Προς το περιεχόμενο

icloud πρόβλημα σύνδεσης


kinitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.δεν έχω ιδέα από οτιδήποτε έχει σχέση με απλ άρα επιείκεια...

2.μελος της οικογένειας έχει iPhone 15

Γέμισε με φώτο δεν μπορώ να κάνω μεταφορά σε κανένα υπολογιστή. Μετά από λίγες αντιγραφές κολλάει.

3.πληρωσαμε έξτρα 200 γιγα να τα ανεβάσει στο cloud να τα κατεβάσω και να τα σβήσει να αδειάσει το κινητό.

Και πάμε τώρα. Αφού ανέβηκαν δοκίμασα σε 5 υυπολογιστές με ίδιο αποτέλεσμα.

Πατας sign in βλεπεις πισω τα 6 κουτακια για κωδικο βλέπεις στο κινητό το κωδικό και στα κλείνει τα κουτάκια πριν γράψεις κάτι και βγάζει το εξής μήνυμα

Connection error

Icloud encountered an error while trying to connecting to the server .

και δεν έχω πρόσβαση ώστε να κάνω download φώτο βίντεο.

Καμία λύση???

Κατι που βρηκα στο Ιντερνετ δεν βοήθησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, kinitos said:

1.δεν έχω ιδέα από οτιδήποτε έχει σχέση με απλ άρα επιείκεια...

2.μελος της οικογένειας έχει iPhone 15

Γέμισε με φώτο δεν μπορώ να κάνω μεταφορά σε κανένα υπολογιστή. Μετά από λίγες αντιγραφές κολλάει.

3.πληρωσαμε έξτρα 200 γιγα να τα ανεβάσει στο cloud να τα κατεβάσω και να τα σβήσει να αδειάσει το κινητό.

Και πάμε τώρα. Αφού ανέβηκαν δοκίμασα σε 5 υυπολογιστές με ίδιο αποτέλεσμα.

Πατας sign in βλεπεις πισω τα 6 κουτακια για κωδικο βλέπεις στο κινητό το κωδικό και στα κλείνει τα κουτάκια πριν γράψεις κάτι και βγάζει το εξής μήνυμα

Connection error

Icloud encountered an error while trying to connecting to the server .

και δεν έχω πρόσβαση ώστε να κάνω download φώτο βίντεο.

Καμία λύση???

Κατι που βρηκα στο Ιντερνετ δεν βοήθησε

1. Πήγαινε στα Settings>Photos>Optimize iPhone Storage και ενεργοποίησέ το. Λογικά τώρα είναι στο  Download and Keep Originals. Έτσι θα ελευθερωθεί ο χώρος στο κινητό. Οι original (Hi-Res) φωτογραφίες και Video θα παραμείνουν στο iCloud και στο κινητό θα υπάρχουν οι optimized versions, που καταναλώνουν πολύ λιγότερο χώρο. 

https://support.apple.com/en-us/105061#:~:text=Tap Settings > [your name],save space on your device.

2. Πάρε τηλέφωνο στη Apple στο 21 0300 9960 να σε βοηθήσουν να λύσεις το πρόβλημα με την πρόσβαση στο iCloud.com. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kinitos είπε

1.δεν έχω ιδέα από οτιδήποτε έχει σχέση με απλ άρα επιείκεια...

2.μελος της οικογένειας έχει iPhone 15

Γέμισε με φώτο δεν μπορώ να κάνω μεταφορά σε κανένα υπολογιστή. Μετά από λίγες αντιγραφές κολλάει.

3.πληρωσαμε έξτρα 200 γιγα να τα ανεβάσει στο cloud να τα κατεβάσω και να τα σβήσει να αδειάσει το κινητό.

Και πάμε τώρα. Αφού ανέβηκαν δοκίμασα σε 5 υυπολογιστές με ίδιο αποτέλεσμα.

Πατας sign in βλεπεις πισω τα 6 κουτακια για κωδικο βλέπεις στο κινητό το κωδικό και στα κλείνει τα κουτάκια πριν γράψεις κάτι και βγάζει το εξής μήνυμα

Connection error

Icloud encountered an error while trying to connecting to the server .

και δεν έχω πρόσβαση ώστε να κάνω download φώτο βίντεο.

Καμία λύση???

Κατι που βρηκα στο Ιντερνετ δεν βοήθησε

Οσον αφορα το 3. 

Τελειωσε το ανεβασμα ολων των φωτο/βιντεο στο icloud? Θα προτεινα να τελειωσει και να σου γραψει οτι ο Συγχρονισμος ολοκληρωθηκε και μετα να συνεχισεις οτι  ειναι να κανεις για να μην χασεις κατι.

Επισης, ειπες να τα σβησει για να αδειασει το κινητο. Εχε υποψιν σου, οτι αν τα σβησεις απο το κινητο θα σβηστουν και απο το icloud γενικα (κοινως θα τα χασεις)

Κανε αυτο που σου ειπε ο φιλος CheOnWeb απο πανω. Προσφατα και εγω εκανα το ιδιο , ενεργοποιησα το icloud και αγορασα χωρο, γιατι μου ειχε γεμισει το κινητο τελειως.. και αυτη τη στιγμη 90GB φωτο/βιντεο πιανουν μονο 1,5GB στο κινητο.. Σωθηκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, CheOnWeb said:

1. Πήγαινε στα Settings>Photos>Optimize iPhone Storage και ενεργοποίησέ το. Λογικά τώρα είναι στο  Download and Keep Originals. Έτσι θα ελευθερωθεί ο χώρος στο κινητό. Οι original (Hi-Res) φωτογραφίες και Video θα παραμείνουν στο iCloud και στο κινητό θα υπάρχουν οι optimized versions, που καταναλώνουν πολύ λιγότερο χώρο. 

https://support.apple.com/en-us/105061#:~:text=Tap Settings > [your name],save space on your device.

αυτο στο κινητο σωστα?

κατεβασα εφαρμογη icloud και απο εκει εβγαλα ακρη λογικα τις κατεβασα αλλα απορω γιατι δεν μπαινει απο browser

5 hours ago, petran1790 said:

Οσον αφορα το 3. 

Τελειωσε το ανεβασμα ολων των φωτο/βιντεο στο icloud? Θα προτεινα να τελειωσει και να σου γραψει οτι ο Συγχρονισμος ολοκληρωθηκε και μετα να συνεχισεις οτι  ειναι να κανεις για να μην χασεις κατι.

Επισης, ειπες να τα σβησει για να αδειασει το κινητο. Εχε υποψιν σου, οτι αν τα σβησεις απο το κινητο θα σβηστουν και απο το icloud γενικα (κοινως θα τα χασεις)

Κανε αυτο που σου ειπε ο φιλος CheOnWeb απο πανω. Προσφατα και εγω εκανα το ιδιο , ενεργοποιησα το icloud και αγορασα χωρο, γιατι μου ειχε γεμισει το κινητο τελειως.. και αυτη τη στιγμη 90GB φωτο/βιντεο πιανουν μονο 1,5GB στο κινητο.. Σωθηκα..

 

ναι να σβησουν αφου κατεβουν ...

αυτο με το συχρωνισμο ποτε δεν το καταλαβα και το φοβαμαι παντα.

απο την αλλη δεν θελω να πληρωνω για μνημη στο κλαοθντ

και αυτο με χαλαει στα κινητα που εβγαλαν την καρτα μνημης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι 2,99€ το μήνα. Το ποσό είναι απλά μηδαμινό. Το λέω γιατί έχω την συγκεκριμένη συνδρομή. Επίσης μπορείς να κατεβάζεις στον υπολογιστή κάθε φορά έως 1000 φωτογραφίες. Εγώ που έχω γύρω στις 30.000 φωτογραφίες με πήρε μέρες για να τις κατεβάσω στο λαπτοπ και κατ’ επέκταση σε εξωτερικό σκληρό. Δεν μου έχει τύχει να έχω πρόβλημα σύνδεσης από λαπτοπ. Συνδέομαι από το chrome στο λαπτοπ στο iCloud και όχι από την εφαρμογή των Windows η οποία είναι τραγική. 
 

Επίσης λίγο δύσκολο να γέμισε την χωρητικότητα του κινητού τόσο γρήγορα. Οι φωτογραφίες δεν πιάνουν πολύ όσο τα βίντεο. Κοιτάξτε μήπως έχει πολλά βίντεο. 

Επεξ/σία από AggelosTz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...