Προς το περιεχόμενο

Ηχεία 2.1 αυτοενισχυομενα για home cinema


manosbr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα αυτοενισχυομενα Martin Logan εχω για μπροστα τι τα μπερδευεις και λες για σαβουρες. Δεν ειναι ολα τα παθητικα ιδια ουτε και τα πληρως ή οχι ενεργα Τα αυτοενισχυομενα τα καλα ειναι πιο συνηθες να δωσουν τα watt που χρειαζονται απο ενισχυτη που δινει ταυτοχρονα σε 7 καναλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 Το Martin Logan, σκετο δεν μου λεει κατι, εχουμε π.χ. τα Μ L Electromotion, Masterpiece  κι εχουμε και τα M L  Compact Motion, δεν τα λες και ιδια.

 Εχω ακουσει πολλα ειδη ηχειων και καταληγω οτι μια πλαστικη καμπινα δεν θα δωσει ποτε τον καθαρο, μουσικο, αληθινο ηχο που δινει μια ξυλινη. (δεν εχω δει ποτε ξυλινη ηχομπαρα)

 Σηγουρα υπαρχουν καλα και κακα, ενεργα και παθητικα ηχεια. Τα ενεργητικα χρισημοποιουν συνηθως ενισχητι class D. Που οσο και να θελουμε δεν μπορει να μας δωσει την ποιοτητα ηχου που (αφηνω απεξω τους λαμπατους) μας δινουν τα MOSFET class A η AB (και με τοροειδη τερασειο μετασχηματιστη.)  ενος ανεξαρτητου ενισχυτη, με παθητικα ηχεια.

 Ολα εξαρτωνται απο τις αναγκες/απαιτησεις μας και την τσεπη μας. Η τεχολογια υπαρχει για να την προσαρμοζουμε στα μετρα μας κι οχι για να την ακολουθουμε τυφλα. Δεν πα να μου χαριζουν τα Masterpiece, αν μου χαλανε την αισθητικη μου 2 μπαουλα μεσ' την μεση και καλωδια Van Den Hall στο πατωμα, ασυρματα compactmotion στον τοιχο θα βαλω. Το ζητουμενο ειναι να πιασουν τοπο τα οποια χρηματα επενδυσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2023 στις 11:47 ΜΜ, manosbr είπε

Με γνώμονα ότι θέλω κάτι μίνιμαλ χωρίς πολλές καλωδιώσεις μέσα στο σπίτι, τι θα μου προτείνατε για να  έχω την καλύτερη ακουστική εμπειρία σε μουσική αλλά και σε ταινίες που είμαι τανιο φίλος και βλέπω πολύ συχνά

 

Sonos Beam gen 2 θέλεις φίλε μου. Αποδίδει μια χαρά dolby atmos κινηματογραφικό ήχο, δεν πιάνει χώρο και δεν έχει μακαρονάδα καλωδίων. Κι εγώ ακριβώς αυτό που θέλεις κι εσύ ζητούσα (σύστημα wireless για μουσική και dolby atmos ήχο για ταινίες).  Οι ενισχυτές και τα κουραφέξαλα αυτοενισχυόμενα  ηχεία που σου προτείνουν κάνουν για την περίπτωσή ΤΟΥΣ, όχι για την δική σου. Κι αν θές να το επεκτείνεις το σύστημα σου αργότερα μπορείς πανεύκολα. Έχει η sonos και sub woofer και δορυφορικά ηχεία να προσθέσεις που ζητάνε μόνο πρίζα ρεύματος 😉

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε manosbr πρέπει να αποφασίσεις τι πραγματικά θες. Με τα kef θα ακούσεις ποιότητα ήχου αλλά όχι surround, είναι αυτονόητο δεν θα πρεπε καν να το ρωτάς. Με την ηχόμπαρα θα ακούσεις surround ήχο όχι ποιοτικό όμως στη μουσική κι εννοείται και στον κινηματογράφο, ένα ηχείο που θα παίξει καλά στη μουσική θα παίξει εξίσου καλά και στον κινηματογράφο, νόμος. Αποφάσισε τις προτεραιότητές σου, θέσε το μπάτζετ σου και κάνε την επιλογή σου και για ν απαντήσω ξεκάθαρα στο αρχικό σου ερώτημα, στο μόνο που υστερούν τα kef που έθεσες ως παράδειγμα είναι στον περιβάλλον ήχο, είναι ένα δίλλημα στο οποίο εσύ και μόνο εσύ έχεις την απάντηση. Αν μπορεί το ασύρματο σύστημα να υποστηρίξει άλλο ένα ζευγάρι να τα βάλεις πίσω και να έχεις και surround τότε εννοείται έχεις ποιοτικότατο κινηματογραφικό ήχο. 

Να ξεκαθαρίσω επίσης κάτι, εγώ δεν έχω ενεργά ηχεία όχι από επιλογή αλλά από ανάγκη, γιατί κακά τα ψέμματα όταν δεν έχεις ξεχωριστό χώρο και θες να στήσεις ένα σύστημα σ ένα σαλόνι όπου η αισθητική έχει προτεραιότητα και τα ενεργά δεν είναι και τα πιο όμορφα ηχεία στον κόσμο δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις αλλιώς. Προσωπικά αν είχα dedicated και μου δινόταν η δυνατότητα να χτίσω απ την αρχή το σύστημά μου το πιο πιθανόν να το έκανα με ενεργά. 

Οταν όμως ακούω για ενεργά κουραφέξαλα κι όταν επίσης ακούω ότι θ ακούσω σύστημα και θα φύγω κλαίγοντας, 🤣Δε θα μπω στη διαδικασία να εξηγήσω τα γιατί, οι μυημένοι που διαβάζουν ξέρουν, για τους υπόλοιπους ισχύει ότι η άγνοια είνα ευτυχία. 

Να πάρετε παιδιά και subwoofer παθητικά. Τι; Ενεργά subwoofer έχετε; Γιατί; ΕΓΚΛΗΜΑ!

Καλή συνέχεια σε όλους, φίλε manosbr ως τελευταία συμβουλή θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε κατάστημα, ultimate audio και Κοσμάς στη Στοά Φέξη είναι άριστοι επαγγελματίες, τους ξέρω χρόνια (με τα παιδιά στην ultimate audio μάλιστα γνωριζόμαστε και προσωπικά) και έχω κάνει το σύνολο των αγορών μου απ αυτά, υπάρχουν βέβαια κι άλλα δεκάδες καταστήματα, εδώ είμαστε όλοι ερασιτέχνες και δεν μπορούμε να σου δώσουμε παρά μόνο τη δική μας υποκειμενική άποψη που δεν στηρίζεται εξ ολοκλήρου σε γνώση όπως θα τη βρεις στον επαγγελματία, οπότε πριν την τελική σου απόφαση κάνε τον κόπο να πάρεις τη συμβουλή τους, δεν θα χάσεις. 

 

Επεξ/σία από CostasRompotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...