμένα και πραγματικά καταλαβαίνω διαφορά μετά από ώρες δουλειάς.

Από 168€ στο skroutz... Τεφαρίκι πράμα...

https://www.skroutz.gr/c/69/mice.html?keyphrase=HandshoeMouse

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Μιας και είχα κάνει το review του προηγούμενου μοντέλου και το χρησιμοποιούσα για περίπου 4 χρόνια αν θυμάμαι καλά, να πω πως πέρα από την ασυνήθιστη εμφάνιση (που δεν είναι τόσο αστεία από κοντά), αν κάποιος αντιμετωπίζει θέματα με τον καρπό λόγω χρήσης του ποντικιού και δεν έχει δει την αναμενόμενη βελτίωση με άλλα ποντίκια, αξίζει να του δώσει μια ευκαιρία. 

Δυστυχώς τα μειονεκτήματά του είναι συγκεκριμένα, και η εμφάνιση δεν είναι καν το σημαντικότερο από αυτά. Για μένα, αυτό που θα μπορούσε να βελτιωθεί είναι οι λειτουργίες (το δικό μου δεν είχε καν κουμπιά μπρος/πίσω) και η ποιότητα κατασκευής, που για την τιμή του θα περίμενες να είναι καλύτερη. Στην ουσία είναι σαν ένα απλό ποντίκι των 10 ευρώ με το ίδιο φτηνό πλαστικό, που έχει μπει στο συγκεκριμένο - πατενταρισμένο - καλούπι. Επίσης, καταλαμβάνει μεγάλη επιφάνεια, αλλά αυτό δεν μπορεί να θεωρηθεί μειονέκτημα, καθώς συμβάλλει στην καλύτερη εργονομία της συσκευής, που σε αυτή την περίπτωση είναι αυτοσκοπός. 

Εδώ και περίπου 2 χρόνια χρησιμοποιώ το Logitech MX Vertical, το οποίο δεν είναι τόσο ξεκούραστο στη χρήση όσο το Handshoe, αλλά είναι αρκετά καλό ώστε να μην επανεμφανιστούν οι πόνοι στον καρπό, οπότε το θεωρώ καλύτερο συμβιβασμό, ειδικά από τη στιγμή που είναι επιπλέον και φτηνότερο. Εάν, ωστόσο, τύχαινε να αρχίσουν ξανά οι ενοχλήσεις και η εργονομία γινόταν η μοναδική προτεραιότητα, πάλι στο Handshoe θα στρεφόμουν (γι' αυτό και το έχω κρατήσει, καλού-κακού, σε ένα συρτάρι αντί να το χαρίσω κάπου, όπως κάνω συνήθως με τις παλιές μου συσκευές). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vertical mouse μακράν ανώτερο από τα συγκεκριμένα. 

Ακόμα καλύτερα τα trackballs, έχοντας περάσει από Kensington expert και Elecom huge έχω ξεπεράσει κάθε ενόχληση. 

Κορυφαία επένδυση το split Keyboard πάντως. Η μέρα με την νύχτα στην εργονομία. 

P1020557turnaround-1024x576.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kammenostypos είπε

Vertical mouse μακράν ανώτερο από τα συγκεκριμένα. 

Ακόμα καλύτερα τα trackballs, έχοντας περάσει από Kensington expert και Elecom huge έχω ξεπεράσει κάθε ενόχληση. 

Κορυφαία επένδυση το split Keyboard πάντως. Η μέρα με την νύχτα στην εργονομία. 

P1020557turnaround-1024x576.jpg

Συνυπογράφω για το Kensington expert! Έτη φωτός μπροστά στην εργονομία, η διαφορά με οτιδήποτε σούρνεις σε επιφάνειες είναι χαοτική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, kammenostypos said:

Vertical mouse μακράν ανώτερο από τα συγκεκριμένα. 

Ακόμα καλύτερα τα trackballs, έχοντας περάσει από Kensington expert και Elecom huge έχω ξεπεράσει κάθε ενόχληση. 

Κορυφαία επένδυση το split Keyboard πάντως. Η μέρα με την νύχτα στην εργονομία. 

P1020557turnaround-1024x576.jpg

Έχω το Logitech mx ergo, και έχω και 2ο για backup. 

Τα trackball ποντίκια είναι από τις καλύτερες λύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...