Προς το περιεχόμενο

DIESEL ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΜΕΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ


leroywatson1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, korakios είπε

οικονομικότερη μετακίνηση κατα σειρά

υβρδικό και φυσικό αέριο > υβριδικό και υγραέριο (με τιμές lpg Αθήνας) > φυσικό αέριο > υγραέριο > πετρέλαιο κτλ

Για μεταχειρισμένα μέχρι 13 χιλιάρικα δεν ξέρω πόσα μπορεί να βρει από αυτά που αναφέρεις.

Εκ πείρας ΔΕΝ πλησιάζω υγραέριο και ειδικά  after σε μεταχειρισμένο.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το πετρέλαιο είναι το ιδανικό για οικονομία χωρίς να χάνεις χώρο με έξτρα δεξαμενές και αναζήτηση πρατηρίου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, northjohn είπε

Εκ πείρας ΔΕΝ πλησιάζω υγραέριο και ειδικά  after σε μεταχειρισμένο.

εσύ οκ, ο TS μπορεί να έχει άλλη άποψη γιαυτό και έκανα παράθεση

8 λεπτά πριν, northjohn είπε

Προσωπική μου άποψη

σεβαστή όποια και να είναι αυτή

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Κι εγω LPG θα προτεινα

υπαρχουν και αρκετα με εργοστασιακο Lpg

κυριως ιταλικα και γαλλικα

πχ renault, alfa romeo, dacia

Με Dacia Sandero γεμίζω με 28€..😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dimigar είπε

Με Dacia Sandero γεμίζω με 28€..😉

Καλα αυτο δε λεει κατι, και το δικο μου το χρεπι που εχει 30 λιτρα δεξαμενη, γεμιζει με 22 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, northjohn είπε

Δεν αναφέρεις πόσα χιλιόμετρα υπολογίζεις να κάνεις ετησίως.

Το πετρέλαιο σίγουρα είναι το πιο οικονομικό σε χρήση και δεν θα έχεις κανένα θέμα σε αστικό περιβάλλον όπως δεν έχουν και τα χιλιάδες ταξί που κυκλοφορούν. Το πρόβλημα είναι να πετύχεις καλό αυτοκίνητο αφού τα περισσότερα είναι εισαγόμενα με κατεβασμένα χιλιόμετρα.

Το corsa φοράει τον ίδιο κινητήρα με το punto - astra - suzuki και θέλει προσοχή στην καδένα (έλεγχος - αλλαγή),αλλά έχει ικανοποιητική απόδοση και σχετικά αθόρυβη λειτουργία. Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη επειδή δεν τα έχω οδηγήσει.

Το αέριο δεν είναι επιλογή για εμένα, αλλά θα σου πρότεινα  να ψαχτείς για καινούργιο ακόμη και με βενζίνη αφού με τα 13 χιλιάρικα πλησιάζεις το c3 που διαφημίζουν στα 16 και ησυχάζεις για μια 5ετία χαλαρά.    

 

ΟΛΑ τα ταξί με πετρέλαιο έχουν βγαλει το DPF γι'αυτό δεν έχουν θέμα 

14 ώρες πριν, northjohn είπε

 

Επεξ/σία από gerrybezhani
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2023 στις 6:04 ΜΜ, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

στην Ελλάδα ,

στην κατηγορία που κοιτά έχουν κανονικό ρεζερβουάρ βενζίνης

επίσης για τα 9λιτρα αν πας σε εκτός δικτύου δε νομίζω να μην υπάρχει βενζινάδικο

τέλος και να μην υπάρχει (σε τίποτα χωριά που κλείνουν νωρίς) με obd το γυρνάς σε βενζίνη και κρατάς αέριο για καβάντζα

 

προκαλούν πτώση στις ερωτικές επιδόσεις , είναι γνωστό

ναι , δε βρίσκεις , ειδικά στην Αττική 😂

σίγουρα , είσαι πολύ σχετικός απο όσο δείχνει 😁

Εσύ πάλι είσαι -λιγάκι και άνευ λόγου- ειρωνικός έως κακεντρεχής! ΟΧΙ δε βρίσκεις πρατήριο με CNG όσο εύκολα θα έπρεπε ώστε να το καθιστά πρακτικό σαν καύσιμο ακόμα και στην Αττική είναι η απάντηση! Δε συζητώ καν για επαρχία. Γιατί να σηκωθώ να πάω ΤΩΡΑ που μένω από αέριο π.χ. από τη Ν. Ιωνία στην Ανθούσα δε γίνεται και δε συμφέρει! Από το δε Ασπρόπυργο φεύγοντας από Αττική το επόμενο -ένα και μοναδικό- μέχρι την Πάτρα βρίσκεται στον Ψαθόπυργο πριν την Πάτρα. Τα δε υγραέρια εκ μετατροπής από όσους ξέρω και τα "εκθείαζαν" στην αρχή (για να δικαιολογήσουν στον εαυτό τους πρωτίστως το πόσο καλή "επένδυση" έκαναν) κατέληξαν αργά ή γρήγορα με προβλήματα οι 7 στους 10. Δε με ενδιαφέρει το πόσο "κακός" ήταν ο μάστορας που μπορεί να έπεσαν. Έπεσαν σε αυτόν που έπεσαν ούτε τα νύχια τους μπορούσαν να μυρίσουν τι δουλειά θα γίνει κι αν σήκωνε το αμάξι τους υγραέριο. 9 λίτρα ρεζερβουάρ βενζίνης είχε και το Kamiq που κοίταγα το 2020 και το Golf και το Polo με CNG. Έχεις υπόψη σου κάτι διαφορετικό; 

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, theopan είπε

Εσύ πάλι είσαι -λιγάκι και άνευ λόγου- ειρωνικός έως κακαντρεχής!

κακεντρεχής το σωστό

9 λεπτά πριν, theopan είπε

ΟΧΙ δε βρίσκεις πρατήριο με CNG όσο εύκολα

αν πρόσεχες το τονισμένο άλφα θα γλίτωνες το σεντόνι

Spoiler

1749976679_.png.b898051b8f49eb0010cb0d43d9b5c6d9.png

επίσης υπάρχει πρατήριο στην Πάτρα

10 λεπτά πριν, theopan είπε

κατέληξαν αργά ή γρήγορα με προβλήματα οι 7 στους 10.

και λίγα λες , βάλε παραπάνω μην κόβεις , εκπτώσεις κάνεις ? εγώ λέω 11 στους 10 έχουν θέμα μιας και επηρεάζονται και τα αμάξια των γύρω 😂

11 λεπτά πριν, theopan είπε

9 λίτρα ρεζερβουάρ βενζίνης είχε και το Kamiq που κοίταγα το 2020 και το Golf και το Polo με CNG. Έχεις υπόψη σου κάτι διαφορετικό; 

τα πρώτα ibiza (νομίζω και golf) ,  leon/octavia (με τον 1.4) , είχαν κανονικό ρεζερβουάρ βενζίνης , δε γνωρίζω scala/kamiq/arona , απο fiat όλα.

απο μικρά μόνο panda ,μιας και up/mII/citygo έχουν 9λιτρο  αν τσοντάρεις πάντως ξηλώνω ρεζερβουάρ βενζίνης και αφήνω 5λιτρα για μία + δεξαμενή , μιας και η βενζίνη στην περίπτωσή μου είναι άχρηστη .

Προσωπικά , πληροφορίες έδωσα για τον εξαφανισμένο , αν θέλει να ψαχτεί καλώς , αν όχι δε μου πέφτει και λόγος , δικιά του τσέπη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gerrybezhani είπε

ΟΛΑ τα ταξί με πετρέλαιο έχουν βγαλει το DPF γι'αυτό δεν έχουν θέμα 

Κάποια μπορεί αλλά θα έχουν πρόβλημα στο ΚΤΕΟ. Με 2-3 ταξιτζήδες που μίλησα πριν αγοράσω πετρέλαιο δεν το είχαν βγάλει .Επίσης στην εταιρία που εργαζόμουν σε κανένα δεν είχαν βγάλει το DPF και δεν είχαν κανένα πρόβλημα, όπως δεν έχω κι εγώ στα 7 χρόνια που κυκλοφορώ με πετρέλαιο. 

22 ώρες πριν, korakios είπε

σεβαστή όποια και να είναι αυτή

Είναι αυτή που γράφω, σεβαστή και η αντίθετη άποψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, korakios είπε

κακεντρεχής το σωστό

Typo το οποίο ξέφυγε και στο edit. Προχώρα παρακάτω με τη ζωή σου τώρα και έχε υπόψη σου ότι μάλλον δε συνάδει το ύφος σου με τα 12,4 χιλιάδες μηνύματα που έχεις. Κρίμα είναι... Ο νηματοθέτης -πιθανόν- να εγκατέλειψε με όσα διαβάζει από "fanboys". Όλοι εκτός θέματος είμαστε βασικά. Ρώτησε γνώμη/άποψη ανάμεσα σε 4 συγκεκριμένα diesel μοντέλα και απαντάμε τα δικά μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, theopan είπε

Προχώρα παρακάτω με τη ζωή σου τώρα και έχε υπόψη σου ότι μάλλον δε συνάδει το ύφος σου με τα 12,4 χιλιάδες μηνύματα που έχεις. Κρίμα είναι...

ευχαριστώ για την άδεια , οι απαντήσεις είναι ανάλογες πάντα :)

8 λεπτά πριν, theopan είπε

Ρώτησε γνώμη/άποψη ανάμεσα σε 4 συγκεκριμένα diesel μοντέλα και απαντάμε τα δικά μας...

έγραψε για οικονομία και έμαθε (αν δεν ήξερε) οτι υπάρχει πιο οικονομικό καύσιμο και διορθώθηκε κάποια παραπληροφόρηση , απο εκεί και μετά ρωτά αν θέλει να μάθει επιπλέον πράγματα ή τα αγνοεί

αν έγραφε οτι ψάχνει αποκλειστικά πετρέλαιο , όντως θα ήταν οφτοπικ αναφορές σε άλλα καύσιμα

φυσικά αν δε γνωρίζει , σε πετρέλαιο αποκλειστικά μέσα στην κίνηση θα έχει κίνδυνο να μπουκώσει το dpf , αν θα γίνει σε 1 χρόνο (λόγω και μτχ) ή σε 100 , άγνωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, korakios είπε

αν έγραφε οτι ψάχνει αποκλειστικά πετρέλαιο , όντως θα ήταν οφτοπικ αναφορές σε άλλα καύσιμα

φυσικά αν δε γνωρίζει , σε πετρέλαιο αποκλειστικά μέσα στην κίνηση θα έχει κίνδυνο να μπουκώσει το dpf , αν θα γίνει σε 1 χρόνο (λόγω και μτχ) ή σε 100 , άγνωστο

Ρε φίλε σοβαρά τώρα: έστω τον τίτλο του τόπικ τον διάβασες έστω και τώρα; "DIESEL ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΜΕΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ"

Και το αρχικό ποστ να μη διάβασες που γράφει ότι έχει καταλήξει ανάμεσα σε 4 συγκεκριμένα ντίζελ δηλαδή ο τίτλος θα έπρεπε να αρκεί...

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 λεπτά πριν, theopan είπε

Ρε φίλε σοβαρά τώρα: έστω τον τίτλο του τόπικ τον διάβασες έστω και τώρα; "DIESEL ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΜΕΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ"

Και το αρχικό ποστ να μη διάβασες που γράφει ότι έχει καταλήξει ανάμεσα σε 4 συγκεκριμένα ντίζελ δηλαδή ο τίτλος θα έπρεπε να αρκεί...

ναι "φίλος" :

Στις 6/12/2023 στις 7:00 ΜΜ, leroywatson1 είπε

+ πετρελαιο - για λογους οικονομιας

αν έχεις την καλοσύνη μην ασχολείσαι μαζί μου μιας και αρχίζεις να με κουράζεις 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ναι "φίλος" :

αν έχεις την καλοσύνη μην ασχολείσαι μαζί μου μιας και αρχίζεις να με κουράζεις 😁

Αν θυμάμαι καλά εσύ ασχολήθηκες πρώτος μαζί μου στο ποστ σου "Δημοσ. Παρασκευή στις 06:04 μμ". Και με απρεπές ύφος μάλιστα. Άιντε κάνε μου τη χάρη συνεπώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
3 λεπτά πριν, theopan είπε

Αν θυμάμαι καλά εσύ ασχολήθηκες πρώτος μαζί μου στο ποστ σου "Δημοσ. Παρασκευή στις 06:04 μμ". Και με απρεπές ύφος μάλιστα. Άιντε κάνε μου τη χάρη συνεπώς...

21 ώρες πριν, korakios είπε

διορθώθηκε κάποια παραπληροφόρηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...