Προς το περιεχόμενο

Μία εβδομάδα μετά, η Apple διακόπτει την πρόσβαση του Beeper Mini το οποίο έφερε το iMessage στο Android


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, immortalx είπε

Βρε φιλε, 30 φορες σ'αυτο το θεμα μοναχα εκανα ξεκαθαρη τη θεση μου που δεν ειναι αλλη απ'το οτι ειμαι κατα των αντιμονοπωλιακων πρακτικων. Βαζω μεσα σ'αυτο το καζανι τη Google τη Microsoft, την Meta και την Apple (και αλλες φυσικα).
Οποιος δεν ειναι αδαης καταλαβαινει οτι εταιρειες τετοιου μεγεθους, με αξια μεγαλυτερη απο GDP ολοκληρων χωρων, δεν γιγαντωθηκαν με τον σταυρο στο χερι... Γι΄αυτο θελουν εναν μπαμπουλα να τους κοβει τη φορα που και που.
Ειτε αυτο ειναι να αναγκαζονται να προσαρμοζουν τα services τους για το καλο των καταναλωτων, ειτε το να σταματησουν να χρησιμοποιουν proprietary βιδες στις συσκευες, ειτε το να βαζουν φρενο σε εξαγορες που διαλυουν τους μικροτερους που πανε να τους ανταγωνιστουν. Το σημερινο 30%, που συνεχεια αναφερεις, της Apple και του imessage μπορει αυριο να γινει 60%, ακριβως οπως το 2-3% του Chrome στους browsers εγινε 60%.

Δεν με ενδιαφερει καθολου ποια ειναι χειροτερη απ'την αλλη. Με ενδιαφερει ο γιος μου που εχει iPhone και εγω που εχω Android να εχουμε οσο δυνατον περισσοτερες επιλογες, και να κοιταμε το δικο μας συμφερον και οχι της καθε Apple και καθε Google.

Δυστηχώς όμως αυτή τη στιγμή αντί να υποστηρίξεις τις επιλογές για το iMessage όπως θα έκανες για οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή, παίρνεις το μέρος του μονοπωλίου…

Πραγματικά πιστεύεις ότι ο iMessage είναι μονοπώλιο ή υπάρχει πιθανότητα να γίνει?

Νομίζεις ότι είναι όντως πρόβλημα τα μπλε και πράσινα μπαλονάκια ή ότι όπως πάντα, μεγεθύναμε τα παράπονα που ξεκίνησε η ίδια η Google και ακολούθησαν οι παρατρεχάμενοι παπαγαλίζοντας βλακιούλες για να βάλει στο χέρι και την Αμερικανική αγορά? Βλέπεις το 55-45 δεν της άρεσε και είπε να μας δείξει την αγάπη της για τους καταναλωτές…

Μου αρέσει που στο παράδειγμα με τον γιο σου, μόνος σου έβγαλες τα ματάκια σου μιας και δεν σου άρεσε το Viber, το WhatsApp και δεκάδες μικρότερες εφαρμογές ανταλλαγής μηνυμάτων που υπήρχαν κοινές και στις δυο πλατφόρμες, μου ήθελες RCS επειδή στο διαφήμισε η Google κάτσε τώρα με το G messages στο Android και συνέχιζε να ρίχνεις την ευθύνη στην κακιά Apple που κάποια στιγμή θα γίνει μονοπώλιο και για αυτό προνοείς από τώρα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δυστηχώς όμως αυτή τη στιγμή αντί να υποστηρίξεις τις επιλογές για το iMessage όπως θα έκανες για οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή, παίρνεις το μέρος του μονοπωλίου…

Πραγματικά πιστεύεις ότι ο iMessage είναι μονοπώλιο ή υπάρχει πιθανότητα να γίνει?

Νομίζεις ότι είναι όντως πρόβλημα τα μπλε και πράσινα μπαλονάκια ή ότι όπως πάντα, μεγεθύναμε τα παράπονα που ξεκίνησε η ίδια η Google και ακολούθησαν οι παρατρεχάμενοι παπαγαλίζοντας βλακιούλες για να βάλει στο χέρι και την Αμερικανική αγορά? Βλέπεις το 55-45 δεν της άρεσε και είπε να μας δείξει την αγάπη της για τους καταναλωτές…

Μου αρέσει που στο παράδειγμα με τον γιο σου, μόνος σου έβγαλες τα ματάκια σου μιας και δεν σου άρεσε το Viber, το WhatsApp και δεκάδες μικρότερες εφαρμογές ανταλλαγής μηνυμάτων που υπήρχαν κοινές και στις δυο πλατφόρμες, μου ήθελες RCS επειδή στο διαφήμισε η Google κάτσε τώρα με το G messages στο Android και συνέχιζε να ρίχνεις την ευθύνη στην κακιά Apple που κάποια στιγμή θα γίνει μονοπώλιο και για αυτό προνοείς από τώρα…

Ειτε μιλαω σε τοιχο ειτε σ'εσενα ενα και το αυτο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kevin8 είπε

εσύ αυτό που καταλαβαίνεις είναι λάθος..όσον αφορά την ανώτερη εμπειρία χρήσης που προσφέρει η εταιρεία με σάπιο μήλο μάλλον αναφέρεσε στην απάτη με τις χαλασμένες μπαταρίες..  

 εύχομαι να φαλιρισει και να κλείσει αυτή η σιχαμένη εταιρεία..

Διαβάζω την τελευταία φράση και μετά βλέπω αυτό …..

 

IMG_3940.jpeg

Ωχ λες να πιάνει ? 
 

Αλλά μετά είδα αυτό 

IMG_3941.jpeg

Μπα δεν πιάνει ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, immortalx είπε

Ειτε μιλαω σε τοιχο ειτε σ'εσενα ενα και το αυτο

Όντως βρε φίλε μου, σου λέω ότι σε λίγο δεν θα μείνει εναλλακτική λύση για την ανταλλαγή μηνυμάτων στο Android αφού ήδη κυριαρχεί η εφαρμογή της Google και μου λες για τις μονοπωλιακές τακτικές της Apple και το iMessage που τόσα χρόνια μια χαρά είχαμε και θα έχουμε εναλλακτικές λύσεις…

Θα έχει πάρα πολύ πλάκα, σε λίγο, να υπάρχουν μόνο εναλλακτικές προτάσεις στις πλατφόρμες της Apple και στο Android να φυτοζωούν με συνολικό ποσοστό μεριδίου κάτω του 10%…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, immortalx είπε

Δεν ειχαν καμια δουλεια τα BSODs με τον Navigator. Τα BSODs ηταν και ειναι κατα 95% hardware ή driver θεμα. Πριν μεταβουν τα Windows στον πυρηνα των NT το driver model των Windows ηταν αθλιο και ενας κακογραμμενος driver "επαιρνε" μαζι του ολο το συστημα. Σχεδον ποτε δεν εφταιγε καμια εφαρμογη.
Για το αλλο που λες επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου. Για να δεις πως αλλαζουν οι ισορροπιες, ο IE ειχε καποτε κοντα στο 70%, ο Firefox (απογονος του Navigator) 25%, και ο Chrome ενα ταπεινο 2-3%. Αν δεν ειχαν βαλει χερι στη Microsoft ουτε καν θα υπηρχε Firefox σημερα. Το ιδιο εγινε και αργοτερα οταν εγινε κυριαρχος ο Chrome και ηθελε σωνει και καλα να εχεις μονο Google για search-engine. Εγινε το αυτονοητο και της βαλαν χερι της Google, και αν θες τη γνωμη μου πρεπει να της βαλουν και πολυ παραπανω και για αλλες μονοπωλιακες τακτικες που ακολουθει.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι ενω λεμε για τις ανηθικες τακτικες των αλλων, πρεπει να βγαζουμε την Apple απεξω;

Δεν ήταν λίγα τα προβλήματα όταν έβαζες Norton Antivirus και η Microsoft δεν ηταν και πολύ τίμια απέναντι στην Netscape. Προσωπικα όταν τον έβαζα όλος τυχαία είχα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Δεν ήταν λίγα τα προβλήματα όταν έβαζες Norton Antivirus και η Microsoft δεν ηταν και πολύ τίμια απέναντι στην Netscape. Προσωπικα όταν τον έβαζα όλος τυχαία είχα θέματα.

Δεν μπορω να καταλαβω πως μπηκε στην κουβεντα το Norton σε σχεση με τον Navigator; Ισως ειναι κατι που μου διαφευγει;
Καταρχην Mcafee και Norton ηταν οτι πιο bloatware εκεινη την εποχη. Με ενα πιο lightweight και λιγοτερο intrusive antivirus, (και ομολογουμενως ιδιαιτερη προσοχη σε οτι κατεβαζες και εγκαθιστουσες) ησουν μια χαρα. Προβληματα με τον Navigator δεν αντιμετωπισα ποτε. Ηταν μακραν πιο αξιοπιστος απο το χαλι που λεγοταν IE.
Αν υπονοεις οτι με καποιο τροπο εκανε τον Navigator να μην τρεχει καλα, τοτε επετρεψε μου να σου πω οτι εκανε κατι πολυ χειροτερο και απλουστερο: Προσπαθουσε να περασει τα δικα της standards στο web, αγνοωντας το W3C και ευτυχως που δεν τα καταφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2023 στις 6:47 ΠΜ, Dimitris_1981 είπε

Έχω πχ συνδρομή YouTube premium και όμως παρότι δεν έχω διαφημίσεις στο YouTube μια χαρά πουλάει διαφημίσεις στο fb και στο search βάσει τι βλέπω στο YouTube.

Η Activision ήταν εξαγορά που αν η MS έκανε τα StarCraft, Diablo, Warcraft exclusive θα ήταν χτύπημα στο PlayStation σε ήδη cross platform τίτλους. Κανείς όμως δεν είπε γιατί η Nintendo έχει τα Pokémon και Mario exclusive. Είναι το key selling point της Nintendo αν τα έχουν όλοι δεν θα έχει λόγο να φτιάχνει συσκευές.

Η Apple έχει την τάση να σέβεται την ιδιωτικότητα και το πουλάει αυτό. Promo θα δεις στο store αλλά όχι ακριβώς διαφήμιση. Δεν θυμάμαι κάποιο app της Apple να έχει διαφημίσεις. Αν εννοείς διαφημίσεις εντός πχ Viber ναι ισχύει ότι έχεις. Το θετικό είναι ότι κάθε εφαρμογή πρέπει να δώσεις εσύ άδεια για να κάνει οτιδήποτε.  
Τωρα στο αν πουλάει data δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ούτε και να διαψεύσω. Μένω στην αίσθηση ότι είναι λιγότερο επεμβατική. 

Αρχικά δεν καταλαβαίνω γιατί μου αναφέρεις τον λόγο που υποθέτεις ότι προκάλεσε πρόβλημα στην εξαγορά. Σύμφωνα με τα επιχειρήματά σου η αγορά είναι μια άγρια δύση και ο καθένας κάνει ότι θέλει αν του ανήκει το προϊόν. Άρα γιατί φέρνεις τώρα δικαιολογίες;

Κατα δεύτερον, αυτός ο λόγος που αναφέρεις όλοι ξέραν ότι είναι αδύναμος καθώς είχαν φέρει εγγυήσεις ότι θα συνέχιζαν το development και στο PS. Επίσης όμως, έχουν υπάρξει και αλλες εξαγορές game dev studios από τη microsoft που δεν σταμάτησαν το development παιχνιδιών στο PS όπως πχ η mojang.
Οπότε, όχι. Ο λόγος που ενεπλάκη η επιτροπή δεν ήταν επειδή υπήρχαν cross platform τίτλοι απλά. Αλλά επειδή αυτή η εταιρεία είχε μεγάλο μερίδιο αγοράς, και όπως έχω πει οι εταιρείες που αποκτούν μεγάλο μερίδιο αγοράς γίνονται gatekeepers και τους επιβάλλονται κάποιοι έξτρα έλεγχοι εξαιτίας αυτού. Αλλιώς όπως είπα και η mojang είχε crossplatform τίτλους αλλά δεν έγινε τόσος χαμός όταν εξαγοράστηκε, επειδή δεν ήταν τόσο μεγάλη εταιρεία.

Άρα δεν καταλαβαίνω; Aπλά διαφωνείς για να διαφωνείς;
Όπως και να'χει, μπορείς να μπλέξεις σε ότι semantics και υποθέσεις θέλεις σχετικά με το λόγο που υπήρχαν προβλήματα στην εξαγορά καθώς είναι κάτι πολύπλοκο και σίγουρα θα βρίσκεις διαφορές, όμως ελπίζω να καταλαβαίνεις το νόημα του επιχειρήματός μου ότι υπάρχουν αντιανταγωνιστικές επιτροπές για σοβαρό λόγο και δεν μπορεί να κανει ο καθένας ότι θέλει.

Αυτό που θα συμφωνήσω μαζί σου μόνο  είναι ότι η Apple πουλάει καλύτερα την ιδιωτικότητά της. Όχι όμως ότι έχει και πολύ καλύτερη. Όπως υπάρχουν ρυθμίσεις στις συσκευές της Apple, έτσι υπάρχουν και στις υπηρεσίες της Google για να απενεργοποιήσεις personalized διαφημίσεις αλλά και τι καταγράφουν. Τώρα το αν το πιστεύεις ότι το κάνουν είναι άλλο θέμα.
Όπως το άρθρο που σου έστειλα που έλεγε ότι η Apple ψεύδεται σχετικά με το τι καταγράφει, έτσι μπορεί να ισχύει και στη Google.

Στις 11/12/2023 στις 2:32 ΜΜ, SeaLion είπε

Φλυαρείτε λέγοντας αστήρικτα πράγματα, πράγματα όπως εσείς τα έχετε καταλάβει έτσι και νομίζετε μάλιστα πως είναι και σωστά.

"Αν δεν κάνω λάθος... δεν ξέρω... όπως έγραψα...  H google ξέρω.... αν υπάρχει διαφορά..."

Ε και τι που το έγραψες; Το στήριξες; Το απέδειξες; 'Ολα τα υπόλοιπα μόνος σου τα υποβιβάζεις σε έναν αχταρμά, κάτι που στο περίπου διάβασες/άκουσες.

Συγκρίνεις 2 εταιρίες που έχουν τελείως διαφορετικό business model. Με σκοπό τι; Να μας πείσεις πως το iMessage είναι κάποιου τύπου μονοπώλιο;

Κυριολεκτικά, το iMessage είναι η μόνη υπηρεσία που δεν προσφέρει η Apple εκτός οικοσυστήματος. Κι αυτό μεταφράζεται σε "Αυτός που σε μαντρώνει είναι η Apple με το τελείως κλειστό οικοσύστημά της." Δεν ξέρω αν γίνεται αντιληπτή η φαιδρότητα της πρότασης αυτής.

Αν άφηνα ποτέ το iOS το iMessage δεν θα με απασχολούσε καθόλου. Ως χρήστης Apple συσκευών συνεχίζω να το χρησιμοποιώ γιατί το θεωρώ πιο private από τις άλλες υπηρεσίες.

Συγγνώμη κιόλας δηλαδή, δείξε μας και πως να μιλάμε.
Ξέρεις και εγώ πόσα παράπονα έχω, που έχω απαντήσει το ίδιο πράγμα 10 φορές αλλά συνέχεια η απάντηση και το επιχείρημα που μου δίνουν είναι "Ναι μα η Google...";
Με βλέπεις να φωνάζω σταματήστε τα whataboutism επιχειρήματα;
Ή έχεις δει πόσες φορές έχω απαντήσει στο "Ελεύθερη αγορά έχουμε και είναι δικαίωμά της...";
Και στην κυριολεξία είμαι ο μοναδικός που έχω δώσει και δυο λινκ για να αποδείξω τις θέσεις μου, αλλά για κάποιο λόγο εμένα λες ότι δεν στηρίζω αυτά που λεω και όχι οι άλλοι που λένε για το πόσο πιο ασφαλής είναι η Apple ή για το ότι ξέρουν πως λειτουργεί η ελεύθερη αγορά.

Τέλοσπάντων, δεν νομίζω ότι θα συναντήσεις και πολλά άτομα που θα διαφωνήσουν για την κλειστότητα του οικοσυστήματος της Apple αλλά και τις κακές πρακτικές της. Και λίγο να σκεφτώ μου ήρθαν ήδη μερικές υπηρεσίες που δεν προσφέρονται εκτός Apple όπως πχ airdrop, apple watch, facetime (νομίζω για facetime προσφέρει μια υποδεέστερη crossplatform υπηρεσία που και αυτή είναι φτιαγμένη όπως τα green/blue bubbles για να σε κάνει να νιώθεις υποδεέστερος και να θέλεις να πάρεις iphone. Πάλι δηλαδή με αυτές τις τακτικές χειραγώγησης που προσπαθεί να σε βάλει στο οικοσύστημά της). Ή ακόμα και αυτό που ανέφερε ένα προηγούμενος commenter όπου μπορούσες να δεις το unveiling των καινούργιων χαρακτηριστικών της Apple μόνο αν είχες Apple συσκευή οπότε και δημοσιογράφος να ήσουν και να ήθελες να καλύψεις το γεγονός έπρεπε να έχεις συσκευή.
Αλλά ακόμα και developer να είσαι ξέρεις πόσο κακή είναι η νοοτροπία της Apple. Όχι μόνο σε αναγκάζουν να πάρεις συσκευή για να μπορέσεις να προγραμματίσεις το οτιδήποτε, αλλά πρέπει να πληρώνεις και την ετήσια άδειά τους για το Xcode και συν αυτού για να μπορέσουν να χώσουν αυτή την άδεια στο programming pipeline τους έχουν κάνει το πιο unintuitive pipeline που μπορείς να φανταστείς που όποτε προκύψει πρόβλημα με το compiling πρέπει να πάρεις την άδεια από την αρχή πάλι για το xcode.
Και κάποιες άλλες γενικά κακές πρακτικές όπως αναφέρθηκε και πιο πριν από κάποιον άλλο commenter, είναι και η επιβολή που βάζουν στο να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο browser engine ή τα customs ports που είχε, κτλ.
Σορρυ για το μινι ραντ, αλλά έγραψα και λίγο παραπάνω για να πω ότι επειδή την πληρώνεις ακριβά σαν εταιρεία, δεν σημαίνει ότι είναι και τέλεια εταιρεία που όλοι νομίζετε και λέτε. Και προβλήματα ιδιωτικότητας έχει όπως είπα, και διαφημίσεις βάζει στο UI, και ένα σωρό τακτικές χειραγώγησης χρησιμοποιεί.

Και τέλος για να ξαναφέρω το θέμα στο iMessage, το έχω ξαναναφέρει, εμείς μπορει να γελάμε με τα blue/green bubbles αλλά η κοινωνική πίεση είναι ένα μεγάλο εργαλείο που χρησιμοποιούν για να προτρέψουν άτομα στο να αγοράσουν συσκευές Apple.
Ακόμα και στο Austin Texas που θεωρείται πλεον tech hub και ένα δεύτερο silicon valley, διακωμωδούν με σκετσάκια αυτή τη χειραγώγηση γιατί ακόμα και εκεί είναι τόσο προφανή:

https://www.youtube.com/watch?v=Qj_iShO4ePg

Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς τη δύναμη που έχουν αυτές οι τακτικές αλλά και γιατί πρέπει να σταματήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Goulam είπε

Αρχικά δεν καταλαβαίνω γιατί μου αναφέρεις τον λόγο που υποθέτεις ότι προκάλεσε πρόβλημα στην εξαγορά. Σύμφωνα με τα επιχειρήματά σου η αγορά είναι μια άγρια δύση και ο καθένας κάνει ότι θέλει αν του ανήκει το προϊόν. Άρα γιατί φέρνεις τώρα δικαιολογίες;

Κατα δεύτερον, αυτός ο λόγος που αναφέρεις όλοι ξέραν ότι είναι αδύναμος καθώς είχαν φέρει εγγυήσεις ότι θα συνέχιζαν το development και στο PS. Επίσης όμως, έχουν υπάρξει και αλλες εξαγορές game dev studios από τη microsoft που δεν σταμάτησαν το development παιχνιδιών στο PS όπως πχ η mojang.
Οπότε, όχι. Ο λόγος που ενεπλάκη η επιτροπή δεν ήταν επειδή υπήρχαν cross platform τίτλοι απλά. Αλλά επειδή αυτή η εταιρεία είχε μεγάλο μερίδιο αγοράς, και όπως έχω πει οι εταιρείες που αποκτούν μεγάλο μερίδιο αγοράς γίνονται gatekeepers και τους επιβάλλονται κάποιοι έξτρα έλεγχοι εξαιτίας αυτού. Αλλιώς όπως είπα και η mojang είχε crossplatform τίτλους αλλά δεν έγινε τόσος χαμός όταν εξαγοράστηκε, επειδή δεν ήταν τόσο μεγάλη εταιρεία.

Άρα δεν καταλαβαίνω; Aπλά διαφωνείς για να διαφωνείς;
Όπως και να'χει, μπορείς να μπλέξεις σε ότι semantics και υποθέσεις θέλεις σχετικά με το λόγο που υπήρχαν προβλήματα στην εξαγορά καθώς είναι κάτι πολύπλοκο και σίγουρα θα βρίσκεις διαφορές, όμως ελπίζω να καταλαβαίνεις το νόημα του επιχειρήματός μου ότι υπάρχουν αντιανταγωνιστικές επιτροπές για σοβαρό λόγο και δεν μπορεί να κανει ο καθένας ότι θέλει.

Αυτό που θα συμφωνήσω μαζί σου μόνο  είναι ότι η Apple πουλάει καλύτερα την ιδιωτικότητά της. Όχι όμως ότι έχει και πολύ καλύτερη. Όπως υπάρχουν ρυθμίσεις στις συσκευές της Apple, έτσι υπάρχουν και στις υπηρεσίες της Google για να απενεργοποιήσεις personalized διαφημίσεις αλλά και τι καταγράφουν. Τώρα το αν το πιστεύεις ότι το κάνουν είναι άλλο θέμα.
Όπως το άρθρο που σου έστειλα που έλεγε ότι η Apple ψεύδεται σχετικά με το τι καταγράφει, έτσι μπορεί να ισχύει και στη Google.

Αν δεν καταλαβαίνεις τα όρια της ασυδοσίας της αγοράς με την κακώς , ύποπτα (μίζες σε πολιτικούς)  και υπερβολικά ελεγχόμενη δεν έχει νόημα η κουβέντα. Η ελεύθερη αγορά προϋποθέτει την μοναδικότητα και το κίνητρο της ανάπτυξης.

Αν μπορείς φτιάξε κάτι καλύτερο. Δεν σου απαγόρευσε κανείς να έχεις το Viber, Whatsup, Messanger στο iOS. Αυτοί όμως επειδή δεν μπορούν να αντέξουν το traffic έχουν υποδεέστερη ποιότητα στα απεσταλμένα μέσα. Γιατί πρέπει η Apple να δεχτεί traffic από μερικά δις χρήστες και μη πελάτες της ή να δώσει δωρεάν την τεχνολογία που ανέπτυξε σε τρίτους;

Αν σου βάλει συνδρομή 30€/μήνα θα ήσουν εντάξει; Θα ήταν σωστό όμως να αναγκάσεις μια δωρεάν υπηρεσία να γίνει συνδρομητική επειδή 15 χρόνια τώρα δεν μπορεί κανένας να βγάλει μια εφαρμογή ανταγωνιστική;

 Για την εξαγορά η MS πρόεβαλε το crossplatform ως επιχείρημα ότι δεν δημιουργεί μονοπώλιο χάρη σε αυτό έγινε αποδεκτή η εξαγορά. 

Σαφώς και έχει η Apple καλύτερη ιδιωτικότητα όσον αφορά την καθημερινή χρήση. Εγώ είχα Android πάνω από 10 χρόνια και μέσα σε λίγους μήνες στο iOS είναι εμφανής η διαφορά. Data μπορεί να κρατάει  και η Apple αλλά το θέμα είναι πόσα και τι τα κάνει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/12/2023 στις 6:14 ΠΜ, Goulam είπε

Φίλε μου αν καταλαβαίνεις αυτό, τότε σου προτείνω να ξαναδιαβάσεις τις συζητήσεις γιατί λέμε κάτι πολύ διαφορετικό. Απλά υποστηρίζω ένα σύστημα στο οποίο να έχουν όλοι πρόσβαση, και εσείς για κάποιο λόγο θίγεστε αν σας δοθεί η πρόσθετη δυνατότητα να επικοινωνείτε με παραπάνω άτομα. Και θίγεστε επίσης που ζητάμε μια παρέμβαση στην Apple που έχει γίνει σε άλλες εταιρείες για πολύ λιγότερα. Με βάση αυτά αναρωτιέμαι ποιος έχει τα πραγματικά κόμπλεξ.

Έχω διαβάσει τα άπαντα της επιχειρηματολογίας σας τα τελευταία 15 χρόνια και δεν προτίθεμαι να διαβάσω ούτε γραμμή παραπάνω. Αρκετό μελάνι χαλάσαμε για να σας εξηγούμε το αυτονόητο. Μια ζωή τα είχατε με την Apple που άνοιγε το δρόμο προς την εξέλιξη και κατά κανόνα αντιγράφατε τις επιλογές της εντός εξαμήνου. Είτε πρόκειται για την αποστολή αρχείων με Bluetooth, είτε την για ύπαρξη FM Radio Tuner, είτε για την ύπαρξη αποσπώμενης μπαταρίας, είτε για την αφαίρεση του AudioJack, είτε για την καθιέρωση ασύρματων ακουστικών, είτε για την αφαίρεση PowerBrick, είτε για την καθιέρωση των USB-C θυρών στο MacBook 12''(είτε..... είτε.....είτε......= ο κατάλογος δεν τελειώνει) ανέκαθεν αφήνατε την ''καυτή πατάτα'' των δύσκολων επιλογών στην Apple, χρησιμοποιώντας την αγάπη μας για εξέλιξη ως αφορμή για κριτική.

Η Apple ακόμα και στο κομμάτι του messaging είχε εξαρχής μία ολοκληρωμένη/ενοποιημένη/ασφαλή λύση επικοινωνίας βγαλμένη από το μέλλον. Απλώς τότε η υπηρεσία δεν σας κέντριζε το ενδιαφέρον γιατί χτίζατε το marketing των προιόντων σε διαφορετική βάση (και συγκεκριμένα στη βάση της κριτικής εναντίον της Apple η οποία πουλάει καλά στο αγοραστικό κοινό του Android). Σήμερα όμως (15 χρόνια αργότερα) έχοντας δει τις συσκευές σας να εξομοιώνονται με τις δικές μας ξαφνικά θυμηθήκατε ότι η επικοινωνία σας έχει μείνει μία δεκαετία πίσω.  Εσείς είστε αυτοί που βομβαρδίσατε το τοπίο με αμέτρητα 3rd party communication apps επειδή δεν είχατε μία κεντρική λύση επικοινωνίας. Αποτέλεσμα? Οδηγήσατε σε κατακερματισμό την αγορά επικοινωνίας (με τον κάθε έναν από εσάς να χρησιμοποιεί άλλη εφαρμογή επικοινωνίας) ώσυτε να μην ξέρετε ούτε εσείς οι ίδιοι ΠΩΣ θα βρείτε ο ένας τον άλλον. Και αφού κομματιάσατε την αγορά, ξαφνικά ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ από εμάς ΕΝΟΠΟΙΗΣΗ. Αν δεν το γνωρίζεις θα το αναφέρω. Εμείς είχαμε ενοποίηση επικοινωνίας ΕΞΑΡΧΗΣ, δεν την ανακαλύψαμε τώρα, δεν μας λείπει και γι'αυτό δεν μας απασχολεί να την αποκτήσουμε. Δεν το επιδιώκουμε, δεν μας ενδιαφέρει, δεν μας αφορά. Το πρόβλημα της επικοινωνίας ήταν και παραμένει δικό σας. 

Το γεγονός ότι προσπαθείτε με παράνομο (Unauthorized) τρόπο να ανοίξετε την διαλειτουργικότητα του iMessage στις συσκευές σας δηλώνει με τρόπο εμφανή το μέγεθος του προβλήματος που αντιμετωπίζετε με τις συσκευές σας & με το Android (όσο και αν προσπαθείτε να πείσετε τον εαυτό σας ότι είστε εντάξει με τις συσκευές σας).

Ακόμα και αν υποστηριχθεί το RCS αυτό δεν θα είναι αρκετό για εσάς, γιατί πάντα θα έχετε παράλογες απαιτήσεις (από μία εταιρία, της οποίας ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΠΕΛΑΤΕΣ). Πρέπει να το καταλάβετε ότι η Apple ΔΕΝ
 είναι υποχρεωμένη να αποτελέσει FreeCommunicationServiceProvider στις συσκευές ΑΛΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ. Εμείς όταν αγοράζουμε συσκευές της, μέρος του τιμήματος που πληρώνουμε καλύπτει ακριβώς αυτό (το κομμάτι του Software, της υποστήριξης και των υπηρεσιών που έχει αναπτύξει η εταιρία). Γι'αυτό και έχουμε την υποστήριξη που μας αρμόζει για τουλάχιστον 6 χρόνια & σταθερή λειτουργικότητα που διαρκεί όσο και η ''ζωή'' της συσκευής. Συμπέρασμα? Δυστυχώς ΔΕΝ μπορείτε να έχετε απαίτηση να μοιράζεστε με εμάς αυτή την πληρωμένη εμπειρία χρήσης (εκτός αν καταλάβετε το λάθος σας και αλλάξετε εταιρία). 

Η εφαρμογή που αναφέρει το άρθρο λοιπόν (και αυτό που προσπαθεί να επιτύχει) αποτελεί ένα ξεκάθαρο δείγμα της κατάντιας και του κόμπλεξ που επικρατεί στο χώρο του Android. Καμία δικαιολογία επ'αυτού.

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Goulam είπε

Συγγνώμη κιόλας δηλαδή, δείξε μας και πως να μιλάμε.

Μπα φίλε, πολύ πιο απλά, όταν γράφεις κάτι εδώ δημόσια, μπορείς να είσαι και αντικείμενο κριτικής.

Ξαναδιάβασα σε τι σου απάντησα, και τοποθετήσεις τύπου "αν δεν κάνω λάθος, και στο ios υπάρχουν πλεον διαφημίσεις" ή " και οι δύο πουλάνε τα δεδομένα σου" λες και μιλάμε για το τελευταίο tv box της Amazon είναι απλά λάθος (κι αν απαντήσεις πως έχει διαφημίσεις στο App Store, θα σου πω πως δεν  ταυτίζεται με το iOS)

15 χρόνια χρήστης iPhone και λοιπών συσκευών ποτέ δεν είχα διαφήμιση στα μούτρα μου και ποτέ δεν είχα διαφημίσεις αλλού με βάση την δραστηριότητά μου στις built-in εφαρμογές των συσκευών αυτών. Και ποτέ δεν ένιωσα μαντρωμένος σε αντίθεση με το creepiness που μου προκαλούσαν άλλες, πιο φτηνές, εταιρίες. Τι σημαίνει μαντρωμένος τελικά;

Το ό,τι μας κρατά από τ'@@ με το iMessage, ειδικά στην Ελλάδα και την Ευρώπη, είναι αστείο! Δεν με απασχολούν τα κόμπλεξ των Τεξανών, sorry! Somehow, έχουν κάνει το blue/green bubbles θέμα πιο σημαντικό από ότι μάλλον είναι, και σημαία κάποιου αστείου "αγώνα". Γιατί δεν ξεκινάνε από τα πιο απλά, όπως π.χ. το ότι σε κάθε major σύγχρονη ταινία, όλοι χρησιμοποιούν iPhone!

Τo ότι θεωρείς τα $99/έτος developer fee ως εμπόδιο, ναι, είναι για τους scammers/spammers και ως κόστος είναι γελοίο για έναν επαγελματία σχετικά με το τι προσφέρεται. Πόσο κοστίζει ανά έτος ένα signing certificate για εφαρμογές στα Windows, ξέρεις; Με $99 έχουμε ομάδα με 3-4 devs (ούτε καν licensing ανά seat δηλαδή!)

Μπορείς φυσικά να παίζεις με το Xcode όσο θες ως free user και να εγκαθιστάς ό,τι θες στις συσκευές σου για hobby, testing/development, αλλά δεν το ξέρεις μάλλον γιατί δεν έχεις Mac (?) αλλά θες να έχεις μερίδιο στην γκρίνια.

7 ώρες πριν, Goulam είπε

Και προβλήματα ιδιωτικότητας έχει όπως είπα, και διαφημίσεις βάζει στο UI, και ένα σωρό τακτικές χειραγώγησης χρησιμοποιεί.

Λάθη σε privacy related πρακτικές έχουν γίνει κατά καιρούς (και διορθωθεί), αλλά είναι πταίσματα, καθώς η Apple δεν είναι εταιρία που έχει χτιστεί πάνω στην συλλογή δεδομένων χρηστών ούτε που πουλά διαφημίσεις ως κύριο έσοδο. Γι αυτό άλλωστε είναι "πίσω" σε θέματα ΑΙ και το Siri είναι τόσο "meh".

Συνεχίζεις να μιλάς για "Διαφημίσεις στο UI" δηλαδή να παραπληροφορείς.

Απαιτείς από την Apple να τα δίνει όλα τζάμπα και ανοιχτά. Γιατί;
Στα άλλα τζάμπα ξέρουμε με τι πληρώνουμε. Στην Apple με τι θες να πληρώνεις δηλαδή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/12/2023 at 17:22, filip123go said:

Να τον αγοράσει η apple προφανώς..! Αλλά μάλλον δεν του βγήκε..

Να αγοράσει τι πράγμα; Μία τεχνική για να κάνει κάτι (διαλειτουργικότητα του iMessage σε Android) το οποίο δεν θέλει να κάνει, αλλά ήδη μπορεί να κάνει αν θελήσει, αφού το iMessage είναι δικό της; 

:P

Ούτε το ίδιο το Beeper / Mini (ολόκληρο) θα είχε νόημα σαν αγορά, αφού αν το αγόραζε και το υϊοθετούσε, θα δημιουργούσε άσχημο fragmentation στο iMessage.

Άλλους σκοπούς είχε ο κύριος, απλά δε τους γνωρίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Αν δεν καταλαβαίνεις τα όρια της ασυδοσίας της αγοράς με την κακώς , ύποπτα (μίζες σε πολιτικούς)  και υπερβολικά ελεγχόμενη δεν έχει νόημα η κουβέντα. Η ελεύθερη αγορά προϋποθέτει την μοναδικότητα και το κίνητρο της ανάπτυξης.

Αν μπορείς φτιάξε κάτι καλύτερο. Δεν σου απαγόρευσε κανείς να έχεις το Viber, Whatsup, Messanger στο iOS. Αυτοί όμως επειδή δεν μπορούν να αντέξουν το traffic έχουν υποδεέστερη ποιότητα στα απεσταλμένα μέσα. Γιατί πρέπει η Apple να δεχτεί traffic από μερικά δις χρήστες και μη πελάτες της ή να δώσει δωρεάν την τεχνολογία που ανέπτυξε σε τρίτους;

Αν σου βάλει συνδρομή 30€/μήνα θα ήσουν εντάξει; Θα ήταν σωστό όμως να αναγκάσεις μια δωρεάν υπηρεσία να γίνει συνδρομητική επειδή 15 χρόνια τώρα δεν μπορεί κανένας να βγάλει μια εφαρμογή ανταγωνιστική;

 Για την εξαγορά η MS πρόεβαλε το crossplatform ως επιχείρημα ότι δεν δημιουργεί μονοπώλιο χάρη σε αυτό έγινε αποδεκτή η εξαγορά. 

Σαφώς και έχει η Apple καλύτερη ιδιωτικότητα όσον αφορά την καθημερινή χρήση. Εγώ είχα Android πάνω από 10 χρόνια και μέσα σε λίγους μήνες στο iOS είναι εμφανής η διαφορά. Data μπορεί να κρατάει  και η Apple αλλά το θέμα είναι πόσα και τι τα κάνει. 

 

Εντάξει ρε φίλε, και εσύ αν δεν καταλαβαίνεις τα όρια της ασυδοσίας που θα φτάσουν οι εταιρείες αν τις αφήνεις ανεξέλεκτες δεν έχει νόημα η κουβέντα.
Ελπίζω να μην είσαι απο αυτούς που νομίζουν ότι η αγορά αυτορυθμίζεται πάντα μόνη της και όλα θα είναι καλά και που εθελοτυφλούν σε όλες τις εκμεταλεύσεις που γίνονται, τα μονοπώλια, τα καρτέλ, κτλ.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις με τις εναλλακτικές τα έχουν ξανασυζητήσει, αν θες ανάτρεξε στις προηγούμενες απαντήσεις. Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνουμε πράγματα.
Αυτό με το αυξημένο traffic νομίζω είναι απλά αστείο. Και άλλες υπηρεσίες όπως το viber προσφέρουν uncompressed μεταφορά αρχείων και crossplatform μάλιστα και δεν έχουν θέμα. Και στην τελική μπορεί απλά να κάνει αυτό που κάνει και στο facetime και να μειώνει/κάνει compress τα αρχεία σε άτομα εκτός της πλατφόρμας της. Δεν θα είναι και η πρώτη φορά.
Και αυτό που λες να δώσει δωρεάν τεχνολογία που ανέπτυξε η ίδια είναι απλά αστείο. Κανείς δεν ζήτησε ποτέ κάτι τέτοιο.


Γενικά αν είχες παρακολουθήσει την εξέλιξη της εξαγοράς θα είχες δει ότι η Microsoft είχε δώσει διαβεβαιώσεις ότι δεν θα σταματήσει το development στο PS, σχεδόν εξαρχής, παρόλα αυτά συνεχίζαν να μπλοκάρουν την εξαγορά. Το βασικό πρόβλημα ήταν ότι δεν θα μείνουν πολλοί άλλοι δυνατοί παίκτες στην αγορά και θα δημιουργήσει προβλήματα και σε άλλα πράγματα, ακόμα και στο cloud gaming, κτλ. Τουτέστιν, το πρόβλημα ήταν ότι η Activision Blizzard είχε μεγάλο μερίδιο αγοράς και η εξαγορά της μπορεί να προκαλούσε προβλήματα στην αγορά του gaming.

"Σαφώς και έχει η Apple καλύτερη ιδιωτικότητα όσον αφορά την καθημερινή χρήση. Εγώ είχα Android πάνω από 10 χρόνια και μέσα σε λίγους μήνες στο iOS είναι εμφανής η διαφορά. Data μπορεί να κρατάει  και η Apple αλλά το θέμα είναι πόσα και τι τα κάνει. "
Εντάξει, όπως έχουμε πει και ξαναπεί, η Apple φαίνεται να έχει καλύτερη ιδιωτικότητα και έχει επενδύσει σε αυτή την εικόνα. Όπως όμως βλέπουμε  ανα διαστήματα, δεν ισχύει και ιδιαίτερα αυτό. Και οι δύο εταιρείες  έχουν πολλά προβλήματα σε αυτόν τον τομέα. Γι'αυτό και πριν παρέθεσα άρθρο ακριβώς με προβλήματα ιδιωτικότητας της Apple.

2 ώρες πριν, ramarg είπε

Έχω διαβάσει τα άπαντα της επιχειρηματολογίας σας τα τελευταία 15 χρόνια και δεν προτίθεμαι να διαβάσω ούτε γραμμή παραπάνω. Αρκετό μελάνι χαλάσαμε για να σας εξηγούμε το αυτονόητο. Μια ζωή τα είχατε με την Apple που άνοιγε το δρόμο προς την εξέλιξη και κατά κανόνα αντιγράφατε τις επιλογές της εντός εξαμήνου. Είτε πρόκειται για την αποστολή αρχείων με Bluetooth, είτε την για ύπαρξη FM Radio Tuner, είτε για την ύπαρξη αποσπώμενης μπαταρίας, είτε για την αφαίρεση του AudioJack, είτε για την καθιέρωση ασύρματων ακουστικών, είτε για την αφαίρεση PowerBrick, είτε για την καθιέρωση των USB-C θυρών στο MacBook 12''(είτε..... είτε.....είτε......= ο κατάλογος δεν τελειώνει) ανέκαθεν αφήνατε την ''καυτή πατάτα'' των δύσκολων επιλογών στην Apple, χρησιμοποιώντας την αγάπη μας για εξέλιξη ως αφορμή για κριτική.

Η Apple ακόμα και στο κομμάτι του messaging είχε εξαρχής μία ολοκληρωμένη/ενοποιημένη/ασφαλή λύση επικοινωνίας βγαλμένη από το μέλλον. Απλώς τότε η υπηρεσία δεν σας κέντριζε το ενδιαφέρον γιατί χτίζατε το marketing των προιόντων σε διαφορετική βάση (και για να είμαι συγκεκριμένος στη βάση της κριτικής έναντι της Apple η οποία πουλάε καλά στο αγοραστικό κοινό του Android). Σήμερα όμως (15 χρόνια αργότερα) έχοντας δει τις συσκευές σας να εξομοιώνονται με τις δικές μας ξαφνικά θυμηθήκατε ότι η επικοινωνία σας έχει μείνει μία δεκαετία πίσω.  Εσείς είστε αυτοί που βομβαρδίσατε το τοπίο με αμέτρητα 3rd party communication apps επειδή δεν είχατε μία κεντρική λύση επικοινωνίας. Αποτέλεσμα? Οδηγήσατε σε κατακερματισμό της αγοράς επικοινωνίας, με τον κάθε έναν από εσάς να χρησιμοποιεί άλλη εφαρμογή επικοινωνίας και να μην ξέρετε ΠΩΣ θα βρείτε ο ένας τον άλλον. Και αφού κομματιάσατε την αγορά, ξαφνικά ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ από εμάς ΕΝΟΠΟΙΗΣΗ. Αν δεν το γνωρίζεις θα το αναφέρω. Εμείς είχαμε ενοποίηση επικοινωνίας ΕΞΑΡΧΗΣ, δεν την ανακαλύψαμε τώρα, δεν μας λείπει και γι'αυτό δεν μας απασχολεί να την αποκτήσουμε. Δεν το επιδιώκουμε, δεν μας ενδιαφέρει, δεν μας αφορά. Το πρόβλημα της επικοινωνίας ήταν και παραμένει δικό σας. 

Το γεγονός ότι προσπαθείτε με παράνομο (Unauthorized) τρόπο να ανοίξετε την διαλειτουργικότητα του iMessage στις συσκευές σας δηλώνει με τρόπο εμφανή το μέγεθος του προβλήματος που αντιμετωπίζετε με τις συσκευές σας & με το Android (όσο και αν λέτε ψέματα στον εαυτό σας ότι είστε εντάξει με τις συσκευές σας). Ακόμα και αν υποστηριχθεί το RCS αυτό δεν θα είναι αρκετό για εσάς, γιατί πάντα θα έχετε παράλογες απαιτήσεις (από μία εταιρία της οποίας ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΠΕΛΑΤΕΣ). Πρέπει να το καταλάβετε ότι η Apple ΔΕΝ είναι υποχρεωμένη να αποτελέσει FreeCommunicationServiceProvider στις συσκευές ΑΛΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ. Εμείς όταν αγοράζουμε συσκευές της, μέρος του τιμήματος καλύπτει ακριβώς αυτό το κομμάτι του Software, της υποστήριξης και των υπηρεσιών που έχει αναπτύξει η εταιρία. Γι'αυτό και έχουμε την υποστήριξη που μας αρμόζει για τουλάχιστον 6 χρόνια, και σταθερή λειτουργικότητα που διαρκεί όσο ''ζει'' η συσκευή. Απαιτήσεις για να μοιραστείτε με εμάς αυτή την εμπειρία χρήσης δυστυχώς ΔΕΝ μπορείτε να έχετε (εκτός αν καταλάβετε το λάθος σας και αλλάξετε εταιρία). 

Η εν λόγω εφαρμογή που αναφέρει το άρθρο λοιπόν (και αυτό που προσπαθεί να επιτύχει) αποτελεί ένα ξεκάθαρο δείγμα της κατάντιας και του κόμπλεξ που επικρατεί στο χώρο του Android. Καμία δικαιολογία επ'αυτού.

Ειλικρινά μετά από τόση συζήτηση και τόσα σχόλια δεν περίμενα να ακούσω τόσο γραφική απάντηση σε στύλ "η apple είναι η πιο γαμάτη εταιρεία που υπάρχει και θυσιάζεται για χάρη όλων μας".
Το έχουμε πει κάποιοι και θα το ξαναλέμε: Σταματήστε να φανατίζεστε με τέτοιες ανοησίες. Δείτε την Apple σαν αυτό που είναι, μια εταιρεία που έχει ως μοναδικό στόχο το κέρδος πάνω απ'όλα. Καταλαβαίνω ότι είναι κοινωνική ανάγκη αλλά μην κάθεστε να ψάχνετε συντροφικότητα και ανάγκη ένταξης σε ομάδες εκεί που δεν χρειάζεται. Ιδιαίτερα σε μέρη που σας βλέπουν μόνο ως πελάτες. Και δεν θυσιάστηκε για να φέρει την αλλαγή ή να μας ανοίξει τον δρόμο στην εξέλιξη. Απλά ήξερε ότι έχει πολλούς φανατισμένους όπως εσένα και μπορούσε να κάνει ότι αλλαγές ήθελε δίνοντας ότι πρόφαση ήθελε και θα την πίστευαν. Οι φανατισμένοι της είναι τόσο πρόθυμοι να πιστέψουν τα πάντα που όταν τα κινητά της είχαν το πρόβλημα που λυγίζουν στην πίσω τσέπη, τους είχαν πείσει ότι δεν καθόντουσαν σωστά.

Τελοσπάντων, και πολύ αναλώθηκα σε αυτή την συζήτηση. Το θέμα μας δεν ήταν ποτέ αυτό οπότε δεν θέλω να αναλωθώ πολύ σε αυτό τον παραλογισμό φανμποισμού απλά θα αναφέρω ότι πολλά από αυτά που αναφέρεις δεν τα έχει "εφεύρει" καν και απλά τα έχει ξαναπακετάρει στους φαν της που είναι πολύ πιο δεκτικοί στις αλλαγές. Και κάποια άλλα που λες απλά δεν ισχύουν καν (πχ αν δεν κάνω λάθος τα iphone δεν υποστηρίζουν καν μεταφορά μέσω bluetooth. To airdrop μεταφέρει μέσω wifi αν αναφέρεσαι σε αυτό)

Και όσον αφορά την actual επιχειρηματολογία σου από τη δεύτερη παράγραφό και κάτω, θα σου αναφέρω ότι τα περισσότερα από αυτά τα έχουμε ήδη συζητήσει σε προηγούμενα comments οπότε θα σου προτεινα να ανατρέξεις εκεί παρόλο που απ'ότι λες ξέρεις "άπαντα της επιχειρηματολογίας μας".
Αλλά με λίγα λόγια το πρόβλημά μας δεν ήταν ποτέ ο κατακερματισμός του messaging καθώς όλα αυτά τα 3rd party apps είναι crossplatform και έχουν τη δυνατότητα να επικοινωνούν ανεξαρτήτως του λειτουργικού που βρίσκονται. Το πρόβλημα μας, ξαναλέω, είναι το γεγονός ότι το imessage έχει αποκτήσει αρκετά μεγάλο ποσοστό για να θεωρείται gatekeeper στην αγορά του messaging, και παρόλα αυτά δεν προσφέρει καν crossplatform επικοινωνία. Εγώ αλλά και φαντάζομαι οι περισσότεροι, δεν θέλουμε καν το imessage στο android, απλά θέλουμε όταν συναντήσουμε apple fan boys όπως εσένα που έχουν ήδη στήσει ομάδες στο imessage, κτλ. να μην χρειαστεί να αγοράσουμε iphone ή να χρεωνόμαστε SMS για να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε μαζί σου. (Και παρόλα αυτά να συνεχίσουμε να είμαστε αποκλεισμένοι από τα group chats)

Όσον αφορά την τρίτη παράγραφο απλά έχω βαρεθεί να την απαντάω και να την αγνοείτε. Απλά κοιτάξτε πως δουλεύει η αγορά, παιδια. Δεν είναι δύσκολο. Οι FTC και λοιπές αντι ανταγωνιστικές οργανώσεις υπάρχουν για κάποιο λόγο. Επειδή η ιδέα της ελεύθερης αγοράς που αυτορυθμίζεται μόνη της δεν δουλεύει. Σταματήστε να νομίζεται ότι είναι παράνομο να ακουμπάνε αυτές οι επιτροπές τα προιόντα μιας εταιρείας επειδή της ανήκουν. Έχει γίνει πάμπολες φορές σε άλλες εταιρείες όπως η Google και η Microsoft και αν δεν είχε γίνει και παλαιότερα πιθανότατα να μην υπήρχε καν Apple σήμερα.
Φαντάσου δηλαδή να ερχόταν μια τέτοια επιτροπή και να έλεγε στην Apple σου απαγορεύω να βάζεις το Safari στο λειτουργικό σου επειδή είναι αθέμιτος ανταγωνισμός (όπως είπε στην microsoft), τι χαμός θα είχε γίνει από εσάς τους φαν.

Τέτοια cult-like συμπεριφορά ειλικρινά δεν περίμενα να δω. Σου δίνει η Apple πρόσθετη δυνατότητα να επικοινωνείς και με το υπόλοιπο του πλανήτη που έχει android χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσεις τα "βρώμικα" 3rd party apps και το βλέπεις σαν μειονέκτημα ότι ίσως να συναναστραφείς με τους χωριάτες που έχουν android. Τέτοιο grooming από εταιρεία δύσκολα θα βρεις να έχει γίνει αλλού.

2 ώρες πριν, SeaLion είπε

Μπα φίλε, πολύ πιο απλά, όταν γράφεις κάτι εδώ δημόσια, μπορείς να είσαι και αντικείμενο κριτικής.

Ξαναδιάβασα σε τι σου απάντησα, και τοποθετήσεις τύπου "αν δεν κάνω λάθος, και στο ios υπάρχουν πλεον διαφημίσεις" ή " και οι δύο πουλάνε τα δεδομένα σου" λες και μιλάμε για το τελευταίο tv box της Amazon είναι απλά λάθος (κι αν απαντήσεις πως έχει διαφημίσεις στο App Store, θα σου πω πως δεν  ταυτίζεται με το iOS)

15 χρόνια χρήστης iPhone και λοιπών συσκευών ποτέ δεν είχα διαφήμιση στα μούτρα μου και ποτέ δεν είχα διαφημίσεις αλλού με βάση την δραστηριότητά μου στις built-in εφαρμογές των συσκευών αυτών. Και ποτέ δεν ένιωσα μαντρωμένος σε αντίθεση με το creepiness που μου προκαλούσαν άλλες, πιο φτηνές, εταιρίες. Τι σημαίνει μαντρωμένος τελικά;

Το ό,τι μας κρατά από τ'@@ με το iMessage, ειδικά στην Ελλάδα και την Ευρώπη, είναι αστείο! Δεν με απασχολούν τα κόμπλεξ των Τεξανών, sorry! Somehow, έχουν κάνει το blue/green bubbles θέμα πιο σημαντικό από ότι μάλλον είναι, και σημαία κάποιου αστείου "αγώνα". Γιατί δεν ξεκινάνε από τα πιο απλά, όπως π.χ. το ότι σε κάθε major σύγχρονη ταινία, όλοι χρησιμοποιούν iPhone!

Τo ότι θεωρείς τα $99/έτος developer fee ως εμπόδιο, ναι, είναι για τους scammers/spammers και ως κόστος είναι γελοίο για έναν επαγελματία σχετικά με το τι προσφέρεται. Πόσο κοστίζει ανά έτος ένα signing certificate για εφαρμογές στα Windows, ξέρεις; Με $99 έχουμε ομάδα με 3-4 devs (ούτε καν licensing ανά seat δηλαδή!)

Μπορείς φυσικά να παίζεις με το Xcode όσο θες ως free user και να εγκαθιστάς ό,τι θες στις συσκευές σου για hobby, testing/development, αλλά δεν το ξέρεις μάλλον γιατί δεν έχεις Mac (?) αλλά θες να έχεις μερίδιο στην γκρίνια.

Λάθη σε privacy related πρακτικές έχουν γίνει κατά καιρούς (και διορθωθεί), αλλά είναι πταίσματα, καθώς η Apple δεν είναι εταιρία που έχει χτιστεί πάνω στην συλλογή δεδομένων χρηστών ούτε που πουλά διαφημίσεις ως κύριο έσοδο. Γι αυτό άλλωστε είναι "πίσω" σε θέματα ΑΙ και το Siri είναι τόσο "meh".

Συνεχίζεις να μιλάς για "Διαφημίσεις στο UI" δηλαδή να παραπληροφορείς.

Απαιτείς από την Apple να τα δίνει όλα τζάμπα και ανοιχτά. Γιατί;
Στα άλλα τζάμπα ξέρουμε με τι πληρώνουμε. Στην Apple με τι θες να πληρώνεις δηλαδή;

Ναι, και αυτό λέγεται ad hominem γενικά και είναι μια λογική πλάνη που δεν έχει θέση σε μια σωστή συζήτηση όπως και τα whataboutisms. Αν ήθελες να συζητήσεις σωστά θα απέφευγες όλες αυτές τις δημαγωγικές τακτικές για το πως έχω επιλέξει να μιλάω αντί να προσπαθείς να δικαιολογηθείς κιόλας.

Και ναι δεν θα δώσω καταφατικές απαντήσεις με σιγουριά για κάτι που η Apple μπορεί να αλλάζει από μέρα σε μέρα, γιατί μετά θα μου λες ότι είπα και ψέματα (όπως με κατηγορείς εν τέλει με τόση σιγουριά. (the irony)). Ξέρω ότι έσπρωχνε διαφημίσεις πριν κάποιο καιρό, δεν κάθομαι να παρακολουθώ από κοντά την κάθε της κίνηση.
Αλλά πχ και εγώ δεν έχω δει ποτέ διαφημίσεις στο android μου. Άρα εσύ που μιλάς με τόσο πάθος και σιγουριά για τις διαφημίσεις στο android είσαι μάλλον ψεύτης.
Και τώρα έμαθες και τι σημαίνει empirical evidence με μικρή δειγματοληψία. Και για να επεκταθώ και σε αυτό, το τι νομίζεις εσύ ή ακόμα και η Ελλάδα δεν έχει πολύ σημασία στο τι συμβαίνει γενικά. Είναι πολύ μικρό δείγμα για να σημαίνει κάτι. Όπως έχω ξαναπει, εσύ βλέπει τις χρωματιστές φούσκες και γελάς αλλά ένα τυπάς που θα πάει να δουλέψει σε μια εταιρεία με άτομα που επικοινωνούν μέσω ομαδών imessage αυτόματα θα αποκλειστεί από όλες τους τις ενδεχόμενες μελλοντικές επαφές αν δεν αγοράσει iphone. Όχι και τόσο αστείο.

Αν έχεις καθίσει να ασχοληθείς λίγο με xcode ή συναναστραφεί έστω και με λίγους developers που έχουν δουλέψει και κάτι παραπάνω πέρα από Apple, θα ξέρεις πόσο άθλιo είναι το development στο xcode.
Και επίσης άλλο το windows signing certificate και άλλο το certificate που θέλει η Apple. Στα windows μπορείς να φτιάξεις πρόγραμμα και χωρίς το signing certificate και μάλιστα να το διανείμεις και μόνος σου αν έχεις χτίσει εμπιστοσύνη και μια κοινότητα.
Αρκετά καλύτερο από το hobby use της Apple.
Και φυσικά θα ξαναναφέρω και το γεγονός ότι απαιτεί να έχεις και apple συσκευή για να προγραμματίσεις ένα ios ή macos app.
Παρόλα αυτά, όλα αυτά βγαίνουν πολύ εκτός θέματος. Δεν βλέπω τον λόγο να πάμε περαιτέρω σε βάθος.

Δεν παραπληροφορώ κανένα σχετικά με τις διαφημίσεις. Σου έδωσα έδωσα ένα άρθρο και μπορώ να βρω και άλλα που το επιβεβαιώνουν αυτό αλλά και την καταγραφή δεδομένων χρηστών (άρθρο πάνω στο δεύτερο είχα παραθέσει παλαιότερα).
Είναι αστείο όμως ότι αρχικά με κατηγορείς ότι μιλάω με αβεβαιότητα και μετά με κατηγορείς για ψέματα πάνω σε αυτά που μιλάω για αβεβαιότητα ενώ στην ουσία ψεύδεσαι εσύ που λες με τόση σιγουριά ότι παραπληροφορώ ενώ υπάρχουν και άρθρα σχετικά με τις διαφημίσεις της Apple που υποστηρίζουν τις θέσεις μου.
Το ότι εσύ ή εγώ δεν έχουμε δει διαφημίσεις δεν σημαίνει κάτι. Μπορεί να τις έχεις απενεργοποιήσει από τις ρυθμίσεις πριν 15 χρόνια και να μην το θυμάσαι, μπορεί εγω να έχω πάρει android από google και όχι κινέζικό που δεν έχει διαφημίσεις, κτλ. Το γεγονός έχει ότι η Apple κάνει προσπάθειες σε διαφημίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Goulam είπε

Ναι, και αυτό λέγεται ad hominem γενικά και είναι μια λογική πλάνη που δεν έχει θέση σε μια σωστή συζήτηση όπως και τα whataboutisms. Αν ήθελες να συζητήσεις σωστά θα απέφευγες όλες αυτές τις δημαγωγικές τακτικές για το πως έχω επιλέξει να μιλάω αντί να προσπαθείς να δικαιολογηθείς κιόλας.

Ad hominem ξέρεις τι σημαίνει; 

Σχολιάζω αυτά που γράφεις, όχι το ποιος είσαι. Κριτικάρω τις ανακρίβειες που γράφεις και απαντώ συγκεκριμένα. Δεν είπα πως είσαι λάθος επειδή είσαι... κοντός.

Whataboutism? Μιλάμε για την Apple σε αυτό το thread! Σου είπα μάλιστα το ένα σημείο που έχει διαφημίσεις η Apple και επιστρέφεις με link που μιλάει για αυτό ακριβώς.... 🤷‍♂️

Θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέραμε δηλαδή...

27 λεπτά πριν, Goulam είπε

Και επίσης άλλο το windows signing certificate και άλλο το certificate που θέλει η Apple. Στα windows μπορείς να φτιάξεις πρόγραμμα και χωρίς το signing certificate και μάλιστα να το διανείμεις και μόνος σου αν έχεις χτίσει εμπιστοσύνη και μια κοινότητα.

Ενώ στο Mac δεν μπορείς;

Μπορείς. Αλλά ναι -wow- πρέπει να αγοράσεις Mac για να χρησιμοποιήσεις τον compiler εκεί.

"το certificate που θέλει η Apple" τι είναι;; 😂

Είσαι εκτός θέματος γενικώς, λυπάμαι. Μάθε το θέμα για το οποίο γράφεις, και μετά γράψε σεντόνια. Ή κοίτα να παίρνεις κάτι χρήσιμο από αυτά που σου λένε. Δεν έχω κάτι να κερδίσω εγώ βγάζοντάς σε λάθος ούτε με ενδιαφέρει να σε προσηλυτίσω στις πλατφόρμες της Apple, δεν πληρώνομαι γι αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Ad hominem ξέρεις τι σημαίνει; 

Σχολιάζω αυτά που γράφεις, όχι το ποιος είσαι. Κριτικάρω τις ανακρίβειες που γράφεις και απαντώ συγκεκριμένα. Δεν είπα πως είσαι λάθος επειδή είσαι... κοντός.

Whataboutism? Μιλάμε για την Apple σε αυτό το thread! Σου είπα μάλιστα το ένα σημείο που έχει διαφημίσεις η Apple και επιστρέφεις με link που μιλάει για αυτό ακριβώς.... 🤷‍♂️

Θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέραμε δηλαδή...

Ενώ στο Mac δεν μπορείς;

Μπορείς. Αλλά ναι -wow- πρέπει να αγοράσεις Mac για να χρησιμοποιήσεις τον compiler εκεί.

"το certificate που θέλει η Apple" τι είναι;; 😂

Είσαι εκτός θέματος γενικώς, λυπάμαι. Μάθε το θέμα για το οποίο γράφεις, και μετά γράψε σεντόνια. Ή κοίτα να παίρνεις κάτι χρήσιμο από αυτά που σου λένε. Δεν έχω κάτι να κερδίσω εγώ βγάζοντάς σε λάθος ούτε με ενδιαφέρει να σε προσηλυτίσω στις πλατφόρμες της Apple, δεν πληρώνομαι γι αυτό.

Οι ad hominem πλάνες δεν είναι μόνο του στύλ "ο άλλος κάνει λάθος επειδή είναι κοντός". Γενικά στοχεύει στην υποβάθμιση του επιχειρήματος κάποιου μέσω της υποβάθμισης του ατόμου. Στην συγκεκριμένη περίπτωση σχολιάζεις τον τρόπο που γράφω κάτι για να υποβαθμίσεις γενικά τα επιχειρήματά μου.
Δηλαδή δεν σχολιάζεις "αυτά που γράφω" σχολιάζεις "τον τρόπο που τα γράφω".

Και το whataboutism αναφέρεται γενικά στις άκυρες συγκρίσεις που έχουν αρχίσει να γίνονται σε σύγκριση με τη Google σχετικά με θέματα ιδιωτικότητας, διαφημίσεων, κτλ.

Ε αφού το λες και εσύ ότι υπάρχουν διαφημίσεις γιατί με αποκαλείς ψεύτη τοτε; Και αν δεν σου φτάνουν στο App store, απ'ότι έχω δει υπάρχουν και στο Apple news διαφημίσεις και νομίζω και στο Stocks. Σε πόσα άλλα μέρη θες; Είναι τρια παραπάνω μέρη απ'όσα έχω δει στο stock android που δίνει η Google.

Δοκίμασε να δημοσιεύσεις πρόγραμμα χωρίς certificate στην Apple να μου πεις αν δεν αντιμετωπίσεις πρόβλημα. (Τα distribution ή/και development certificates είναι γενικά αναγκαία.)
Στα windows μπορείς να ζήσεις και να διανείμεις προγράμματα και χωρίς αυτά. Υπάρχουν αρκετά προγράμματα που μπορείς να βρεις και δεν κόστισαν τίποτα σε αυτό τον τομέα. Μάλιστα αν θες δεν τα κάνεις καν develop στα windows (ναι wow. Πρωτοφανή πράγματα για app developers). Οπότε μην συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια. Ναι και τα δύο είναι signing certificates αλλά δεν έχουν καμία σχέση στην πράξη όπως χρησιμοποιούνται από τα λειτουργικά.
Αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το λόγο που το συνεχίζουμε το συγκεκριμένο θέμα. Είναι τελείως άσχετο με τη συζήτηση.

Ούτε εγώ ενδιαφέρομαι να προσυλητίσω κανέναν σε κάποιο λειτουργικό, όμως τόσο φανατισμό τον έχω δει μόνο από φαν της Apple και γι'αυτό έχει πάρει τέτοια διάσταση η κουβέντα. Πίστεψε με και με το android και την Google και την Microsoft και πολλές εταιρείες έχω πολλά προβλήματα. Δεν έχω κάποια προσωπική βεντέτα με την Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...