Προς το περιεχόμενο

Τρόποι σύνδεσης στο διαδίκτυο ( εκτός wifi) και hotspot


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από dbrillis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Η μητέρα μου θα χρειαστεί να λείψει για 6 μήνες στη Θεσσαλονίκη, και θα μείνει στη ξαδέρφη της ( στη θεία μου).

Το θέμα είναι ότι η θεία μου είναι παράξενη και δεν θέλει wifi στο σπίτι ( παραξενιές της ηλικίας), καθώς η μητέρα μου θα χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο

Ήθελα να ρωτήσω ποιοι εναλλακτικοί τρόποι υπάρχουν για τη μητέρα μου να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο μέσω του laptop της? Πέρα από το hotspot.

Θυμάμαι παλαιότερα είχε η Cosmote ενα φλασάκι που το φόρτωνε κάποιος με ΜΒ και έκανε τη δουλειά του.

Τώρα ακούω για wifi με SIM .

Τι θεωρείται ότι είναι καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δε θέλει wifi αλλά δεν την πειράζει το router μπορεί να κλείσει το wifi και να συνδέεται ενσύρματα με καλώδιο δικτύου. Αν δεν έχει το λαπτοπ υπάρχουν συσκευές usb to ethernet.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

πέρα από hotspot

hotspot είναι το ασύρματο, εγώ σου είπα να συνδέσει το κινητό με καλώδιο και να μοιραστεί τα data. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Καλησπέρα σε όλους

Η μητέρα μου θα χρειαστεί να λείψει για 6 μήνες στη Θεσσαλονίκη, και θα μείνει στη ξαδέρφη της ( στη θεία μου).

Το θέμα είναι ότι η θεία μου είναι παράξενη και δεν θέλει wifi στο σπίτι ( παραξενιές της ηλικίας), καθώς η μητέρα μου θα χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο

Ήθελα να ρωτήσω ποιοι εναλλακτικοί τρόποι υπάρχουν για τη μητέρα μου να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο μέσω του laptop της? Πέρα από το hotspot.

Θυμάμαι παλαιότερα είχε η Cosmote ενα φλασάκι που το φόρτωνε κάποιος με ΜΒ και έκανε τη δουλειά του.

Τώρα ακούω για wifi με SIM .

Τι θεωρείται ότι είναι καλύτερο?

Η θεία που θα ξέρει αν η μάνα σου έχει κάνει hotspot ένα κινητό για να έχει ίντερνετ στο λαπτοπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thanasisxask είπε

Η θεία που θα ξέρει αν η μάνα σου έχει κάνει hotspot ένα κινητό για να έχει ίντερνετ στο λαπτοπ; 

Δεν το θελει το Hotspot η μητερα μου γιατι τα χρειαζεται τα ΜΒ στο smartphone 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, airtrelomike13 said:

Καλησπέρα σε όλους

Η μητέρα μου θα χρειαστεί να λείψει για 6 μήνες στη Θεσσαλονίκη, και θα μείνει στη ξαδέρφη της ( στη θεία μου).

Το θέμα είναι ότι η θεία μου είναι παράξενη και δεν θέλει wifi στο σπίτι ( παραξενιές της ηλικίας), καθώς η μητέρα μου θα χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο

Ήθελα να ρωτήσω ποιοι εναλλακτικοί τρόποι υπάρχουν για τη μητέρα μου να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο μέσω του laptop της? Πέρα από το hotspot.

Θυμάμαι παλαιότερα είχε η Cosmote ενα φλασάκι που το φόρτωνε κάποιος με ΜΒ και έκανε τη δουλειά του.

Τώρα ακούω για wifi με SIM .

Τι θεωρείται ότι είναι καλύτερο?

Καλησπερα, το wifi με sim εχει wifi, δεν ειναι αυτο εναντια στις προυποθεσεις που εχει βαλει η θεια σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dbrillis είπε

Καλησπερα, το wifi με sim εχει wifi, δεν ειναι αυτο εναντια στις προυποθεσεις που εχει βαλει η θεια σου; 

ειλικρινά μιλάω, δεν το εχω δει καν πως είναι. Μου το πρότειναν, και απλά το ανέφερα και εδώ, έτσι ώστε μαζί με τις λύσεις που θα προταθούν ( όσες υπάρχουν), να δούμε ποια είναι η πιο συμφέρουσα λύση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 minute ago, airtrelomike13 said:

ειλικρινά μιλάω, δεν το εχω δει καν πως είναι. Μου το πρότειναν, και απλά το ανέφερα και εδώ, έτσι ώστε μαζί με τις λύσεις που θα προταθούν ( όσες υπάρχουν), να δούμε ποια είναι η πιο συμφέρουσα λύση.

H λυση ειναι :

37 minutes ago, zio10 said:

Αν δε θέλει wifi αλλά δεν την πειράζει το router μπορεί να κλείσει το wifi και να συνδέεται ενσύρματα με καλώδιο δικτύου. Αν δεν έχει το λαπτοπ υπάρχουν συσκευές usb to ethernet.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dbrillis είπε

 

H λυση ειναι :

Ναι εγώ δεν το τόνισα σωστά. Όταν εννοώ ότι δεν θέλει wifi, στο σπίτι, δηλαδή δεν θέλει router. Δεν θέλει τεχνολογία. Σκέψου ότι έχει ακόμα σταθερό στο σπίτι της που γυρνάς εσύ τους αριθμούς, τοποθετώντας το δακτυλό σου μέσα. 

Αν θες πιστεψέ το, μέχρι πέρυσι είχε τηλεόραση daytron του 1992 και είχε το ψηφιακό σήμα, μέσω του αποκωδικοποιητή. Δεν θέλει τη τεχνολογία, είναι μεγάλη και παλιό μυαλό.

 

Ενώ το σπίτι της το έχει ανακαινίσει όλα καλά, όλα σούπερ, τη τεχνολογία δεν τη θέλει. Καλά μη σου πω τι κινητό έχει στη κατοχή της. ΝΟΚΙΑ που πιτσιρικάδες παίζαμε φιδάκι

Επεξ/σία από airtrelomike13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Δεν το θελει το Hotspot η μητερα μου γιατι τα χρειαζεται τα ΜΒ στο smartphone 

Κοίτα να δεις, μπορεί να στέλνει σήματα καπνού στην ταράτσα ή σηματα μορς με φακό. Επίσης υπάρχει και το ταχυδρομικό περιστέρι που είναι δωρεάν (αν εξαιρέσεις το ελάχιστο κόστος για το τάισμα). Αν όμως θέλει μια λύση για να κάνει την δουλειά της θα πρέπει να πληρώσει. Η μόνη λύση για να μην φαίνεται wifi στο σπίτι, είναι ενσύρματη σύνδεση με κινητό και χρήση των δεκομένω του. Όλες οι άλλες λύσεις περιλαμβάνουν έξτρα χρέωση, με ή χωρίς wifi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν με απασχολουν οι προτιμησεις της θειας, νομιζα οτι πλεον ολα τα τηλεφωνικα ειναι ευρυζωνικα και αναγκαστικα οι παροχοι σου δινουν την τηλεφωνια πανω απο το ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Κοίτα να δεις, μπορεί να στέλνει σήματα καπνού στην ταράτσα ή σηματα μορς με φακό. Επίσης υπάρχει και το ταχυδρομικό περιστέρι που είναι δωρεάν (αν εξαιρέσεις το ελάχιστο κόστος για το τάισμα). Αν όμως θέλει μια λύση για να κάνει την δουλειά της θα πρέπει να πληρώσει. Η μόνη λύση για να μην φαίνεται wifi στο σπίτι, είναι ενσύρματη σύνδεση με κινητό και χρήση των δεκομένω του. Όλες οι άλλες λύσεις περιλαμβάνουν έξτρα χρέωση, με ή χωρίς wifi.

 

2 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Αν και δεν με απασχολουν οι προτιμησεις της θειας, νομιζα οτι πλεον ολα τα τηλεφωνικα ειναι ευρυζωνικα και αναγκαστικα οι παροχοι σου δινουν την τηλεφωνια πανω απο το ρουτερ.

Το φλασάκι με τη φόρτωση ΜΒ σε κατάστημα Γερμανός ή Cosmote, το θεωρείται κακή λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, airtrelomike13 είπε

Το φλασάκι με τη φόρτωση ΜΒ σε κατάστημα Γερμανός ή Cosmote, το θεωρείται κακή λύση?

Θα πληρώσει εξτρά κόστος, ενώ απλά μπορεί να βάλει περισσότερα δεδομένα στο κινητό της για να κάνει την ίδια δουλειά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...