Προς το περιεχόμενο

Ατύχημα αυτοκινήτου


nikoslafkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν μερικές ημέρες είχα ένα ατύχημα με το αυτοκίνητο. Μου βγήκε ένα αυτοκίνητο από ένα στοπ, έπεσα επάνω της και μου έκανε δήλωση ότι αναλαμβάνει όλη την ευθύνη. ( εγώ έχω μικτή ασφάλεια με απαλλαγή 300€. Το αμάξι είναι ένα bmw του 2016 και το ασφαλίζω για 16.000) Η ζημιά που μπορώ να διακρίνω εγώ είναι προφυλακτήρας, φανάρι, φτερό, πόρτα συνοδηγού , και ολόκληρο το σύστημα του τροχού μιας που στράβωσε και ο τροχός ακουμπάει πλέον πίσω στο θόλο. 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το αμάξι πρέπει να το πάω σε φαρνατζη με τον φόβο εάν θα κάνει καλή δουλειά ο μηχανικός του.Απο την αλλη   εάν  το πάω στον μηχανικό μου εάν θα πετύχει σωστά το μεταλλικό χρώμα του αυτοκινήτου ο δικός του φαρνατζης. Και στις 2 περιπτώσεις μου είπαν ότι αποκλειστικά και μόνο επάνω θα μπουν αυθεντικά μεταχειρισμένα ανταλλακτικά. Πράγμα το οποίο δε θα ήθελα 

Σε άλλη περίπτωση που το πάω αντιπροσωπεία εκεί θα είμαι θεωρητικά σίγουρος για την δουλειά του μηχανικού αλλά και του φανοποιού αλλά θα χρειαστεί να πληρώσω 20% της αξίας των ανταλλακτικών λόγο παλαιότητας του αυτοκινήτου. Όπου μιλάμε για ένα ποσο 400-900+€. 

Μπορώ άραγε να το επισκευάσω μέσω της μικτής μου στην αντιπροσωπεία και να πληρώσω μόνο την απαλλαγή δηλαδή 300€; 

Πως κινούμαστε σε αυτή την περίπτωση; Παίρνω το ρίσκο της κακής δουλειάς ή πάω στην αντιπροσωπεία πληρώνω όσα μου ζητήσουν+ 1-2 μήνες αναμονή μέχρι να έρθουν τα ανταλλακτικά και να ολοκληρωθεί η εργασία; ( τόσο χρονικό περιθώριο που αναφέρω είναι έπειτα από επικοινωνία που είχα μαζί τους)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησε με τον ασφαλιστή σου πρώτα και εξήγησε του οτι θέλεις το αυτοκίνητο να επισκευαστεί στην αντιπροσωπεία για να σου πει τι ισχύει. 

Μην χρήσιμοποιησεις ακόμα τη δική σου μικτή ασφάλεια εφ όσον ο άλλος σου έκανε δήλωση. 

Πάνε χρόνια που είχα τροχαίο και θυμάμαι οτι συνεννοηθηκε ο ασφαλιστής μου για το ποσό της ζημιάς που ήταν να λάβω και το έφτιαξα το αυτοκίνητο σε συνεργείο της δικής μου επιλογής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμενα ανταλλακτικα σε μοντελο του 16 γιατι;

Εγω δε θα το δεχομουν.Ζορισε τους, ολα καινουργια. Εδω μου τρακαραν αυτοκινητο του 2009 και μπηκε καινουργιος προφυλακτηρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, nikoslafkas είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν μερικές ημέρες είχα ένα ατύχημα με το αυτοκίνητο. Μου βγήκε ένα αυτοκίνητο από ένα στοπ, έπεσα επάνω της και μου έκανε δήλωση ότι αναλαμβάνει όλη την ευθύνη. ( εγώ έχω μικτή ασφάλεια με απαλλαγή 300€. Το αμάξι είναι ένα bmw του 2016 και το ασφαλίζω για 16.000) Η ζημιά που μπορώ να διακρίνω εγώ είναι προφυλακτήρας, φανάρι, φτερό, πόρτα συνοδηγού , και ολόκληρο το σύστημα του τροχού μιας που στράβωσε και ο τροχός ακουμπάει πλέον πίσω στο θόλο. 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το αμάξι πρέπει να το πάω σε φαρνατζη με τον φόβο εάν θα κάνει καλή δουλειά ο μηχανικός του.Απο την αλλη   εάν  το πάω στον μηχανικό μου εάν θα πετύχει σωστά το μεταλλικό χρώμα του αυτοκινήτου ο δικός του φαρνατζης. Και στις 2 περιπτώσεις μου είπαν ότι αποκλειστικά και μόνο επάνω θα μπουν αυθεντικά μεταχειρισμένα ανταλλακτικά. Πράγμα το οποίο δε θα ήθελα 

Σε άλλη περίπτωση που το πάω αντιπροσωπεία εκεί θα είμαι θεωρητικά σίγουρος για την δουλειά του μηχανικού αλλά και του φανοποιού αλλά θα χρειαστεί να πληρώσω 20% της αξίας των ανταλλακτικών λόγο παλαιότητας του αυτοκινήτου. Όπου μιλάμε για ένα ποσο 400-900+€. 

Μπορώ άραγε να το επισκευάσω μέσω της μικτής μου στην αντιπροσωπεία και να πληρώσω μόνο την απαλλαγή δηλαδή 300€; 

Πως κινούμαστε σε αυτή την περίπτωση; Παίρνω το ρίσκο της κακής δουλειάς ή πάω στην αντιπροσωπεία πληρώνω όσα μου ζητήσουν+ 1-2 μήνες αναμονή μέχρι να έρθουν τα ανταλλακτικά και να ολοκληρωθεί η εργασία; ( τόσο χρονικό περιθώριο που αναφέρω είναι έπειτα από επικοινωνία που είχα μαζί τους)  

Για ποιο λόγο θες να χρησιμοποιήσεις την μεικτή σου και όχι την αστική ευθύνη του υπαίτιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Για ποιο λόγο θες να χρησιμοποιήσεις την μεικτή σου και όχι την αστική ευθύνη του υπαίτιου?

Θελει να το επισκευασει στην αντιπροσωπεία για καλυτερη δουλεια. Αν χρησιμοποιησει την ασφαλεια του αλλου θα πληρωσει 20% εκεινος λογω παλαιοτητας οπως του ειπαν.

Ρωταει αν το επισκευασει με χρηση της μεικτης, αν θα πληρωσει μονο τα 300 της απαλλαγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikoslafkas είπε

Μπορώ άραγε να το επισκευάσω μέσω της μικτής μου στην αντιπροσωπεία και να πληρώσω μόνο την απαλλαγή δηλαδή 300€; 

Αυτό θα στο απαντήσει με σιγουριά μόνο η ασφαλιστική σου και κανένας εδώ μέσα.

Εγω σε τρακάρισμα  το 2009 με όχημα του 1998,είχα τρακάρει μονος μου,

φανάρια οδηγού μπρος πίσω,καπώ,προφυλακτηρες μπρος πίσω,πορτα οδηγού,και κάτι αλλα μικρά,

με μικτή ασφάλεια,το πήγα στην αντιπροσωπεία,με απαλλαγή 300 ευρώ και σε 1 εβδομάδα το είχαν έτοιμο,σαν καινούριο,με καινούρια γνήσια ανταλλακτικά .7.300 ήταν το κοστολόγιο.

Γερμανια αυτό.Δεν νομίζω η ελληνική ασφαλιστική να το κάνει, επειδή δεν είσαι εσυ ο υπαίτιος,οπότε αναγκαστικά θα πας σε μεταχειρισμένα όπως είπες.Αν βέβαια ο φαναρτζης είναι καλός δεν παίζει και τόσο ρόλο αν τα ανταλλακτικά είναι καινούρια ή μτχ.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Πριν μερικές ημέρες είχα ένα ατύχημα με το αυτοκίνητο. Μου βγήκε ένα αυτοκίνητο από ένα στοπ, έπεσα επάνω της και μου έκανε δήλωση ότι αναλαμβάνει όλη την ευθύνη. ( εγώ έχω μικτή ασφάλεια με απαλλαγή 300€. Το αμάξι είναι ένα bmw του 2016 και το ασφαλίζω για 16.000) Η ζημιά που μπορώ να διακρίνω εγώ είναι προφυλακτήρας, φανάρι, φτερό, πόρτα συνοδηγού , και ολόκληρο το σύστημα του τροχού μιας που στράβωσε και ο τροχός ακουμπάει πλέον πίσω στο θόλο. 

Υπαρχει μια ενσταση μιας και υπαρχει υπαίτια ασφαλιστικη που αναλαμβανει την ζημια.Γιατι να την πληρωση απο την τσεπη της η δικια σου η ασφαλεια ενω δεν φταιει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια δουλεια δεν εχει η ασφαλιστικη του ιδιοκτητη να πληρωσει οτιδηποτε

Btw συνηθως οι αντιπροσωπειες δεν ειναι τοσο καλες με τα χρωματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, JakeKaufman said:

που φτάσαμε, το 2016 να δικαιολογεί "παλαιότητα"

2018 αυτοκινιτο τέλος Οκτωβρίου, τρακάρισμα έγινε τέλος Οκτωβρίου δεν ήθελαν με γνήσιο λόγο παλαιότητας (5 χρονια Και π; ενώ το θεωρούν παλιό) ένα φανάρι ήταν ουσιαστικά, το έψαχναν 1 μήνα δεν βρήκαν μεταχ χωρίς ράγισμα και αναγκαστικά έβαλαν γνήσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, filipprin είπε

Υπαρχει μια ενσταση μιας και υπαρχει υπαίτια ασφαλιστικη που αναλαμβανει την ζημια.Γιατι να την πληρωση απο την τσεπη της η δικια σου η ασφαλεια ενω δεν φταιει....

Για τον ιδιο λογο που εισπραττει ασφαλιστρα απο χιλιαδες αλλους τα οποια δεν αποδιδονται ποτε πισω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lector είπε

Για τον ιδιο λογο που εισπραττει ασφαλιστρα απο χιλιαδες αλλους τα οποια δεν αποδιδονται ποτε πισω.

Ειναι σοκαριστικο να διαβαζω τετοια πραγματα. Πως ειναι δυνατον να υπαρχει τετοια αγνοια τόσο βασικων πραγματων της ζωης μας?

Να επιστραφουν τα ασφαλιστρα πισω? 
Ασφαλιση ατυχηματος ειναι ενας κουμπαρας. Ενα γουρουνακι πηλινο. Βαζουμε ολοι απο 1 ευρω μεσα, και οποιος ερθει σε αναγκη, σπαει το γουρουνάκι και τα παίρνει όλα! Πως ειναι δυνατον να επιστραφούν λοιπον αυτά τα ευρώ στον καθένα μας? Καποιος έσπασε το γουρουνάκι και τα πήρε όλα γιατι ειχε ανάγκη.

Φυσικα λοιπον και δεν θα πληρώσει η "μικτη ασφαλιση". Η καλυψη που θέλεις να πληρώσει λέγεται "Ιδίες ζημιές". Οι ζημιές που θα κάνουμε οι ίδιοι στο αμάξι μας. Απο την στιγμή που υπήρχε εμπλοκή με άλλο όχημα το οποιο ήταν υπαίτιο, πώς είναι "ιδίες ζημιές" ? Άλλος μας έκανε την ζημιά και άλλος πρέπει να πληρώσει.
 

Να έυχεσαι στην ζωή σου να πληρώνεις πάντα "τσάμπα" ασφάλιστρα. ΠΟΤΕ να μην σου επίστρέφονται και πάντα να πληρώνεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το πιο δυσάρεστο στην όλη κατάσταση είναι ότι υπογράφεις μια “συμφωνία” με την ασφαλιστική σου όπου όλοι οι “κανόνες” και τα μικρά παραθυράκια δεν υπάρχουν γραμμένα πουθενά ώστε να ανατρέξεις να τα βρεις όταν (δυστυχώς) τα χρειαστείς. Και αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο κάθε ασφαλιστής και η κάθε εταιρία να σου παρουσιάζει τη λύση όπως εκείνη θέλει χωρίς να μπορείς να στηριχτείς επάνω σε κάτι άλλο. 
 

 

Για την ιστορία. 
Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το service στον ΣΠΑΝΟ στο τηλέφωνο οι άνθρωποι είναι εξυπηρετικοί αλλά μου είπαν πως για να πιάσουν το αμάξι μου έχει 1.5-2 μήνες αναμονή διότι υπάρχουν αρκετά ακόμα τρακαρισμένα που έχουν αναλάβει. Μια άλλη εναλλακτική ήταν ο ΣΦΙΑΚΙΑΝΑΚΗΣ BMW όπου τους καλείς στο τηλέφωνο το σύστημα τους σε βάζει αυτόματα σε λίστα call back χωρίς να έχεις την επιλογή να περιμένεις και όταν έρθει η ώρα να σε καλέσουν σου κάνουν αναπάντητη( αυτό συμβαίνει 3 συνεχόμενες ημέρες τώρα) ώστε να τους φύγει η εκκρεμότητα. 

 Συμπέρασμα: ή θα περιμένεις στον σπανό και θα μείνεις 2 μήνες χωρίς το αμάξι σου ή θα πρέπει να γίνει θαύμα και να συνεννοηθείς με τον Σφακιανακη ή να πας σε κάποιο εξωτερικό συνεργείο με ότι συνεπάγεται αυτό. Κοινώς το δίκτυο της bmw στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτο.
( εκτός βέβαια αν αγοράζεις bmw και 2 Range Rover κάθε χρόνο εκεί φαντάζομαι θα σε καλούν μέχρι και για να σου ευχηθούν στα γενέθλια σου 🤣

 

Να αγοράζεις κάτι “premium” να πληρώνεις στα Σέρβις και στα ανταλλακτικά τιμή premium αλλά όταν έρθει η ώρα να σε εξυπηρετήσουν να μην μπορείς να βγάλεις άκρη. 
 

Το αμάξι αποφάσισα να το φτιάξω σε εξωτερικό συνεργείο σε φανοποιο με μεταχειρισμένα αυθεντικά ανταλλακτικά ( πλαστικά ) και καινούργια αυθεντικά μηχανικά. Η κατάσταση δε μου επιτρέπει να έχω άλλη επιλογή αυτή τη στιγμή και ας ελπίσουμε για το καλύτερο 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikoslafkas είπε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το πιο δυσάρεστο στην όλη κατάσταση είναι ότι υπογράφεις μια “συμφωνία” με την ασφαλιστική σου όπου όλοι οι “κανόνες” και τα μικρά παραθυράκια δεν υπάρχουν γραμμένα πουθενά ώστε να ανατρέξεις να τα βρεις όταν (δυστυχώς) τα χρειαστείς. Και αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο κάθε ασφαλιστής και η κάθε εταιρία να σου παρουσιάζει τη λύση όπως εκείνη θέλει χωρίς να μπορείς να στηριχτείς επάνω σε κάτι άλλο. 

Δεν υπαρχει κανενα παραθυρακι, και κανενα συμβολαιο δεν θα σου δώσει πτυχιο Νομικης.

Πληρωνεις ενα ασφαλιστηριο που θα αποζημιωνει τις ζημιες που προκαλεις σε τριτους απο αμελεια, οδηγώντας το όχημα σου.

Το ποιες ειναι αυτες, και πότε έχεις ευθύνη, δεν ειναι αντικειμενο που μπορει να αναγραφει σε ενα κομματι χαρτι. Η νομικη επιστημη ειναι τοσο πολυπλοκη που δεν χωραει σε μια σελιδα χαρτι, και δεν ειναι εξαλλου και αυτη η δουλεια μιας ασφαλιστικης εταιριας. 
Απαξ και βγεις υπαιτιος για ατυχημα , το ασφαλιστηριο σου θα πληρωσει τις ζημιές που προξένησες. 

Το μονο που πρέπει να προσέχεις εσύ, είναι το Νομικο Προσωπο (η ασφαλιστική εταιρία δηλαδή) που κανεις αυτη την συμφωνια, να ειναι φερέγγυο και να τηρήσει τον λόγο του. Σε διαφορετικη περιπτωση ΠΟΛΥ πιθανά θα τα πληρώσεις εσύ απο την τσέπη σου..

2 ώρες πριν, nikoslafkas είπε

με ότι συνεπάγεται αυτό

τι συνεπάγεται αυτο δηλαδη? Μην ασχολεισαι με αντιπροσωπειες , ειδικα για φανοποιιες. Ο φαναρτζης και ο μπογιατζής που "το χει" δεν δουλεύει σε αντιπροσωπεια. Ειναι εξω στην ελευθερη αγορα με τα 3πλασια λεφτα.
Στις αντιπροσωπειες, βαφουν παιδακια 20-25 χρονων που δεν θα τους εδινα να βαψουν ούτε με πλαστικο αντιμουχλικο το μπάνιο μου. Υπαρχουν ανθρωποι μπογιατζηδες εξω , μιας καποιας ηλικίας, με προυπηρεσια, που εχουν βγαλει καρκινο στον πνεύμονα απο τις αναθυμιάσεις. Έχουν βάψει χιλιαδες αυτοκινητα!
Πριν 20 χρονια, εχοντας αγορασει ενα νεο Focus, σε μια εβδομαδα μου εβαλε την πορτα μεσα ενα φορτηγο του ΑΒ. Αν και της δουλειας απο τοτε, ειπα και εγω να το παω σε αντιπροσωπεια. Για ψυχολογικους λογους.
Εκεινη την στιγμη προσλάμβανε βαφέα, και τον ακουω να λεει "μαστορα... για ολικο το συζηταμε! για μπάντα ξέχασε το!"
Εννοωντας οτι ολικο βαψιμο ... το συζηταει να το κανει. Να βάψει μπάντα όμως όχι.
Πηρα τα κλειδια πισω, ακυρωσα την καρτα εισοδου που μολις ειχε βγει, πηρα το αμαξι και έφυγα.

Δεν ξερω σε ποια ασφαλιστικη εταιρια εισαι ασφαλισμενος, αλλα 2016 δεν χρειαζεσαι μεταχειρισμενα. Αντε για να μην τσακωθεις να γραφτει μια εκπτωσουλα μικρη 10-15% στις αποδειξεις των ανταλλακτικων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...