Προς το περιεχόμενο

Αναμονή για οπτική ίνα κατά την ανακαίνιση


pados1002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα!

Ανακαινίζω το σπίτι μου πλήρως και μιας που θα ξηλωθούν πατώματα, κουφώματα ηλεκτρολογικά και θα γίνουν απ' την αρχή σκέφτηκα να αφήσω μια αναμονή για οπτική ίνα.

Στην παρούσα φάση ο ΟΤΕ μου δίνει 200αρα αλλά με το μνμ:

Η 100% οπτική ίνα δεν έφτασε ακόμη στην περιοχή σου, αλλά επεκτείνεται συνεχώς.
Μέχρι να φτάσει και στο δικό σου σπίτι, επίλεξε ένα από τα παρακάτω διαθέσιμα πακέτα.

Πήραν και τηλέφωνο για προμοταρισμα της 200αρας. Άρα φαντάζομαι ότι λόγω του ότι η καμπίνα είναι σχετικά κοντά μου, κάπου στα 40-50 μέτρα θα μου τη φέρουν με χαλκό?

Εγώ παρόλα αυτά για να μαι έτοιμος μήπως και γίνει όντως fiber κάποια στιγμή, τι να κάνω για να έχω ευκολία για το μέλλον? Αφήνω ένα spiral που θα έρχεται μέσα? Τραβάω μια ίνα αλλά τι ακριβώς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, pados1002 said:

Καλησπέρα στην παρέα!

Ανακαινίζω το σπίτι μου πλήρως και μιας που θα ξηλωθούν πατώματα, κουφώματα ηλεκτρολογικά και θα γίνουν απ' την αρχή σκέφτηκα να αφήσω μια αναμονή για οπτική ίνα.

Στην παρούσα φάση ο ΟΤΕ μου δίνει 200αρα αλλά με το μνμ:

Η 100% οπτική ίνα δεν έφτασε ακόμη στην περιοχή σου, αλλά επεκτείνεται συνεχώς.
Μέχρι να φτάσει και στο δικό σου σπίτι, επίλεξε ένα από τα παρακάτω διαθέσιμα πακέτα.

Πήραν και τηλέφωνο για προμοταρισμα της 200αρας. Άρα φαντάζομαι ότι λόγω του ότι η καμπίνα είναι σχετικά κοντά μου, κάπου στα 40-50 μέτρα θα μου τη φέρουν με χαλκό?

Εγώ παρόλα αυτά για να μαι έτοιμος μήπως και γίνει όντως fiber κάποια στιγμή, τι να κάνω για να έχω ευκολία για το μέλλον? Αφήνω ένα spiral που θα έρχεται μέσα? Τραβάω μια ίνα αλλά τι ακριβώς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

αν περασεις ινα θες single mode. μπορεις να αφησεις και spiral βεβαια χωρις πολλες γωνιες ή με οδηγο για να περαστει ευκολα.πολυκατοικια ή μονοκατοικια? και βεβαια ριξε  ethernet στα δωματια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, ναι εννοείται σε κάθε δωμάτιο θα περαστεί Ethernet... Νομίζω spiral με ένα σύρμα εσωτερικα ώστε να μπορεί να δεθεί πάνω του μια ίνα αργότερα και να τραβηχτεί θα ναι η καλύτερη επιλογή...

Επεξ/σία από pados1002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 14/12/2023 at 11:12, pados1002 said:

Καλημέρα, ναι εννοείται σε κάθε δωμάτιο θα περαστεί Ethernet... Νομίζω spiral με ένα σύρμα εσωτερικα ώστε να μπορεί να δεθεί πάνω του μια ίνα αργότερα και να τραβηχτεί θα ναι η καλύτερη επιλογή...

γενικα αν το σπιραλ ειναι και ευρυχωρο και δεν κανει τιποτα γωνίες παραξενες, τοτε θα περασει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 14/12/2023 at 11:12, pados1002 said:

Καλημέρα, ναι εννοείται σε κάθε δωμάτιο θα περαστεί Ethernet..

Αν το σπιτι ειναι μικρο ~70τμ τοτε δεν χρειαζεται ethernet με WIFI 6 η αργοτερα 7 εισαι καλυμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/01/2024 at 16:23, gbras said:

Αν το σπιτι ειναι μικρο ~70τμ τοτε δεν χρειαζεται ethernet με WIFI 6 η αργοτερα 7 εισαι καλυμενος.

ειναι κακη επιλογη να μην περασεις ethernet ακομα και σε σπιτι 50 τετραγωνικα. ο λογος ειναι 

α.μπορει μια συσκευη να μην εχει wifi.

β.μπορει η διαρρυθμιση να ειναι παραξενη οποτε να υπαρχουν εμποδια.αλλο τοσο για wifi 6e και 7 που ανεβαινουν σε ghz και χανεις την διαπερατοτητα.

γ.τηλεορασεις κτλ που μπορουν να παιξουν ethernet δεν βρισκω λογο να μην τις βαλεις ethernet.

ανα πασα στιγμη μπορεις να τοποθετησεις ενα access point σε καποιο χωρο αν εχεις ethernet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, pados1002 said:

Έτσι ακριβώς! Θα περαστεί Ethernet σε κάθε δωμάτιο και νομίζω είμαι καλυμμένος!

προσωπικα θα περναγα 2 κιολας. το ενα θα μπορουσα να το κανω και για τηλεφωνια αν χρειαζοταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2024 στις 3:02 ΜΜ, poulinos είπε

ειναι κακη επιλογη να μην περασεις ethernet ακομα και σε σπιτι 50 τετραγωνικα. ο λογος ειναι 

α.μπορει μια συσκευη να μην εχει wifi.

β.μπορει η διαρρυθμιση να ειναι παραξενη οποτε να υπαρχουν εμποδια.αλλο τοσο για wifi 6e και 7 που ανεβαινουν σε ghz και χανεις την διαπερατοτητα.

γ.τηλεορασεις κτλ που μπορουν να παιξουν ethernet δεν βρισκω λογο να μην τις βαλεις ethernet.

ανα πασα στιγμη μπορεις να τοποθετησεις ενα access point σε καποιο χωρο αν εχεις ethernet

Ή και κάποιον δικτυακό εκτυπωτή, κ. Α

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πριν 3 χρονια που εκανα ανακαινηση περασα cat6a σε ολα τα δωματια απο 2 καλωδια σε καθε δωματιο με διπλη πριζα. ολα κατεληξαν σε ενα κουτι στο παταρι πανω απο το μπανιο οπου συνδεθηκαν με switch. εκει εχει μπει και το 1 deco το οποιο παιρνει internet απο 5g router. 

παντως γενικα συσκευες που δεν χρειαζοντια μεγαλο και αμεσο ογκο δεδομενων μια χαρα κανει το wifi. πχ εκτυπωτες, avr και κατι αλλες τετοιες συσκευες wifi.

pc, tv και γενικα οσα τραβανε ογκο, καλωδιο. 

περνα spiral για την ινα, πετονια χοντρη η συρμα λεπτο απο τη μια ακρη στην αλλη, σε περιπτωση που θελει τραβηγμα!

(δεν εχουν ολοι ατσαλινα) σε περιπτωση που κολλαει/σφινωνει καπου το καλωδιο

Επεξ/σία από emperor4her
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/01/2024 at 13:30, emperor4her said:

Εγω πριν 3 χρονια που εκανα ανακαινηση περασα cat6a σε ολα τα δωματια απο 2 καλωδια σε καθε δωματιο με διπλη πριζα. ολα κατεληξαν σε ενα κουτι στο παταρι πανω απο το μπανιο οπου συνδεθηκαν με switch. εκει εχει μπει και το 1 deco το οποιο παιρνει internet απο 5g router. 

παντως γενικα συσκευες που δεν χρειαζοντια μεγαλο και αμεσο ογκο δεδομενων μια χαρα κανει το wifi. πχ εκτυπωτες, avr και κατι αλλες τετοιες συσκευες wifi.

pc, tv και γενικα οσα τραβανε ογκο, καλωδιο. 

περνα spiral για την ινα, πετονια χοντρη η συρμα λεπτο απο τη μια ακρη στην αλλη, σε περιπτωση που θελει τραβηγμα!

(δεν εχουν ολοι ατσαλινα) σε περιπτωση που κολλαει/σφινωνει καπου το καλωδιο

απλα ακομα και αυτες που δεν τραβανε πολυ φορτο αν μπορεις να την βαλεις με καλωδιο το κανεις. Αν μπορεις να εχεις λιγοτερες συσκευες σε wifi why not? Οχι οτι θα παθει τιποτα το router αλλα just saying.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 15/01/2024 at 13:30, emperor4her said:

Εγω πριν 3 χρονια που εκανα ανακαινηση περασα cat6a σε ολα τα δωματια απο 2 καλωδια σε καθε δωματιο με διπλη πριζα. ολα κατεληξαν σε ενα κουτι στο παταρι πανω απο το μπανιο οπου συνδεθηκαν με switch. εκει εχει μπει και το 1 deco το οποιο παιρνει internet απο 5g router. 

παντως γενικα συσκευες που δεν χρειαζοντια μεγαλο και αμεσο ογκο δεδομενων μια χαρα κανει το wifi. πχ εκτυπωτες, avr και κατι αλλες τετοιες συσκευες wifi.

pc, tv και γενικα οσα τραβανε ογκο, καλωδιο. 

περνα spiral για την ινα, πετονια χοντρη η συρμα λεπτο απο τη μια ακρη στην αλλη, σε περιπτωση που θελει τραβηγμα!

(δεν εχουν ολοι ατσαλινα) σε περιπτωση που κολλαει/σφινωνει καπου το καλωδιο

Πληροφοριακά για TV, κάτω από συγκεκριμένες περιπτώσεις, μπορεί να είναι κακή επιλογη το ethernet, καθώς όλες οι μεγάλες μάρκες (Samsung, LG κ.α.) έχουν μόνο 100MBPS ethernet port. Άρα με wifi μπορεί να έχεις καλύτερη ταχύτητα.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nick_souvlaki είπε

Πληροφοριακά για TV, κάτω από συγκεκριμένες περιπτώσεις, μπορεί να είναι κακή επιλογη το ethernet, καθώς όλες οι μεγάλες μάρκες (Samsung, LG κ.α.) έχουν μόνο 100MBPS ethernet port. Άρα με wifi μπορεί να έχεις καλύτερη ταχύτητα.

Εχω sony, και οντως εχει 100 mbps ethernet. 

ειχα παρει με 15-17 ευρω ενα usb hub με 3 θυρες + ethernet και δουλευει υποδειγματικα! 

και εχω 1000αρι ethernet, τεσταρισμενο με μεταφορα αρχειων, περναει με 90-110 mbps 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, emperor4her said:

Εχω sony, και οντως εχει 100 mbps ethernet. 

ειχα παρει με 15-17 ευρω ενα usb hub με 3 θυρες + ethernet και δουλευει υποδειγματικα! 

και εχω 1000αρι ethernet, τεσταρισμενο με μεταφορα αρχειων, περναει με 90-110 mbps 

Καλά για να λέμε και την "πρακτική" αλήθεια, άμα πιάνεις καλό σήμα wifi στην τηλεόραση δεν χρειάζεσαι ethernet. Καθώς συνήθως σε TV δεν σε νοιάζει το latency ή οι αυξομοιώσεις ταχύτητας τόσο, δεδομένουν ότι βλέπεις ταινίες και βίντεο μόνο.

Και άμα θες ethernet οπωσδήποτε και το ethernet 100 μπορεί να φτάνει για όλα τα βασικά.

ΆΜΑ όμως χρησημοποιείς την αντίστοιχη εφαρμογή για να παίζεις παιχνίδια μέσω της τηλεόρασης (e.g. steam, xbox pass), εκεί σίγουρα θες ethernet, για λόγους latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...