Προς το περιεχόμενο

Ηχεία 2.1 αυτοενισχυομενα για home cinema


manosbr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας !

ποια είναι η γνώμη σας για καλά αυτοενισχυομενα ηχεία (τύπου kef ls50 wireless) για σύνδεση σε tv 65 για μουσική αλλά και για home cinema ?

 

υστερούν  σε σχέση με λύσεις όπως soundbar; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ζητούμενο ειναι wireless μόνο, η γενικότερα σε αυτό το budget ?

Θα χρειαστούν ένα καλό subwoofer και σαφώς υπερέχουν μιας soundbar

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλά σε ταινία θα δίνουν καλή αίσθηση souround , δεδομένου ότι θα είναι 2.1, ενώ το soundbar θα έχει 5.1 setup και θα έχει  τα souround ηχεί από πίσω ;

Επεξ/σία από manosbr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιο φτηνό είναι να πάρεις έναν ενισχυτή 2.1 με 100€ και να βάλεις πάνω 2 passive ηχεία και ένα passive sub. Σίγουρα το αποτελέσμα θα είναι καλύτερο. Soundbars και αυτοενισχυομενα ηχεία είναι για τα σκουπίδια 

Αν τώρα θες 5.1 εκεί θες 5.1 ενισχυτή και αντίστοιχα πρόσθετα ηχεία. Πριν πας να κάνεις οτιδήποτε για να αποφύγεις το κόστος να σου πω να σταματήσεις. Πραγματικό και ποιοτικό 5.1 θα ακουσεις μόνο με 5.1 ενισχυτή και passive ηχεία

Επεξ/σία από spooker
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το θέμα δεν είναι το κόστος .

το θέμα είναι πως είναι καινούργιο σπίτι και θέλω κάτι όμορφο και minimal , χωρίς καλώδια και χωρίς και προσθέτα μηχανήματα .

προσπαθω να βρω τη καλύτερη λύση χωρίς περιορισμό κόστους . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, manosbr είπε

Όχι το θέμα δεν είναι το κόστος .

το θέμα είναι πως είναι καινούργιο σπίτι και θέλω κάτι όμορφο και minimal , χωρίς καλώδια και χωρίς και προσθέτα μηχανήματα .

προσπαθω να βρω τη καλύτερη λύση χωρίς περιορισμό κόστους . 

Τότε κοίταξε την λύση των Sonos. 

5 Sonos & το sub τους θα είναι μια αξιοπρεπέστατη λύση. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, manosbr είπε

Όχι το θέμα δεν είναι το κόστος .

το θέμα είναι πως είναι καινούργιο σπίτι και θέλω κάτι όμορφο και minimal , χωρίς καλώδια και χωρίς και προσθέτα μηχανήματα .

προσπαθω να βρω τη καλύτερη λύση χωρίς περιορισμό κόστους . 

Σ' αυτήν την περίπτωση (no budget constraints and no wires) ρίξε μια ματιά στις JBL Dolby Αtmos Soundbar BAR 1000 Pro ( 7.1.4 ) και JBL Bar 1300 Soundbar 1170W(11.1.4.)

Έχω εδώ και τρια χρόνια την JBL Bar Soundbar 820W 9.1 ( 5.1.4 ) σε χώρο 30 τ.μ περίπου ( 6.9 χ 4.35 ) και είμαι υπερευχαριστημένος ( λαμβάνοντας υπόψιν ότι πρόκειται Soundbar και όχι πλήρες σύστημα home theater).Αν μπορείς να διαθέσεις κάποιο χρόνο κατέβασε το παρακάτω αρχείο και πήγαινε σε κάποιο κατάστημα με showroom για να έχεις μια προσωπική εμπειρία του τι μπορείς να περιμένεις/απολαύσεις.

https://www.mediafire.com/file/bpqyowbzqnwhjqu/auro_3d_demonstration_video_2017-DWEU_1.mkv/file

 

 

 

Επεξ/σία από nakata1954
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nakata1954 είπε

Σ' αυτήν την περίπτωση (no budget constraints and no wires) ρίξε μια ματιά στις JBL Dolby Αtmos Soundbar BAR 1000 Pro ( 7.1.4 ) και JBL Bar 1300 Soundbar 1170W(11.1.4.)

Θέλει να τη βάλει τοίχο όμως. Τα αποσπώμενα κάθονται κουμπωμένα στον αέρα ή θα πρέπει να τα έχει βγαλμένα μόνιμα? Δε ξέρω αν υπάρχει βάση αποκλειστικά για της 800-1000-1300 δεν της έχω δει σε τοίχο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rm.Geko είπε

Θέλει να τη βάλει τοίχο όμως. Τα αποσπώμενα κάθονται κουμπωμένα στον αέρα ή θα πρέπει να τα έχει βγαλμένα μόνιμα? Δε ξέρω αν υπάρχει βάση αποκλειστικά για της 800-1000-1300 δεν της έχω δει σε τοίχο.. 

Η 9.1 που εχω ειχε βάσεις τοίχου στη συσκευασία της, τα πίσω ηχεία  κάθονται κουμπωμένα στην μπάρα εδώ και τρία χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά επειδή διαβάζω κάτι απόψεις σε αυτό το τόπικ και μου έχει σηκωθεί η τρίχα δεν συγκρίνεται ποιοτικά ο ήχος των kef που αναφέρθηκαν με οποιοδήποτε soundbar  εκεί  έξω.

Αν θες μία λύση εύκολη και ποιοτική τα ενεργά  ηχεία είναι μια πολύ καλή επιλογή Και αποδίδουν τις περισσότερες φορές καλύτερο από τα παθητικά μιας και εσωτερικός ενισχυτής έχει κατασκευαστεί αποκλειστικά για αυτά  

Αν σε ενδιαφέρει να έχεις πιο κινηματογραφικό ήχο σε 2,1 ή ακόμα και σε 2.0 Ρίξε μια ματιά στα klipche the fives/ The Sevens θεωρούνται soundbar killer. https://www.skroutz.gr/s/48084312/Klipsch-The-Sevens-Aytoenischyomena-Icheia-2-Dromon-200W-Zeygos-Kafe.html

Αν η χρήση που θα κάνεις είναι περισσότερο για μουσική καλύτερα να πας προς kelf 50meta/ kef lsx Τα οποία θα χρειαστούνε για ταινίες σίγουρα sub https://www.skroutz.gr/s/25788972/Kef-LS50-Wireless-II-Aytoenischyomena-Icheia-2-Dromon-me-Wi-Fi-Bluetooth-760W-Zeygos-Mayro.html

Και οι δύο επιλογές θα σε  υπερκαλύψουν μουσικά και κινηματογραφικά.

Τώρα αν θες κάτι σε 5,1 θα ανέβει το κόστος Θα υπάρχουν περισσότερα καλώδια στο χώρο σαφώς και θα πρέπει να πας σε παθητικά ηχεία

 

(Υγ.Για τα sonos Δεν θα σχολιάσω καν.)

Επεξ/σία από 6xXx6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 6xXx6 είπε

Αρχικά επειδή διαβάζω κάτι απόψεις σε αυτό το τόπικ και μου έχει σηκωθεί η τρίχα δεν συγκρίνεται ποιοτικά ο ήχος των kef που αναφέρθηκαν με οποιοδήποτε soundbar  εκεί  έξω.

Αν θες μία λύση εύκολη και ποιοτική τα ενεργά  ηχεία είναι μια πολύ καλή επιλογή Και αποδίδουν τις περισσότερες φορές καλύτερο από τα παθητικά μιας και εσωτερικός ενισχυτής έχει κατασκευαστεί αποκλειστικά για αυτά  

Αν σε ενδιαφέρει να έχεις πιο κινηματογραφικό ήχο σε 2,1 ή ακόμα και σε 2.0 Ρίξε μια ματιά στα klipche the fives/ The Sevens θεωρούνται soundbar killer. https://www.skroutz.gr/s/48084312/Klipsch-The-Sevens-Aytoenischyomena-Icheia-2-Dromon-200W-Zeygos-Kafe.html

Αν η χρήση που θα κάνεις είναι περισσότερο για μουσική καλύτερα να πας προς kelf 50meta/ kef lsx Τα οποία θα χρειαστούνε για ταινίες σίγουρα sub https://www.skroutz.gr/s/25788972/Kef-LS50-Wireless-II-Aytoenischyomena-Icheia-2-Dromon-me-Wi-Fi-Bluetooth-760W-Zeygos-Mayro.html

Και οι δύο επιλογές θα σε  υπερκαλύψουν μουσικά και κινηματογραφικά.

Τώρα αν θες κάτι σε 5,1 θα ανέβει το κόστος Θα υπάρχουν περισσότερα καλώδια στο χώρο σαφώς και θα πρέπει να πας σε παθητικά ηχεία

 

(Υγ.Για τα sonos Δεν θα σχολιάσω καν.)

Ευχαριστώ ! 
γιατι δεν θα σχολιάσεις τ Sonos ? Δεν τα έχεις ακούσει ή είσαι εναντίον ; 
βασικα το ερώτημα μου καταλήγει να είναι τι υπερισχύει , η εμπειρια  του  5.1 που μπορώ να το έχω με Sonos soundbar sub souround ηχεία , ή η ποιότητα ήχου. Με τα kef- klipche ? Μπορούν να μεταφέρουν εμπειρία σινεμά τα 2.1 αυτοενισχυομενα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, manosbr είπε

Ευχαριστώ ! 
γιατι δεν θα σχολιάσεις τ Sonos ? Δεν τα έχεις ακούσει ή είσαι εναντίον ; 
βασικα το ερώτημα μου καταλήγει να είναι τι υπερισχύει , η εμπειρια  του  5.1 που μπορώ να το έχω με Sonos soundbar sub souround ηχεία , ή η ποιότητα ήχου. Με τα kef- klipche ? Μπορούν να μεταφέρουν εμπειρία σινεμά τα 2.1 αυτοενισχυομενα ;

τη sonos την έχω κάνει skip σαν εταιρεία τα  προϊόντα της είναι υποδύεστερα ηχητικά Και έχεις το παρελθόν της αρκετά σκάνδαλα Google it.  Άλλωστε σ’ αυτή την κατηγορία υπάρχουνε άλλες εταιρείες που το κάνουν καλύτερα όπως η bose 

Πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις home cinema 5.1 ή 2.1 Που θα εστιάζει στην μουσική Είναι διαφορετικά πράγματα Ακόμα και 5,1 να διαλέξεις Η επιλογή του soundbar δεν είναι ότι καλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γνώμονα ότι θέλω κάτι μίνιμαλ χωρίς πολλές καλωδιώσεις μέσα στο σπίτι, τι θα μου προτείνατε για να  έχω την καλύτερη ακουστική εμπειρία σε μουσική αλλά και σε ταινίες που είμαι τανιο φίλος και βλέπω πολύ συχνά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/12/2023 στις 7:28 ΠΜ, spooker είπε

Πιο φτηνό είναι να πάρεις έναν ενισχυτή 2.1 με 100€ και να βάλεις πάνω 2 passive ηχεία και ένα passive sub. Σίγουρα το αποτελέσμα θα είναι καλύτερο. Soundbars και αυτοενισχυομενα ηχεία είναι για τα σκουπίδια 

Αν τώρα θες 5.1 εκεί θες 5.1 ενισχυτή και αντίστοιχα πρόσθετα ηχεία. Πριν πας να κάνεις οτιδήποτε για να αποφύγεις το κόστος να σου πω να σταματήσεις. Πραγματικό και ποιοτικό 5.1 θα ακουσεις μόνο με 5.1 ενισχυτή και passive ηχεία

Τι λες φίλε μου; Εχεις ιδέα τι εστί ενεργά ηχεία; Οχι μάλλον και δίνεις λάθος πληροφορίες στον κόσμο, να σε ενημερώσω λοιπόν ότι ιδανικό θα ήταν να έχουμε ενεργά ηχεία, που είναι πιο ουδέτερα, δεν έχουν απώλειες γιατί δεν χρειάζονται καλώδιο ηχείου που έχει απώλειες αλλά καλώδιο σήματος που δεν έχει απώλειες και το πιο σημαντικό, έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή ακριβώς την ισχύ που χρειάζονται για να οδηγηθούν και μάλιστα σ ένα τρίδρομο τρεις διαφορετικούς ενισχυτές ξεχωριστό για κάθε μονάδα. Ποιος ενισχυτής απ τους σημερινούς a/v που γράφεις πιο πάνω θα οδηγήσει σωστά το κάθε ηχείο όταν αξίζει 100 ευρώ όπως προτείνεις; Εδώ πιο ακριβοί ενισχυτές που λένε για 7χ100 εννοούν ότι όλα τα στάδια μπορούν να βγάλουν 100 αλλά ταυτόχρονα ζήτημα να βγάζουν 15watt. 

Ακου καλύτερο, μακάρι να είχα κι εγώ τη δυνατότητα για ενεργά πριν στήσω το δικό μου, το μόνο κακό με τα ενεργά είναι η αισθητική τους, γι αυτό ο κόσμος που τα βάζει στο σαλόνι προτιμάει τα παθητικά κι όχι τα ενεργά. Δε λέω ότι δεν υπάρχουν καλά παθητικά αλλά είναι πανάκριβα κι όταν λέω καλά να μετράνε καλά στο εργαστήριο κι όχι κουκουρούκου. Οσο για τα Kef που ρωτάει ο φίλος είναι μια πάρα πολύ καλή υλοποίηση κι αν έχει ενισχυτή με εξόδους προενίσχυσης (pre outs) ώστε να μπορεί να τα συνδέσει θα ήταν μία άριστη αγορά κι όχι άχρηστη όπως λες. 

Επεξ/σία από CostasRompotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, CostasRompotis said:

Τι λες φίλε μου; Εχεις ιδέα τι εστί ενεργά ηχεία; Οχι μάλλον και δίνεις λάθος πληροφορίες στον κόσμο, να σε ενημερώσω λοιπόν ότι ιδανικό θα ήταν να έχουμε ενεργά ηχεία, που είναι πιο ουδέτερα, δεν έχουν απώλειες γιατί δεν χρειάζονται καλώδιο ηχείου που έχει απώλειες αλλά καλώδιο σήματος που δεν έχει απώλειες και το πιο σημαντικό, έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή ακριβώς την ισχύ που χρειάζονται για να οδηγηθούν και μάλιστα σ ένα τρίδρομο τρεις διαφορετικούς ενισχυτές ξεχωριστό για κάθε μονάδα. Ποιος ενισχυτής απ τους σημερινούς a/v που γράφεις πιο πάνω θα οδηγήσει σωστά το κάθε ηχείο όταν αξίζει 100 ευρώ όπως προτείνεις; Εδώ πιο ακριβοί ενισχυτές που λένε για 7χ100 εννοούν ότι όλα τα στάδια μπορούν να βγάλουν 100 αλλά ταυτόχρονα ζήτημα να βγάζουν 15watt. 

Ακου καλύτερο, μακάρι να είχα κι εγώ τη δυνατότητα για ενεργά πριν στήσω το δικό μου, το μόνο κακό με τα ενεργά είναι η αισθητική τους, γι αυτό ο κόσμος που τα βάζει στο σαλόνι προτιμάει τα παθητικά κι όχι τα ενεργά. Δε λέω ότι δεν υπάρχουν καλά παθητικά αλλά είναι πανάκριβα κι όταν λέω καλά να μετράνε καλά στο εργαστήριο κι όχι κουκουρούκου. Οσο για τα Kef που ρωτάει ο φίλος είναι μια πάρα πολύ καλή υλοποίηση κι αν έχει ενισχυτή με εξόδους προενίσχυσης (pre outs) ώστε να μπορεί να τα συνδέσει θα ήταν μία άριστη αγορά κι όχι άχρηστη όπως λες. 

Εντάξει φτιαξε home cinema με αυτοενισχυομενα και ελα να σε κοντράρω με τα 7.4 passive Tannoy Special Edition να δούμε ποιος κερδίζει. Θα φύγεις κλαίγοντας 

Τα 100€ αναφέρεται σε 2.1 budget λύση οπως έγραψα παραπάνω, που ακόμα και αυτή ακούγεται καλύτερα από μια σαβουροηχομπαρα. 

Επεξ/σία από spooker
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...