Προς το περιεχόμενο

Πολλές πρίζες ή καλώδιο κατευθείαν;


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά θέλω να περάσω ένα καλώδιο cat 6 από 2 δωμάτια. 

Μου αρέσει πιο πολύ να βάλω πρίζες cat6  και όχι απλά να τρυπήσω το τοίχο και να περνάω το καλώδιο χύμα.

Με λίγα λόγια όπου έχει τοίχο θέλω σε και πλευρά του τοίχου να έχει πριζα cat6 όπου προφανώς ενοντσι με το ανάλογο καλώδιο .

Η ερώτηση μου είναι εφόσον θα χρειαστούν 4 πρίζες σύνολο ,μήπως κάνει κακό στη μετάδοση του σήματος το να υπάρχουν τόσες ενωσεις αντί να είναι ενιαίο καλώδιο; σύνολο είναι 10 μετρα και είναι κυρίως για 2 κάμερες.

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Kαλωδιο και πριζα παει στο δικτυο, δεν υπάρχει η εννοια των παράλληλων συνδέσεών οπως πχ στην τηλεφωνια

Συγνώμη αλλά δεν σε καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Hamurabi said:

Κανεις;;

to δικτυο δεν ειναι τηλεφωνο.αν θες να εχεις 4 πριζες δικτυου σημαινει οτι απο καθε πριζα δικτυου θα φευγει ενα utp προς ενα κεντρικο σημειο που ειναι το switch. το ethernet/δικτυο δεν παιζει οπως το τηλεφωνο που απο την πριζα ενα πας στην 2 απο την 2 στην 3 και απο την 3 στην 4.απο ενα κεντρικο σημειο με το switch θα φυγει ενα καλωδιο προς καθε πριζα σε καθε δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι κάμερες είναι (που σίγουρα είναι) Fast Ethernet (100Mbps), είναι εφικτό στο ίδιο και καλώδιο να συνδεθούν και οι 2 (μόνον αυτές), με χρήση αντίστοιχων πριζών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, mercator84 said:

Όχι.

1 κάμερα = 1 μπριζα = 1 καλώδιο

2 κάμερες = 2 μπριζες = 2 καλώδια 

ο jkoukos σωστα εγραψε.μπορεις μεσα απο ενα Utp να περασεις 2 ethernet βαζοντας τα 4 απο τα 8 καλωδια(Fast ethernet) για καθε συσκευη. λυση αναγκης αλλα παιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά δεν καταλάβατε τι θέλω να πω.εγω φταίω δεν το εξήγησα σωστά. Το δίκτυο του σπιτιού μου είναι έτοιμο έχει σένα σημείο ρουτερ-patch panel- switch  και από εκεί ξεκινάνε όλα τα καλώδια προς όλα τα δωμάτια. Όλα καλά.

Τώρα θέλω κάτι άλλο. Το ένα υπνοδωμάτιο μου έχει κοινό τόιχο με μια εξωτερική αποθήκη στην αυλή μου. Θέλω απλά να τραβήξω ένα καλώδιο δικτύου από το δωμάτιο μου,το οποίο θα διαπεράσει την εξωτερική αποθήκη και θα καταλήξει απέξω από την αποθήκη. Και λέω το εξής... Στους τοίχους που διαπερνάει το καλώδιο έλεγα να βάλω πρίζες σε κάθε σημείο που διαπερνάει . Αντί να κάνω τρύπα δηλαδή και απλά να περνάει το καλώδιο αμολα καλούμπα. Καταλάβατε τώρα ελπίζω τι εννοώ. Στη μια περίπτωση το καλώδιο θα κοπεί στα 4 περίπου όπου σε κάθε σημείο θα συνδέεται με πρίζες ενώ στην άλλη περίπτωση θαναι ενιαίο όλο το καλώδιο μέχρι έξω.

Να δοκιμάσω να το πω ακόμα πιο αναλυτικά μήπως εγώ δε.το εξηγώ καλά.

Έχω καλώδιο δικτύου.κανω τρύπα στον τοίχο που ενώνει υπνοδωμάτιο με αποθήκη. Στη μια πλευρά της τρύπας(στη πλευρά του υπνοδωματίου) βάζω πριζα και το ίδιο και στην άλλη πλευρά της τρύπας (,στη πλευρά της αποθήκης).

Μέσα στην τρύπα υπάρχει καλώδιο δικτύου που ενώνει τις πρίζες μεταξύ τους .

Οποτε έχω μια πριζα δικτύου στο υπνοδωμάτιο και μια στην αποθήκη. Όπου βάζοντας στη κάθε πρίζα ένα καλώδιο δικτύου  είναι σα να έχω ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ από το ένα δωμάτιο ως το άλλο.

 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπό φυσιολογικές συνθήκες πρόβλημα δεν θα έχεις αλλά δεν η καλύτερη επιλογή. Οι αστοχίες συνήθως συμβαίνουν εκεί όπου υπάρχουν κινητά μέρη, δηλαδή στις πρίζες και τα βύσματα.

Επιπλέον προσωπικά το θεωρώ άσκοπο καθώς οπτικά και χρηστικά δεν προσφέρει κάτι επιπλέον. Καλύτερα ένα μονοκόμματο καλώδιο χωρίς ενδιάμεσες μούφες (διότι ουσιαστικά αυτό θέλεις να κάνεις, άσχετα αν πρόκειται για πρίζες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωχ ναι ε; δηλαδή έχοντας βάλει 4 πρίζες είναι σα να έχω βάλει 4 μουφες;

Όποτε μήπως το περιορίσω σε 2 πρίζες . Γιστι σκόπευαν να βάλω 4! Μήπως το περιορίσω σε 2 ,μια πρίζα στον τοίχο του υπνοδωματίου στη μερια που βρίσκομαι εγώ στο υπνοδωμάτιο και φαίνεται ο τοίχος κ πρέπει ναναι ωραίος. Μετά περάσει το καλώδιο πίσω στην αποθήκη χωρίς πρίζα, μετά περάσει από άλλη τρύπα σε άλλο εξωτερικό τοίχο της αποθήκης και στο τέλος βγει ΣΕ ΠΡΙΖΑ έξω απτον εξωτερικό τοίχο της αποθηκης όπου εκεί θαναι δίπλα η κάμερα .

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 11/12/2023 at 08:46, Hamurabi said:

Ωχ ναι ε; δηλαδή έχοντας βάλει 4 πρίζες είναι σα να έχω βάλει 4 μουφες;

Όποτε μήπως το περιορίσω σε 2 πρίζες . Γιστι σκόπευαν να βάλω 4! Μήπως το περιορίσω σε 2 ,μια πρίζα στον τοίχο του υπνοδωματίου στη μερια που βρίσκομαι εγώ στο υπνοδωμάτιο και φαίνεται ο τοίχος κ πρέπει ναναι ωραίος. Μετά περάσει το καλώδιο πίσω στην αποθήκη χωρίς πρίζα, μετά περάσει από άλλη τρύπα σε άλλο εξωτερικό τοίχο της αποθήκης και στο τέλος βγει ΣΕ ΠΡΙΖΑ έξω απτον εξωτερικό τοίχο της αποθηκης όπου εκεί θαναι δίπλα η κάμερα .

αν και με μπερδεψες θα προσπαθησω να απαντησω αυτο που καταλαβα.

εχεις ενα καλωδιο απο το Patch panel μεχρι την πριζα δωματιου σου. εσυ θες ας το πουμε να ριξεις ενα καλωδιο απο το δωματιο σου μεχρι την αποθηκη για να δωσεις για την καμερα. αν κανεις αυτο τοτε μπορεις απο την μια πλευρα το καλωδιο να καταληξει σε Rj 45 και να το βαλεις στην πριζα του δωματιου σου και την αλλη πλευρα ειτε κανεις το ιδιο ειτε το καταληγεις σε μια πριζα στον τοιχο και απο εκει φευγει Patch cord για την καμερα. αν μπορεις βεβαια απο την αποθηκη να ριξεις νεο καλωδιο μεχρι το patch panel ωστε να μην θυσιασεις την πριζα στο δωματιο και αυτο γινται.επισης υπαρχει και η λυση για να μην θυσιασεις πριζα στο δωματιο σου να βαλεις ενα switch και απο το Switch να δωσεις στην καμερα. το καλωδιο απο δωματιο μεχρι πριζα αποθηκης ή μεχρι καμερα θα πρεπει να ειναι συνεχομενο .δεν υπαρχει λογος να το κοβεις ραβεις.

αν τωρα θες να φτασεις απο το σημειο α στο σημειο γ και ενδιαμεσα εχεις το σημειο γ και θες να βαλεις πριζα και στο α και στο β και στο γ με σκοπο να διαλεγεις αν θα κουμπωσεις κατι στο β ή στο γ εναλλαξ(αφου μαζι δεν γινεται) τοτε δεν ειναι καλη ιδεα.

βγαζω εκτος το σεναριο να χρησιμοποιησεις 4 καλωδια απο τα 8 για την β πριζα και τα αλλα 4 για την γ πριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

αν και με μπερδεψες θα προσπαθησω να απαντησω αυτο που καταλαβα.

εχεις ενα καλωδιο απο το Patch panel μεχρι την πριζα δωματιου σου. εσυ θες ας το πουμε να ριξεις ενα καλωδιο απο το δωματιο σου μεχρι την αποθηκη για να δωσεις για την καμερα. αν κανεις αυτο τοτε μπορεις απο την μια πλευρα το καλωδιο να καταληξει σε Rj 45 και να το βαλεις στην πριζα του δωματιου σου και την αλλη πλευρα ειτε κανεις το ιδιο ειτε το καταληγεις σε μια πριζα στον τοιχο και απο εκει φευγει Patch cord για την καμερα. αν μπορεις βεβαια απο την αποθηκη να ριξεις νεο καλωδιο μεχρι το patch panel ωστε να μην θυσιασεις την πριζα στο δωματιο και αυτο γινται.επισης υπαρχει και η λυση για να μην θυσιασεις πριζα στο δωματιο σου να βαλεις ενα switch και απο το Switch να δωσεις στην καμερα. το καλωδιο απο δωματιο μεχρι πριζα αποθηκης ή μεχρι καμερα θα πρεπει να ειναι συνεχομενο .δεν υπαρχει λογος να το κοβεις ραβεις.

αν τωρα θες να φτασεις απο το σημειο α στο σημειο γ και ενδιαμεσα εχεις το σημειο γ και θες να βαλεις πριζα και στο α και στο β και στο γ με σκοπο να διαλεγεις αν θα κουμπωσεις κατι στο β ή στο γ εναλλαξ(αφου μαζι δεν γινεται) τοτε δεν ειναι καλη ιδεα.

βγαζω εκτος το σεναριο να χρησιμοποιησεις 4 καλωδια απο τα 8 για την β πριζα και τα αλλα 4 για την γ πριζα.

                                         αδερφε ευχαριστω για το χρονο σου αλλσ το εφτιαξα καθως εχει περασει καιρος απο οταν εφτιαξα το τοπικ εδω.

τελικα εκανα κοψε -ραψε στο καλωδιο απο την αρχη εως την καμερα δυο φορες. οπου μπηκαν 2 πριζες. ισως δεν ειναι ιδανικο αλλα λειτουργει αψογα οποτε ολα καλα.

 

Στις 11/12/2023 στις 8:36 ΠΜ, jkoukos είπε

Υπό φυσιολογικές συνθήκες πρόβλημα δεν θα έχεις αλλά δεν η καλύτερη επιλογή. Οι αστοχίες συνήθως συμβαίνουν εκεί όπου υπάρχουν κινητά μέρη, δηλαδή στις πρίζες και τα βύσματα.

Επιπλέον προσωπικά το θεωρώ άσκοπο καθώς οπτικά και χρηστικά δεν προσφέρει κάτι επιπλέον. Καλύτερα ένα μονοκόμματο καλώδιο χωρίς ενδιάμεσες μούφες (διότι ουσιαστικά αυτό θέλεις να κάνεις, άσχετα αν πρόκειται για πρίζες).

ε οπτικα ρε συ δεν ειναι πιο ωραιο να βλεπεις πριζα στον τοιχο απτο να βλεπεις ενα καλωδιο να χωνεται σε μια τρυπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...