Προς το περιεχόμενο

Ατύχημα αυτοκινήτου


nikoslafkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, nikoslafkas said:

Το αμάξι αποφάσισα να το φτιάξω σε εξωτερικό συνεργείο σε φανοποιο με μεταχειρισμένα αυθεντικά ανταλλακτικά ( πλαστικά ) και καινούργια αυθεντικά μηχανικά. Η κατάσταση δε μου επιτρέπει να έχω άλλη επιλογή αυτή τη στιγμή και ας ελπίσουμε για το καλύτερο 

Δε γίνεται να κάνεις ξεχωριστά τις δουλειές; Τα μηχανικά ο μηχανικός, τα υπόλοιπα ο φανοποιός (όχι του μηχανικού, ο άλλος); Ψάξε και αυτό το σενάριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Δεν υπαρχει κανενα παραθυρακι, και κανενα συμβολαιο δεν θα σου δώσει πτυχιο Νομικης.

Πληρωνεις ενα ασφαλιστηριο που θα αποζημιωνει τις ζημιες που προκαλεις σε τριτους απο αμελεια, οδηγώντας το όχημα σου.

Το ποιες ειναι αυτες, και πότε έχεις ευθύνη, δεν ειναι αντικειμενο που μπορει να αναγραφει σε ενα κομματι χαρτι. Η νομικη επιστημη ειναι τοσο πολυπλοκη που δεν χωραει σε μια σελιδα χαρτι, και δεν ειναι εξαλλου και αυτη η δουλεια μιας ασφαλιστικης εταιριας. 
Απαξ και βγεις υπαιτιος για ατυχημα , το ασφαλιστηριο σου θα πληρωσει τις ζημιές που προξένησες. 

Το μονο που πρέπει να προσέχεις εσύ, είναι το Νομικο Προσωπο (η ασφαλιστική εταιρία δηλαδή) που κανεις αυτη την συμφωνια, να ειναι φερέγγυο και να τηρήσει τον λόγο του. Σε διαφορετικη περιπτωση ΠΟΛΥ πιθανά θα τα πληρώσεις εσύ απο την τσέπη σου..

τι συνεπάγεται αυτο δηλαδη? Μην ασχολεισαι με αντιπροσωπειες , ειδικα για φανοποιιες. Ο φαναρτζης και ο μπογιατζής που "το χει" δεν δουλεύει σε αντιπροσωπεια. Ειναι εξω στην ελευθερη αγορα με τα 3πλασια λεφτα.
Στις αντιπροσωπειες, βαφουν παιδακια 20-25 χρονων που δεν θα τους εδινα να βαψουν ούτε με πλαστικο αντιμουχλικο το μπάνιο μου. Υπαρχουν ανθρωποι μπογιατζηδες εξω , μιας καποιας ηλικίας, με προυπηρεσια, που εχουν βγαλει καρκινο στον πνεύμονα απο τις αναθυμιάσεις. Έχουν βάψει χιλιαδες αυτοκινητα!
Πριν 20 χρονια, εχοντας αγορασει ενα νεο Focus, σε μια εβδομαδα μου εβαλε την πορτα μεσα ενα φορτηγο του ΑΒ. Αν και της δουλειας απο τοτε, ειπα και εγω να το παω σε αντιπροσωπεια. Για ψυχολογικους λογους.
Εκεινη την στιγμη προσλάμβανε βαφέα, και τον ακουω να λεει "μαστορα... για ολικο το συζηταμε! για μπάντα ξέχασε το!"
Εννοωντας οτι ολικο βαψιμο ... το συζηταει να το κανει. Να βάψει μπάντα όμως όχι.
Πηρα τα κλειδια πισω, ακυρωσα την καρτα εισοδου που μολις ειχε βγει, πηρα το αμαξι και έφυγα.

Δεν ξερω σε ποια ασφαλιστικη εταιρια εισαι ασφαλισμενος, αλλα 2016 δεν χρειαζεσαι μεταχειρισμενα. Αντε για να μην τσακωθεις να γραφτει μια εκπτωσουλα μικρη 10-15% στις αποδειξεις των ανταλλακτικων.

 

Σε παρακολουθώ γενικά τα λες ωραία αλλά εδώ έχω μια ένσταση ρε άνδρεα σίγουρα δεν γίνεται να καλύψεις σε ένα χαρτί όλες τις προϋποθέσεις για μια ζημιά κλπ αλλά πώς γίνεται πάντα ότι γίνει να είναι υπέρ της ασφαλιστικής αυτό είναι κάτι που πρέπει να συζητηθεί  και αν όχι πάντα μιλάμε για το συντριπτικό ποσοστό των περιπτώσεων... Σε εμένα πάντα ήθελαν οι εμπειρογνώμονες να αποφύγουν να πληρώσουν....! Λενεοτι απίθανο φανταστείς μια φορά σε ένα παλιο ζ4 που είχα ήρθε μια έπεσε πάνω μου έκανε τον προφυλακτήρα χάλια πλάγια και προς τα πίσω και ήθελε ο τύπος να μου φτιάξει τον μισό προφυλακτήρα βάψιμο και φτιαξιμο!! πήρε τηλ τον βαφέα μου και του έλεγε να προσπαθήσει να το κανονίσει με εμένα ( ο βαφέας τον είχε σε ανοιχτή ακρόαση μπροστά μου) εννοείται ότι τον πήρα τηλ του κατέβασα ότι είχε και δεν είχε και έγινε η δουλειά μου.... Δηλαδή αν δεν γίνεις μαλακας δουλειά δεν γίνεται...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείως διαφορετικα θεματα.

Αλλο τι καλυπτει το συμβολαιο σου, και αλλο αν μαλακιζονται πραγματογνωμονες,  και ενίοτε διακανονιστες. Θες να σου αναφερω τα στραβα της ασφαλιστικης αγορας ? απειρα! Και δεν αφορουν μονο πραγματογνωμονες και διακανονιστες.

Αλλο το ενα και αλλο το αλλο. Για αυτο και ειμαι της αποψης οτι ειναι αστειο πελατης να ασφαλιζεται χωρίς ασφαλιστικο συμβουλο. Χωρίς να σημαινει απαραιτητα οτι και τοτε θα βγαλει πάντα ευκολα ακρη.  Το εχω ξαναγραψει αλλα επεσαν να με φανε. Αν τα πραγματα ηταν ροδινα στην ασφαλιστικη αγορα, θα ήμουν ανεργος. Ειναι εξαιρετικα δύσκολο να διακανονισεις μια ζημια. Οχι πάντα. Αλλα πολλές φορες! Αυτες οι φορές, φτάνουν για να με χρειάζεσαι.
Το τι μαλακιες εχω αντιμετωπισει? Απειρες! για γελια και για κλαματα. Εχω ακουσει κυριολεκτικα οτι κλαπαρχιδια μπορει να σκεφτεί το κεφάλι σου.
Πρεπει να ξέρεις ποιον θα προγγηξεις, ποιον θα βρισεις, σε ποιον θα μιλήσεις ευγενικα, και να ξέρεις τι δικαιουται ο πελατης σου να παρει για να το απαιτησεις.
Να ξερεις ομως οτι αν εισαι γενικα δικαιος, και δικαιος σημαινει οτι δεν εισαι παντα με τον πελατη. Εχω ακουσει απιστευτες παπαριες και απο πελατες, τοτε σε γενικές γραμμές σε αντιμετωπιζουν και διαφορετικα. Υπαρχει ασφαλιστικη εταιρια που ο δ/ντης ζημιων οταν τον παιρνω τηλέφωνο στο κινητό, το σηκώνει  λεγοντας "καλως τον Διευθύνοντα".
Δεν μου εχει φέρει αντιρρηση ΠΟΤΕ! Γιατι παντα ειμαι δίκαιος. Δεν ζητάω παπαριές, αλλά και αν το κάνω, το κάνω ανοιχτά. "Θέλω αυτό! μπορεις??"
Εχω ξαναπει πολλές φορες. Οι ασφαλιστικές εταιρίες δεν μας θέλουν τους διαμεσολαβητες. Οχι γιατι ειμαστε ακριβοι για αυτούς. Ο ιντερνετικος ανταγωνισμος και οι προμηθειες στα online ασφαλιστικα skroutz ειναι πολλαπλασια απο την πενιχρη προμηθεια που παιρνω. Απλα εγω (και καθε συναδελφος μου) ειμαι κακο σπυρι στον κωλο. Ειμαι ενοχλητικος! Ειμαι αυτος που θα αναγνωρισω την μαλακια που ερχεται , πριν καν την μαθεις εσυ και θα στην φτιάξω συνήθως χωρίς να την μάθεις ποτέ. Εσυ βεβαια θα λες στους φιλους σου "ελα μωρε! και τι εκανε ο Ανδρεας??? τιποτα!" μεχρι να σου ερθει η φαεινή ιδέα να πας στο online και να σου κατσει η στραβη. Μετα θα με παρεις τηλέφωνο... "μπορεις να με βοηθησεις?" Οχι! Συνηθως το κανουν οι εξυπνοι οι γιοι και οι κόρες οταν παιρνουν τα ηνία απο τους πατεράδες.

Με εχουν παρει αρκετοι να μου ζητήσουν να τους βοηθησω ενω εχουν online ασφαλιση. Με εχουν παρει μεχρι και ανθρωποι που δεν υπηρξαν ποτε πελατες μου αλλά κάποιος τους είπε για εμένα.

Αυτο που περιγραφεις ως παραδειγμα ειναι σύνηθες. Ειναι μια μαλακια και μιση, που τολμησε να πει καποτε, επιασε, και συνεχιζει να τολμαει να την λεει εκει που τον παίρνει. Μέχρι να βρεθεί μπροστά μου! εκει σταματάει να λέει μαλακίες!
Αλλη πολύ συνηθισμενη μαλακια -καθημερινή σχεδόν- ειναι τα μεταχειρισμενα πλαστικα για μηχανακι. Δεν υπαρχουν μεταχειρισμενα πλαστικα για μηχανακια. Τα μηχανακια οταν τρακαρουν πεφτουν. Και οταν πεφτουν τα πλαστικα σπανε ή γραντζουνουνται. Οτι πουλιεται σε μεταχειρισμενο πλαστικο στο car, ειναι κλεμμένο.

Σε εναν διακανονισμο ζημιας, ο μονος συμμαχος σου ειναι ο ασφαλιστης σου. ΕΙναι ο μονος που πληρωνεται αμεσα αναλογα με το ποσο ευχαριστημενος εισαι (θα μεινεις ή θα φυγεις απο πελάτης του), και επισης δεν εχει κανενα οικονομικο κοστος αν αποζημιωθεις καλα. Κατι bonus χαμηλων ζημιών τα έχουμε ξεχασει ολοι. Κανεις δεν τα πιανει.

Ο πραγματογνωμονας πληρωνεται με το κομματι. 14€+ΦΠΑ και πηγαινοερχεται 1-2-3 φορες. Τον πιέζουν σε γενικές γραμμες να κοβει απο τις ζημιές.

Ο διακανονιστης παιρνει 700-1000€ και χέστηκε! τον πρηζουν ολοι, όλη μερα και γυρναει σπιτι του κλαιγοντας.

Ο προισταμενος ζημίων, παιρνει 1500-2000€ και καραχεστηκε! ειναι στο ενδιαμεσο. Τον πρηζουν και αυτον, αλλα το παίζει και αφεντικό.

Ο Δ/ντης ζημιών ειναι διοίκηση. Παιρνει 5000€ τον μηνα και εκει να δεις χεσιμο! 1 του μηνα να υπαρχει ο παχυλος μισθος στο ΑΤΜ.

ε τους δυο τελευταιους ή ο ασφαλιστης ειναι φιλος μαζι τους, ή ειναι εχθροί και φοβουνται οτι στην επομενη συναντηση με τον ΔΣ,  με μέτοχους -πιθανα απο εξωτερικο-, θα σηκωθει αναμεσα σε 100-200-300 ανθρωπους και εχοντας και βροντερη φωνη, θα τους κανει ξεφτιλα! 

Δεν ειμαι υπαλληλος τους. Ειμαι συνεργατης τους. Τους φέρνω λεφτα στο μαγαζι και πληρωνονται τους παχυλους μισθούς τους.

Στο σχόλιο σου λοιπον οτι ΟΛΑ ειναι υπερ των ασφαλιστικων. Σκαφος ενοικιαζομενο, υπεξαιρεθηκε. Ασφαλιστηριο που καλυπτει κλοπη απο κλειστούς περιφραγμενους χώρους με χρήση βιας.
Τι επρεπε να παρει για αποζημιωση? Τιποτα! συμφωνα με την γνωματευση 3ων δικηγορικών γραφειων του Πειραια.

Τι πήρε? 20.000€ (αντιστοιχουσε στην εμπορικη αξιας) ex gratia αποζημιωση αφου πρωτα αρνηθηκε το διοικητικο συμβουλιο της ασφαλιστική εταιρίας, να δωσει 25.000€ ex gratia. Πήρε 20.000€ τελειωνοντας το συμβούλιο, με υπογραφη του ΔΣ και του Δ/ντη του κλάδου.

Πολύ ειλικρινα, εχω περισσοτερες υπερβαλουσες αποζημιωσεις να σου πω, παρα ελειπής. 

 

ψψψψ τι καθισα και εγραψα ρε συ ! :D

Ο φιλος τωρα γιατι δεν θελω να του το βγαλω off topic το thread, θα πληρωθει αν δεν τα γυρισει κανεις. Αν αναφερουν ολοι τα πραγματικα γεγονοτα οπως μας τα περιγραφει, δεν θα εχει προβλημα. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2023 στις 7:40 ΠΜ, andreaspA είπε

Ειναι σοκαριστικο να διαβαζω τετοια πραγματα. Πως ειναι δυνατον να υπαρχει τετοια αγνοια τόσο βασικων πραγματων της ζωης μας?

Να επιστραφουν τα ασφαλιστρα πισω? 
Ασφαλιση ατυχηματος ειναι ενας κουμπαρας. Ενα γουρουνακι πηλινο. Βαζουμε ολοι απο 1 ευρω μεσα, και οποιος ερθει σε αναγκη, σπαει το γουρουνάκι και τα παίρνει όλα! Πως ειναι δυνατον να επιστραφούν λοιπον αυτά τα ευρώ στον καθένα μας? Καποιος έσπασε το γουρουνάκι και τα πήρε όλα γιατι ειχε ανάγκη.

Ομοιως σοκαριστικο μου φαινεται και εμενα, το να βαζω μια ζωη ασφαλιστρα στον κουμπαρα, και οταν τα χρειαστω τελικα να μου αποδοθει ενα ελαχιστο ποσοστο, να μου βγαζουν την παναγια αναποδα μεχρι να αποζημιωθω, και αν αποζημιωθω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lector είπε

Ομοιως σοκαριστικο μου φαινεται και εμενα, το να βαζω μια ζωη ασφαλιστρα στον κουμπαρα, και οταν τα χρειαστω τελικα να μου αποδοθει ενα ελαχιστο ποσοστο, να μου βγαζουν την παναγια αναποδα μεχρι να αποζημιωθω, και αν αποζημιωθω. 

Για ατυχημα αυτοκινητου δεν μιλαμε ? ΔΕΝ ΘΑ αποζημιωθεις εσυ απο τα ασφαλιστρα που πληρωνεις για το αμαξι σου. Θα αποζημιωθω εγω που θα με πατησεις. Δεν ειναι κουμπαρας δικος σου τα ασφαλιστρα. Ειναι κοινος κουμπαρας.
Κουμπαρας δικος σου ειναι οποιοδηποτε αποταμιευτικο πρόγραμμα.
Αν μιλαμε για ατυχηματα με αυτοκινητο, δεν ξερω τι εχεις κανει, τι κανεις, ή τι δεν κάνεις, αλλα απο το 1992 δεν εχω δυσαρεστημενο πελατη σε αποζημιωση. Οποτε δημιουργήθηκε προβλημα, φτιάχτηκε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Για ατυχημα αυτοκινητου δεν μιλαμε ? ΔΕΝ ΘΑ αποζημιωθεις εσυ απο τα ασφαλιστρα που πληρωνεις για το αμαξι σου. Θα αποζημιωθω εγω που θα με πατησεις. Δεν ειναι κουμπαρας δικος σου τα ασφαλιστρα. Ειναι κοινος κουμπαρας.
Κουμπαρας δικος σου ειναι οποιοδηποτε αποταμιευτικο πρόγραμμα.
Αν μιλαμε για ατυχηματα με αυτοκινητο, δεν ξερω τι εχεις κανει, τι κανεις, ή τι δεν κάνεις, αλλα απο το 1992 δεν εχω δυσαρεστημενο πελατη σε αποζημιωση. Οποτε δημιουργήθηκε προβλημα, φτιάχτηκε. 

Το ξερω πως λειτουργει, δε χρειαζεται να παιζουμε με τις λεξεις. Δε με απασχολει αν τα χρηματα που θα επρεπε να παρω απο τον κουμπαρα μπηκαν απο τη δικη μου τσεπη ή απο τσεπη αλλουνου, με απασχολει οτι απο τη στιγμη που βαζω μεσω της εταιρειας και βαζει και ο Χ αλλος υπαιτιος μεσω της δικης του εταιρειας, θα επρεπε να εχω τη δυνατοτητα να παρω και απο εκει οταν δικαιουμαι, χωρις να χρειαζεται να ασχολουμαι μερα νυχτα με αυτο το πραγμα και εχοντας απεναντι μου κολοσσους που τα εχουν κανει πλακακια μεταξυ τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, lector είπε

Το ξερω πως λειτουργει, δε χρειαζεται να παιζουμε με τις λεξεις. Δε με απασχολει αν τα χρηματα που θα επρεπε να παρω απο τον κουμπαρα μπηκαν απο τη δικη μου τσεπη ή απο τσεπη αλλουνου, με απασχολει οτι απο τη στιγμη που βαζω μεσω της εταιρειας και βαζει και ο Χ αλλος υπαιτιος μεσω της δικης του εταιρειας, θα επρεπε να εχω τη δυνατοτητα να παρω και απο εκει οταν δικαιουμαι, χωρις να χρειαζεται να ασχολουμαι μερα νυχτα με αυτο το πραγμα και εχοντας απεναντι μου κολοσσους που τα εχουν κανει πλακακια μεταξυ τους. 

Ωραια. Χαιρομαι που ξερεις πως λειτουργει. Δεν ξερω τι προβληματα εχεις αντιμετωπισει ακριβως, αλλα σου ξαναλεω οτι δεν εχω δυσαρεστημενο -τελικά- πελατη. Φυσικα και θα επρεπε να ειναι ολες οι εταιριες σοβαρες, και οχι αλεξιπτωτιστες που ερχονται για αρπαχτη. Αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι η κατασταση και δεν βλεπω και να αλλαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Ωραια. Χαιρομαι που ξερεις πως λειτουργει. Δεν ξερω τι προβληματα εχεις αντιμετωπισει ακριβως, αλλα σου ξαναλεω οτι δεν εχω δυσαρεστημενο -τελικά- πελατη. Φυσικα και θα επρεπε να ειναι ολες οι εταιριες σοβαρες, και οχι αλεξιπτωτιστες που ερχονται για αρπαχτη. Αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι η κατασταση και δεν βλεπω και να αλλαζει.

Δεν υπαρχει λογος να το παρεις προσωπικα, δεν τα εχω μαζι σου, ουτε που γνωριζομαστε αλλωστε, αλλα ακομα κι ετσι να ηταν, προφανως δεν εισαι εσυ εκεινος ο οποιος παιρνει την δολια αποφαση τυπου "μην τον αποζημιωνετε και βγαλτε του τον αδοξαστο μεχρι να κουραστει και να μας παρατησει στην ησυχια μας ή αν θελει να δωσει 5000 σε δικηγορους για να μας τρεξει με αμφιβολο αποτελεσμα". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, lector είπε

Δεν υπαρχει λογος να το παρεις προσωπικα, δεν τα εχω μαζι σου, ουτε που γνωριζομαστε αλλωστε, αλλα ακομα κι ετσι να ηταν, προφανως δεν εισαι εσυ εκεινος ο οποιος παιρνει την δολια αποφαση τυπου "μην τον αποζημιωνετε και βγαλτε του τον αδοξαστο μεχρι να κουραστει και να μας παρατησει στην ησυχια μας ή αν θελει να δωσει 5000 σε δικηγορους για να μας τρεξει με αμφιβολο αποτελεσμα". 

Δεν το παιρνω προσωπικα. Μακαρι να ηταν στο χερι μου να εφτιαχνα τα παντα ! "Πρωθυπουργος για μια εβδομαδα!" Απλα με ενοχλει που ταλαιπωρειται κοσμος, και δυστυχως ή ευτυχως πολλες φορες, η λυση ειναι πολυ ευκολη.
Συνηθισμενο το "δεν με πληρωνουν" , το οποιο μεταφραζεται σε "ανευ δηλωσης" γιατι ο αριθμος κυκλοφοριας του εμπλεκουμενου ειναι λαθος. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, andreaspA είπε

Για ατυχημα αυτοκινητου δεν μιλαμε ? ΔΕΝ ΘΑ αποζημιωθεις εσυ απο τα ασφαλιστρα που πληρωνεις για το αμαξι σου. Θα αποζημιωθω εγω που θα με πατησεις. Δεν ειναι κουμπαρας δικος σου τα ασφαλιστρα. Ειναι κοινος κουμπαρας.
Κουμπαρας δικος σου ειναι οποιοδηποτε αποταμιευτικο πρόγραμμα.
Αν μιλαμε για ατυχηματα με αυτοκινητο, δεν ξερω τι εχεις κανει, τι κανεις, ή τι δεν κάνεις, αλλα απο το 1992 δεν εχω δυσαρεστημενο πελατη σε αποζημιωση. Οποτε δημιουργήθηκε προβλημα, φτιάχτηκε. 

Ειχα τρακαρισμα τον Αυγουστο (το αναλυσαμε σε αλλο θεμα 20 σελιδων) και ενω ειναι ξεκαθαρο το ποιος φταιει, τελικα αναγκαστηκα να πληρωσω κοντα 4.000ευρω απο την τσεπη μου γιατι οι ασφαλειες δεν παιρνουν θεση. Ο αλλος οδηγος δεν παραδεχεται οτι φταιει, οποτε και η ασφαλεια του δεν πληρωνει και θα παμε δικαστηριο το 2025 και βλεπουμε. Η δικη μου λεει οτι φταιει ο αλλος, η δικη του λεει οτι φταιει ο πελατης τους, αλλα αφου δεν το παραδεχεται πρεπει να παμε δικαστικα. Επειδη επεσα σε μλκα τρεχω. Ας τα πληρωνε η δικη μου ασφαλεια και ας τα επαιρνε απο τον αλλο μετα δικαστικα. Θα μου πεις δεν δουλευει ετσι το συστημα και οτι στους ορους υπαρχει αυτο κι εκεινο. Ή ας ελεγε η ασφαλεια του αλλου αν παμε δικαστικα, εφοσον φταις και θα το χασουμε σιγουρα, θα πληρωσεις ολα τα δικαστικα απο την τσεπη σου. Θα μου πεις οτι ουτε αυτο προβλεπεται. Τελικα ομως πληρωνουμε ασφαλειες, γεμιζουμε τον κουμπαρα, αλλα πολλες φορες υπαρχει ενας ορος που μας βγαζει εκτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

μου γιατι οι ασφαλειες δεν παιρνουν θεση. Ο αλλος οδηγος δεν παραδεχεται οτι φταιει, οποτε και η ασφαλεια του δεν πληρωνει και θα παμε δικαστηριο το 2025 και βλεπουμε. Η δικη μου λεει οτι φταιει ο αλλος, η δικη του λεει οτι φταιει ο πελατης τους, αλλα αφου δεν το παραδεχεται πρεπει να παμε δικαστικα

Αρα ειχα δικιο οταν  ελεγα οτι εφοσον κάποιος απο τούς δυο εμπλεκόμενους δεν αναλαβει την ευθηνη οι ασφαλειες δεν μπορουν να κανουν τιποτα και η μονη λυση ειναι το δικαστηριο.Τέλος παντων κοιτα να έχεις καλο δικηγορο και μην στηριχτείς μονο στο δικηγορο της ασφαλιστικής σου (εφοσον έχεις νομικη προστασια)

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ή ας ελεγε η ασφαλεια του αλλου αν παμε δικαστικα, εφοσον φταις και θα το χασουμε σιγουρα, θα πληρωσεις ολα τα δικαστικα απο την τσεπη σου. Θα μου πεις οτι ουτε αυτο προβλεπεται.

Μια χαρα προβλεπεται και μια χαρα μπορουν να το κανουν και εχουν καθε δικαιωμα να το κανουν. Αλλα δεν το κανουν. Εχω τσακωθει απειρες φορες με εταιριες γιατι εχουν καταντησει να δουλευουν κατ εγκληση του τρελου πελατη και οχι συμφωνα με το συμφερον τους. Και το συμφερον τους πολλες φορες ειναι να πληρωσουν. Θελει ο πελατης να παει δικαστικα? ας παει! Εγω ομως ως ασφαλιστικη εταιρια θα αποζημιωσω, γιατι δεν εχω κανενα λογο να πληρωσω δικαστικα εξοδα και τοκους για μια ζημια που γνωριζω οτι εχω ευθυνη. Σε καποιες περιπτωσεις το εχω καταφερει. Ειδικα σε περιπτωσεις τρελας του πελατη που λεει "δεν θα παω στο δικαστηριο, αλλα μην πληρωσει γιατι δεν φταιω".

Εμπιπτει και αυτο ομως στην συνολικη κουλτουρα του χαιδεματος. Ο λαος χαιδευεται! απο ολους. Κυβερνητες, εταιριες, δικαστηρια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...