Προς το περιεχόμενο

27" - 1440p 170hz vs 4k 60hz για εργασία


Axelq
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Axelq,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τελευταία χρόνια έχω μια Dell P2419H και όσα προφίλ χρωμάτων και να δοκίμασα πάλι φαίνονται χάλια, θα την κρατήσω όμως για 2ο monitor καθώς γυρίζει και κάθετα.

Το monitor προορίζεται καθαρά για πολύωρη εργασία, autocad - illustrator - photoshop και γενικά productivity με excel κλπ.

Αυτή τη στιγμή είμαι ανάμεσα σε 1440p 170hz και 4k 60z, ξέρω πως τα περισσότερα hz είναι πιο πολύ για gaming απλά όσες 144hz + δοκίμασα μου φάνηκαν πολύ ξεκούραστες στα μάτια.

Την οθόνη θα την έχω σε βραχίονα οπότε δε με ενδιαφέρει εάν ρυθμίζεται μόνη της.

Με budget 300€ έχω βρει τις παρακάτω:

1) Viewsonic VX2780J-2K

2) LG 27UL550P

Ανοιχτός σε οποιαδήποτε πρόταση!

Επεξ/σία από Axelq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε 27" - 1440p 170hz vs 4k 60hz για εργασία
8 λεπτά πριν, Axelq είπε

ξέρω πως τα περισσότερα hz είναι πιο πολύ για gaming

Δεν είναι για gaming. Τα 120+Ηz είναι απολύτως απαραίτητα.

9 λεπτά πριν, Axelq είπε

όσες 144hz + δοκίμασα μου φάνηκαν πολύ ξεκούραστες στα μάτια.

Είναι όντως πιο ξεκούραστες για τα μάτια.

10 λεπτά πριν, Axelq είπε

Με budget 300€ έχω βρει τις παρακάτω:

1) Viewsonic VX2780J-2K

2) LG 27UL550P

Στη viewsonic πας και βλέπεις το φως το αληθινό.

Η 4k ανάλυση σε αυτές τις ίντσες θα ήταν χειρότερη επιλογή, ακόμα και είχε το ίδιο ρυθμό ανανέωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανοίξω θέμα για τη δική μου που πήρα και αντιμετωπίζω ζητήματα. Όμως αν γίνεται μια βοήθεια. Και εγώ για οθόνη που να μπορώ να ασχολούμαι με το word θέλω. Είχα αγοράσει μία Dell φθηνή και είχα θέμα και με τα χρώματα και με ένα κίτρινο χρώμα που δεν έλεγε να στρώσει και με το ότι σε βίντεο εμφανιζόταν σκοτεινά. Την πούλησα τελικά.

Η Viewsonic που σκέφτεται ο φίλος είναι καλή για να δουλεύω στο word χωρίς κιτρινισμένο χρώμα και να μπορώ να βλέπω τα γράμματα καθαρά; Παίζει ρόλο πως η κάρτα γραφικών που έχω είναι παλιά; Είναι η Asus R7 250x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Λύση

Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στην Dell G2724D, μέχρι τα 400€ πιστεύω πως δεν υπάρχει καλύτερη, ειδικά για μένα που θέλω σωστή απεικόνιση των χρωμάτων.

Στην επίσημη σελίδα της Dell την έχει πιο φθηνά από το Skroutz.

Εφόσον έχει και Display Port η κάρτα σου δεν έχεις κανένα θέμα, για productivity πάντα μιλάω.

Review από RTINGS γράφουν αναλυτικά για την οθόνη.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Τελικά αγόρασα και την DELL U2520D (είχα αγοράσει και την LG UltraGear 24GQ50F-B VA). Μέρα με τη νύχτα οι δύο οθόνες. Η LG μάλλον είναι καλή για παιχνίδια. Την πούλησα τελικά.

Η Dell ήταν για εμένα μία λύση καλή γιατί δεν ήθελα να πάω σε 27 ίντσες και έτσι στις 25 ίντσες έχω 2560x1440 ανάλυση. Η οθόνη δεν παρουσιάζει το κίτρινο χρώμα (που τελικά από όσο κατάλαβα από άρθρα που είδα στο εξωτερικό και από βίντεο είναι θέμα ρυθμίσεων στα windows), είναι ξεκούραστη σε browsing και γράψιμο σε word. Πολύ καλό και το contrast και τα βλέπω μια χαρά και σε φωτεινό και σε δωμάτιο με λίγο φως το βράδυ μια χαρά. 

Δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ πολύ με τις ρυθμίσεις. Και όπως επισημάνθηκε και παραπάνω η κάρτα γραφικών δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Όλα καλά!

Επεξ/σία από alex89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρολο παιζει και το scaling για τετοιες επιλογες αν σημαντικο ειναι και το screen real estate.

Για καποιους το 4k στις 27 θελει 150% scaling που γινεται πια effective resolution 1440p. Το 1440p σε 27 δεν θελει scaling, κρατας ετσι εγγενη αναλυση χωρις τα οποια μικροθεματα του scaling + υψηλο ρυθμο refresh rate. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...