Προς το περιεχόμενο

Επάγγελμα τραυματιοφορέα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά τη δουλειά του τραυματιοφορέα (σε ιδιωτικό νοσοκομείο / μισθός σχεδόν 1000 καθαρά/ μόνο πρωί-απόγευμα).
Γνωστός μου από το γυμναστήριο που κάνει αυτήν τη δουλειά μου την πρότεινε μιας και ξέρει ότι στην υπάρχουσα (ξενοδοχειακά) είμαι δυσαρεστημένος.
Προβλήματιζομαι ωστόσο για το πόσο άσχημα θα είναι τα περιστατικά που θα καλούμαι να αντιμετωπίσω, κυρίως όσον αφορά τις μεταδοτικές ασθένειες. Ο ίδιος με καθησύχασε και μου είπε πως θα συνηθίσω, ωστόσο έχω τις επιφυλάξεις μου. Θα σταματούσα ούτως ή άλλως τη δουλειά που κάνω τώρα, όμως δεν ξέρω αν πρέπει να δοκιμάσω ή να συνεχίσω να ψάχνω κάτι άλλο. Σωματικά πάντως αντέχω.

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας, ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Gatoskylo8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gatoskylo8 είπε

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά τη δουλειά του τραυματιοφορέα (σε ιδιωτικό νοσοκομείο / μισθός σχεδόν 1000 καθαρά/ μόνο πρωί-απόγευμα).
Γνωστός μου από το γυμναστήριο που κάνει αυτήν τη δουλειά μου την πρότεινε μιας και ξέρει ότι στην υπάρχουσα (ξενοδοχειακά) είμαι δυσαρεστημένος.
Προβλήματιζομαι ωστόσο για το πόσο άσχημα θα είναι τα περιστατικά που θα καλούμαι να αντιμετωπίσω, κυρίως όσον αφορά τις μεταδοτικές ασθένειες. Ο ίδιος με καθησύχασε και μου είπε πως θα συνηθίσω, ωστόσο έχω τις επιφυλάξεις μου. Θα σταματούσα ούτως ή άλλως τη δουλειά που κάνω τώρα, όμως έχω τους ενδοιασμούς μου. Σωματικά πάντως αντέχω.

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας, ευχαριστώ.

Στις περιπτώσεις αυτές δεν θα έπρεπε να σε προβληματίζει τόσο το σωματικό όσο το ψυχολογικό κομμάτι. Δυστυχώς αυτά που μπορείς να δεις εκεί μέσα, θες γερό στομάχι για να μην σε επηρεάσουν. Δεν μιλάω, φυσικά, για το άγχος αν θα κολλήσεις κάτι μεταδοτικό αλλά για τα σοβαρά/ακραία περιστατικά που θα καλείσαι να διαχειριστείς. Πιθανόν, το γεγονός ότι μιλάμε για ιδιωτικό νοσοκομείο να κάνει κάπως καλύτερα τα πράγματα αλλά για μένα είναι μία από τις λίγες δουλειές που δεν θα έκανα όση ανάγκη και αν είχα τα χρήματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Στις περιπτώσεις αυτές δεν θα έπρεπε να σε προβληματίζει τόσο το σωματικό όσο το ψυχολογικό κομμάτι. Δυστυχώς αυτά που μπορείς να δεις εκεί μέσα, θες γερό στομάχι για να μην σε επηρεάσουν. Δεν μιλάω, φυσικά, για το άγχος αν θα κολλήσεις κάτι μεταδοτικό αλλά για τα σοβαρά/ακραία περιστατικά που θα καλείσαι να διαχειριστείς. Πιθανόν, το γεγονός ότι μιλάμε για ιδιωτικό νοσοκομείο να κάνει κάπως καλύτερα τα πράγματα αλλά για μένα είναι μία από τις λίγες δουλειές που δεν θα έκανα όση ανάγκη και αν είχα τα χρήματα.

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την απάντηση.
Αν δεν κάνεις κάτι στην πράξη είναι δύσκολο να έχεις εικόνα του τι και πως.
Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αντέξω, ωστόσο επειδή έχω κυριολεκτικά σιχαθεί τη δουλειά που κάνω τώρα, θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.
Ο μισθός μου φάνηκε καλός για τα προσόντα μου (απόφοιτος τριτοβάθμιας θεωρητικών σπουδών) όταν όπου αλλού έχω πάει μου λένε για βασικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την απάντηση.
Αν δεν κάνεις κάτι στην πράξη είναι δύσκολο να έχεις εικόνα του τι και πως.
Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αντέξω, ωστόσο επειδή έχω κυριολεκτικά σιχαθεί τη δουλειά που κάνω τώρα, θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.
Ο μισθός μου φάνηκε καλός για τα προσόντα μου (απόφοιτος τριτοβάθμιας θεωρητικών σπουδών) όταν όπου αλλού έχω πάει μου λένε για βασικούς.

Σίγουρα δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις. Από το να είσαι με χάλια ψυχολογία στην δουλειά που είσαι τώρα, ένα νέο εργασιακό περιβάλλον θα σε βοηθήσει πολλαπλά. Οπότε give it a try.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2023 στις 5:42 ΜΜ, Gatoskylo8 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την απάντηση.
Αν δεν κάνεις κάτι στην πράξη είναι δύσκολο να έχεις εικόνα του τι και πως.
Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αντέξω, ωστόσο επειδή έχω κυριολεκτικά σιχαθεί τη δουλειά που κάνω τώρα, θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.
Ο μισθός μου φάνηκε καλός για τα προσόντα μου (απόφοιτος τριτοβάθμιας θεωρητικών σπουδών) όταν όπου αλλού έχω πάει μου λένε για βασικούς.

Μετανιώνουμε για ό,τι δεν έχουμε προσπαθήσει. Περισσότερο θα σε τρώει το "αν", αν δεν το προσπαθήσεις. Κι αφού λες ότι σιχάθηκες αυτό που κάνεις τώρα, δεν βρίσκω καθόλου άσχημη την ιδέα να το δοκιμάσεις, μιας και ήδη έχεις ανοιχτή άκρη. Άλλωστε, μόνο δοκιμάζοντας βγάζεις σωστά συμπεράσματα και βλέπεις στην πράξη αν κάτι σου κάνει ή όχι. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2023 στις 9:13 ΜΜ, @zouve@ είπε

μπορείς να το κοιτάξεις και σε κάποιο οίκο ευγηρίας ή κέντρο ημέρας σαν φροντιστής νοσοκόμος  

Καλησπέρα, απλώς ενημερωτικά για να υπάρχει μιας και κανείς άλλος δεν είχε αναφερθεί σε αυτό το επάγγελμα (στο insomnia πάντα).

Ζήτησα άδεια από το ξενοδοχείο και το κόλλησα με ρεπό ώστε να έχω στη διάθεση μου κάποιες ημέρες.
Η δουλειά (για εμένα) δεν αξίζει με τίποτα. Πολλά από τα περιστατικά έχουν μεταδοτικές ασθένειες και πρέπει να παίρνεις συνέχεια προφυλάξεις, είναι σωματικά κοπιαστική διότι πρέπει να τους σηκώνεις/σέρνεις από τα κρεβάτια στις αναπηρικές καρέκλες, έχεις ευθύνες αν πάθει κάτι ο ασθενής, έχεις συνέχεια τρέξιμο διότι είσαι από τους τελευταίους εκεί μέσα, έχεις βάρδιες (καλά αυτό το ήξερα αλλά και πάλι).
Το μόνο χειρότερο από αυτό το επάγγελμα σε νοσοκομείο είναι να είσαι βοηθός νοσοκόμου που σκατοσφουγγίζεις και ξυρίζεις.

Τουλάχιστον το είδα στην πράξη, επομένως δεν έμεινα στη θεωρία και δεν με έφαγε η αμφιβολία. 
Κάθομαι στα αβγά μου λοιπόν.
Προς το παρόν.
 

Επεξ/σία από Gatoskylo8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

είναι σωματικά κοπιαστική διότι πρέπει να τους σηκώνεις/σέρνεις από τα κρεβάτια στις αναπηρικές καρέκλες

Δυστυχως ευκολα το προτεινουν, δυσκολα γινεται. Πρεπει να εχεις γνωσεις φυσικοθεραπειας για να ξερεις πως να σηκωσεις εναν ανθρωπο (σε τοσο συχνο βαθμο οπως μια τετοια δουλεια). Το να εισαι γυμνασμενος, εχει μικρη σημασια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι (από αυτά που κατάλαβα) ότι  σε ιδιωτικό νοσοκομείο μπορεί να δουλέψει τραυματιοφορέας ο  καθένας,  χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις,  χωρίς καμιά εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

Γιατί στο δημόσιο είναι διαφορετικά νομίζεις? 

Απ οσα ξέρω το ΕΚΑΒ είχε δικό του  κέντρο και τους εκπαίδευε.... αλλά ίσως και να έχεις δίκιο,  πρόσφατα δεν πήραν φαντάρους και πυροσβέστες και τους έστειλαν να κάνουν τον οδηγό/διασώστη;

Οπως και να έχει είναι ανεπίτρεπτο (όπου γίνεται)  μια τόσο σοβαρή/κρίσιμη πολλές φορες εργασία να ανατίθεται σε ανειδίκευτους.

Χρόνια Πολλά 

Καλές γιορτές    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρομαι στην σχολή του ΕΚΑΒ , γενικά σε προσλήψεις στην ειδικότητα των τραυματιοφορέων δεν ζητάνε εξειδίκευση, με απολυτήριο γυμνασίου διορίζονται καθώς η ειδικότητα ανήκει στην κατηγορία ΥΕ.

Καλές γιορτές με υγεία! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/12/2023 at 02:46, teot said:

Εμένα εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι (από αυτά που κατάλαβα) ότι  σε ιδιωτικό νοσοκομείο μπορεί να δουλέψει τραυματιοφορέας ο  καθένας,  χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις,  χωρίς καμιά εκπαίδευση.

ακόμα καλύτερα, τον ΟP τον δοκιμάσανε χωρίς καν πρόσληψη φαντάζομαι (αφού πήγε εκεί και δούλεψε όταν ήταν σε άδεια/ρεπό από την άλλη δουλειά). μαύρη μαυριλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JakeKaufman είπε

ακόμα καλύτερα, τον ΟP τον δοκιμάσανε χωρίς καν πρόσληψη φαντάζομαι (αφού πήγε εκεί και δούλεψε όταν ήταν σε άδεια/ρεπό από την άλλη δουλειά). μαύρη μαυριλα

Μπα, κανονική πρόσληψη έγινε και προφανώς πληρώθηκα εκείνες τις ημέρες διότι σε εμένα δεν παίζει το ''μαύρο'' και το ''απλήρωτο''. 


Πραγματικά αναρωτιέμαι ωστόσο, αν έχετε ιδέα τι εστί τραυματιοφορέας (δυστυχώς έμαθα από την κακή) και πως οι περισσότεροι δεν είχαν κανένα τυπικό προσόν αφού τα έμαθαν όλα στην πράξη. Για την ιστορία πάντως και την αποκατάσταση της αλήθειας, έχω ειδικότητα που σχετίζεται άμεσα με τον κλάδο της υγείας.

Κανένας δεν πάει να δουλέψει απ'ότι μου έλεγαν, και αυτό λόγω ότι είναι σκληρή και σιχαμένη δουλειά. Μόνο εγώ και άλλος ένας ήμασταν κάτω από 35, όλοι οι υπόλοιποι ήταν 45+ και μάλιστα αρκετοί είχαν προφορά (δηλαδή ήταν βλάχοι).

Τέλος, εμένα περισσότερο με ανησύχησαν τα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας από νοσηλεύτριες και ιατρούς, όμως δεν θα επεκταθώ περισσότερο και πλέον για εμένα δεν έχει πολλή σημασία.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...